Komentáře

 1. Tano :

  Kdo někde na těchto fotkách najde ČEZ arénu, získává bod :-)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. Ford :

  6. obrázek vlevo? :)

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. valník :

  ta cihelná přístavba pod tribunami se vůbec nepovedla :/ :(

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Jiřík :

  Ta cihlová přístavba budou asi ty skyboxy ne ?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 5. Martin [msstavby.cz] :

  valník: Já bych nepředbíhal. Je to přeci zatím jen hrubá stavba.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. Přemek :

  to: Valník, Jiřík: Podle nějaké dokumentace to má být presscentrum.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Rado :

  Jak kdysi řekl Jiří Bartoška v upoutávce na karlovarský filmový festival „Tak to si snad někdo dělá prdel, ne?“, tak přesně těmito slovy bych popsal přístavek, který se nyní staví. Stadión mohl bych příležitostí a zase to bude tuctová stavba nevyčnívající z řady. Už nechci komentovat, že za cenu rekonstrukce mohl být nový stadión, ale kdypak už konečně pochopíme, že i to, jak vypadají veřejné stavby, tak to přispívá k celkovému obrazu města, které buď návštěvníky láká nebo ne. Ostrava je v mnoha ohledech městem nepolíbeným, památky zde mají přetěžký úděl a nové stavby jsou spíše k pláči. Ano, tlak na cenu je velký, jenže tím vznikají podprůměrné výsledky a s architekturou nemají nic společného. Prostě invence a nápad = 0. Ale ke křivce připlácnout pravý úhel, to je zvěrstvo. Věřím tomu, být tento stadión v Praze nebo v Brně, vypadá zcela jinak, ale v Ostravě asi platí stále ta věta „buďte rádi za to, co tady je“. Bohužel.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 8. robert :

  Ke křivce pravý úhel. To je výstižné. Některé prvky, o kterých mimochodem první vizualizace nevěly, jsou přímo zvěrstva. V době největších diskuzí ohledně Města kultury 2015 se s Ostravou politicky lákavě spojovalo „svébytná“. To je sice pěkné, málokdo už řekl, co tou svébytností myslí. Svébytná je totiž kterákoliv z Kambodžských nebo sudánských vesnic a to v mnohem působivějším smyslu než Ostrava. Jestli k Ostravské svébytnosti podle politiků ptaří i tyto defekty, které snad doprovázejí každou novou stavbu v tomto městě a zvyšují tak celkový nevkus při pohledu na město, které má z českých měst asi nejdále k pojmům design, architektura, urbanismus, tak to si snad už opravdu dělají prdel…..
  …..“.a buďte rádi za to, co tady je“ je taky velice výstižné.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  video: https://www.facebook.com/video.php?v=10152748067288785

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. Rado :

  Když vidím, že ve velké variantě mohlo vzniknout toto: http://moravskoslezsky.denik.cz/galerie/foto.html?mm=stadion3_mestsky_vizual_ost nebo v malé toto: http://ostravablog.cz/komentare/ve-vitkovicich-ma-stat-atleticko-fotbalovy-stadion-za-miliardu/fotogalerie/01/ , tak dnešní stav je, jak se lidově říká, hnus fialový.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. thvari :

  Ta velka studie se mi libi, ta mala je skareda, protoze jak to je ted, tak jsou tam zachovany nektere krivky z te puvodni tribuny (na tom videu jde videt jak konec toho ovalu, ta strecha, ma stejny tvar jako konec hlavni tribuny se strechou), takze me se soucasny stav libi. Ten velky stadion by byl super, skoda ze mame potrebu porad snizovat kapacity a stavet za velke penize stadiony pro 15k. Když už to stavím městský stadion, tak to bude sloužit třeba 50 i vice let, tak ta velká kapacita by se párkrát do roka dala využít (ať už tretra, kde je zájem určitě větší než 15k, jeden nebo dva atraktivní zápasy baníku, reprezentační zápasy fotbal, případně nějaká velká atletická akce, kterou se zkušenostmi týmu kolem zlaté tretry ostrava klidně mohla pořádat). Argument, ze dnes nikdo na nic nechodi muze platit pristich pet let, ale jak rikam, stadion je stavba, ktera ma slouzit dlouha desetileti…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: A to se teď v podsvětí diskuzí tady na webu tvrdí, že tak velká stadion, který vzniká ted je předimenzovaný a předražený. Co teprve tohle…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 13. Venca :

  Ahoj,prosím vás ví někdo jaká bude přesná kapacita stadionu?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Oasis :

  Venca: Přesné číslo do poslední sedačky nevím, ale prý to bude +- 15 000.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Ales :

  Na veřejné debatě k centru města Ostravy 19.3. byl Ing. arch. Vltavský dotázán, proč k tak masivní městské investici, jakou je dostavba městského stadiónu, nebyla organizována veřejná architektonická soutěž.

  Odpověď? Pokrčení rameny: Nebyla, no…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. JJ :

  Ales: je někde záznám?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Rado :

  Ales: Potom člověka ani nepřekvapuje, že je výsledek takový nemastný, neslaný…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. thvari :

  Ales: a co na to má jako říct? on jaksi není ten politik, který tu zakázku někomu přihrává. a kdyby brblal, asi by byl rychle na dlažbě

  Thumb up 2 Thumb down 1
 19. Ales :

  JJ:
  V prostoru proběhla informace, že video se zpracovává a bude publikováno. Ale z organizátorů (co vím) nikdo nic autoritativně nepotvrdil.

  thvari:
  Co na to má jako říct? Právě to, co řekl. Je užitečné vědět, že
  a/ politická reprezentace, z níž značná část doposud zastupiteluje, nemá potřebu vypisovat architektonickou soutěž na investiční akci občanské vybavenosti za půl miliardy z veřejného rozpočtu a zároveň ty projekty, jejichž návrhy byly vysoutěženy, umrtvuje
  b/ třetí největší město státu živí na pozici hlavního architekta osobu, která podobný postup nejen strpí, ale navíc na veřejnosti jej obhajuje pokrčením ramen

  Thumb up 3 Thumb down 0
 20. Rado :

  Ales: Ona osoba hlavního architekta je dlouhodobá bolest města Ostravy a očividně je to útvar, který je zbytečný, když se děje, co děje. Myslím si, že kdokoliv z ulice by tuto funkci mohl vykonávat stejně dobře, neboť výsledek by byl stejný, ale věřím, že mnohdy i lepší.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. Nimrod :

  Ales: Cyril je vykladač územního plánu, nic víc, nic míň.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. aggu :

