Demolice dalších částí Vítkovic

Jedinečné záběry z dronu zachycující demolice dalších průmyslových objektů v areálu Závodu tři – těžká mechanika. Strojírenský areál, který ještě před pár lety zaměstnával stovky lidí, se obrací v prach.

Související články


Komentáře

 1. koudy :

  Tak co, budou tam byty? To by bylo super!

  Thumb up 21 Thumb down 4
 2. Jirik :

  Už se vi co se s tím územím po sanaci plánuje ??

  Thumb up 12 Thumb down 0
 3. Michal :

  No co asi, další proluka. Takže tráva, po x letech pak s velkou parádou další sklad.

  Thumb up 45 Thumb down 3
 4. Rdm :

  Demolice „zevnitř“ má nějaký důvod? Tedy krom toho, že nikdo neví, že se tam něco děje :)

  Thumb up 11 Thumb down 0
 5. Meechee :

  Aspoň část těch hal mohli přestavět na velkometrážní „průmyslové“ lofty. Všude ve světě se ty průmyslové areály alespoň zčásti takto přestavuji – Z venku by to hezky opravili, ale zachovali původní vzhled a „feel“ průmyslové stavby, uvnitř 150m2 loft nebo mezonet a třeba (vzhledem k velikosti těch hal) s vnitřním dvorkem … zbytek klidně zbořit a postavit „normální“ byty a další občanskou vybavenost … Bohužel na takový projekt tady nikdo nemá odvahu a dnes už ani prachy … Je to škoda bo jak se to jednou zboří, je to navždy pryč …

  Thumb up 37 Thumb down 3
 6. Dr. Kohn :

  koudy: Je to pořád průmyslový areál. A to že se teď haly bourají neznamená že se tam v budoucnu zase nepostaví. Místo je to dobré – zaměstnanci mají tramvaj přímo u vstupu, areál je napojen na železnici a kousek vedle vede Rudná, po které jste za chvilku na dálnici, energetické přípojky jsou zavedeny. Prostě ideální místo pro průmysl.

  Thumb up 10 Thumb down 6
 7. vojta :

  Dr. Kohn: Centrum města, ideální místo pro průmysl.

  V Ostravě.

  Thumb up 11 Thumb down 10
 8. Šulu :

  Rdm: důvod je prostý – po obvodu hal vede horkovod a kabelové žlaby pro další funkční části areálu. Před demolicí je nutno tyto přeložit. Ze stejného důvodu je uprostřed té planiny stále objekt – trafostanice.
  Ty haly jsou postupně stavěné systémem tři stěny k stávající hale. Nedovedu si představit z tohoto stavět nějaký loft. Stavebně technický stav byl taky poněkud svérázný. Když už fabrika chcípla, je opravdu lepší asanace a po sanaci pozemku postavit něco nového a hodnotného. Což je ovšem další smutný příběh…

  Thumb up 20 Thumb down 3
 9. Dr. Kohn :

  vojta: Víte vy kde je centrum? Je přes 4km daleko https://mapy.cz/s/parubesumo

  Thumb up 9 Thumb down 5
 10. Tano :

  Jsem tam včera (nebo předevčírem) viděl zajíždět spousty hasičských vozů. Nevím co se tam dělo, nebo jestli jen cvičení … .

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Meister_War.py(Svobodní) :

  Škoda, že se pro to nenajde nějaké využití. Podobné unikátní stavby se všechny zdemolují a všude se postaví tuctové baráky. Takhle tady mohlo vzniknout něco unikátního.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 12. Šulu :

  Soustava hal stavěných v průběhu cca 50 let asi jako když vlaštovka lepí hnízdo nijak unikátní nebyla a není. Unikátní bylo strojní vybavení uvnitř a know-how zdejších pracovníků. To už je fuč. Ta fabrika by dříve nebo později stejně chcípla. Při současných cenách energií bych nechtěl vidět fixní náklady na provoz a vytápění haly, kde není nic jako izolace a kde přes děravé střechy doslova prší dovnitř.
  Naopak něco unikátního se dá na vyčištěném pozemku postavit. ;-) To, že tam nakonec vznikne jen nějaký tuctový skladový areál je věc jiná…

  Thumb up 15 Thumb down 3
 13. Mx :

  Lokalitu navštěvují lidé z celého světa kvůli sportu. Hlavně něco estetického tam !!!

  Thumb up 6 Thumb down 1
 14. David :

  Tam klidně může vyrůst administrativní centrum – sklady a CTP centra patří na okraj, tohle je hodně centrální část do které nic z toho nepatří.
  Officy by měli všichni z Ostravy Jihu skoro v docházkové vzdálenosti ne-li 15min MHD, ideál… a lokalita by konečně získala na atraktivitě.
  Každopádně tohle už má dávno hlídat město a provádět automatické změny Územního plánu, pokud teda nadále nechce v centrální části skladové „služby“

  Thumb up 22 Thumb down 0
 15. adamous :

  Jak je uvedeno v clanku – „Mimo jiné se v současné době zaměřuje ve spolupráci se společností Accolade na investiční příležitosti v oblasti průmyslových parků a areálů.“ … Byt to v Praze nebo treba i v Olomouci, tak bych tam cekal i neco lepsiho, bohuzel jsme v Ostrave, takze vic nez sklad nebo levnou montovnu bych tam necekal.

  https://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/vitkovice-heavy-machinery-koupila-spolecnost-skatlop-20210129.html

  Ze 100 % vlastní SKATLOP a.s. olomoucký podnikatel Ing. Karel Hubáček, který má dlouholeté zkušenosti z podnikatelské a finanční sféry. Mimo jiné se v současné době zaměřuje ve spolupráci se společností Accolade na investiční příležitosti v oblasti průmyslových parků a areálů. Dlouhodobě spolupracuje rovněž se skupinou Creditas, která patří jeho bratranci Pavlu Hubáčkovi.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 16. Sepot Bucharu :

  Parada! Houst a rychleji. Konecne!

