Demolice objektu pavilonu E, Černá louka

Město Ostrava vypsalo veřejnou zakázku na demolici pavilonu E na Černé louce.

Předmětem veřejné zakázky je realizace stavební akce (demolice) nazvané „Demolice objektu pavilonu „E“ v areálu výstaviště Černá louka, na pozemku parc. č. 4181 v k. ú. Moravská Ostrava“, objekt č. p. 3187, na pozemku parc. č. 4181, v k. ú. Moravská Ostrava, obec Ostrava, dle projektové dokumentace bouracích prací zpracované společností SPAN s.r.o., IČO: 47153521, se sídlem: Kratochvílova 3, 702 00 Ostrava, v květnu 2020. Předmětem odstranění je pavilon „E“, č.p. 3187, který je administrativním a komerčním objektem s prodejními prostory a sklady. V současnosti je používán pouze částečně. Jedná se o nepodsklepený, třípodlažní objekt, půdorysných rozměrů 53,3 x 19,5 m. Stavba bude odstraněna způsobem postupného rozebírání. Po provedení demoličních prací budou stavební jámy zasypány zeminou, terén bude vyrovnán a zatravněn.

zdroj: tenderarena.cz

Související články


Komentáře

 1. Jája :

  Hurá… Černá Louka bude Zelená louka.
  Nedávno jsem zabloudil do této ulici a divil jsem se, že něco takového může v blízkosti centra ještě stát.

  Thumb up 11 Thumb down 8
 2. Jája :

  A když už tam ty stroje budou, tak ať při jednom nepořádku vemou sebou i pavilon C a G.
  Teda pokud už s tím G někdo něco neuděl za tu dobu, co jsem tam nebyl.
  I skladovací haly jsou dneska pěknější.
  Takové výstavy jako kdysi, jsou dlouhodobě v krizi.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: K pavilonu G https://www.msstavby.cz/rekonstrukce-pavilonu-g-04-11-2019/

  Thumb up 8 Thumb down 3
 4. thvari :

  tomuto kroku příliš nerozumím, opravit to nešlo? plánuje nebo tam město plánuje do budoucna novou zástavbu?

  Thumb up 8 Thumb down 14
 5. Jája :

  thvari: Všechno jde, ale v tomto případě, proč by to někdo dělal? Výsledek bývá většinou tragický plný kompromisů.
  Podle kruhových ocelových sloupů to vypadá na konstrukční systém se zvedanými ŽB stropy a to nebyl ten nejlepší stavařský nápad.
  Takže s přihlédnutím ke statice, není co řešit.

  Thumb up 18 Thumb down 4
 6. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: A co vše se tam má konat?
  Bude to klon Cooltour?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. Johnny :

  Martin [msstavby.cz]: Co se pavilonu G týče, na ten zatím nejsou peníze, NDM teď musí ufinancovat další etapu rekonstrukce DJM, takže tento projekt zatím vyčkává, provizorně si jej přestavěli na zkušebnu sami zaměstnanci NDM minulé léto, od té doby je v provozu.

  thvari: Po demolici se tam bude stavět Nová Pivovarská, která kvůli zacelení dnes rozbité blokové zástavby v sousedství povede právě v místech dnešního pavilonu E. Nová zástavba po obou stranách Nové Pivovarské je v plánu.

  Thumb up 21 Thumb down 0
 8. David :

  Martin [msstavby.cz]:
  spíš se opět pousměju – jaký je vývoj za poslední 2 roky konkrétně k pavilonu G, který byl tak krásně zpracován? :) skutek utek
  Ta Černá Louka, jednou bude… ano jednou, dávám tomu ještě jednu generaci, možná dvě
  PS: je super, že to bourají – představili už návrh místo toho? Mít tam zatravněnou plochu 10-15 let, než vůbec „ta nová“ zóna dostane všechna povolení…. to tam ještě klidně mohlo strašit těch pár let, než bude jasně rozhodnuto.