  Nimrod:
  Vykladač plánu. Rozesmálo.
  Toho plánu, který měl na deskách (s vědomím ÚHA) „razítko TOP SECRET“? Aby na něj veřejnost měla co nejméně připomínek? Rozuměj aby „s tím“ bylo co nejméně práce?
  Hlavní architekt má být uznávaná, respektovaná, progresivní a nezávislá persona, která v podstatě udává směr rozvoje města. Když to přeženu, tak každý z čtenářů msstavby má mít doma jeho plakát ;) Jaký směr udává „Cyril“? Montovaný prefabrikanismus v Hrabové a přehrabování hlušiny v Hrušově. Centrum je pro ÚHA asi neviditelné. Pokud se mýlím, ať mně někdo opraví, a ukáže plejádu ideí a studií co má ÚHA s podporou politiků pro Ostravu nachystaných. V centru samozřejmě.
  Kdyby celý ÚHA zítra zmizel, co by se změnilo? Rozvoj města by byl v rukou nevzdělaných politiků a nějakých referentek/referentů na investicích nebo rozvoji, a výsledek by byl „stejný“.
  Všechno není o rozpočtovém určení daní a penězích. Něco je i o lidech a ty Ostrava na tom pravém místě, kde by potřebovala, má nebo nemá?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Ales :

  aggu, Nimrod:
  Možná by před tradičně břitkými a tradičně neinformovanými soudy stálo za to, sehnat si několik informací.
  UHA magistrátu města Ostravy je orgánem státní správy, nikoli samosprávy. Jeho náplní je TVORBA návrhu, obhájení a kontrola dodržování územního plánu. Co je územní plán, viz Zákon č. 183/2006 Sb., (Stavební zákon) plus prováděcí předpisy.

  Pracoviště, které si mylně ztotožňujete s UHA, to jest pracoviště koncepční a strategicko-rozvojové, jako poradní orgán politické reprezentace, v Ostravě neexistuje a v polistopadové době neexistovalo. Za což ovšem vinit současného či kteréhokoli jiného HA, je poněkud mimo mísu, ať byli či jsou, jací jsou.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. aggu :

  Ales: Kdo tu píše o samosprávě? Žádné mylné ztotožňování se nekoná, působnost a činnost ÚHA si každý vyhledá na netu za 10 vteřin ;)
  ÚHA funguje ve většině velkých měst, snad kromě Brna, kde jeho činnost „suplují“ orgány města.
  ÚHA se nevyjadřuje k rozvoji města? Nemá předkládat návrhy? Neřeší a nevyjadřuje se k městskému urbanismu? Neřeší podmínky výstavby? Nevyhlašuje arch. soutěže?
  Kdy naposled ÚHA seznámil veřejnost s tím co dělá, co navrhuje, co zamýšlí? Jak často pořádá workshopy nebo přednášky pro laickou veřejnost?
  Jakou asi funkci má ÚP města, který je v rukou ÚHA?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Ales :

  aggu:
  Rozdíl mezi útvarem magistrátu, jež vykonává činnost samosprávy, a útvarem, který rámci přenesené působnosti vykonává státní správu, zde nelze vysvětlovat. Doporučuji samostudium.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 26. aggu :

  Ales: To je jako o voze a o koze. Píšeme oba to samé. Doporučuji číst řádky a ne mezi řádky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Rado :

  Ono je naprosto jedno, jakým způsobem ÚHA funguje, zasádní je to, že v Ostravě nefunguje.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Oasis :

  +článek:“Beseda o centru Ostravy. Bez přeměny kanceláří na byty bude dál skomírat“ na ostrava.idnes.cz: http://ostrava.idnes.cz/beseda-o-centru-ostravy-bez-premeny-kancelari-na-byty-se-neozivi-px2-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150321_2149318_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Danek :

  Oasis: Nyní jsem přečetl článek(několikrát) na idnesu a poprosím Martina zda by udělal rubriku o oživení centra, kde bychom mohli přispívat konkrétními nápad k rozvoji centra. Abychom měli třeba na přiští diskuzi materiál, který by se mohl použít jako konkretní nápady na oživení. Zkuste prosím tak nějak zvážit jak to lze udělat, jaký by byl přínos,co by to stálo atd. díky

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Rýša :

  Danek: Taky jsem četl a jsem rád, že režisér Lipus to řekl tak, jak to vidí po těch letech, kdy opustil Ostravu – byl překvapen jak se změnila, ale k horšímu. jsem rád za jeho pravdivá slova, neb tady i onde se najde dost těch, kteří nechtějí vidět pravdu a jakákoliv kritika Ostravy je jim proti srsti. Stále jen omílají, jak se Ostrava mění k lepšímu. Myslím, že i pražská architekt řekl pravdu, že ho Ostrava zklamala, když promarnila Černou kostku, Karolinu ad. Vážím si těch, kteří to řeknou naplno a nepochlebují, jak je Ostrava barevná a zelená….a reakce Vltavského, Macury ad raději nekomentuji….každý si musí udělat obrázek sám, co tu máme ve vedení za lidi. Tedy: Měli jsme, máme a vypadá to že budeme mít. Bohužel.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. JJ :

  Oasis: článek zajímavý, ale náchapu proč všichni tak brojí proti Karolině, ona dokázala poskytnout lidem to, co jim nebylo schopno poskytnout centrum města – restaurace, kavárny, obchody (spousta nových vznikla, které v Ostravě ani nebyla a přišli díky Karolině) a především je tam kde zaparkovat (3hodiny zadara, kde to v centru jinde najdete), a to nejdůležitější je tam otevřeno od 9 do 9, někteří i déle. Kdyby centrum bylo předtím tak dokonalé, tak by tady ten developer to obchodní centrum nepostavil.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 32. Ales :

  JJ:
  Vtip je v tom, že centrum města nemá pouze funkci místa pro nákup nebo sezení v kavárnách/hospodách. Je to taktéž (možná především) místo komunitních, edukativních, zážitkových aktivit. Obchodní galerie si ze všech aktivit vybírá jen ty komerčně zajímavé a tím vitalitu města redukuje na konzum.

  Tam, kde selhává komerce, by měla nastoupit samospráva s podporou veřejně prospěšných aktivit, aby město fungovalo jako živoucí organismus, jako společenství obyvatel s vědomím sounáležitosti a pospolitosti. Tato část působnosti samosprávy je v Ostravě (a nejen jí) hrubě zanedbána.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Ales :

  Danek:
  Antikvariát Fiducia jako organizátor debaty vyhlásil sběr podnětů, o kterých píšete. Informace na jejich fb. Ale samozřejmě podněty mohou chodit z více stran.
  Problém spíš tkví v tom, že primátor sice převzal nad debatou záštitu, avšak není nijak jasné, jak by se k sebraným podnětům stavěl magistrát, zda by s nimi vůbec pracoval. Bez této návaznosti hrozí rychlá ztráta energie a rozčarování všech zúčastněných

  Thumb up 1 Thumb down 0
 34. Ales :

  Rýša:
  Primátor dostal na debatě pěkně za uši. Jeho okázalému odmítání role „politika“ se všichni zúčastnění více nebo méně otevřeně vysmáli. Naopak bylo řečeno, že role politika je v rozvoji města zcela nezastupitelná. Jinými slovy – jací politikové, takové město.

