MUSEum+ – aktuálně

MUSEum+, nové muzeum v Ostravě zřízené ministerstvem kultury, uspělo v prestižní evropské grantové soutěži a bude se podílet na výzkumu rekonstrukce moderního architektonického dědictví. V bývalém velíně jedné z vysokých pecí v Dolní oblasti Vítkovic se bude provádět neinvazivní měření a aplikace termo omítek a dalších materiálů. ČTK to řekl ředitel muzea Jaroslav Dvořák. V Ostravě a dalších třech středomořských lokacích se bude podle něj sledovat, jak se materiály chovají v rozdílných klimatických podmínkách.

„Ostrava bude jedním ze čtyř míst – společně s Madridem, Rhodem a Tel Avivem – kde se budou prakticky ověřovat postupy navržené výzkumným konsorciem,“ uvedl ředitel. Do konsorcia je zapojeno několik univerzit, například University College v Londýně, Sheffieldská univerzita nebo Polytechnika v Miláně, ale také soukromé firmy jako up2metric nebo Titan Cement. Celý projekt koordinuje Národní výzkumné centrum Demokritos v Athénách.

Projekt je naplánován na roky 2024-2026 a celkový rozpočet pro 18 zapojených partnerů je 4,9 milionu eur, přepočtu zhruba 120 milionů korun.

„Cílem projektu je zkoumat a prakticky zkoušet nové konstrukční a tepelně-izolační omítky a technologie, které budou vhodné pro rekonstrukce architektonického dědictví 20. století a zároveň budou klimaticky neutrální,“ uvedl Dvořák. Projekt Horizon Europe tak má naplňovat ambice nulových emisí skleníkových plynů.

Státní MUSEum+ by v budoucnu mělo vystavovat sbírkové předměty jiných národních muzeí, které jsou zatím uloženy v depozitářích a pro jejich vystavení není místo. Jde o první státní kulturní organizací v Moravskoslezském kraji. Muzeum má vzniknout v Dolní oblasti Vítkovic v objektu vysokých pecí číslo 4 a 6, které jsou národní kulturní památkou a jejichž záchrana je jeho cílem.

Nově zřízená organizace připravuje projekt revitalizace území a jeho financování z evropských fondů. Má jít o jeden ze strategických projektů programu Spravedlivé transformace v kraji. „Ještě jsme ho bohužel nepodali. Máme problém získat kofinancování zřizovatele, ministerstva kultury. Když to dobře dopadne, tak tento a příští rok by se dělala projektová dokumentace,“ řekl Dvořák.

Účast na evropském výzkumu je podle něj velkou příležitostí pro záchranu areálu vysokých pecí 4 a 6. Zatím tato památka patří společnosti Vítkovice, a. s. MUSEum+ má souhlas majitele, že se v jedné části evropský projekt může uskutečnit.

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Super, ale my bychom už od těch, co ten projekt vymysleli, konečně pochopili, co tam tedy vlastně bude, když už do něj (někam, někomu) tečou nějaké a rozhodně ne malé peníze :D

  Thumb up 9 Thumb down 3
 2. Johnny :

  https://www.museum-plus.cz/

  Thumb up 5 Thumb down 1
 3. Johnny :

  Ideová studie:
  https://drive.google.com/file/d/1OAbWIzUPnDGoTLzlKbQSyWLZbY7NliNw/view

  Thumb up 4 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.