Český Těšín má nové památky

Český Těšín na Karvinsku má nově dva objekty na seznamu chráněných památek. Jedná se o Fuldovu vilu v Masarykových sadech z roku 1899, kterou těšínský stavitel vybudoval pro svou rodinu a vilu ve Smetanově ulici z roku 1930. V obou vilách nyní sídlí mateřské školy. Město o přidání na seznam usilovalo kvůli lepší ochraně objektů, řekla ČTK mluvčí radnice Dorota Havlíková. Do budoucna by město chtělo vily renovovat a využít na jejich opravu a zachování historického rázu dotační peníze. „Chceme chránit výjimečné architektonické památky a skutečnost, že jsou na seznamu, nám umožňuje usilovat o příspěvky z různých programů na jejich obnovu,“ vysvětlila referentka památkové péče městského úřadu Beata Křenková.

Dvoupodlažní Fuldova vila sloužila v minulosti i jako německý konzulát, jako mateřská škola začala být využívána po druhé světové válce. „Novorenesanční dvoukřídlá vila je příkladem vysoce kvalitní historizující architektury s náročnou dekorativní výzdobou. Zejména portál kolem dveří je mistrovskou uměleckořemeslnou prací,“ podotkla Křenková. Pozoruhodný je podle ní také rozsah použití pískovce na převažující části zdobných prvků.

Dům ve Smetanově ulici byl postaven pro Gottlieba a Stellu Fantelovy. Jeho podoba byla inspirována anglickými vilovými stavbami. Od 50. let 20. století byly ve vile jesle, později mateřská škola. Mluvčí připomněla, že město se snaží finančně podpořit i renovace objektů, které nejsou památkově chráněny. Pro letošní rok tak vyhlásilo dotace na obnovu a zachování drobných architektonických prvků.

Fuldova vila:

Vila ve Smetanově ulici z roku 1930:

zdroj: pamatkovykatalog.cz

zdroj: stavbaweb.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.