  Snad to primátora postrčí směrem k přihlášení se k odpovědnosti a budoucí vývoj. Ačkoli doposud dojmem energické osoby s jasnou vizí rozhodně nepůsobí.

  Pánové Jehlík a Plas z ČVUT hovořili výstižně. Na druhou stranu, na to každý majitel nemovitosti ve městě, investor nebo práskaný politický šíbr z vysoka kašle. A ti jsou pro stav města rozhodující, nikoli akademikové z Prahy, Ostravské univerzity či odkudkoli odjinud.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 35. JJ :

  Ales: přeně, dokud se nezmění pohled navěc lidí, kteří v centru tynemovitosti vlastní a pronajímají tak se stejně nikam nehneme

  Thumb up 2 Thumb down 0
 36. aggu :

  15minutové průlety pražských akademiků centrem a zasvěcené závěry. Fňukání stále dokola, že Fukušima nám zabila centrum a bůhví co ještě. Víra v to, že jedna nebo dvě ikonické stavby centrum spasí. Blábolení.
  Dejte vedle sebe cifry. Kolik peněz Ostrava dala za posledních 15 let do centra, kolik dala do „sportovního betonu“, kolik do Mošnova, kolik do světlých sociálních zítřků…
  Český stát zrovna teď do rekonstrukce jednoho jediného baráku na Václaváku ochotně vložil 3 miliardy. To celé ostravské centrum nevidělo po celých svých 750 let. Ostravští polici nemají peníze, neumí je zajistit nebo si o ně neumí říct. A i kdyby uměli, rozfofrují je v mošnovské hlíně nebo hrušovské hlušině. Nemají ánung co s centrem a nemají nikoho kdo by jim poradil. A i kdyby měli, neposlouchali by ho.
  Vlastníci nemovitostí v centru nejsou od toho, aby roztáčeli kola. To měli udělat Tošenovský, Vlček, Zedník, Kajnar. Všichni z nich se po celou dobu dívali jiným směrem.
  Většina ostraváků si vystačí s klišé o ubohém polomrtvém centru, bo to psali v iDnes a Deníku. Sami do centra nechodí. A vůbec, Ostrava má přece 3 centra, to tam taky psali.
  Ostravská intelektuální elita se vyžívá v apokalyptických zjeveních a defetismu. Už od dob Koláře to přece k Ostravě patří. Jiný obraz je nepatřičný.
  Za 750 let své historie se centrum smysluplně rozvíjelo cca 40-50 let. Před tím ani po tom ho nikdo neřešil. Jiné priority.
  Výslednice všech sil, které mají působiště v centru, je jasná, ergo nevím, proč se tady někdo něčemu diví.
  Ještě 10 let se můžeme kopat do kotníku, fňukat a debatovat. Mě osobně to vadit nebude, to, co současné centrum nabízí, mi vyhovuje. Je to rok od roku lepší. Jasně, ta nabídka asi není masově atraktivní. Stodolní taky na počátku nebyla.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 37. JJ :

  aggu: fajn by bylo, kdyby město místo pronajímání nemovitostí si postavila vlastní v prolukách

  Thumb up 2 Thumb down 0
 38. Rýša :

  aggu: Dovolil jsem so vyňat: Ostravští polici nemají peníze, neumí je zajistit nebo si o ně neumí říct. To je totiž jediná věta, za kterou bych dal Vám dal palec nahoru.
  Ale má to jeden háček: jen si tak představuju :-), zvolíme Vás za primátora a Vy budete mít na to, abyste třeba pro Ostravu získal nějakou tu miliardu. A tu dáte na co??? Centrum nebude asi taky Vaše priorita, neb dále píšete: …to, co současné centrum nabízí, mi vyhovuje. Je to rok od roku lepší. To si ale myslíte a zřejmě i vidíte Vy a mnoho dalších, kteří denně procházejí a už ani nevnímají to, co návštěvník, turista, cizinec, který přijede po čase a vnímá, porovnává, prostě vidí to jinak. Ale pro vás to jsou jen takové turistické průlety. \Co nějaký cizák nám bude kritizovat našu Ostravu, my tu žijem a jsme spokojeni, fertig.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 39. Ales :

  Aggu:
  Skutečně bych někdy rád věděl, kým jste, čím se živíte, jaké dílo máte za sebou, z jakého znalostního a myšlenkového zázemí pocházejí vaše o to radikálnější, oč povrchnější závěry.

  Vlastně to ani vědět nepotřebuji, je to snadno představitelné. Vaše závěrečná poznámka je charakteristická: Stodolní nebyla na počátku atraktivní… Opak je pravdou, Stodolní byla unikátním místem v době Černého pavouka, později Bumerangu. Nyní se stala nezajímavým konglomerátem standardních barů a hospod, jeden jako druhý, stejná hudba, stejná nabídka, stejný chlast…

  Unikátní místa, aktivity, projekty, které vytvářejí genius loci města, zpravidla nemají mnoho šancí proti standardnímu komerčnímu válci. V rozvinutém světě prokazují svou udržitelnost díky grantům z privátních zdrojů, v kombinaci s veřejnými investicemi. V našich podmínkách, kdy budoucí osvícení privátní mecenáši doposud neopustili porodní sály a veřejné investice jsou kombinací hašení akutních požárů s cinknutými malými domů do privátních a partajních kapes, je výsledkem řvavý soukromý nevkus a kýč a šedá veřejná produkce , nepřesahující mentální horizont zdejší byrokracie.

  Ale vot kakaja natura, takaja kultura, kakaja kultura, takoj narod…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 40. Michal :

  Když know-it-all aggu napíše, že centrum je rok od roku lepší, tak to prostě tak je.
  Proč? Protože aggu!

  Thumb up 3 Thumb down 2
 41. aggu :

  Ales: Tak pro každého je atraktivní něco jiného, že ;) Nicméně v době předkebabové byla Stodolní pajzl za zástěnou, pár stolků, židlí, hajzl na dvorku a pivo z lahváče. Tu domnělou atraktivitu asi máte z knížky, která je takovým posmrtným vzdechem subkultury, kterou zase někdo o něco oje…. Něco jako It´s all gone Pete Tong.
  Dnešní centrum na mně působí podobně syrově. Ne teda AŽ tak syrově ;) To už by dneska nešlo, punk is dead. Prostě přehršel drobných záležitostí, které zná pár desítek, možná prvních stovek lidí na FB. Možná je taková pozvolnější progrese i ku prospěchu, než by se toho po soudružsku a s dotačním elánem chytlo třeba staré vedení radnice. Nevím, to už musí vyřešit Macura aspol., zatím nemají ani mapu co s centrem dělat. Držím palec.
  Ale zase rozumím tomu, že většina na msstavby chce mrakodrap v centru… Zítra. A kolotoč u Ostravice. Pozítří ;)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 42. xxx :

  Tohle je největší problém Ostravy. Máme tady možnost něco změnit (hovořím teď konkrétně o stadionu, ale platí to obecně na všechno), postavit něco zajímavého, co tady bude minimálně dalších 50 let sloužit veřejnosti a bude ukazovat jakousi tvář Ostravy a místo využití této příležitosti to dopadne takto. Ještě hlavní architekt města řekne: No, nebyla architektonická soutěž. Nechápu, na základě čeho rozhodli zastupitelé o tom, že ten stadion bude vypadat takto.

