MS ARCHIKULTURA – prosinec

Přehled kulturních akcí na území MS kraje spojené s architekturou, designem a veřejným prostorem, které jsme zaznamenali.

Diskuze – Podzemní parkoviště na Alšáku
diskuze

 

Jan Šépka – Jak se dělá město, přednáška, Antikvariát klub Fiducia, 6. prosinec

Přednáška architekta Jana Šépky a prezentace stejnojmenné knihy. Jaké má být současné město? Co má lidem poskytovat? Je nutné stále opakovat ověřená schémata? Jak řešit problematická místa ve městě, která se zdají být ideální, ale mají řadu omezení? Na tyto a další otázky týkající se např. dopravy, zeleně apod. se v knize snaží odpovědět týmy studentů architektury pod vedením Jana Šépky a Mirky Tůmové a ve spolupráci se zástupci osmi vybraných měst a městských čtvrtí. Na řešených příkladech se studenti vždy v několika variantách snaží ukázat jak najít největší potenciál města, na základě kterého může vzniknout urbanistická studie nebo koncepce. Důležitá je konfrontace jejich návrhů přímo v řešené lokalitě za účasti občanů i politiků, kteří aktivitu studentů oceňují jako zdroj inspirace pro další rozvoj města. Kniha nastiňuje jiné možnosti v plánování strategie koncepce měst. V ideálním případě může sloužit jako nástroj pro přesvědčení politiků o potřebě vypisování architektonicko – urbanistických soutěží.

Událost

Právo na město! Provoz Hlubina, 10. prosince

Seminář: PRÁVO NA MĚSTO! Mapování současných bojů o město v zemích bývalého východního bloku.

Pozvání přijali:

Gaspar Miklós Tamás (HU)
Arnošt Novák (ASC Klinika, CZ)
Jan Blažek (CZ)
A Város Mindenkié/ Město pro všechny (HU)
Utopia.sk (SK)
Kulturou proti chátrání (CZ)
Chceme bydlet! (CZ)
Iniciativa Ne rasismu! (CZ)
Probuď domy (CZ)
Platforma pro sociální bydlení (CZ)

Seminář se bude v co nejširším rozsahu zabývat konceptem práva na město a jeho implikacemi v zemích bývalého východního bloku. Vychází z toho, že důstojné bydlení, potřeba a právo, o které v globálním měřítku přichází stále více lidí, je v ohrožení nejen v ČR, ale i v ostatních regionech. Navíc sledujeme vzestup xenofobních a nacionalistických tendencí v deprivovaných oblastech. Sraží se opakovaně dva pohledy na město a na jeho rozvoj. Jedním z nich je přístup k městu jako prostředí pro život a pro rozvoj našich vztahů a realizaci nápadů. Druhý přístup vychází z pohledu na město jako nástroje pro vytváření zisku a uplatňování vlastnických práv. Proto bychom chtěli přivést v jeden den na jedno místo praktiky i teoretiky z levicového prostředí zemí Střední Evropy. Kombinace řečníků z různých míst ČR, Slovenska a Maďarska může tak poskytnout komplexnější obraz zápasů v tomto prostoru.

Seminář je organizován ve spolupráci s Pražskou školou alternativ a za finanční podpory Nadace Rosy Luxemburg.

Událost

PechaKucha Night Ostrava #25 – Divadlo Mír, 17. prosince

V pořadí 25. PechaKucha Night Ostrava proběhne v nově vznikajícím Divadlo Mír!

Připravili jsme pro vás nálož inspirace, skvělé občerstvení a našlapanou afterparty! PechaKucha Night bude moderovat duo TriAnna Bangoura a Aneta Červená!

Potvrzení prezentující:
TAMASVIGH – Floristický ateliér
Janja Prokić jewellery
Bohempia – Tomáš Rohal
Martin Straka
Tereza Ujevičová
Dávid Demjanovič
Veronika Rút Nováková
Vladimír Mokrý

Akce je zdarma, bezplatné rezervace vstupenek budou probíhat od 8.12. 20:00 skrz goout.cz!

Událost

Vernisáž výstavy Ivo Klimeš – Architektura a divadlo, Divadlo Jiřího Myrona, 20. prosince

Národní divadlo moravskoslezské, Kabinet architektury a Fakulta stavební – VŠB-TUO srdečně zvou na vernisáž výstavy

Ivo Klimeš – Architektura a divadlo

20. 12. 2016 | 17.00 hodin
Divadlo Jiřího Myrona
(v prostorách bývalé kuřárny v 1. patře foyeru)
Čs. legií 14, Moravská Ostrava

Událost

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.