MS ARCHIKULTURA – květen

Přehled kulturních akcí na území MS kraje spojené s architekturou, které jsme zaznamenali.

Landspace festival Opava 2016, vernisáž 4. květen

Výstava CZECHSCAPE představuje téma současné české krajinářské architektury s velkorysými přesahy do dalších příbuzných disciplín, čímž záměrně překračuje hranice běžného chápání oboru. Téma je pojato jako komplexní obraz samotné krajiny, zahradních prostor i krajiny městské, jakožto společné architektury pod jednou oblohou. Výběr představuje díla vzniklá pod taktovkou současné plně aktivní generace architektů a umělců naší doby, ale zároveň v úvodu obsahuje také krátké srovnání s počiny předchozí praktikující generace, jíž jsou současní tvůrci různou měrou ovlivněni,  a na kterou přirozeně navazují.

Viz ZDE

Přednáška Rostislava Šváchy a Martina Strakoše nejen o ochraně památek druhé poloviny dvacátého století, 5 květen

Rostislav Švácha: Ochrana památek poválečné architektury v globálních souvislostech
Martin Strakoš: Mýtus o Sysifovi a památková péče o architektonické dědictví 2. poloviny 20. století

Přednáška známých historiků umění nejen o ochraně památek druhé poloviny dvacátého století.

Rostislav Švácha: Ochrana památek poválečné architektury v globálních souvislostech

Viz ZDE

Diskusní panel o problematice výstavby vědecké knihovny v Ostravě, 19. květen 

Antikvariát a klub Fiducia spolu s Divadlem roku 2015 Komorní scénou Aréna připravuje nový diskusní cyklus Fiducia v Aréně. Od května se budete moci v Aréně setkávat v cyklu diskusních panelů s tématy architektura, urbanismus, rozvoj historického centra Ostravy a budoucí směřování města Ostravy.
První diskusní panel se koná 19. května 2016 v 18:30 a bude věnován problematice výstavby vědecké knihovny v Ostravě. Diskusního panelu se zúčastní jak autor vysoutěženého projektu knihovny tzv.Černé kostky architekt Ladislav Kuba , tak autor záměru knihovny v DOV, architekt Josef Pleskot. V rámci diskuse vystoupí také generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, architektka Milena Vitoulová, urbanista Jan Jehlík, za samosprávu se diskuse zúčastní primátor města Ostravy Tomáš Macura a náměstek hejtmana Svatomír Recman, za Dolní oblast Vítkovice ředitel Petr Koudela. Diskusní panel moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity. Před diskusí v 17:00 se uskuteční přednáška urbanisty a architekta Jana Jehlíka a odborníka na právo v architektuře Jiřího Plose o územním plánování.

Viz ZDE

31.5. od 17:00 Zaostřeno na centrum – happening na Masarykově náměstí 

Není vám lhostejný stav historického centra Ostravy? Přijďte nám pomoct vytipovat veřejná prostranství, která v centru považujete za zanedbaná nebo problematická. Jako podklad nám poslouží velkoformátová mapa centra, na níž odborníci na dílně v dubnu 2016 označili několik míst, která by si zasloužila proměnu a oživení. Budeme diskutovat nad jejich návrhy a vašimi tipy, ale i nad celkovým stavem centra a jeho budoucností. Těšíme se na vás. Pořádáme ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.

Pokud víte o kulturních akcích ve svém okolí, připojte se k FB skupině MS ARCHIKULTURA  a sdílejte s ostatními. My z této skupiny vybíráme tipy a tvoříme z nich tento přehled. 

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.