  Před 35 lety se začala stavět nynější ČEZ aréna. V tehdejší době to byla největší a nejmodernější aréna v Evropě. To je taky ten důvod, proč aréna pořád patří k těm lepším a může hostit významné sportovní a kulturní akce. Vlastně v současné době je v ČR pouze jedna lepší a to O2 aréna. A co víc, ČEZ aréna je pořád velmi krásnou a zajímavou stavbou. Je jen škoda, že tu jednoduchost a čistotu stavby narušují přístavby a necitlivé zásahy. Ale jinak musím říct, že ten, kdo navrhl tuto stavbu, je pro mě pan Architekt. (Pozn. vím, že to byl Ing. arch. Dedeček). A to je taky problém, že se neumíme postavit výzvám a novým příležitostem, ale my neumíme nakládat ani s tím, co pěkného a kvalitního tady máme.

  Ale co se divit, když už se vypíše nějaká soutěž (architektonická na knihovnu, urbanistická na zástavbu na Karolině) tak se projekty zruší a v tichosti přejdou. Šancí na změnu tváře Ostravy je jako šafránu a když už se nějaké naskytnou, tak se k nim chováme tak, že je zahodíme do kanálů.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 43. Martin [msstavby.cz] :

  Je mi líto, že to musím udělat zrovna já, ale je načase vytáhnout špínu na povrch a otevřít některým oči.

  1. Debata na téma oživení centra v divadle Loutek
  Již z principu jsem tam nešel. Jelikož znám zákulisí. Fiducia se dostala ke grantu na pořádaní takových debat. Tak si Ilona Rozehnalová z Fiducie přečetla jednu ( max. dvě co jsem slyšel ) knížky o tom, jak oživit město a začala pořádat debaty.
  Pozitivní na tom je, že se nějaké debaty dějí, i když nemají žádný výsledek.
  Negativní je to, že na debatu nejsou přizváni architekti z Ostravy. To má dva důvody. Jsou ti, kteří město nekritizují, aby měli zakázky od města. Jen tak náhodou Projektstudio dělalo Vítkovický stadion bez soutěže atp. Ikdyž se mi jejich projekty líbí že jo. A pak tu jsou ti, kteří kritizují, tak ti jsou automaticky out.
  Otřesné je pak to, že byli pozvání arch. z Prahy, kteří přijali pozvání jen kvůli toho, že z výše zmiňovaného grantu měli zaplacenou cestu, jídlo a ubytování… Takže borec se prošel z hlaváku do centra a udělal si obrázek, odseděl si svoje a další den odjel a je mu nějaká Ostrava, natož jeho centrum u prdele. Namísto toho měli být pozvání arch. z Ostravy, kteří v tomto městě žijí a jeho problémy se jich přímo dotýkají.

  2. Stále se na takovýchto debatách hledá řešení oživení centra. Přitom to tu již dávno. Například proběhlé Městské zásahy nabízeli mnoho možností jak centrum oživit. Bohužel „někomu“ na magistrátu ( nemohu být konkrétní, rád bych vyšel z baráku bez úhony ) se nelíbily, tak se zašlapaly.

  3. Samotná Fiducie, potažmo lidé kolem ní a Spolek Krásná Ostrava se taky chovají trošku mimo svět. Pokud si všimnete, spolek nemám moc zájem přijímat nové členy. Je to prosté. Je to okolí lidí, kteří nostalgicky vzpomínají na období přerodu Stodolní z fetáckého ghetta na ulici s pár bary, a jak vypadá dnes nemohou stále přenést. Teď chtějí byt považováni za ty, co spasí centrum města po přečtení pár knih.
  Ale selfiečka tomu opravdu nepomohou.

  Je mi líto, že panu režiséru Lipovskému přijde centrum horší. Více ulic, cest a domů je opravených. Nyní se tu objevila třída podniků, která zaujme mladou až střední generaci a ti generují větší útraty, než podniky typu Díla atp.. Jelikož toto sleduji denně již pět let bez přestávky, tak vím o čem mluvím.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 44. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: ten clovek se jmenuje Lipus, ne Lipovsky.

  jinak je to hlavne tve dilo, ale aby se ti to tu casem nepretavilo v pracku ciziho spinaveho pradla.. to by byla mozna skoda. :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Diky. Proto to ventiluju v komentáři :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. aggu :

  To že Fiducia pořádá debaty je v přece v pořádku (aspoň někdo), i to že za to dostane zaplaceno. Z grantu nebo z ruky, gans egal. Nemůžou to přece dělat zadarmo z lásky k Moravské Ostravě ;)
  Kolik si přečetla knih je její věc, říká se tomu aktivita a tím se odlišuje cca od 99% zbytku ostravské populace.
  Těm dvěma z Prahy to přeju. Hlad je sviňa.
  I to, že Krásná Ostrava je (můj povrchní dojem) taková malá sekta je taky v pořádku. Každý si ji může založit, každý může pořádat akce, každý může vydávat buletin, každý se může vyfotit u piva v Lese na schůzi a uploadovat na fejs.
  O vztazích politiků a odborné veřejnosti si netřeba dělat iluze, funguje to takhle úplně všude, v každém oboru. Ještě se nenašel žádný, dostatečně bohatý politik s většinou ve volbách, který by to rozsekl. Nikdo nám tenhle systém nevnucoval a zjevně existuje dostatečné množství vazeb které ho podporují.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 47. Ales :

  Hmmmm, to tedy mrkám na drát!!!!

  „Ten člověk“ Radovan Lipus se účastnil debaty jako dlouholetá, vcelku významná ostravská kulturní osobnost. Dále jako spoluautor a režisér cyklu Šumná města. Sotva lze v tuto dobu nalézt v českých zemích kompetentnější osobu, která by mohla srovnávat stav městských center dříve a nyní, tady a jinde.

