Konverze Těšínských papíren

Nový areál služeb a obchodu TAZO se občanům Českého Těšína a okolí otevře ve středu 20. listopadu. Středisko nabídne pod jednou střechou prodejnu Albert, ordinace lékařů a další služby. Do jara by měla být hotova přístavba pro rehabilitaci. Zákazníkům je k dispozici parkoviště v historickém středu města.

Autor: H1K Architecture, s.r.o., Ing. arch. Jakub Šebesta, Ing. arch. Petr Žák, Ing. arch. David Honek

Našim záměrem byla proměna nefunkčních výrobních hal z 19. století na vkusný, zapadající do památkové zóny projekt, který má oživit centrum města a sloužit občanům. Aby měli blízko k lékaři nebo za nákupy, kde navíc pohodlně zaparkují na hlídaném parkovišti,“ uvedl investor Ing. Miroslav Rakowski. Českotěšínský rodák má za sebou řadu zdařilých počinů v oblasti revitalizace historických budov, mimo jiné na Hlavní třídě v Českém Těšíně, ale i v dalších městech.
Plocha areálu TAZO v Havlíčkově ulici má celkem 3.600 metrů. Více než polovina je určena po zdravotnické služby, ordinace, lékárnu a rehabilitaci, šestinu celkové plochy má prodejna Albert, zbývající část obsadily kanceláře a malé obchody.  Je zde mimo jiné drogerie, květinová síň, vinotéka, trafika, peněžní služby a sázková kancelář.

Obnova původní krásy
Projekt respektoval zachování nejstarší části tiskáren, kterou nechal postavit roku 1882 knihkupec Heinrich Feitzinger a také původní materiál z bouraných objektů. Staré cihly z místní již neexistující cihelny posloužily po očištění na obložky oken a na úpravy interiérů. Obnoveny byly rizality a lizény skryté dlouho pod šedým břízolitem, okna s klenutým nadpražím.
Rakowski zdůrazňuje, že během přípravy projektu a jeho realizace spolupracoval s památkáři i samosprávou. Akceptoval návrh řešení města týkající se výjezdu z areálu a instaloval moderní systém detekce SPZ aut, který urychluje průjezd aut přes závoru.
Parkoviště na ploše bývalého dvora tiskáren má celkem 78 stání a je zhotoveno s přirozeným vsakem dešťových vod. „Velkým problémem středu města jsou chybějící parkovací místa. U nás může každý odstavit své auto bezplatně na hodinu během dne. Od osmé večerní do sedmé ranní lze parkovat v našem osvětleném areálu auto za poplatek 20 korun,“ doplnil Rakowski.
Vkusný projekt realizovala Beskydská stavební z Třince. „Tato stavba nebyla jednoduchá, vyžadovala velký technický servis. Nakonec jsme si se vším poradili v určeném termínu a výsledek je podle mne velmi působivý,“ hodnotí ředitel Beskydské stavební Ing. Jiří Dohnal.
Podle Jiřího Labudy ze  Smolo Recycling, které provedlo výstavbu parkoviště, to byla to poměrně složitá zakázka. “Termíny byly krátké, práci jsme museli koordinovat se stavaři. Místo bylo uprostřed památkové zóny, s úzkým výjezdem a naproti dvou škol,“ popisuje komplikace Labuda.

Příspěvek k ekologizaci města
Rakowski zdůrazňuje, že projekt se snažili realizovat také velmi šetrně k životnímu prostředí. Budovy původní tiskárny jsou nyní vytápěny pomocí VRF systému, což je vlastně soustava tepelných čerpadel energeticky úsporných a k životnímu prostředí šetrných. V zimě zajistí vytápění a v létě působí jako klimatizační jednotky. Velká plocha parkoviště je navržena s přirozeným vsakem přes vyštěrkovanou plochu s dlaždicemi, což je optimálním řešení pro hospodaření s dešťovou vodou, její zadržováním v krajině a předcházení povodním. Parkoviště bude ještě osázeno stromy.

zdroj: Tisková zpráva

Související články


Komentáře

 1. balde :

  tak tomu se snad ani nedá věřit, Albert má sjednocený design Loga s celým konceptem budovy, no tleskám

  Thumb up 24 Thumb down 0
 2. Slosor :

  Krása. Albert tímto u mě hodně stoupl. Je osvěžující vidět, že supermarket nemusí být jen typový hangár.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 3. Svizzera :

  Dokonalé, jestli se ještě přidá kvalitní mobiliář a bude to tip top

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. 109 :

  Chválím architekty.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. aldik :

  Škoda jen té opuštěné Hypernovy na kraji Č.T. Každou opuštěnou krabici která do pár měsíců nezíská nové využití by si měl původní majitel po sobě zlikvidovat, už to chátrá několik let a ještě asi dlouho bude…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 6. Pezos :

  Jen ta trafostanice zatím působí jako pěst na oko.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Pezos :

  Velké minus – dovnitř se nedá dostat z ulice Střelniční. Takže pokud někdo přichází od nádraží, musí obcházet celou budovu dokola.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Mě to šlo :

  Byl jsem tam včera a ze Střelniční jsem se tam dostal normálně dveřma.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 9. Pezos :

  Dobře, beru zpět. Posledně nejspíš jen nefungovala fotobuňka. Dnes v pohodě.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.