Městské zásahy 2016 – Polanský les

Jeden ze 17 návrhů Městské zásahy 2016.

Autor: Hana Arletová, Architektonické vizualizace: PIXL

V 30. a 50. letech došlo k úpravě slepých ramen řeky Odry a díky tomu dnes lesem projdeme i během deštivých dnů. Pro nás je to pohodlné, ale v případě pravidelného zaplavování lesa, by vlhké prostředí svědčilo například čolku obecnému nebo skokanu hnědému a dalším obojživelníkům. Část lesa je dnes ponechána přirozenému vývoji, proto uvidíte mnoho popadaných stromů, které jsou domovem mnoha živočichů. Při procházce lesem zapomenete, že jste před chvílí byli ve městě a zažijete pocit, jako byste byli v pohádce. Ale jak se dnes do lesa vůbec můžete dostat? Musíte přejít přes železniční most nebo si udělat výlet přes Dolní Polanku. Proto navrhuji, aby byl Polanský les propojen lávkou umístěnou v místě naznačeném v situaci. Ani pohyb v samotném lese není snadný, ale to k přírodní rezervaci patří. Jako jediný zásah do lesa jsem navrhla plovoucí přechody, které se v případě znovuobnovení slepých ramen budou zvedat s hladinou vody.

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Tak doufejme, že to nikoho nenapadne uskutečnit, protože „udržované singltraily a udržované a neudržované pěší trasy“ jen natáhnou spousty nýmandů kteří nemají vztah k lesu, normálně by tam nezabloudili, jen tam nosí bordel a dopadne to jako okolí hlavní značené cyklotrasy Poodřím :-( V tom lese dávno spoustu chodníčků vyšlapaných je a kdo má zájem se v klidu projít či projet může už teď kdykoliv a ideální je když kromě vyšlapané stezky tam nepůjde poznat, že tam byl :-)
  Zde na ukázku mix fotek co jsem našel v PC http://crazym.rajce.idnes.cz/Mix_-_Podri%2C_Polansky_les/

  Thumb up 18 Thumb down 1
 2. Tonda :

  Souhlasím, tohle by byla katastrofa.
  Větší pohyb lidí, přesně tohle potřebuje přírodní rezervace, živočichové to také zajisté ocení. Ještě tam chybí obří záchytné parkoviště, možná menší stánek s pivem a klobásou…člověku vyhládne :-)) Také by mě zajímala nutnost dostupnosti/průchodnosti rezervace v jakémkoli počasí. Návrh musel dělal někdo beze vztahu k přírodě, na mně to tak působí.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 3. rasta :

  Nee!!! Zbytečně moc troubu by šlapalo po medvědím česneku :)))

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. Vojtěch Kubáček :

  za me naopak skvely napad. jde jen o spristupneni a malou upravu stavajicich stezek. nikdo v projektu nepise o jakemkoliv odpocivadle apod. tak co blaznite

  Thumb up 3 Thumb down 7
 5. Brown :

  rasta: Medvědí česnek?? Takže žádný komár!! Pro teens optimální místo nácvik rozmnožování!
  Mimochodem (pro pamětníky) pamatujete první jarní dny u Ostravice?

  Thumb up 2 Thumb down 4
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Brown: Panebože…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 7. skurakai :

  Navrhuji některé lidi zavřít rovnou do blázince. Přírodní rezervace Polanský les je určena k nerušenému vývoji lesa jako jedinečného reliktu zachovalého lužního lesa (na Ostravsku abyste takový pohledali) a nikoliv jako další turistické výletiště pro polovinu Ostravy. K tomu je určena např. městská zeleň Bělského lesa. Singletraily :-) Už nyní je pohyb návštěvníků (zejména těch na kole) na hraně legality. (obzvláště, když si tam pravidelně jedna partička prořezává motorovou pilou cesty popadanými stromy). Běžte si raději zkulturňovat brownfieldy jako např. haldu v Hrabůvce.

  Thumb up 21 Thumb down 2
 8. bobr :

  Neznám sprostější výraz než singletrail. Nevím, proč by měly být všude.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.