  Doc. Ing. arch. Jan Jehlík a JUDr. PhDr. Jiří Plos nebyli v debatě jako architekti (druhý z nich jím není), nýbrž jako věděčtí pracovníci a pedagogové na ČVUT, první jako vedoucí tamního Ústavu urbanismu, druhý jako expert na problematiku teorie práva a legislativy v architektuře a urbanismu, dlouholetý ředitel kanceláře a tajemník ČKA.

  Antikvariát Fiducia, resp. paní Rozehnalová, jsou dlouholetými organizátory veřejného a uměleckého života v Ostravě, zcela nezávislí na aktuálních politických konstelacích. Na něco dostanou grant (proč také ne, při jejich zkušenostech a referencích), na něco ne – např. letos z MSK, zřejmě jako odvetu za jejich angažmá k Černé kostce.

  V debatě v DL vystoupil mimo program pán z Prahy (nevím, zda mu byla zaplacena cesta, ubytování a jídlo) na téma „ozvučné desky“ – platformy pro kontakt odborné i laické veřejnosti s magistrátem Hl.m. Prahy v domě tajemníkování p. Hudečka.

  Není mi známo, zda byli pozvání „architekti z Ostravy“ (kteří?). Na každý pád byla debata v DL úvodem ke kampani veřejných akcí k tématu centra Ostravy, takže není nic prostšího, nežli dát tip na účast toho či jiného ostravského architekta či urbanisty (být pozorovatelem – zájemcem), nebo se o slovo přihlásit (být tímto expertem). Jako úvodní pohled zvenčí byla účast akademiků z ČVUT namístě – i když nikoli dostačující.

  Pouštět se do donehostujícího hodnocení akce, o které hodnotící předem okázale prohlásí, že se jí neúčastnil, přitom argumentovat zjevně věcně nesprávně, je jedna věc – každý má právo na svou osobní hloupost a na to, dát ji veřejně najevo. Avšak vystupovat přitom zároveň z pozice organizátora odborného fóra nejen že zavání hloupou ublíženou ješitností, ale háže stín na celý tento projekt. A to je škoda.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 48. Rado :

  aggu: Myslím si, že i průlet centrem města stačí, aby si člověk udělal o něm obrázek. V jednom vám závidím, že jste se stavem centra spokojený, já bohužel z převahy obchodů, kde koupím 3 slipy za 20 Kč nebo 5 párů ponožek za 40 Kč, nemám dobrý dojem a z prázdných výloh už vůbec ne. Je rozdíl mít prázdnou výlohu a vědět, že za měsíc tam bude nový obchod než vědět, že za měsíc ty prázdné výlohy budou dvě. Říkám, je to 25 let, čili skoro jedna generace, kdy šlo s centrem a přilehlým okolím něco dělat a udělalo se kulové s přehazovačkou. Nejde hovořit o Ostravě a nedívat se na to, že je to 3. největší město v republice. Je a má podle toho vypadat. Taktéž nikterak neřeším účast lidí z Prahy na diskuzi v DL. Řekli, co viděli, že poznali, co poznali? A že se to někomu nelíbí, bohužel. Uvědomte si koncepční chyby v Ostravě např., že Ostrava stále nemá jasno, které nádraží je to hlavní. Hl. nádraží je prostě ekvivalent Hauptbahnhof, Central apod. a v jaké díře se octnete. A z toho máte mít dobrý pocit? Někdy mi prostě přijde, jak každý rád zmiňuje Ostravsko a Ostravu jako kraj razovity, že je to omluvenka i pro to špatné, co zde vzniklo. „Zdupana architektura, proč ni, sme kraj razovity.“

  Thumb up 2 Thumb down 2
 49. JJ :

  Rado: dokdu se nezmění chování samotných Ostraváků a budeme pořád jezdit do shopinu apod. tak nemá centrum šanci, a žádne diskuze kde se točí max 1000 lidí nic nezmění, já třeba moc rád jezdím do centra, protože tam jsou jedny z nej kaváren.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 50. skelet :

  Může se nad tím přemýšlet jak chce.. dokud tam nebudou byty, tak to holt bude mrtvé. Nic složitého na tom není. Kde nejsou lidi, lidi nebudou.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 51. Rado :

  Já mám také centrum rád, ale jak píše skelet, dokud se tam nebude bydlet, tak se nic nezmění, i kdyby tam bylo kaváren sebevíc. Zastupitelé se snaží s centrem neustále experimentovat, věřím, že situace by se zlepšila, pokud by se povolilo parkování a nebylo by zapotřebí karet. Také, co beru jako podstatné, je pocit bezpečí, ten opravdu po 18 hodině nemáte, protože víte, že jste tam akorát vy a tma a možná někdo další, kdo má zálusk na vaši peněženku. Poté je to absence značkových obchodů, které máte v shoppinu, Karolině či jinde. Ale zažít Ostravu pro mě znamená zajít opravdu do centra, na Slezskou, tam ještě občas dříme ta pravá atmosféra.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 52. Martin [msstavby.cz] :

  Ales: Já jim ty tituly neberu. Ale zmiňované osoby se neorientují specificky na problémy Ostravy a jejich příčinu, důsledek. Ano, jsou to odborníci, ale na debatě mohli mluvit jen obecně. Nebo max. zmínit Karolinu, jen díky tomu, že je silně medializovaná. Co mi řekne takový odborník z Prahy, za jeden den o pohybu obyvatel a jejich zvycích v centru. Kde se lidí zdržují, kde naopak ne atp.
  Neříkám, že nesouhlasím, že měla stát Černá louka ( ovšem s byty ), Karolina měla být trochu jinak ( Forum je sice dobrý dům, ale na špatném místě, avšak přitáhl do centra lidi, kteří by do něj jinak nejeli ). A také měla vzniknout Černá kostka.

  Tady se dělá pořád ta stejná chyba.
  Byla tu již před několika Oživená Ostrava – zašlapána.
  Minulá rok Otevřená pracovní skupina – zašlapána.
  Městské zásahy – zašlapány.

  Ale mi stále budeme jen debatovat a začínat od nuly. LOL

  Fiducie se jen chytla příležitosti po volbách. Prosté. Otázkou je, proč už jen z principu,když se řeší problém Ostravy, nebyli pozváni architekti z Ostravy, kteří se tímto tématem zabývají déle. A není jich zrovna málo. Jsou snad méně cení? Méně vzděláni? Méně zkušenější?

  Mě se libí ty špatně skryté narážky za náznaky snad něčeho rozumného. Nenazval bych to osobní hloupostí, ale mým názorem. A pokud si myslíš, že jen tvůj názor je správný, už vím, kam si tě mám zařadit.

