Koncertní hala

Novostavba Koncertní haly je jednou z nejočekávanějších staveb Ostravy. O její postavení projevilo sedm uchazečů.

Nabídek splňující podmínky je však o dvě méně, tedy pět. Nabídky měli uchazeči podat do 1.listopadu 2023. Dle aktuálních informací na Profilu zadavatele však ještě není zakázka ukončena a nebylo určeno pořadí nabídek.

Rovněž stojí zmínit, že například na webových stránkách fajnova.cz jsou zobrazeny i jiné vizualizace, než které jsme mohli vidět při vyhlášení výsledků architektonické soutěže. Během projekčních prací se vzhled stavby upřesňuje to výsledné podoby. Dá se říct, že více odpovídá realitě a fyzikálním vlastnostem staveb.

Původní vizualizace zachycující podobu od ulice 28. října

Aktuálnější vizualizace zachycující podobu od ulice 28. října

Původní vizualizace, pohled ze sadu Dr. Milady Horákové

Aktuální vizualizace, pohled ze sadu Dr. Milady Horákové

Srovnání. Nalevo původní vzhled z architektonické soutěže. Napravo aktuálnější podoba

zdroj: fajnova.cz

Související články


Komentáře

 1. Cervik :

  Ta strecha s podelnymi plechy je mnohem hezci…

  Thumb up 26 Thumb down 8
 2. petrK :

  nová varianta vypadá hrozně, při prvním pohledu mi evokuje plášť na budově Dřevoprodeje, a to fakt žádná hitparáda není

  Thumb up 33 Thumb down 4
 3. davidb :

  Nevím jaká byla projekční cena, ale jestliže nejvyšší podaná nabídka je 100 %,
  tak další nabídky jsou:
  97 %, 85 %, 83 % a 76 %.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 4. Jenda :

  Sorry, ale to na puvodnich vizualizacich v porovnani s temi novymi je 100 a 1. Puvodni duch se jaksi v ramci uspor nebo neumetelstvi vyrobit na zakazku urcite veci vytratil. Krasne horizontalne skladane platy fasady kus od kus jiny, hazejici jine odlesky, vs vertikalne vedeny matny plech stejne barvy. Ty sklenene plochy vynikaly svou lehkosti temer bez ramu v kontrastu s korpusem te budovy (jednotliva podlazi plujici ve vzduchu) vs. to co je na novych vizualizacich jsou snad devadesátky… tlusté rámy, okna a skla puvodni plochy rozpulena dalsimi ramy.. Lehkost je ta tam.. Nevim jaky byl puvodni zamer autora, ale toto se mi libi vyrazne min, nema to jiskru ani pritazlivost. Ja uz jsem to s Ostravou vzdal, Karolina mela vypadat taky vyrazne hodnotneji, to stejne nerealizovana lavka od Evy Jiricne nahrazena tou tuctovkou, co tam je…

  Thumb up 61 Thumb down 5
 5. SpinJ :

  Tak se nám to blíží do finále … Nejdražší a nejlevnější škrtnouot a z těch tří vybrat. I když teda rozptyl skoro miliarda mi přijde že to někdo střílel dost od boku …

  Thumb up 6 Thumb down 3
 6. Winter :

  Se teda divím, že se divíte. Archviz bullshittery je absolutní základ všech architektonických soutěží. Těžko říct, na čí straně je chyba. Politická reprezentace chce krásné obrázky a architekt je rád poskytne. V této seberefereční hře se zákonitě ztrácí pojmy ekologické nebo finanční udržitelnosti, ale dnes už i samotné materiality. Nejen, že se jedná o témata obtěžkána nechtěnou přízemností, ale navíc jsou přístupná až za odborným a profesním prahem, který povrchní politik není schopný překročit. Od začátku tvrdím, že tohle u Holla kreslil stážista a nikdy se pro toto studio nejednalo o prioritní projekt. Zatím mě nic nepřesvědčilo o opaku.

  Thumb up 16 Thumb down 5
 7. Brzda :

  Jenda: Nebudu to opisovat, mluvíte mi z duše….

