Městské zásahy 2016

Jeden ze 17 návrhů Městské zásahy 2016.

Autoři: Ondřej Vysloužil, Markéta Vysloužilová, Iveta Janečková, Pavel Říhák, Karolína Žižková

Domníváme se, že s přemístěním radnice městské části do objektu po bývalé spořitelně by mělo dojít i k zásadní přeměně prostoru před ní. Jestliže tehdy byl prostor pro bankovní ústav pouhým záhonem, tak s přesně opačnou funkcí otevřené instituce by měl být s radnicí propojen. Plocha by se měla stát vnější částí úřadu, kolbištěm života v obci. Zároveň zde cítíme výzvu, že by se s novou epochou Ostravy mohl opět kvalitativně proměnit, jako tomu bylo při výstavbě spořitelny v době společenského rozmachu ve 30.letech 20.století.

Návrh výrazně odděluje reprezentativní prostor před radnicí od okolního chodníku a významově posiluje stávající prvky drobné architektury – fontánu a nárožní hodiny. Nově umístěná zeleň ve formě vzrostlých stromů nejenže dodává příjemný stín, ale také zvýrazňuje vstup do radnice. Půdorysné rozložení a barevnost přímo odkazuje k dlážděnému „koberci“ na Masarykově náměstí a posiluje jednotný charakter veřejných prostor v centru. Střední „protkaná“ plocha náměstí je určena výhradně pro pěší, boční lem s pruhy (pomyslnými třásněmi) je určen také obsluze budov. Vybavení plochy ať už mobiliářem nebo technikou je soustředěno v pásech mezi stromy, kde nejméně omezuje přirozený pohyb chodců.

O návrhu jsme již více informovali ZDE.

Související články


Komentáře

 1. rasta :

  ideální prostor pro demostrace na „podporu“ MOaP :)))

  Thumb up 6 Thumb down 0
 2. Sanju :

  Tohle by se mi líbilo, zejména proto, že by vznikl prostor, kterým se dá projít, namísto „záhonu“, který je nutné při cestě na tramvaj obcházet. Pokud jsem to ale pochopil dobře, vizi Vysloužil Architekti jste tady už jednou představovali, předešlý článek má dokonce více obrázků: http://www.msstavby.cz/uprava-namesti-dr-e-benese-09-05-2016/

  Thumb up 1 Thumb down 1
 3. Marián Kyral :

  @Sanju: Díky za odkaz. Z článku jsem byl docela zmaten a vůbec jsem netušil o čem se tam píše. Nějaký drobný úvod pro nezasvěcené by nebyl na škodu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Sanju: Odkaz je uveden i na konce tohoto článku.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Marián Kyral :

  @martin [msstavby.cz]: Koukám, že nejsem jediný, kdo ten odkaz přehlédl.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. acdlcia [msstavby.cz] :

  Je to dobré, ale nic zvláštního ani inovativního na tom není. Je to jenom zmenšená kopie Prokešova náměstí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Adam (ten hodný) :

  Tak hlavně že v té vizualizaci zůstaly původní hodiny :o)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  mimochodem vsimli jste si nekdo aktualni zazimovani te kasny? to je taky lahoda pro oko :) jsem se to stydel i vyfotit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Edgar Schwarz :

  Doufám, že dlažba bude z betonové zámkovky. Tento návrh dělalo opravdu pět lidí? Zřejmně retardovaní spojili síly a mozkové kapacity…

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.