Diskuze o rozšíření VTPO v zastupitelstvu

Rozšíření Vědecko-technologického parku Ostrava v Porubě směrem do lesoparku se nestalo jen jedním z témat uvedených zde na webu. Tohle téma se stalo i velmi diskutované na jednom ze zasedání zastupitelstva města Ostravy. Nechceme Vás unudit několika stránkovým přepisem jednání. Proto jsme vybrali podstatné informace a upravili do čitelného stavu.

Doc. Ing. Jančík, Ph.D. (dlouholetý občan Poruby, pracuje na VŠB-TU) měl dotaz k „zmatené“ změně územního plánu (povoluje individuální bydlení v dané lokalitě). Upozornil na zvýšení dopravy (předpokládaný počet pracovníků 3500 ). Tedy nárůst o cca 10 000 aut denně, které budou projíždět pod okny dětského pavilonu FN. Dále upozornil na rapidní zvýšení hluku a znečištění. Hlavní dotaz byl ovšem ten, proč nebyla zhodnocena a byla hned zavržena, varianta rozšíření Vědeckotechnologického parku směrem od ulice Krásnopolské (dál podél ulice 1/11) do pozemků, které jsou pro tento účel v územním plánu určeny a proč Vědeckotechnologický park neexpanduje stejným směrem, jakým doposavad.

Na svou otázku dostal hned několik odpovědí. První se slova ujal Ing. Kajnar s odpovědí, která vystačí na slušnou slohovou práci (894 slov).  Ovšem v této jeho dlouhé výpovědi nepadlo ani jednou slovo o ulici Krásnopolské. Sdělil kam jezdí , že byl v Číně a všem doporučuje její návštěvu. O nutnosti urychleně využít peníze, co se ušetřily na PZ Mošnov. Také si myslí, že VTPO  bude smrdět méně než Nová huť. Zmínil se, že studii rozšíření VTPO dělal jeho bratr.

Jako další přispěchal s odpovědí člověk „na správném místě“ Ing. arch. Vltavský. Sdělil, že v potaz byla brána docházková vzdálenost a navázaní na areál VŠ, a že v lokalitě u Myslivny je pěkné prostředí .

K diskutujícím se připojili i další zastupitelé…

Abysme Vám už déle nekazili den. Na dotaz, proč se VTPO  nerozšiřuje směrem k ulici Krásnopolské nedostal Doc. Ing. Jančík prakticky žádnou rozumnou odpověď. Jen to, že lokalita u Myslivny více lahodí oku a vědci a studenti to tam mají o pár minut rychleji.

Celý zápis si můžete přečíst ZDE  (od strany 55 po stranu 60 ) a napište nám do komentářů co si o věci myslíte.

Část územního plánu ukazuje možný rozvoj VTP k ulici Krásnopolské, bohužel už obsahuje i změnu území u Myslivny.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. marian :

  dnes mi bohužel stačí zkopírovat můj příspěvek ze stránky o thermokoupališti:
  … janáčková je standartní český politik u moci, nevybočuje nijak z řady. tzn. nakumulovat funkce, platy, benefity, leštit si ego, přesouvat majetek směrem k sobě a rodině. veřejný zájem až na posledním místě, ale to je spíš přání – veřejný zájem je totiž pod jejich rozlišovací schopností. a český volič je stále dokola volí… to je nevýhoda demokracie – nastaví zrcadlo. v českém případě to není pěkný pohled.
  shodou okolností podobná úvaha z reflexu: http://www.reflex.cz/clanek/nazory/47594/kde-jsi-rakousko-cesi-si-neumeji-vladnout.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Miv :