  Thumb up 8 Thumb down 3
 8. pavel :

  jak to vypadá, tak parkovací dům bude nejhezčí novostavba v celé té lokalitě :-D

  Thumb up 23 Thumb down 15
 9. Cyril :

  A jeje

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. Rdm :

  Steven Holl ten vzhled z pohledu od sadu Milady Horákové používá na svém FB třeba v Dubnu 2023 https://www.facebook.com/stevenhollarch/posts/pfbid02PTdZnE1WgPm2xmW7cnMUXR93qyDukEktnL9QjzTEj9s4MSTgyH1PTgXypBip8FE2l taky ho má na webu a pokud se můžeme spolehnout na datování složek, tak je to z Května 2021, takže asi žádná novinka https://www.stevenholl.com/wp-content/uploads/2021/05/North-Elevation-scaled.jpg

  Thumb up 9 Thumb down 3
 11. ivan :

  Klasika no, a to ještě nejsme ve finále…

  Thumb up 10 Thumb down 3
 12. Mx :

  Zadní strana od parku ztratila svou dokonalou eleganci křivek – k horšímu. To by se u miliardových staveb nemělo stát a nevěřím, že by to stavebně nešlo udělat.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 13. Mx :

  Přední strana od tramvají – zaplácnout téměř 1/3 až 1/4 původního skla nějakým plechem či plastem anebo bůhví čím, je neodpustitelné. To dokážeme jen tady.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 14. Mx :

  Ivan: přesně, to je pravděpodobně teprve začátek změn, dalším se říká “změna v průběhu stavby”. Šikovní stavaři dokážou kouzla, aby stavební firmě ušetřili.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 15. Vítek :

  Jen jsem zvědav, zda budou vyřešený „detaily“: hromosvody, výstupy klimatizace, zasněžky, různé antény apod. Na třeba teď dokončované Ostravici se teď najednou objevila nějaká změť výstupů klimatizace či čeho, Organica je také z tohoto hlediska špatný příklad.

  Thumb up 16 Thumb down 1
 16. Petr Šupik :

  Fuj…je to jako botou do oka…
  To je dle mě to nejhnusnější co bude mít Ostrava nového… proč tu hrůzu nepostaví jinde? Nejlépe někde v lese za městem…

  Thumb up 5 Thumb down 23
 17. Mx :

  Vítek: Vzduchotechniku na ostravici jsem ještě neviděl, ale bylo by to taková ta typická ostravská nedotaženost, kdy většina i těch top věcí za velké peníze s velkými rozpočty skončí jako vždy jen těsně pod těmi stupni vítězů, protože na některé důležité detaily se tady kašle.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 18. Mx :

  Na Forum Karolína se místo pyramidy udělá na vrcholu krabice, z krásné lávky je tuctový most, na jatkách se zruší plánovaná překrásná věžička s odůvodněním statiky, přitom stavební možnosti dnešní doby umožňují lehce statiku podpořit, nebo se u jatek udělal zatím velice nedotažený předprostor, no a u haly nahradíme čas skla plastem nebo plechem, u Ostravice a Organicy pokazíme dojem vzduchotechnikou. A tak pořád dokola. Sorry jako.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 19. Mx :

  V los angeles museli přebrousit za neskutečné peníze kompletně celou kovovou střechu toho slavného Disney muzea s tvarovanou kovovou střechou, protože odraz slunce se přes den choval téměř jako laser a způsoboval neskutečné škody a problémy po celém širokém okolí. Tak snad se tady přebrušovat střecha nebude.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 20. Mx :

  Disney koncertní hala https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g32655-d258384-Reviews-Walt_Disney_Concert_Hall-Los_Angeles_California.html

  Thumb up 0 Thumb down 1
 21. davidb :

  Mx:
  V příspěvku operujete s „my“.
  Kdo je to my?
  U Jatek asi město, ale u Forum Karolina, Organicy a Ostravice?

