DOV – Oprava koksárenské baterie

V Dolní oblasti Vitkovice bude opraven další objekt – koksárenská baterie.

Předmětem dokumentace je odstranění havarijního technického stavu koksové baterie č. 5  a jejích nedílných součástí. Cílem je zpřístupnění další části území „NKP Důl Hlubina a Vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren“. Součástí zpřístupnění je i obnova exterieru a interieru památky a zvýšení ochrany památky a jejího zabezpečení.

Zpřístupnění dosud nepřístupné části národní kulturní památky v Dolních Vítkovicích pro veřejnost je navrženo formou prohlídkové trasy. Jedná se o zpřístupnění technologické části zabývající se výrobou koksu. Tato technologická část je složena z objektů SO01 – Hasící věž, SO02 – Ocelová konstrukce údržby zavážecího stroje, SO03 – Výtlačný vůz, SO04 – Hasící vůz a SO05 – Plochy prohlídkové trasy. Objekt SO06 – Úpravna uhlí nebude zpřístupněn, pouze očištěn od částečně pobořené jednopodlažní stavby a upravené místo po odstraněné stavbě bude lokálně zpřístupněno.

Obnova exterieru a interieru památky

SO-01 Hasící věž

Jedná se zejména o výměnu rozpadlého a pro prohlídkovou trasu nebezpečného dřevěného bednění Hasící věže (nové dřevěné bednění je navrženo dle původní konstrukce), o očistění původních nádrží  včetně provedení nového nátěru, opravu původního zábradlí, odstranění uvolněných částí, vyčistění objektu od náletové zeleně, suti a nánosů

SO-02 Ocelová konstrukce údržby zavážecího stroje

U ocelové konstrukce údržby zavážecího stroje se jedná zejména o očištění konstrukce údržby zavážecího stroje od náletové zeleně, suti a nánosů včetně mechu, rzi, o odstranění nefunkčních zařízení, elektroskříní, kabelů, o ošetření pat sloupů antikorozními nátěry, o opravy schodišť a zábradlí, o odstranění pokleslé podlahové konstrukce v obslužné interierové části koksárenských baterií a její náhradě novou konstrukcí..

SO-03 Výtlačný vůz

U výtlačného vozu se jedná zejména o očištění výtlačného stroje od nefunkční elektroinstalace, odřezání poškozených a uvolněných plechů, doplnění plechu plošiny, doplnění zábradlí, opravu srovnávací tyče a celkové vyčistění od nánosů rzi a prachových vrstev

SO-04 Hasící vůz

U hasicího vozu se jedná zejména o jeho očistění od nánosů rzi a usazenin

SO-05 Plochy prohlídkové trasy

U prohlídkové trasy se jedná zejména o odstranění náletové zeleně, suti a nánosů včetně odstranění náletové zeleně z konstrukcí koksárenských baterií, odstranění zkorodovaného a pro prohlídkovou trasu nebezpečného potrubí nad vlastními bateriemi o průměru cca 0,6 m s lávkou (dle požadavku národního památkového ústavu je nahrazeno potrubím novým, stejného průměru a to z důvodu zachování původního vzhledu  siluety koksárenských baterií), dále se jedná o  instalaci zábradlí, osvětlení a bezpečnostního kamerového systému.

zdroj: vhodne-uverejneni.cz

Související články


Komentáře

 1. Jann :

  Skvělé! Proběhlo před časem médii, že se na to chystají a mají připraveno několik milionu korun. Za to nic světoborného asi neopraví, ale věřím, že to alespoň přestane chátrat a umožní to prohlídku v rámci uhelného okruhu. Držím palce!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Cena zakázky je do 10 mil. kč

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Dominik Raška :

  Na jednu stranu mne to těší a na druhou, jak se uvádí výše, se vzhledem k té plánované investici pod 10 milionů obávám, zda vše to, co uvádějí zvládnou s těmi finančními možnostmi. Snad teda ano. Ovšem jestli si dobře pamatuji, původní cena byla 12 milionů korun, psalo se v článku – rozhovor s Petrem Koudelou… Neví se, kdy se má začít a jak dlouho práce potrvají? Děkuji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Dominik Raška: Viz odkaz na zdroj na konci článku.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.