  Rado: Já jsem nenapsal, že jsem spokojený. Ale oproti dřívější době vidím pokrok vpřed. Podniky, které využívám já a má generace tu ani před pár lety nebyly. Stará, Cooltour, Les, mnoho galerií, kaváren, restaurací atp. To je pokles? Vznik kvalitních podniků? Tuzex, pajzly co se vydávala za něco kvalitního mi tu vážně nechybí.
  S těmi výlohami to je pořád dokola, člověk může napsat články o nových obchodech, ale pořád to půjde v myslích jedinců do kytiček. Kdybych omlouval „zdupanou“ architekturu, tak ji zde na webu přeci nekritizuji.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 53. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Pobavilo :D :D „Také, co beru jako podstatné, je pocit bezpečí, ten opravdu po 18 hodině nemáte, protože víte, že jste tam akorát vy a tma a možná někdo další, kdo má zálusk na vaši peněženku.“

  Thumb up 1 Thumb down 1
 54. Ales :

  Martin:
  Nemyslím si, že jen můj názor je správný a ani tak nevystupuji, na to jsou tady jiní střelci.
  Naopak se snažím formulovat (i sám pro sebe) východiska, ze kterých stav a vývoj centra města hodnotit. A dělám to z pozice osoby, která se pro majitele zcela konkrétně zabývá projektem revitalizace jedné z chátrajících nemovitých kulturních památek ve městě. A také projektem propagace jedné z pomíjených městských památkových zón.

  Z tohoto pohledu mi debata v orientaci nikterak zásadně nepomohla. Poznámky, které považuji za nosné, byly proneseny spíše mimochodem. To, co v debatě nakonec vyznělo jako nejdůležitější, považuji za problémové okruhy, které měly být vyřešeny nejpozději do r. 1995.

  Takže nejsilnější přínos z akce (a kampaně – bude-li pokračovat), je nakonec ten, že se uskutečnila a umožnila konfrontovat primátora s přibližně dvěma sty skutečně nespokojených lidí a s tím, že se svými předvolebními pózami dlouho nevystačí.

  Na to, že problémy Ostravy jsou na nějaký způsob natolik neuchopitelné, že se k nim specialista – urbanista nemůže v nějakém rozumném přiblížení autoritativně vyjádřit, nevěřím. Vytýkáš Iloně Rozehnalové, že si o urbanismu přečetla dvě knížky. Dejme tomu – nebyl jsem svědkem, že by ze sebe jakkoli dělala experta. Ale i v té knize Myslet město se dost dobře dá doložit, že jakkoli jsou specifika vždy autentická a řešení individuální, příznaky jsou téměř vždy tytéž.

  Ostrava je zcela autentická, ovšem z trochu jiných důvodů, než že by zdejší problémy byly takovým neuchopitelným mistrovstvím světa. To je ovšem debata na jinde a jinak. Bude-li přát štěstí, bude šance právě s tímto typem autenticity a unikátnosti pracovat.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 55. válkách jak poleno :

  martin [msstavby.cz]: za mě souhlas. Centrum se vyvíjí. Je jiné než před deseti lety, kdz jsem do něj poprvé zavítal.je pravdou, za ulice 28.října je docela umrtvena,ale zase ozivaji jiná místa. Přijde mi, že nejvíc nespokojeni jsou staromilci vzyvajici kavárnu fenix, rybarnu apod. Rozumím třeba režisérů lipusovi, že je proti karolíně, ale vidí svět optikou historie. Já začnu podporovat centrum tím, že do něj zavítat častěji, aneb činy místo. …

  Thumb up 2 Thumb down 0
 56. aggu :

  Rado: Převaha obchodů se slipama za 20 = FALSE, převaha prázdných výloh = FALSE, je to 25 let co šlo něco dělat = FALSE, Ostrava nemá jasno kde je hlavní nádraží = FALSE, každý rád zmiňuje Ostravsko a Ostravu jako kraj razovity = FALSE, Zdupana architektura, proč ni, sme kraj razovity = FALSE. Pocit bezpečí po 18hod nemáte = FALSE, absence značkových obchodů = TRUE. (naštěstí irelevantní)
  Dík, že to bylo tak kratke ;)

  Facebook News: O víkendu otevřela nová italská restaurace Babetti, roh Českobratrská vs. Nádražní (ex pseudopizzerie)

  PS Možná by stálo za to přehodit tenhle masivní offtopic na vhodnější vlákno ;)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 57. aggu :

  Jak píše Martin, dokud se neprokáže (a to prokázaným úsilím ;), že kampaně jako Oživená Ostrava, Otevřená pracovní skupina a Městské zásahy jsou omyl, je zbytečné něco dalšího začínat, nebo hůř, o tom začít diskutovat. Maximálně tak napsat tu A4 a poslat do Fiducie.
  Teoreticky víme co máme dělat. Oživená Ostrava i Městské zásahy byly v řadě návrhů dostatečně konkrétní na to, aby se na nich mohlo začít vyšívat.
  Třeba Malá Kodaň, Farská zahrada, okolí Docku, může být pilotní záležitost. Ostrůvek pozitivní deviace.
  Chybí jediné. Donutit politiky aby přestali sabotovat rozvoj centra tak, jak jej chce už roky vidět aktivní část ostravanů. Tvrdím, že z jejich strany (teda stran přesněji řečeno ;) je to cílený nezájem. Potvrdil to i Macura. Neměli to ve volebním programu jako jednu z priorit. U družebních ČSSD a ODS to lze chápat, rozvoj centra pro ně asi nebyl, po celé ty roky, „koksovatelný“.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 58. Balde :

  Mě se líbí koncepce od Pleskota, že centrum se musí brát v širším kontextu, Ostrava má tu smůlu že má prostě 3 centra, a v tom Centru o kterém se bavíme nebydlí lidé – tudíž není co řešit, se podívejte v Porubě, na Jihu hospody každý večer plné, proč asi – protože tam bydlí lidi, tak když má město mega proluk proč nezainvestuje – stejně chce Macura zkrouhnout prachy pro sport a nepostaví nové činžáky s byty. Zabijeme víc much jednou ranou, město bude mít bytový fond (který si svou debilitou rozprodalo), a může tam dát nízké nájemné tak at si barák vydělá na opravy a nabídnout byty důchodcům, rodínám s dětmi, studentům, ne sociálním případům, si vemte jak dneksa po rekonstrukci vypadá Jubilejní kolonie.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 59. aggu :

  Balde: Už zase ;) ostravské roztrojení osobnosti.
  Je třeba být vytrvalý, takže:
  Ostrava
  nemá
  tři
  centra.
  Ostrava

  JEDNO
  centrum.
  V centru
  Moravské
  Ostravy.