  Thumb up 6 Thumb down 4
 22. Mx :

  Davidb: Ano, jak píšete, neřeším, jestli to soukromý nebo městský projekt. Řeším svůj názor na výsledek.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 23. Jan Jahn :

  No je to hrůza, nejlepší pohled je z letadla, ale, pochybuju že si budou kvůli tomu občané objednávat vyhlídkové lety. Ostrava zoufale potřebuje peníze na infrastrukturu a jiné …. Namísto toho investuje do galerií, kde noha nepáchne, do pochybných koncertních síní,… a to jenom pro rozmary politických stran. Proto je třeba neustálé bolševické propagandy „PR“ jak je to všechno skvělé.

  Thumb up 9 Thumb down 16
 24. Mx :

  Jan Jahn: Co se tady prosím Vás významného z městských peněz za 30 let postavilo? Právě hlavně ta infrastruktura, kolektory, sítě, chodníky a údržba. To město se musí někam posunovat, extrémním způsobem se vylidňuje o mladé lidi, zeptejte se jich proč? Ty nezajímá jenom nový kolektor pod městem nebo opravené sítě ve městě s 15 miliardovým rozpočtem. Vás netrápí, že tady budou bydlet jenom staří lidé a všichni mladí prchají? Že jim město neumí něco nabídnout?

  Thumb up 10 Thumb down 6
 25. Dan :

  Mx: Priklad typickeho pozustatku mysleni za sociku. Musime byt co nejvic videt, at zapad zavidi….
  Pritom zakladni infrastruktura se rozpada, neodpovida aktualni dobe.

  Vetsine lidi je uplne jedno nejaka koncertni sin, stavby aka Dubaj. Vetsina lidi chce mit kvalitni bydleni (to oistravska panelova sidliste v drtive vetsine fakt nejsou), dobrou praci moznost ji mit. Kvalitni skoly, socialni sluzby, zdravotnictvi. A hlavne kvalitni zelen a parky.

  Thumb up 9 Thumb down 15
 26. PetrK :

  Dan: přesně tohle říkám celou dobu, že Ostrava je jak Kocourkov, kde se taky začíná nejdřív od střechy
  chodníky jsou často ve velmi špatném stavu (prioritou jsou opravy silnic), mobiliář nejednotný a nekvalitní, údržba veřejných prostorů tragická (neustálé výmluvy na nedostatek peněz navíc ukazují na neschopnost se domluvit napříč obvody), cykloinfrastruktura bez koncepce, realizovaná chaoticky a nekvalitně (opět dotaz na mappa / hlavního architekta: proč nejsou k dispozici nějaké pravidla jak má cyklostezka vypadat, jaké prvky, materiály, mobiliář? proč není zakotvené, že pri každé rekonstrukci silnice/chodníku má být automaticky udělaná i infrastruktura pro kola, dovolují-lí to místní poměry?)
  ve městě, kde tyhle základní věci nefungují mladí lidé bydlet nebudou, a to tady může být mrakodrapů a koncertních hal nepočítaně

  Thumb up 10 Thumb down 10
 27. Mx :

  Dan: u Vás mi to zase připadá jako typické myšlení, kvůli kterého by tady nestála ani ostravská radnice, sportovní aréna, komenského sady, protože stačí nějaký lesík, krásné fasády na náměstí, protože to v životu nepotřebujeme, a tak dál a tak dál. Bohužel město, které se soustřeďuje pouze na základní infrastrukturu, není atraktivní. Právě díky tohoto myšlení nám ti lidé odcházejí tam, kde přemýšlejí moderněji a jsou náročnější. Chápu, že v Ostravě je tradice a spousta lidí, kterým stačí jenom ta práce, chodníky a pár stromů. Uvědomte si ale, že spoustě lidem to nestačí. Což takhle myšlení “buď a nebo” nahradit myšlením “můžeme mít to i to, obojí”? A jednou za 10 let zainvestovat i do těchto věcí jako je hala? Město, které nebuduje atraktivitu, nebude mít obyvatele, daňové poplatníky, chytré a úspěšné lidi platící daně a přitahující podnikání, a nebude přitahovat investory atd.