  Thumb up 7 Thumb down 11
 9. Jája :

  David: Obávám se, že investovat ještě dalších 10-15 let do této zbytečné pouze z části využívané stavby a pak jí až bourat za ceny, které budou za 10-15 let, není to pravé ořechové.
  Aby tam někdo vydržel, museli by to částečně opravit. V objektu v tomto stavu by tam vydrželi maximálně Vietnamci.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 10. Johnny :

  David: Jasně rozhodnuto už je, na povoleních už se pracuje. Nová ulice Pivovarská by se v ideálním případě měla začít stavět hned vzápětí.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 11. David :

  Johnny:
  jsem rád, že je jasně rozhodnuto – nejspíše mě to uniklo ale ani na těchto stránkách se o novém záměru nic neobjevilo a na internetu jsem také nic nenašel, žádná zmínka, vizualizace…. Je toto jasné rozhodnutí dostupné i veřejnosti, nebo se máme nechat překvapit? :)

  Thumb up 2 Thumb down 3
 12. Johnny :

  David:
  Zmínek, vizualizací apod. je celá hromada. Tady je původní urbanistická studie z roku 2012 (není to úplně původní studie Maxwanu, už je tam změna ve snaze zcelit blok u Střelniční):
  https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-uzemniho-planovani-a-stavebniho-radu/oddeleni-uzemni-koncepce/seznam-registrovanych-uzemnich-studii-na-uzemi-mesta-ostravy/seznam-registrovanych-uzemnich-studii-na-uzemi-mesta-ostravy/US_Cerna_louka.pdf

  Tady na webu se objevila ještě novější studie, která zahrnuje napojení lokality na Smetanovo náměstí a Karolinu ve snaze všechna tato území scelit a zahustit (hlavní změna je v oblasti Smetanova náměstí a oblasti nového univerzitního kampusu; ty původní studie neřeší):
  https://www.msstavby.cz/nova-ulice-pivovarska-26-03-2020/

  Všechny předchozí studie se ještě všelijak optimalizovaly, z Nové pivovarské např. zmizely ostrůvky a středové pásy, proměnila se některá dopravní řešení (např. most přes Ostravici) apod. Podrobnější popis plánované proměny podle nejaktuálnější studie i s rozdělením na etapy zde:
  https://fajnova.cz/projekt/propojeni-centra-mesta-s-novou-karolinou/

  Více vizualizací celého projektu zde (je nutno mít na paměti, že vizualizace ilustrují PRÁCI S HMOTOU, mají čistě urbanistickou platnost, vzhled budov v budoucnu určí různé soutěže):
  http://www.dpova.cz/cz/projekty/dopravni-stavby/57-dopravni-stavby.html

  Thumb up 10 Thumb down 4
 13. David :

  Johnny: dobře, ale toto vše jsou pouze objemové studie, navíc už z roku 2012!! vy jste psal, že je jasně rozhodnuto – bavíme se stále konkrétně o tomto objektu, čili pavilon E jde k zemi a co bude místo něj? Na studiích jde vidět že bude parcela zastavěna – čím? Kde je to vaše „jasně rozhodnuto“ když na povoleních pracuje? Lokalita byla zpracována za poslední dekádu mnohokrát, čili představu asi máme a tato studie z roku 2012 už byla známa to není novinka, vdyť je to skoro 10let. Ale pokud říkáte, že se vydávají povolení, tak už ta oblast musí být nejspíše vyřešena do mnohem větších detailů než jen růžových obdélníků. Je tedy k dispozici někde jak to bude vypadat až toto bude zatrávněno?

  Thumb up 8 Thumb down 4
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Co si tak prvně přečíst dokumenty, když jsou volně dostupné, než hádat, co z čeho je objekt postavený?

  Kulaté sloupy nejsou jen záležitost zvedaných stropů. Nosná konstrukce jsou ocelové sloupy a nosníky, na kterých jsou profilované plechy s betonovou zálivkou.

  Objekt ustoupí Nové Pivovarské.