  V centru nebydlí lidé? To je opravdu tak těžké? > Jih 108 000, Poruba 67 000, MOaP 39 000. To číslo 39 000 představuje – lidi. Něco jako celý Vsetín, Přerov, Prostějov nebo Kroměříž…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 60. válkách jak poleno :

  aggu: no vsetín má jen 27tis., to jen na okraj

  Thumb up 0 Thumb down 0
 61. skelet :

  To že MOaP má 39tisíc obyvatel je hezké, ale taky jsou rozprsknutí na velké ploše (na hektar má polovinu lidí, jak Poruba.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 62. aggu :

  skelet: No to je s podivem, když Poruba nebo Jih byly postaveny jako velkokapacitní boxy pro lidi (sídliště) ;)
  Plochy všech tří obvodů jsou cca stejné (Jih 16 km2, Poruba a MOaP 13 km2)
  hustota zalidnění:
  Jih 6622
  Poruba 5083
  MOaP 2882
  Nejsem geograf, ale reálná čísla si budou podobná a vyšší, polovina Poruby je les, a polovina MOaP průmyslová plocha.
  pro info:
  Londýn 4700
  Paříž 20367
  Singapur 7546
  Hongkong 6516
  Praha 1 5420
  Praha 2 >10000
  Praha 2601
  Brno 1610
  Ostrava 1016
  Plzeň 708
  ČR 133

  Thumb up 0 Thumb down 1
 63. thvari :

  aggu: tak máš tvrdá čísla která potvrdí argument toho nahoře, že víc lidí žije na Jihu a v Porubě, ale argumentuješ opačně. lol, aggu, ty si ztracený případ (někdy). sám jsem vyrostl v Porubě a do centra jsem neměl v životě důvod jezdit, protože všechno co jsem potřeboval bylo v Porubě (škola, obchody, nádraží, volnočasové vyžití), jen když šel člověk na Baník tak ta 104 ho provezla kolem husáku a pak radnice :D takže celkem chápu argument, že kdyby víc lidí bydlelo přímo v centru, mělo by to pozitivní efekt

  Thumb up 3 Thumb down 0
 64. aggu :

  thvari: Argument jsem podal já, skelet podal tvrzení ;)
  A nijak jsem ho nerozporoval. V centru žije dost lidí, ale jsou takoví, kteří si myslí že skoro nikdo, osvěta je důležitá ;) A ano, bylo by lepší kdyby tam v budoucnu žilo 2x víc lidí.
  Nejde o počty ale o hustotu. Předpokládám, že nikdo nepotřebuje seznamovat s tím, že na Jihu žije víc lidí než v centru ;) Hustota je zajímavější veličina.
  To že Poruba má základní vybavenost je fajn. Pro mě jako ex Porubáka je ale dnešní Poruba zoufale neatraktivní a nudná. Normální obchody na rohlík a mlíko, školy, (nádraží nemá), hospody, relativně čistý vzduch, kousek do lesa. Kultura aproximuje k nule. Na přespání dobrý.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 65. skelet :

  Jenže o té hustotě to je, pokud má obvod 1/2 obyvatel na stejnou plochu, jako jiný obvod, tak má prostě lidí málo. A pokud to v té čtvrti umocním ještě tak, že z části tohoto obvodu předělám byty na kancly, tak mi prostě vznikne „poušť“.
  Ale abychom si rozumněli, tak já nejsem zastánce teorie zničeného centra. To centrum žije úměrně počtu lidí, kteří v jejím okolí bydlí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 66. skelet :

  a abych to doplnil, když už tu chybí editace příspěvku. Centrum se zdá být mrtvé kvůli tomu, že kdysi v jejím okolí pracovalo nonstop několik tisíc lidí. Dnes tam ty provozy prostě nejsou.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 67. Rado :

  aggu: Tak vyměním slipy za obchody se zbožím nízké a pochybné kvality, to už je lepší :-) Jinak vaše TRUE nebo FALSE, to je jenom ryze váš úhel pohledu. Každý jsme nějaký a někdo čeká od života více, někdo méně.

  Skelet: Centrum má lákat a lidí v něm má být několikanásobek toho, co v něm bydlí. Tak samo si vezměte, že i realitní trh na ostravské centrum reagoval, pořídit si velkometrážní byt v centru Ostravy je relativně levné. V Praze, Brně, Plzni, pokud se bavíme o centru, jsou ty ceny mnohem vyšší. Prostě ostravské centrum je prázdné. Místo toho, aby se na vás valily davy lidí se na vás nevalí nic, o víkendu počítáte jednotlivce. Nebo vezmu to jinak, neustále přítelkyni říkám, když si potrpí na módu, kam chceš v Ostravě chodit hezky oblečená? Projít se, ukázat se, kde? Dřív než něco pořádného začne, už to končí.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 68. Balde :

  Rado: Centrum neláká a pokud láká tak se na to lidi vyprdnou protože do centra tramkou z Poruby a JIhu to je 20 min to jim za to nestojí nehledě na osazenstvo nočnich tramvají, autem to nemá smysl to se ani napit člověk nemůže, a stěhování do Centra – bohužel posledních 25 let funguje suburbanizace, lidi se vystěhovávají z měst, kdo může tak bydlí mimo Ostravu a dojíždí, s tím má problém i Praha, sama Praha už zjistila, že být rozpláclí stojí spoustu peněz zejména HMD a proto v příštích 20 letch bude v Praze vznikat spousta bytů přímo v centru v Brownfieldech, už se nechce roztahovat, má nízkou hustotu zalidnění. Proto se snad podaří rozjet další etapy Karoliny, kde vzniknou další byty + byty na černé louce, protože to bude nová moderní část města, která snad ty lidí přiláká zpět, plus by se už město mělo pořádně pustit do rekonstrukcí hl ulic v centru, povolit všem zahrádky do půlnoci, a zajistit bezpečnost.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 69. Hynek [msstavby.cz] :

  Ales: k tomu bych jen upozornil, ze toto neni zadne „odborné fórum“. nikdy jsme se tak neprofilovali, na to je Archiweb. ten rozdil je urcite zjevny jak v obsahu, tak v komentarich.

  pokud ma Martin vyjadrit na neco svuj osobni nazor, ma dve moznosti – bud tu vystupovat pod falesnym jmenem, anebo normalne pod svym. myslim, ze pro obe strany je ferovejsi, kdyz bude vystupovat prirozene. znacky [msstavby] slouzi sice k orientaci kdo je z redakce, ale ciste proto, ze kdyz tu diskutujou tri martinove, hodi se vedet, co pise autor webu/clanku.. od urcite doby tu dokonce mame i palce na vyjadreni sympatii s nazorem a nikdo nikomu nebrani s necim nazorem nesouhlasit, at uz palcem, nebo textem… ostatne kdo to tu cte pravidelne, vi, ze nekdy nejsme v souladu ani v ramci redakce, rsp. co jednomu prijde vhodne, druhy klidne zkritizuje.

  a pan Lipus je doufam stale clovek, i kdyz je vyznamna osobnost, nebylo mineno pejorativne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 70. aggu :

  Rado:V tomhle případě to až tak subjektivní TRUE/FALSE není. Poměr prázdných výloh ku všem výlohám v centru určitě nebude > 0.5 ;) Možná tak 5%. Možná míň. Atd.
  Ceny bytů jsou pro někoho výhoda (stěhuju se do Ostravy), pro někoho ne (prodávám byt, chci dům u lesa).