  Thumb up 13 Thumb down 6
 28. Mx :

  Souhlasím s Vámi, že ten veřejný prostor se rozhodně musí taky napravit, ale to se dlouhodobě postupně i když pomalu děje. Občas ale potřebujete udělat něco většího a navíc.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 29. bapi :

  Dan: Ale to v Ove bude jen kdyz v ni zustanou mladi, ambiciozni lide. A ti fakt nebreci furt dokola „chodniky, chodniky, chodniky“.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 30. Dan :

  Mx: Jde videt, ze jste me nepochopil. Vlastne i na prikladech ktere jsi uvedl jde vyvratit vase teorie.

  Mesto musi prvne fungovat v elementarnich vecech.
  Zminene Komenske sady vznikly v dobe rozkvetu mesta, kdy obyvatele pribyvali po desetitisicih. Zaroven parkova kultura byla na mnohem vyssi urovni nez dnes. A netvrdim, ze staci nejaky lesik. Ve svem prispevku pisu, ze obcane chteji kvalitni zelen. Bojim se vsak, ze kdyby Komenskeho sady vznikaly v dnesni dobe, bude tam plno blikajicich infantilnosti, obklopenych zamkovkou.

  Radnice je stavba krasna, elegantni se vzhledem poplatna dobe. Nejde o zadny vystrelek architetkury. Coz je v rozporu s levitujicimi bezeckymi ovaly, levitujicimi parkovaci doby a blikajicici zastavkami.

  Sportovni arena, pokud myslime byvaly Palac kultury a sportu, je presne to, co jsem psal. Sice vznikla zajimava stavba, ale jen o par stovek metru dal chatraly cele ctvrte, ktere na konci socialismu pusobily vybydlenym dojmem. Ostatne jako zbytek stare zastavby vcetne centra mesta. Nyni se nevi co dal se s touto stavbou, do ktere jiz natekly stovky milionu a dalsi miliardy potrebuje.

  Krasne fasady vznikaly vzdy. Prevazne soukromymi investory. Teda zas ociku tak moc ne, ze.
  Sorry, ale dle tvych prispevku propaguješ kyc. Vsechno se musi lysit, vse musi vycnivat. Kdyz vycniva vse, nevynikne nakonec nic.

  Proste jsou i mesta v kraji, kde uz od pohledu pusobi lepe, nez Ostrava. A jsou mesta v CR, kam se lidi stehuji (nemysli Prahu a Brno s aglomeracemi), ktere nestavi p*****. Zadne z techto mest neinvestuje miliardy do „vystrelku“.

  Thumb up 8 Thumb down 9
 31. Dan :

  bapi: Ale breci. Ted nemyslim ty pseudoambiciozni, ale ty, kteri si vsimaji okoli kolem sebe. Ti opravdu pri pohledu na Ovu placou.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 32. bapi :

  Dan: Absolutne nikdy jsem od nikoho neslysel, ze z Ovy odchazi kvuli chodnikum. Vzdy to jsou penize, moznosti, lifestyle a pak ze Ova neni moc hezka plus problemy s kriminalitou a obecne ty socioekonomicke. Ale tahle obsese s chodnikama, kdy chce kazdej stejne jezdit Uberem, mela skoncit. Chodniky Ovu nezachrani, pokud bude i nadale sedivym, vylidnujicim se mestem.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 33. bapi :

  Dan: Ale takova mesta (napr Hradec, Budejovice, Jihlava) maji zajimavejsi polohu nez Ova, vyssi bezpecnost a v zebriccich kvality zivota vzdy konci podstatne lepe nez Ostrava. Ale na tyhle srovnani se tady vzdy stejne nadava, ze jooo.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 34. Mx :

  Dan: Víte co, zbourejte si Eiffelovku, Disneyho halu v LA, operu v Sydney, národní muzeum a dalších 100 kýčovitých staveb po světě. A žijte si ve své zaprděné Ostravě, kde všechno nadstandartní označíte za kýč. Jen proto, že Vy zřejmě preferujete čistě a pouze tradiční architekturu. Já radši budu žít ve městě, kde občas vznikne unikat typu Dolní oblast vítkovic, bolt tower, jatka nebo hala. Vy si žijete třeba v průměrném frýdku Místku s dokonalými chodníky.

