Ekonomická fakulta – nová podoba

V propagačním videu Vysoké školy báňské . Technické univerzity Ostrava byla ukázána nová podoba plánované budovy Ekonomické fakulty.

Původní vzhled vykrádal vnější vzhled budovy Ekonomické fakulty ve Vídni od Zahy Hadid. Kde si hlavně vypůjčil charakteristické zalomení fasády.

Původní vzhled:

Wirtschaftsuniversität ve Vídni:

Nová podoba Ekonomické fakulty v Ostravě-Porubě:

Propagační video. Záběry na projekt přibližně od 32. minuty:

Související články


Komentáře

 1. Adam (ten hodný) :

  Ač jsem absolutní laik, a architektonický břídil … tak trošku cítím hodnotu kterou má budova od Zahy Hadid oproti ‚novému návrhu‘.

  Ten nový sice nekopíruje Vídeň, ale nevím jestli si nebudou stěžovat architekti navrhující CTP v Hrabové …. podobnost je zarážející

  Thumb up 22 Thumb down 3
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Adam (ten hodný): No jasně, protože charakteristické zalomení fasády je tak v současné architektuře tak běžné, jako ornamenty v secesi, že…

  Thumb up 3 Thumb down 7
 3. panakis :

  Krabice a v tom diry na okna. Nic co by neumelo nakreslit decko s pravitkem na zakladce v hodine vytvarne vychovy. To Ekonomicka fakulta ve Vidni je jiny level uz od pohledu… Mam hodne smisene pocity z teto budovy. Stavet ano, ale takto? To vazne uz nemame zadne architekty co by navrhli peknou skolni budovu???

  Thumb up 23 Thumb down 3
 4. Summerboy :

  Takže z toho prostě bude obyčejná kostka. Původní návrh byl tedy příliš svérázný, a tak raději zase budeme stavět nudu a šeď. Proč mě to ale nepřekvapuje…

  Thumb up 26 Thumb down 0
 5. thvari :

  Mě by jen zajímalo, co za typ bizarního myšlení je ten první návrh a kdo jsou ti lidi, kterým přijde ok, když už se teda chtějí v Ostravě podobat Vídni, tak místo toho, aby udělali to co ta Vídeň, tedy pozvali světově známé architekty (stejně jako to udělalo město Ostrava s koncertní halou a najednou se o tom projektu objevují zprávy i ve světě), tak někdo nakreslí imitaci. Jakože co je ten myšlenkový pochod těch tvůrců spolu s těmi, kteří to zadávají? A proč teda teď přistoupili k poměrně obyčejnému návrhu a vzdali se té ambice mít na kampusu špičkovou architekturu?

  Thumb up 13 Thumb down 0
 6. David :

  původní vzhled sice byla jakási kopie, ale v dnešní době se kopíruje kde co… mnoho prvků vychází z nějaké reference. Pořád lepší ta kopie, kde je ten objekt zajímavý než ten poslední výtvor. Vždyť to vypadá jako nějaké laboratoře nebo kanceláře. Mě už fakt příjde, že tady se staví bez nějakého myšlení…. Když už, tak Ekonomická fakulta je barevností fialová, jak poznám že ten objekt je zrovna ekonomická fakulta? Místo zelených výplní aspoň ty fialové – ale ani to nepomůže, bude to vypadat blbě i tak.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 7. DRJPJR :

  thvari: Ve městě, kde si druhá největší vysoká škola nechá navrhnout absurdní fakultu sportu na lukrativním místě v centru od člověka, jehož kvalifikací bylo to, že je syn architekta z atelieru Simona, a nikdo to nestopnul, se může stát cokoliv.
  Btw. škoda, že se Ostrava nepoučila chyb v Brně, tam naprostou exkluzivitu na projektování Kampusu v Bohunicích dostala taky jedna místní firma (A+) a pobývat tam jako student/zaměstnanec je peklo (i když se jim jak takž povedlo propojit školu, obchody a kanceláře v jednom).

  Thumb up 12 Thumb down 3
 8. Rdm :

  A tohle není kopie? Poslední dobou je snad každá vizualizace čehokoliv jen kostka s úzkými okny na výšku a když chce být architekt kreativní, tak přidá jakýsi vyčnívající skleník (k čemu to tam vůbec je?), který se ale ve finále stejně nepostaví.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 9. thvari :

  DRJPJR: ano, malá domů, nebo-li nadřazování partikulárního prospěchu (peníze ze zakázky, ego) nad celkový prospěch (dobře vypadající a fungující budova)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. D-r :

  DRJPJR: On nemá syna.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. Jája :

  Vyhodíme-li skleník z fasády, tak je z toho Nordica 2.
  A hlavně tam navrhněte velké těžké dveře, aby se uchoval v paměti lidí vtip, že na fakultě ekonomiky v Ostravě je nejtěžší otevřít dveře.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 12. DRJPJR :

  D-r: Tak nevím, přímo ze stránek OSU: „V případě návrhu sportoviště Ostravská univerzita oslovila katedru architektury své partnerské univerzity VŠB – Technické univerzity Ostrava, kde navázala spolupráci se studentem Kubou, jehož otcem je Roman Kuba z architektonického ateliéru Simona. “ … Protože na tak velké projekty se běžně „navazuje“ spolupráce se studenty, bez soutěže, a čistě náhodou zrovna s těmi, kteří jsou v příbuzenském vztahu s architekty z ateliérů, kterým město zadává jiné zakázky.

  Thumb up 19 Thumb down 1
 13. Rado :

  Tak opět promarněná příležitost posunout areál VŠB někam dál

  Thumb up 7 Thumb down 0
 14. adamous :

  No, aniz bych po otevreni stranky najel dolu na tu upravenou podobu, tak nejak jsem tusil, ze to bude jeste horsi, nez ten prvni navrh … no a ma intuice opet nezklamala :D

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. Smutné :

  DRJPJR:
  Je to smutné, jak to chodí a ještě smutnější je ten výsledek.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. Nimrod :

  Co byste chtěli po současném „vedení“ VŠB? Kdo z nich má nějaký přesah? Kdo vůbec o báňské ví? Mluví se o ní? A tak bych mohl pokračovat…a toto je důsledek – méně než provinční význam = lokální přístup k podobě nových investic. Smutné :-(

  Thumb up 4 Thumb down 1
 17. Mx :

  Neurazí nenadchne. Ale díky těch barevných oken (budou tam nakonec ??) to působí fajn. Nicméně v Olomouci nová fakulta (nevím bohužel čeho) má nesrovnatelně velkorysejší exteriér (až parková úprava, umění ap) a fasáda z mramoru nebo jeho imitace. Ale ač nemám rád krabice, není to nejhorší výsledek, tím myslím, zde na Ostravsku

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.