  A k pavilonu G. Já nevím, když jste schopní doklikat se sem a napsat komentář, to už nejde dát do vyhledavače pavilon G?
  https://www.ndm.cz/cz/clanek/4027-pavilon-g-na-cerne-louce-prosel-prvni-vlnou-uprav.html

  Thumb up 6 Thumb down 3
 15. Johnny :

  David: Při detailním pohledu je vidět (a v těch studií je to i zakresleno – stávající vs. nový stav), že místo pavilonu E bude vozovka. V odkazu na Fajnova je to I. etapa – Nová Pivovarská. Myslím, že nic detailnějšího už snad při výstavbě silnice nelze poskytnout, resp. i to, že na silnici máme vizualizace, je podle mého solidní nadstandard.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 16. David :

  Johnny:
  ano to je pravda – výstavba silnice, studie se odkazuje na návrh cesty – tato firma zpracovala její vizualizaci, ale opět co se týče samotných objektů kolem tak o nich není ani zmínka. Nejspíše to budou byty, ale kolik, nějaký jiný záměr, podrobnější info o těch objektech….? Ty nové objekty se nachází i tam kde je momentálně pavilon C, který je propojen s Ečkem. Jestli tím jasným rozhodnutím je pouze návrh vozovky, pak smekám i tleskám, ale aby jsme se po 10ti letech dozvěděli, že je to jen vozovka, která se dočká realizace v nejbližší době – to je opravdu solidní podstandard.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 17. thvari :

  Johnny: díky za všechny výše nalinkované updaty, pro mě je teda velká novinka, že se to celé takto rozjelo, teprve teď jsem si to pro sebe pospojoval (bourání Vojanky, Lauby, prostor před výstavištěm atd.) a město se tedy opravdu s vervou pustilo do vylepšování celé lokality. je osvěžující vidět, že se postupuje systematicky.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 18. Johnny :

  David: Je třeba rozlišovat mezi investicemi města a soukromníků. Vedle vozovky se realizace dočkají Nové Lauby, polyfunkční dům Vaclaw, LLC centrum a budova v místech bývalé Vojanky (všechno soukromí investoři, kterým město tu více, tu méně připravilo podmínky). Ostatní budovy se budou každá soutěžit zvlášť (patrně podobně jako Vojanka), přeci jenom město nemá peníze na takovouto masívní investici (kdyby mělo realizovat všechny ty budovy, ty dnes „růžové obdélníky“), a proto je spolupráce se soukromými investory nezbytná. Aby ale investoři mohli začít něco stavět, tak je právě třeba udělat Novou Pivovarskou, je to klíčový projekt pro rozvoj celé lokality.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 19. Dan :

  Johnny: „Ostatní budovy se budou každá soutěžit zvlášť (patrně podobně jako Vojanka)“…“a proto je spolupráce se soukromými investory nezbytná.“

  O čem to mluvíte? Probíhalo zde nabídkové řízení na prodej, s důrazem hlavně na cenu a pak na náplň. Jaká spolupráce? Investor chce stavět? Ok, zaplatí a staví, město prodá pozemek, má z toho peníze a dál to neřeší. Tak to probíhá běžně v celé ČR.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 20. Johnny :

  Dan: Reagoval jsem na to, že si tady David stěžoval, že město nepředstavilo žádné konkrétní projekty těch budov kolem Nové Pivovarské. O tom mluvím: Město postaví silnici, soukromí investoři pak ty budovy.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 21. Dan :

  Johnny: To je ale zavádějící. V tom případě by pak i každý, kdo si koupí pozemek pro rd od samosprávy spolupracoval s konkrétní samosprávou.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 22. aldik :

  Celá ta Černá louka je divné místo. Centrum města a takový neorganizovaný shluk budov, volné plochy využívány jako parkoviště (na to tam mají postavit parkovací dům- tedy další).. to bych čekal někde na Ukrajině, ne v Evropské Unii :D Klidně ať tam hned nic nestaví, ale ať to tam radši je zelená louka nehyzdycí okolí a připravená pro budoucí stavby ;)

  Thumb up 5 Thumb down 3
 23. Jája :

  Martin [msstavby.cz]:
  Díky za odkazy.
  Jak bych to jen napsal?!? … :-D.
  Když budou Vaše články tady na serveru připomínat holobyt, třeba jako Váš první odkaz, který jste mi poslal, který je s jedinou větou:

