Moravskoslezský dům pro umění a kulturu

Studie zástavby náměstí Dr. E. Beneše od Pavly Marglové z roku 2011.

Práce se zabývá řešením prostoru náměstí Dr. E. Beneše společně s návrhem objektu Moravskoslezského domu pro umění a kulturu v Ostravě. Způsob umístění vychází z historických poznatků daného místa a dále reaguje na současný stav o požadavky na řešení tohoto území. Zejména řeší pěší vztahy od areálu Karoliny do centra města přes zadané území. Vlastní řešený objekt bude mít charakter veřejného hudebního sálu a dalších prostorů hudebně dramatické laboratoře, a to jako zařízení pro múzické zaměření vysoké školy využívané hojně i veřejností.

zdroj: diplomy.cz, theses.cz

Související články


Komentáře

 1. martin :

  Co to je? Europalety naházené na sebe?

  Nechápu, jak se může někdo odvážit napsat „Způsob umístění vychází z historických poznatků daného místa “ Kdyby autor návrhu skutečně vycházel z historických poznatků daného místa, nenavrhl by tam takové monstrum.

  Budova není sama o sobě až tak strašná, ale na tom místě absolutně nevhodná. Vzkaz autorovi/autorům za mne: Navrhněte tam Německý dům a nevymýšlejte takový rádoby líbivý, moderní hnus.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. X236K :

  Jak prekvapive… opet pravitko, beton a sklo. A vykacene stromy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Jirka :

  Tak nevim, oproti této studii už mi příjde hezčí i Karolina i ta současná studie na zástavbu nám.E.Beneše. Jinak nápad na znovuobnovení Německého domu by se mi taky líbil, ale je otázka využití…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. alex :

  Tohle město se mění v jednu velkou rubikovou kostku,:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Sanju :

  Mě sice pravítko, sklo a beton nezpůsobujou kopřivku, ale tohle je vyloženě brutální. Zvlášť při pohledu na okolní zástavbu je podle mě jasné, že tohle se úplně nepovedlo. Chce to víc pokory – viz Pleskotův Bílý stín! A antikostečkáři se nemusí zbytečně vzrušovat… stejně je to vize s nulovou šancí na realizaci :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. rasta :

  to nemohli myslet vážně. Ta paní je z Marsu? :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Summerboy :

  :-DDD Tak to je takový humus, až jsem se tomu od srdce zasmál :-)!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. ben :

  To je děs!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. aggu :

  je to fakt dost surové ;) a imho příliš jednoduše reaguje na stavby v okolí (Karolina, dostavba GVUO). A málo odvážné, když jde o Kunsthaus, co takhle přidat krapet Grazu? ;) http://en.wikipedia.org/wiki/Kunsthaus_Graz

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Jay :

  Funkcionalismus chytl další mízu? Je to otřesné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Aurim :

  tak uvazuju… a dosel sem k zaveru ze pro to misto by byla nejlepsi jenom nejaka parkova uprava. Udelat z toho takovou pesi krizovatku prece jenom to bude pesi spojeni mezi masarykacem a NK. Uz jenom ten pruhled co bude na ten kancelarske budove nasmerovava vyhled na benesovo namesti a zameckou. Je opravu dobry napad stavet lidem do prirozene pesi trasy budovu?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. aggu :

  @Aurim: tam žádná přirozená pěší cesta není a nebyla. Je to plocha pro zástavbu, otázka co tam bude stát ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Jirka :

  @Aurim: přesně, jak tvrdí Aggu, nikdy tam nebyla žádná přirozená cesta nebo prostranství, je to stavební parcela. Musím, ale přiznat, že dneska mě napadla podobná myšlenka, že by by stálo za to postavit novým objekt tak, aby umožnil průhled přes křižovatku Nádražní x 28. října do Karolina Parku…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Jay: Funkcionalismus je krásný architektonický styl

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Jirka :

  tohle je spíš pokračování brutalismu:)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Aurim :

  ta pesi tam neni… ale zkuste si vzit pravitko a spojit roh karoliny a ulici zameckou, kudma si myslite ze ti lidi budou chodit…? Uvidite ze za par tydnu od otevreni karoliny – a tim myslim i te administrativni budovy tam v te zeleni bude vychozeny chodnicek

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. aggu :

  @Aurim: nebude ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. LabBrab :

  Aurium: Určitě tam nebude vychozený chodníček…to by lidé museli chodit skrz křižovatku a to je nesmysl. Ta brána mi přijde právěže podivně otevřená pro chodce…protože nikdo takhle prostě chodit nemůže.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Tomas T. :

  Nez se brana otevre pro chodce , tak to bude nejaky cas trvat, a do te doby bude dostavena tram. zastavka u karoliny. Takze lide smerem na masarykac nebudou mit potrebu choti. Myslim ze zcela zbytecne uvahy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. michal :

  Také si myslím, že tato plocha je určena na zástavbu. Když vidím na starších fotkách, co tam stálo, tak je mi moc líto, že německý dům po válce zbořili, místo opravy. Nevím, tehdy tu ještě nevládli bolševici, ale zdá se mi, že bolševické myšlení už tady bylo. Ano, Němci vyvolali nejstrašnější válku v dějinách a nacisté se chovali děsně, ale to neospravedlňuje chování k obyčejným Němcům po válce a dokonce to odnesly i budovy jen proto, že byly majetkem Němců. Prostě bolševismus na entou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. michal :

  Zapomněl jsem dopsat, že tato studie od Pavly Marglové se mi v tomto místě zdá zcela nevhodná.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Summerboy :

  michal: Co to mluvíte o bolševismu? Víte, co to vůbec je? Podle mě nic, co by mělo něco společného s problematikou architektury…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. aggu :

  no, komunismus toho zrovna v Ostravě má společného s architekturou velmi mnoho ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Summerboy :

  Aggu: to nepopírám – ale vztah k chování k Němcům po válce a „bolševismus“ (co to je?) a tyto konstrukce Michala se mi zdají poněkud mimo mísu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Pavel :

  Hm, mi se tam to prostranství zatím celkem líbí. Bude tam v budoucnu chodit dost lidí směr centrum-elektra-karolina. (už teď chodí po Zámecké mrtě lidí. A většina z nich přemýšlí stylem „jdu z nákupu/práce domů/na elektru, skočím ještě na karolinu“). Navíc tam mají teď ještě přechod. Stavět jim do cesty budovu, no nevím. Ještě tak hnusnou :D Viděl bych to buď na něco vkusného (historizujícího, jako protiklad k těm všem moderním věcem) anebo park.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.