  Thumb up 10 Thumb down 7
 35. PetrK :

  Mx, bapi:vy jste fakt ukázkoví maloměšťáci – co na tom že žiju ve špíně, hlavně že jsme světoví! :⁠-⁠D

  Thumb up 10 Thumb down 8
 36. bapi :

  PetrK: Zatimco vy a nekteri dalsi sem nejdete diskutovat, jen tady lezete s pristupem „ja mam vzdy pravdu“.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 37. bapi :

  PetrK: Zatimco vy a nekteri dalsi sem nejdete diskutovat, jen tady lezete s pristupem „ja mam vzdy pravdu“.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 38. Dan :

  bapi: Kde jsem napsal, ze lide odchazi z Ostravy kvuli chodnikum? Nikde. To jste si vydedukoval zkratkovitym myslenim vy. V mem uvodnim prispevku jsem napsal tohle „Vetsina lidi chce mit kvalitni bydleni (to oistravska panelova sidliste v drtive vetsine fakt nejsou), dobrou praci moznost ji mit. Kvalitni skoly, socialni sluzby, zdravotnictvi. A hlavne kvalitni zelen a parky.“

  A vsimanim okoli opravdu nemyslim pouze chodniky, ale komplexni pohled na mesto. Lokalnim patriotum chybi pohled z odstupu.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 39. Dan :

  Mx: Naucte se prosim diskutovat jinym stylem, nez maleho ditete. Cely vas komentar je argumentacni faul.

  1. Nevymyslejte si, kde bydlim. FM to rozhodne neni a ten opravdu take neni vykladni skrini verejneho prostoru.
  2. Nevnucujte mi, jaky styl se mi libi. Jen nejsem zaslepene dite jako vy. Moderne se da stavet i vorzumnych nakladech.
  3. Kde tvrdim, ze Narodni muzeum je kyc? Dalsi fail
  4. Nemam problem se stavbami, ktere z vetsi casti financuje soukromy sektor, což je pripad tebou zminene haly Walt Disney v LA. I kdyz je zajimave, ze samotna stavba byla take pozastavena z duvodu nedostatku penez a zamer byl revidovan.

  Jste milovnici bilychy slonu (https://www.archdaily.com/795913/white-elephants-over-budget-unsuccessful-and-embarrassing-architecture-projects-from-around-the-world) , jak uvedl PetrK, malomestaci.

  Thumb up 6 Thumb down 11
 40. bapi :

  Dan: Tak ja dikybohu nejsem lokalni patriot, ale na „hezke bydleni“ a vsechno tohle proste v Ove neni ani trh ani ocekavani. Vzdyt i tady se oslavuje kazdej „opravenej“ barak v hnusnych Mariankach za 70K+ / m². Ostrava je proste zacyklena a chce to nejaky rez.

  A jak tady David Witosz oslavoval, ze v Q3 po kolika letech neubylo lidi… Tak za Q4 je to hned 1000 dolu.

  Thumb up 6 Thumb down 8
 41. Mx :

  Dan: zjevně jste ten komentář nepochopil (Nadsázka ukazující Váš styl myšlení o velkých významných dílech. Pokud Vám to vadí, sám neurážejte nebo nedehonestujte ty, kteří tuto stavbu uznávají) A pitváte se v detailech. A nebo jste se nad tím nezamyslel. Musíte se prostě smířit s tím, že ne všichni to jako Vy považuji za kýč a ne všichni přemýšlejí o městě jako Vy a nejsou proto všichni odpůrci jako Vy. Nemusíte hned proto osobně urážet, mějte se přesto hezky.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 42. Dan :

  Mx: Kdezto vy se v detailech nepytvate a ani nadsazku pouzit neumite. Ano, malo kdo premysli na d mestem komplexne. Proto mistni mentalita obdobnym vasim nazorum privedla Ostravu tam, kde je nyni.