  „Vizualizace plánované rekonstrukce pavilonu G na Černé louce v centru Ostravy“

  Tak to víte, že se někdo zeptá. Já i jiní lidé jsou zvědaví.
  K těm pěti výřezům z vizualizace k pavilonu „G“ máte jistě povolení je zveřejnit, tak pár vět to posune informačně úplně někde jinde. Takhle to vypadá jako komiks pro děti. Hlavně obrázky, ale text ne, děti stejně neumí číst. A co tam vůbec bude? To si domyslíme a najdeme někde jinde.
  Ani tu informaci o konstrukci objektu tu nemáte. Ani třeba podobnou větu: „Je to z toho a toho. Je to konstrukčně na prd, protože nikdo neví, kolik to přesně unese, tak se to raději zboří.“
  Článek v druhém odkazu, který jste dal, je jiný level, je tam vše podstatné a není to ani dlouhé a nudné.
  Takže server, kde dáte tři, možná až pět výřezů z cizích vizualizací a skoro bez textu a zbytek hledáte jinde, je na ….. Doplňte si.
  Ale hlavně že je tady pět reklam na stránku :-D.
  Tak až budete příště zase reagovat jako Vševěd, podívejte se prosím na informační hodnotu článků tady :-).

  Thumb up 4 Thumb down 7
 24. davidb :

  Jája:
  Tak si založte svůj web o architektuře a ukažte jak se to má dělat!

  Thumb up 7 Thumb down 3
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: První odkaz, tedy článek s vizualizacemi rekonstrukce pavilonu G má na konci uveden zdroj. Tím je facebooková stránka Atelieru 38, který zpracovává projekt rekonstrukce. Více v postu k projektu uvedené nebylo. V článku byla jedna věta a uveden zdroj. A ani tohle jsi nezvládl přelouskat.

  Pochopitelně je další článek obsáhlejší, když je přímo ze stránek NDM.

  Je zbytečné uvádět detaily konstrukčního řešení objektu, který je demolován.

  „Bude demolován objekt s nosnou konstrukcí z ocelových sloupů a vodorovných profilů se stropy z profilovaného plechu s dobetonávkou“. Stačí to? Je to k něčemu, nemají se pak uvést ostatní konstrukce? Jsou tam nebezpečné materiály? Jak budou odpady recyklovány? Kde je ta únosná mez?

  Kdyby byl pro tebe web holobyt, tak sem nechodíš snad každý den. Nemyslím si, že někdo, kdo se dokáže vyjádřit v komentářích, co je špatně a jak by to mělo být uděláno, pak není schopný si za pár vteřin dohledat další informace, které zde nejsou uvedeny.

  davidb: To je evergreen snad od přechodu z platformy blog.
  „Proč si neseženete čitelnější dokumenty“
  „Je tu málo textu“
  „Je tu hodně textu“
  „Fotka mohla být vyfocena z jiného úhlu“
  „Chybí čárka v souvětí“…

  Většinou to jde od lidí, co sami nic moc nevytvořili a nedokážou si představit, co dá práce a času tvořit obsah. Ale takoví lidi jsou a budou :)

  Thumb up 8 Thumb down 4
 26. Jája :

  davidb: Postřelená vrána? …Ne?
  Je to jenom zhodnocení ukňorané, ukřivděné odpovědi od pana Martina :-).
  Jen jsem se zeptal, co tam bude a vzhledem k tomu, že asi něco o tom ví, mohl odpovědět normálněji. Ne?

  Thumb up 3 Thumb down 8
 27. Cyklista :

  Jen aby se už začalo =) Jediné co mi na celém projektu vadí, je odříznutí trojhalí „novou pivovarskou“

  Thumb up 2 Thumb down 0
 28. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Nemusíte se čertit pane Martine.
  Měl jste pěknou reklamu v Patroiot magazínu, i na idnesu.
  Mě to baví vědět, co se v kraji staví a víc mě baví, jak se tu každý čertí, že to fuj, to je modré, to je hnusně zateplené a to se už roky nestaví.
  Pokud je něco evergreen, tak i z kritiky jde něco vytěžit.
  Měl jsem za to, že to je web o stavbách, že to není pouze vyhladávač staveb.
  Taky nečtu iDnes, pak to stejné na Novinkách a pro jistotu i na deník.cz.
  Ne nevím, co to obnáší… Jenom mám doma někoho, kdo se staral o veb a píše.
  Zabere to čas, když to chcete mít zajímavé pro lidi. Potenciál ty stránky mají a mají v tom velké rezervy.
  Pět fotek z odkazu a jedna věta z odkazu je pět minut minut na vložení. Možná šest, když potřebujete fotky oříznout.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Ty jsi se ale nezeptal z čeho to je.