  Kdy se to bude schvalovat, nebo kdy má padnou konečné rozhodnutí? Je to pochopitelně pitomost, která zničí jednu z hojně využívaných volnočasových prostor pro Porubu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Miv: Hlasovalo 37 pro, 9 proti, 3 se zdrželi hlasování. Schváleno. Bohužel…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Nimrod :

  martin [msstavby.cz]: A já si naopak myslím, že to je dobře – to že budou stát budovy u prsotřed louky a lese, přece neznamená, že se bude ničit příroda. Však tam stále zůstane hodně zeleně, a to že už tam nebude strašit kukuřice, která jen degraduje ornici, to asi taky nevadí. Spíš bych to tam postavil až bude jasné, že pro ty budovy bude mít VTPO využití…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Sanju :

  Nimrod: Možná mi to někdo vyvrátí, ale stále tady zůstává otázka světelného smogu, který ztíží hvězdárně a planetáriu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Sanju: Tak, tak. Navíc stéle zůstávají otázky jako zvýšení dopravy, zničení přírody apod. výše uvedené. Není pravda, že zástavbou nebude daná lokalita znehodnocená.
  Já plně sympatizuji s Doc. Ing. Jančík !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  A určitě si myslím, že tahat sítě a vybudovat infrastrukturu by bylo levnější podél 1/11.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Porubák :

  Pokuď to přivede investory a tím pádem i pracovní místa pro vysokoškoláky tak s tím souhlasím. K čemu nám jsou vystudování vysokoškoláci,když po vystudování odcházejí do zahraničí? VTPO by mělo navazovat na VŠB-TU a jsem rád,že to bude postaveno právě v Porubě (kde i přes zásah do přírody),která patří se svou zelení,čistotou a morálkou k nejkrásnějšímu obvodu Ostravy. Budoucnost Ostravy je právě ve VTPO v Porubě!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Porubák: Ale proč se kvůli toho musel měnit územní plán, když pozemky pro VTPO byly už určené podél 1/11 ? A tam to taky krásně navazuje na univerzitu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Porubák :

  Celý budoucí areál VTPO bude mít rozlohu zhruba 26 ha. Tento areál nelze vměstnat na území,které je sice na projekt připravené,ale je menší než předpokládaná budoucí rozloha projektu. Dřív či později by došlo stejně k zásahu do územní integrity okolo Myslivny. Lze pouze včlenit lesík a parky do připravovaného stavebního projektu. Obvod Poruba a VŠB-TU by měly ochránit tuto zeleň a začlenit ji v co největším rozsahu budoucí stavby!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Porubák: Protože budoucí zástavba VTPO je limitováno počtem podlaží v jednotlivých budovách. Myslím, že max. 6 pater. Podél 1/11 regulace není. Nepotřebuje se tedy tolik prostoru. A rozhodně se dá stavět výš.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. aggu :

  Každý kdo se podívá na mapu tak rychle zjistí, že západ Poruby je předem „odsouzený“ k zastavění. Už dnes se na pole u Myslivny tlačí odspodu zástavba RD. Když to nebude VTPO, bude to dříve nebo později kobercový nálet katalogových ohavností, navíc oplocených. Takhle to území bude aspoň žít. A kdo byl v poslední době v lesoparku, tak viděl, že to není lesopark, ale smetiště, možná ještě v horším stavu než „Bělák“. Ale na to jsem jaksi zvyklý, že parky a městské lesy v Ostravě jsou v hrozném stavu (http://www.ostravskelesy.cz). Jsem teda pro VTPO, i když je zjevné, že projektanti to budou muset ještě pořádně promyslet, hlavně dopravu, cyklostezky apod. PS: A nezapírám, že pracovat tam, až bude hotové, bych se vůbec nebránil, to prostředí bude hooodně atraktivní ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: V klidu se u Myslivny mohla udělat stavebním uzávěra :) . Nebo nechat plochu pro park.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. aggu :