  Thumb up 6 Thumb down 7
 43. Martin [msstavby.cz] :

  A pak tu je taková Litomyšl…

  Thumb up 8 Thumb down 6
 44. Crazym :

  Martin [msstavby.cz]: Nic proti, je tam krásně když ji navštívíte, okolní příroda a vzduch boží, akorát kdyby aspoň tu D35 dodělali, bo doprava a dopravní dostupnost na dnešní dobu katastrofa a taky počítám, že se tam v té díře o 10k obyvatel bude člověk brzy nudit a žádný architektonicky stylový a krásný supermarket ani festival jednou za rok to nezmění :-)

  Thumb up 9 Thumb down 7
 45. Mx :

  Dan: pokračující osobní urážení svědčí spíše něco o vás než o mne. Mně by ale zajímalo, kam byste teda ty miliardy místo haly dal vy? Protože všechno to, o čem píšete, se už desítky let děje a každý rok se z rozpočtu cca 10-15 miliard dávají většina peněz právě do těch oblastí, o kterých vy mluvíte. A jestli byste chtěl Ostravu kompletně rychle předělat, tak by vám ty miliardy za halu fakt nestačily, zatímco jeden významný objekt může výrazně městem zahýbat, podobně jako Dov vytvořil stabilní milion návštěvníků anebo podobně fungují atrakce typu zoo. Anebo hrad mnohými na odpis patří nyní k základům nabídky města. Tak očekávám nyní Vaši konkrétní návrhy, jak město komplexně transformovat za miliardy místo té haly? Znovu připomínám, že už 30 let se z rozpočtu tyto vaše oblasti financují.

  Thumb up 14 Thumb down 9
 46. Dr. Kohn :

  Crazym: Tak to se ještě načekáte s tou D35. Ta je totiž na nátlak místních navržena tak, že po dostavění dálnice naopak intenzita dopravy v Litomyšli vzroste. Co je za tímto nátlakem netuším, ale Litomyšl prostě je a i nadále bude zabitá.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 47. Dan :

  Mx: Ne, nedeje. Urcite jste si povsimnul, pri vasi erusaci, ze rozpocet mesta je umele nafoukly. Roky se tady spori do fondu na velke projekty. Roky byly a jsou zbyle investice omezeny.
  I tak je v planu zneuzit peniza z transformacniho fondu na stavbu koncertni haly. Pokud tusite, k cemu ten fond opravdu je.

  Vy stale nechapete, o cem pisu. Hystericky vyjev vam brani v porozumeni textu. Netvrdim, ze se ty stavby nemaji stavet. Ale otazkou je za jakou cenu.

  Opet myslenkova paralyza. Koncept DOV mam rad, i kdyz posledni dobou se z toho stava poutova atrakce. Nicmene samotny DOV nepritahuje miliony lidi. Cisla jsou vysoka kvuli ruznym festivalum, ktere se zde odehravaji. Touto optikou by byla nejnavstevovanejsi pamatka v CR O2 Arena v Praze….

  Nemusim nic vymslet. Hrat si na brouka pytlika. Staci se podivat na publikace k Shrinking Cities. Tam je toho popsano jiz dost.
  https://urbannext.net/shrinking-cities/

  Verim, ze i tento pojem je pro vas novinka.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 48. Dr. Kohn :

  Dan: Z transformačních fondů se staví černá kostka a ne koncertní hala…. Nějak se vám to motá dohromady.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 49. Martin [msstavby.cz] :

  Dr. Kohn: „Moravskoslezský kraj dostane na své strategické projekty zhruba deset miliard korun. Co je vlastně cílem projektů? Jak mají kraji pomoct?
  Hodně se hovoří o třech projektech, Eden Silesia, to jsou ty slavné skleníky, pak o Černé kostce, která má být knihovnou a výzkumným centrem, a samozřejmě o koncertním sále. Ten sice nepatří mezi strategické projekty, ale často se v těch diskusích objevuje.“

  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/moravskoslezsky-kraj-dotace-transformace-obnova_2310031134_fil

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.