  Jěště dodám jedno číslo: v centru Prahy (P1) žije o čtvrtinu méně lidí než v centru Ostravy – MOaP.
  Pražské politiky to rozhodně taky trápí. Jestli to trápí Macuru doufám, jestli Palyzu si netroufnu tipovat ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 71. Hynek [msstavby.cz] :

  Rado: ale pres den tam tech lidi je nekolikanasobne vic. bohuzel pak se tam „nic“ nedeje, „vsechno“ se zavre a zamkne, kdo by tam lezl.

  tomu ma zkusit celit treba Mala Kodan – ciste jen tim, ze tem, kteri nechcou zrovna v 6 zavrit – a bojujou uz ted o prizen, se da k dispozici nastroj, ktery prirozene pritahne zajemce o to, co tam tvori. s potencialem rozvijet tu oblast nejakym smysluplnym smerem (cti „pro lidi“).

  Thumb up 1 Thumb down 0
 72. Danek :

  Balde: Jelikož jsem se byl v centru několikrát podívat abych nějak zachytil a snažil se pochopit kde je jadro problému.Třeba jak píšeš byty na Černé louce…upřímně doteď nechápu, že se někdo nepustil do bydlení u řeky Něco jako Praque Marina v Ostravském podaní,další vyborná lokalita je u Farské zahrady…tam je místo pro několik domu. Nicméně tady mi opět chybí rozhodnutí městského architekta…tady mám Černou louku tady budeme stavět… tady máme místo pro stavbu koncertního sálu a kolem něj můžeme stavět Ostrava Marina,tady Office…tady jezírko,tady dětské hřiště…je třeba naplánovat,spočítat,oslovit architekty a zajistit prachy.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 73. Balde :

  Danek: jj souhlasím, a už vůbec nechápu jak někdo poznamenal v diskuzi o Ostravě v divadle loutek, že se majitelům pozemků v centu vyplatí to oploit a udeat tam parking

  Thumb up 1 Thumb down 1
 74. Danek :

  Balde:No upřímě za sebe mohu říct, že jsem kdysi pracoval u fa.vlastnící dům v centru..ne úplném ale v centru. Řešili jsme poptávky i zahraničních managerů, kteří hledali velký byt třeba nad 100-200m2 řekl bych že jim bylo vcelku jedno zda by za byt platili nájem 10000 nebo 30000kč, problém byl, že bylo třeba zajistit parkovaní třeba pro 1 nebo 2 auta. Takže pozitiva Mezinarodní škola pro děti manageru v centru,velikost bytu o.k.parkovaní nelze zajistit.Takže pokud mají lidé bydlet v centru musí se jím zajistit dostatečných parkovacích parkovacích míst pro ně, pokud ho mají navštěvovat lidé doporučuji jim poskytnout také parkovaní zdarma na třeba 3hod.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 75. Rado :

  aggu: Může být, že na Praze 1 žije méně lidí než v ostravském centru, ale zase to tam žije, obchody fungují, na předzáhradkách to jen hučí, všude plno lidí.
  Balde: Ale to je to, rozvoj Karoliny zabil centrum, a budou-li na Karolině byty, tak stejně nemáte důvod chodit na Masarykáč a do blízkého okolí. Co mohlo pomoci centru, kdyby Amádeus Real postavil svůj obchodní dům dřív, než se začalo stavět na Karolině a možná by i Ostravica žila dál. Za podmínek, kdy už stála Karolina, nemělo logiku stavět v tak těsné blízkosti další nákupní centrum. Ale to je jen kdyby. Nicméně jak píše Danek, dalo by se stavět u řeky, na Černé louce, ale obávám se, že pokud by řidiči stále zažívali teror ze strany magistrátu, že by ani tak nezaparkovali, tak ani toto by nebyla cesta. Prostě bez aut to nejde a nepůjde.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 76. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Ale Praha, potažmo centrum Prahy je jedním z největších turistických cílů střední Evropy. Teď si to představ bez turistů.
  Tohle vážně srovnáváš?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 77. Balde :

  Rado: ale z bytů na Karolině je celé dnes mrtvé centrum v docházkové vzdálenosti 5-10 min, tudíž pokud tam je supr obchod kavárna cokoliv tak tam ti lidi dojdou

  Thumb up 3 Thumb down 0
 78. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: video z debaty
  http://www.msstavby.cz/jak-si-vedla-ostrava-v-roce-2014-31-12-2014/#comment-29576

  Thumb up 0 Thumb down 0
 79. Danek :

  Hynek [msstavby.cz]: Tak jsem se lidičky podíval na pokec ohledně centra 3 největšího města u nás.Opět jsem se nedozvěděl konkretní myšlenku nebo postupy co udělat v centru aby se zvětšila jeho navštěvovanost.Nicméně zaslechl jsem kritiku měst.archtekta za jeho počiny….souhlasím a připojuji se k kritice a doporučuji hledat pro tuto funkci nového člověka.Dále souhlasím že primátor by měl být architektem města(starat se o to aby v městě vznikaly zajímavé stavby)…to mi potvrdil, že na každou veřejnou stavbu bude architekt.soutěž..za mě bylo na čase.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 80. Balde :

  Hynek [msstavby.cz]: za mě určitě jedna z nejlepších debat, a východiska pro změnu b právě měli tvořit politici, odporníci mužou maximálně poradit,

  Thumb up 0 Thumb down 0
 81. Rado :

  martin [msstavby.cz]: Skoro s týdenním zpoždením reaguji na příspěvek Martina, ale Praha či jakékoliv jiné město s historickým jádrem nezůstane nikdy prázdné, to mi věřte. Je nutné si uvědomit, že v dnešní panelákové / v Evropě mrakodrapové době každý uvítá něco původního. Ale souvislost to má, kdyby ostravské centrum bylo pro lidi, tak těch lidí je v něm mnohem více. Jenže s chybějícími službami, přestupem z Elektry na Sýkorův most, ale jinak nic, to je těžké. Je to o tom mít důvod se tam zastavit (bez komplikací).
  Balde: Jenže zrovna nic takového v centru není, jedna kavárna mám nevylepší depresivní dojem z centra. Všechno, co potřebujete, najdete bohužel na Karolině. Centrum by mělo být o pocitu výjimečnosti, o něčem extra, co ani v té Karolině není.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 82. Venca :

  Oasis: Jo díky.Ale tohle vím,jen jestli není někde přesné číslo ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 83. Balde :

  naštěstí nové vedení chce skrouhnout rozpočet na sport, Macura to řekl krásně, místo aby město řešilo problémy města, tak dalo mase chléb a hry :D

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.