  Reakce byla taková „Všechno jde, ale v tomto případě, proč by to někdo dělal? Výsledek bývá většinou tragický plný kompromisů.
  Podle kruhových ocelových sloupů to vypadá na konstrukční systém se zvedanými ŽB stropy a to nebyl ten nejlepší stavařský nápad.
  Takže s přihlédnutím ke statice, není co řešit.“ Aniž by sis něco zjistil, udělal sis názor na nepodložených faktech.

  Často se tu čertíš zrovna ty ;)

  Thumb up 5 Thumb down 4
 30. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Ne opravdu neptal? :-D a co je tohle:
  Martin [msstavby.cz]: A co vše se tam má konat?
  Bude to klon Cooltour?
  15.02.2021 09:44.
  :-D……
  Já se čertím?.. Já se dobře bavím nad některými naivními představami :-D.
  Za ty roky, co jsem jak stavitelství studoval, tak i se v něm pohybuji, tak mám taky na věci svůj názor.
  Ono bodovat si příspěvky palečky dolů a palečky nahorů je zábava a jde vidět, jak kdo myslí.

  A pkud je tady teďka i jiný „Jája“, tak jsem mu už psal, aby si dal jinou přezdívku, že se budeme plést :-).

  Thumb up 3 Thumb down 5
 31. Jája :

  Na to, z čeho to je, jsem se opravdu neptal… Ptal jsem se na pavilon „G“.
  Pokud nejste zároveň tvari, ale ani toho jsem se neptal :-)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 32. Jana :

  Jája: Pavilon G má NDM (Národní divadlo moravskoslezské). Dokonce v něm již zkouší. Já si osobně myslím, že po pandemii bude mít Ostrava problém udržet Divadlo Loutek a jednu činohru, proto dnes Brno křičí, že jejich Národní divadlo musí přejít pod stát. Ale to už jsme někde jinde. Pavilon G má NDM.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 33. Dan :

  Jája: Nepřijde vám poněkud drzé soudit obsah webu dle jednoho článku? Ukažte mi obdobný web z ČR, kde máte naservírované informace o různých stavbách z různých míst kraje doslova pod nosem…

  Thumb up 5 Thumb down 2
 34. Jája :

  Dan: Tak si prosím projděte celou tuhle diskuzi.
  Jen jsem se zeptal, co bude v pavilonu „G“, když už jsem dostal odkaz, že tu neco o něm na webu bylo, ale nebylo v něm kludné inromace, co z toho bude a zdali to bude.
  Asi špatný den, ale dostalo se mi od Martina jen brblání, přoč si to nedohledám a i odpovědi, na kterou jsem se přimo neptal s dalším brbláním.
  Ale jak říkám, asi špatný den.
  Nějaká ta věta navíc, i vlastní názor, dokáže web posunout jinam a zvýšit třeba i oblíbenost.
  Když se asi daří, informace tu jsou, ale těch článků „pět fotek a jedna věta“ je dost. No tak se pak prostě nědko na něco zeptá.
  Nejsem IT specialista, abych tu hodnotil polohu lišt a vzhled webu ani češtinář, abych tu psal o čárkách.
  Je to web o stavbách nebo vyhledávač staveb a zbytek si najdi?

  Thumb up 2 Thumb down 5
 35. Jája :

  Jana: Jestli si to už částečně zprovoznili, tak je to pro ně zřejmě potřebné.
  Co bude dál, nikdo neví. Investice do staveb zažily mnohde řádné škrty a co kultura? Nevím.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 36. Crazym :

  Dnes už tam jezdil bagr a demoloval, jen nechápu co na tom chtějí bourat tak dlouho
  https://screenshot.cz/CLRIM/
  https://screenshot.cz/7PBO9/
  Teprve dnes jsem si všiml že kontejnerové bistro před Cooltourem přemístili za pavilon A https://mapy.cz/s/pelevocamu Nudili se tam dva zaměstnanci a nikde ani noha, přitom míst na sezení dost a místo lepší jak před tím :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.