Městské zásahy 2016 – Green? More!

Jeden ze 17 návrhů Městské zásahy 2016.

Autor: Veronika Kuncová

OSTRAVA JE NAŠE MĚSTO, POJĎME SI JI ZPŘÍJEMNIT !

Smyslem zásahu je vnést trochu života a barev do nejfrekventovanějších místa města. Jedná se o změnu, která je snadno aplikovatelná v místech, kde se tramvajová trať neprotíná s vozovkou.

Navrhovaný zásah „cestou necestou“ spočívá v:

 • zatravnění tramvajového kolejiště
 • výsevu lučních květin plných barev podél trati
 • popř. výsadbě extenzivního půdopokryvu z rozchodníků

Související články


Komentáře

 1. nototo :

  Není to inovativní nápad, ale zaslouží pochvalu. Pěkné trávníky mají v kolejišti nejen v západní Evropě, ale třeba i v Polsku. V Rusku jsou pro změnu obsypány květinami celé (!) bulváry od jara až do podzimu a i v Ostravě za minulého režimu bylo květin přehršel, zatímco dnes se zatravnění i kousku trati zdá pro naše zastupitele jako utopie, protože by se o to musel někdo starat a provádět pravidelný úklid. Běžte se třeba podívat k prostranství před jatkami, jak vypadá, nebo na vyšlapaný chodník u OD Ostravica, a možná pochopíte, o čem mluvím.

  Thumb up 25 Thumb down 0
 2. Michal :

  Pěkný návrh. Ale pro město, které se dlouhodobě odmítá starat o stávající zelené plochy, zcela zbytečný.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 3. jp :

  nototo: A potom člověk vidí trávník u Tieta a vidí, jak to vypadá, když se někdo stará :) Jinak za mě asi první smysluplný zásah.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 4. dolil :

  budu volit toho, kdo se postará o pravidelně krásně střižený trávník na vsech veřejných prostranstvích v Ostravě. Pokud tohohle společnost není schopna, nemám iluze.

  https://mapy.cz/zakladni?x=18.2883785&y=49.8329286&z=17&pano=1&pid=34314583&yaw=0.259&fov=1.570&pitch=0.151&source=pubt&id=15203067

  Thumb up 13 Thumb down 0
 5. dolil :

  anebo tohleto!
  https://mapy.cz/zakladni?x=18.2793428&y=49.8315372&z=17&pano=1&pid=34314717&yaw=5.622&fov=1.570&pitch=0.157&source=pubt&id=15203067

  Thumb up 7 Thumb down 0
 6. nototo :

  Mně osobně se líbí plocha, kterou udělali nedávno ve Zlíně: http://www.kkssro.cz/reference/detail/190-revitalizace-gahurova-prospektu-predprostor-kulturniho-a-univerzitniho-centra-ve-zline

  Tato jednoduchá architektura řeší nejen problematickou estetiku řady rozsáhlých prostranství, se kterými si třeba Ostrava vůbec neví rady a která ještě léta budou zívat prázdnotou (a že jich má – namátkou podél nákladového nádraží u vozovny Křivá, prostory za DOV, Karolinou, u nádraží Svinov, neatraktivní plochy u nebo podél estakád aj.), ale také chování mnohých občanů, kteří prošlapou i nový trávník (jako u OC Avion či nedávno na Smetanově náměstí), byť by měli k dispozici chodníků okolo milion.

  Hlavní pak je, že by takováto rekonstrukce opuštěných nebo zdevastovaných ploch rychle pozvedla město a to za poměrně malý peníz. Takto by se dalo opticky zcelit město raz dva. Jenže to chce chtít a nesázet stromy do betonových květináčů, kde stejně dlouho nevydrží. Ale obávám se, že naše radnice se v otázce estetiky maximálně zmůže na plastový strom a ty pocitové mapy…

  Thumb up 12 Thumb down 0
 7. Davidb :

  dolil:
  Ten druhý případ (Frýdlanstké mosty) je jasný- naprosto zanedbané a určitě by se s tím něco dalo dělat.
  Ten první je ale jiný případ. Malý travnatý prostor ohraničený betony.
  Tady navíc ta fotka je z léta, kd už je vyprahlo a i tráva schne.
  Chtělo by to hlavně zálivku- bohužel když prší, tak voda hned odteče a nezachytí se v těchto ostrůvcích.
  U nás ve Vratimově před MěÚ nechali při rekonstrukci chodníku asi 4 místa maximální velikosti 0,5×0,5 metrů pro trávu.
  Co se s nimi stalo, jsou rozjety auty a je v nich jen hlína.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. Jp :

  nototo: Jenze to by se nekdo musel o tyhle plochy potom chtit starat a to je pro uredniky asi moc tezke, kdyz nejsou schopni zajistit doseti travy na tech vysplalanych mistech. Naletove „cosi“ se udrzovat a zalevat nemusi :/ Ve strategickem planu jsou body o udrzbe a rozsirovani zelenych a rekreacnich ploch – no a kdyz zacnu hledat, co teda ma v planu mesto a Vitkovice s nasi hrabuveckou haldou, tak nenajdu aktualne vubec nic. Zrejme mesto nema snahu se najek zapojit a vyjadrit se k jedne z nejvetsich zelenych ploch ve meste.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. Radeg :

  No popravdě ohledně údržby zeleně, tuto povinnost má majitel pozemku a to ve všech případech určitě není město.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 10. MM :

  Jp: Když jsem si stěžoval, že MOaP neseká trávu, byl jsem přepojen na technické služby obvodu. Tam mi pán řekl a asi bych mu věřil, že v počtu zaměstnanců které má není schopen zajistit údržbu. Zkrátka toho mají hodně, když toho mají hodně, tak neřeší detaily. To je špatně. Buď si má obvod, město, vybudovat technické služby na úrovni, včetně personálního obsazení a nebo to svěřit externí firmě. Jinak se dál neposuneme. Na problém s neposekání jsem upozorňoval několikrát sám. Na úřadě to neřešil nikdo. Vezměte si, kolik úředníků centra v centru bydlí? Pak se nedivme, že je jim to úplně jedno.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 11. PetrM :

  ten vyšlapaná stezka u OD Ostravica a absence normálního chodníku k památníku je o to smutnější, když si člověk uvědomí, že je má MOaP přímo pod okny…

  Thumb up 10 Thumb down 0
 12. Rado :

  Ostrava a zeleň, nebo Ostrava a údržba zeleně to je protimluv a jakékoliv články na toto téma přehlížím. Dokud město v tomhle vědomě nezmění směr, stále to bude v Ostravě vypadat jak někde na vesnici. Pro katastrofální stav zelených ploch neexistuje omluva.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. aggu :

  http://www.tsmoap.cz/
  Příspěvková organizace Technické služby Moravská Ostrava a Přívoz byla zřízena usnesením zastupitelstva městského obvodu č. 17/5 ze dne 26. 6. 1991 s účinností ke dni 1. 7. 1991, jako nástupnická organizace Technických služeb Ostrava 1.
  Hlavním účelem organizace je zajištění veřejně prospěšných služeb pro městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Ve volné kapacitě pak i pro další obvody a zájemce.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.