  Park na poli? ;) Ze všech stran se k tomu, čemu já neříkám les, blíží urbanizace, včetně dálnice. Pokud se navrhne smysluplná infrastruktura, bude to velké plus pro VŠB a možná i pro ten les, který se snad dá do pořádku (stačilo by pro začátek uklidit ten binec). Já prostě nejsem příznivec městských lesoparků, je to pro mně (v ostravském vydání) synonymum pro skládku krytou chaotickou vegetací. V městě mají být udržované parky. Lesy mají být v lese. Turkov, Polanka etc. jsou samozřejmě výjimky ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: ¨Myšleno jako Parky a zelené plochy v ÚP. Ne park s lavičkami chodníky apod. To by mělo stejný vliv na krajinu jak VTPO.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. aggu :

  Ale vždyť jo ;) já jenom nevím co je na tom ex-kukuřičném poli cenného, kromě výběhu pro porubské pejskaře a WC pro jejich pány ;) Akorát v lese jsou pěkné studijní „příklady“ stružkové eroze a svahových nestabilit. Ten les je (v současném stavu) smetiště Poruby.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Miv :

  @aggu: myslím, že uklidit v lesoparku by se dalo i bez stavby VTPO na tom poli. Pokud bych se měl chytit Vaší logiky, tak by museli nejprve postavit něco u každého lesíka, kde je bordel (třeba u Turkova). Nevím jak často tam chodíte, ale pro mne tam procházka okolo toho pole (i přes něj), má určité kouzlo, které je dáno zejména místním klidem. Netvrdím, že by se VTPO nemělo stavět, ale pokud je ta možnost pokračovat ve výstavbě směrem na Krásnopolskou, tak nevidím důvod zaplácnout ten lesopark.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  To si taky myslím. Pokud si aggu četl celý zápis. Nezaráží vás chování primátora a hlavního architekta ? Proč ani neumí odpovědět na položenou otázku. Největší „sranda“ je, když se někdo ptá primátora a on odpoví, že neposlouchal … Tohle tam taky můžete nalézt.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. aggu :

  Dát do pořádku ten les a cesty? A proč to ten slavný městský podnik už dávno neudělal? To samé Bělák? Les je desítky let zanedbán, a třeba na něj bude při stavbě VTPO pamatováno.
  Jako robě jsem běhal po louce, kde je dneska aula VŠB. Jak se VŠB začala rozšiřovat směrem k FN, tak všichni prskali, že nebudou mít jak chodit do lesa. Takže nic nového ;)
  Iracionální chování dua K.+V. mě už nijak nepřekvapuje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Miv :

  Chci říct, že úklid toho lesoparku a stavba VTPO spolu moc nesouvisí. Kajnar mluvil o Číně, ale o úklidu nepadlo ani slovo. Pokud z toho nebudou dělat park, tak to zůstane ve stejném stavu jako do teď.

  Myslím, že Ostrava má velký potenciál se rozšiřovat směrem dovnitř. Zatavění toho pole na okraji je dle mého mínění nesmysl. Pokud se mluví o spolupráci mezi podniky ve VTPO a VŠB. Existuje nějaká studie, která podchycovala jaká je frekvence pěších návštev v obou směrech? Ptal se někdo ze zastupitelů podniků v současném VTPO jak často chodí pěšky na VŠB? Hraje roli 100 nebo 200 m? VŠB navíc není umístěna jen v areálu vedle fakultní nemocnice.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. marian :

  jak jsem ten zápis četl, tak z něho mám pocit, že Kajnar se svým zvláštním a nedokonalým způsobem snažil říct, že u Myslivny to má stát pro to, protože je to tam hezčí, čili bude větší šance tam nalákat rozmazlené investory. Jenže protože na to šel, poeta jeden, tak nějak ze široka přes Čínu, tak tomu nikdo nerozuměl a ptali se na to dál. Kajnar to ale považoval za dokonale vysvětlené a další dotazy na toto téma mu připadaly naprosto nepochopitelné.
  Anebo je to úplně jinak :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „Rozmach Vědecko-technologického parku Ostrava je ohrožen“: http://goo.gl/ViMMX

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. aggu :

  http://goo.gl/1jURZu

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.