  Thumb up 1 Thumb down 3
 17. David :

  adamous:
  i kdyby se měli bourat další podobné haly ve Vítkovicích a Hulvákách což se stane dříve nebo později, nedovedu si představit kam ten vývoj Ostravy směřuje když se 100 let staré haly nahradí novýma. Jednalo by se o odlehlé části na okrají Ostravy tak bych to asi tak neřešil, ale vůbec příjezd do těchto částí je vnitřkem města – pamatuju si, že byl nápad proměnit Ruskou na klidnější komunikaci, s tímto přístupem se vlastně žádná změna pro Vítkovice nekoná, naopak kamionů tam bude ještě více a vitíženost od sjezdu z Rudné maximální….
  Tohle má právě řěšit ta slavná Fajnova když se zabýva otázkou Strategického plánu města Ostravy – proč tohle neřeší?? V jejich vizi není nic ohledně montoven a skladových parků ktere jsou v Ostravě opravdu viditelné na každém kroku

  Thumb up 20 Thumb down 1
 18. adamous :

  David: Nejhorsi je, ze tenkrat ten tezky prumysl mel na sobe navazan i vyvoj tech produktu, takze tam byla i nejaka pridana hodnota, tohle vsechno mizi.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 19. ADRION55 :

  Podle mě tam bude průmyslový park, už jen fakt že kolejová dráha (kolejiště) mezi halou už bývalé staré ocelárny a těžkou mechanikou stále patří Vitkovické dopravě (zároveň je to taky jediné kolejové spojení se zbývající části Vitkovického areálu tz.: Vitkovice steel, Škoda Transport, Rourovna TŽ, a další) a její zavření by znamenalo katastrofu jednak pro dopravu stupních surovin tak i pro expedici.
  Rovněž pokud by se tam měli stavět obytná zástavba tak by se musela provést změna územního plánování, projektová studie, architektonická soutěž, urbanistická soutěž a další věci kolem toho, hlavně dekontaminace uzemí a dalších jednoduše dalších 7 let by tam nic nebylo a SKARLOP dal za ten areal ranec peněz a potřebuje ty peníze zpět a nejrychlejší možné řešení je výstavba průmyslového areálu.
  Jinak kovárna (patřící společnosti Supermetal s.r.o. a hned vedle je hala s pěti vozovými peci) u staré ocelárny stále funguje a pochybuji že se postaví bytovky u fungující haly a ještě u kovárny kde mate vibrace, pece, exhalace z pecí a rušnou těžkou dopravu.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 20. archerr :

  Na webu městské části Vítkovice jsem našel zmínku
  ´´ SŘaOP/ZMOb/0001/23
  Podnět pro úřad územního plánování (odbor ÚPaSŘ, MMO) na změnu
  Územního plánu města Ostravy pro oblast bývalého areálu společnosti
  Vítkovice Heavy Machinery (Těžká mechanika) v kat. území Zábřeh-VŽ a v kat.
  území Vítkovice´´
  Je to ze zasedání zastupitelstva 12.6.2023 ale dál jsem nepokročil,škoda že nemají na tom zastupitelstvu materiály s důvodovou zprávou.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. Dan :

  Vi prosim nekdo, historii / vyvoj zaniku Vitkovic, respektive tehle casti? Projde mi, ze to slo rychle z kopce.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Permonik :

  Dan:

  Zas tak rychle z kopce to nešlo. Jednu dobu to měli Indové (což je asi 10 let zpět), kteří ke strojařině měli hodně daleko, spíše jím šlo více zahradničení. Takže nedodržování technologických postupů, se projevilo na zmetkovitosti. 50 tunový zmetek neni dobrý. A teď ještě než to koupily tak už to byl spíše nerentabilní provoz. Jenže v ten moment mladí ne že nepřícházelí, ale začli odcházet. Navíc nikdo nechtěl do toho investovat víc nemusel, začal se ztrácet krok s konkurenci, klesa odbyt atd.

  Navíc co jsem slyšel v eráru, tak se robylo na ranní, odpolední poloviční veget, noční se spíše spali. Takže rentabilita provozu nic moc…. atd…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 23. Aleš Stloukal :

  Pokud vím, tak v té nové hale je Vitkovice Hammering, který vyrábí a patří jiné firmě. Dále myslím v kovárně nebo obručárně ještě poměrně nedávno působily firmy MRWhells a Walbo, nevíte, zda to tam ještě funguje?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. jrz :

  Aleš Stloukal: Obručárna už také nefunguje. A co jsem slyšel od jednoho pána, který tam pracoval, k zemi by měla jít i budova ředitelství Vítkovic. Ví o tom někdo něco?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. NPete :

  Aleš Stloukal
  Co vím tak by se měla bourat pouze ta červená budova vedle ředitelství Vítkovic

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.