Cyklo propojení DOV a centra Ostravy

Stezkou pro cyklisty a pěší by se v budoucnu měla propojit rekreační zóna podél řeky Ostravice s národní kulturní památkou Dolní oblast Vítkovice (DOV). Studii, která napojí jedinečné vzdělávací, společenské a kulturní centrum v industriální oblasti na síť cyklostezek vedoucích kolem břehu řeky, připravuje architekt Josef Pleskot.

Propojením DOV s centrem města se zabýval také Landscape festival věnující se veřejnému prostoru, který v těchto dnech končí. Město Ostrava se spolu s organizátory festivalu zaměřili na bariéry a problematicky přístupná místa v Ostravě. Budoucí trasa s velkým potenciálem, která obě lokality spojí, je zatím neprostupná a na své vybudování teprve čeká.
„Propojení obou míst, která v posledním desetiletí nabyla značně na významu, považujeme za velmi důležitý přínos pro další rozvoj města. Do těchto oblastí v uplynulých letech investovaly různé subjekty nejen mnoho finančních prostředků, ale také energie a invence a díky tomu obě získaly velmi silný a nezaměnitelný charakter. Město Ostrava systematicky budovalo a dále buduje rekreační zónu podél řeky Ostravice a spolek DOV vytvořil z chátrajícího průmyslového komplexu unikátní centrum s nadregionálním významem. Propojením centra s DOV pro cyklisty a pěší se zabýváme dlouhodobě. První myšlenka přemostění právě v místě popílkovodu vznikla na jaře 2016 a nyní se vize konečně naplňuje. Architekt Josef Pleskot, který projektoval v Dolní oblasti Vítkovice všechny nově realizované stavby, je dokonale seznámen s poměry v lokalitě a jeho návrh bude navazovat na místní architekturu,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Architekt Josef Pleskot se podílí na projektu Dolní oblasti Vítkovice už od roku 2009 a spolupracuje s mnoha partnery, které vize unikátního areálu postupně oslovila a nějakým způsobem do její realizace vstoupili. Navrhoval tak nejen hlavní stavby jako multifunkční halu Gong, nový Svět techniky nebo interaktivní technické muzeum z bývalé energocentrály známé jako U6, ale také například současnou podobu památkově chráněného objektu, který koupil ostravský písničkář Jaromír Nohavica pro svou Heligonku. Je také autorem návrhu muzea Ministerstva zemědělství, umístěného v areálu.
„Za těch uplynulých deset let se podařilo mnoho rozhodujícího vykonat. Dolní oblast se otevřela veřejnosti jako regulérní město, jako veřejný prostor, který byl obsazen klíčovými společenskými, vzdělávacími i užitkovými stavbami. Jakoukoliv možnou příležitost utužující tento stav se snažím i nadále reflektovat a snažím se nastavený kurz stále připomínat a držet jej, neboť je zjevné, že je správný. Co se zatím stále nepodařilo, je dobré propojení s Ostravou, přitom v DOV je k tomu vše nachystáno. Proto velmi vítám, že jsme s městem nastartovali spolupráci, jejímž cílem je překonání bariér území a napojení DOV na síť cyklostezek města,“ řekl architekt Josef Pleskot.

Součástí připravované studie bude zejména řešení překonání řeky a kolejiště vlečky společnosti Vítkovice Doprava. V úvahu přichází využití stávajícího visutého lanového ocelového popílkovodu, jenž vede přes řeku Ostravici do DOV, nebo varianta vybudování nové mostní lávky pro pěší i cyklisty. Stezka tak pohodlně přivede cyklisty až do samého centra Dolní oblasti Vítkovic v blízkosti Světa vědy a techniky.
Studie by měla být hotová na přelomu ledna a února příštího roku, na ni naváže příprava projektové dokumentace. Celkové náklady na pořízení projektové dokumentace, pro územní rozhodnutí a stavební povolení včetně zajištění související inženýrské činnosti činí podle smlouvy 1,96 milionu korun. Cena vychází z předpokládaných investičních nákladů stavby, které by se měly pohybovat v rozmezí čtyřiceti až padesáti milionů korun a je stanovena v souladu s honorářovým řádem České komory architektů. Se zahájením výstavby se počítá v roce 2021.

Pro překonání řeky Ostravice přichází v úvahu využití stávajícího visutého lanového ocelového popílkovodu. Snímek MMO.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Radek :

  No vidím že město si dělá srandu předtím se plánoval most u Karolíny a tet tohle a co propojení cyklostezky Moravská Přibylová https://photos.app.goo.gl/x5RtnyUhed7aMxLV9

  Thumb up 3 Thumb down 9
 2. David :

  vůbec se divím, že ještě dodnes není žádné propojení mezi DOV – Karolínou! To že jdete někam za areál DOV a dojdete k benzině a odtuď to musíte nějak obcházet směrem nahoru po lávce a dostanete se do obchodního centra je celkem ostuda. Navíc v samotném areálu DOV není ani jedna šipka nebo informace kuďma ta slavná Jantarová stezka vede! Spojení DOV a Trojhalí na Karolíně mělo být veřešeno už roky zpátky…

  Thumb up 28 Thumb down 1
 3. 109 :

  Bohužel, Ostrava je v urbanismu bezzubá. Maximálně s velkou pompou otevře kus nové cesty, zruší jedno parkoviště a paralelně s tím někde otevře jiné, aby nula od nuly pošla. Děláme soutěže, ale pak si stavíme po svém nebo projekty osekáme, aby se ušetřilo (Elektra, jatka…) nebo mohlo projektovat znovu (Karolina). Plno staveb čeká na realizaci, zůstávají akorát vizualizace…

  Thumb up 8 Thumb down 6
 4. aggu :

  David: Ono se tomu dokonce říká „Jantarová stezka“. Snad se to po Evropě moc neroznese, že Jantarová stezka končí v pangejtu za benzinkou ;)
  Od Gongu po Vítkovické, za budoucím muzeem mírně doprava, pořád rovně kolem topolů, zadem kolem Áček, pak po pruhovaném „Landscape“ chodníku k benzince, pak mírně doprava kousek po trávě vedle kolejí, přes peron Frýdlantů, projít budovou ven a voilá, jsem na chodníku směr lávka do obchodního centra. Vyšlapu po násypu na lávku, za lávkou vejdu do supermarketu, z druhého patra sejdu po dvojitých schodech nebo výtahem (ten je oklikou) do přízemí, doleva, doprava, rovně východem, doleva a jsem v centru!
  2 km, půl hodiny pěšky.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 5. LoLec.CZ :

  aggu: ještě prosím mapu. Moc děkujeme. :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Crazym :

  LoLec.CZ: https://mapy.cz/s/hozusamuhu Do centra z Karoliny už trefíš ne?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. David :

  Crazym:
  to abys vydal pomalu průvodce „uličky zapeklité Ostravy“… ještě to nahrát někam na appku a můžem všichni pendlovat mezi Karolínou a DOV

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. LoLec.CZ :

  Crazym: děkuju :-) a na průvodce (David) už se těším :-D

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.