Čs. legií 2820

Na unikátním objektu č.p. 2820 na ulici Čs. legií v centru Ostravy započaly stavební úpravy.

Jedná se o unikátní stavbu od Břetislava Sležky v pozdním internacionálním stylu. Patro určené pro služby je nyní v přestavbě a velkoformátové prosklení je nahrazováno zdivem s otvory pro podstatně menší okna.

Potřeba zastavovat parcely v centru města vedla k vytvoření projektu tříkřídlého pětipatrového polyfunkčního domu na půdorysu U v blokové zástavbě s plochou střechou. Dům je součástí bloku, takže se chová jako ostatní objekty v okolí. Jeho členění tomu také odpovídá. Parter se otevírá do ulice podloubím a domovní první patro, určené pro služby, je zformováno jako vystupující samostatná hmota s nepřerušovaným pásovým oknem. Nad tímto podlažím se nachází obytná část domu. Hlavní průčelí je tvořeno skladbou obdélných oken a užších pásových okének obslužné části bytů v rytmu 1+2+1+2+1+2+1, zatímco boční průčelí jsou osazena dvojicemi jednoosých arkýřů a jedné další osy. Příklad pozdního internacionálního stylu, výjimečně vstřícný k tradičnímu městskému prostředí.

Před přestavbou:

Aktuální fotografie, které zaslal čtenář. Děkujeme!

zdroj citace: ostravskepamatky.cz

Související články


Komentáře

 1. LK :

  neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  Thumb up 22 Thumb down 2
 2. rasta :

  V jakém stylu to bude teď? EPS, XPS nebo marmolit universum?:)

  Thumb up 7 Thumb down 1
 3. Tom :

  Proboha proč???? Co ten dům komu udělal?

  Thumb up 11 Thumb down 3
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Údajně tam nově mají být byty.

  Thumb up 5 Thumb down 13
 5. thvari :

  Proč něco takového úřady povolí? Myslel jsem, že historické jádro podléhá alespoň nějaké památkové ochraně.

  Thumb up 20 Thumb down 3
 6. Pavel :

  To je fakt zoufalství. Ty Al výkladce dnes zase tolik nestojí a izolační vlastnosti mají víc než dobré.
  Neumíme tady ani zrekonstruovat dobře ani obyčejný barák, proto se upínáme k představám, že postavíme DOL a VRT a budeme tím pupkem světa.
  Sorry jako, OVA ten pupek nebude na rozdíl od takového periferního Voralbergu, kde nemají ani kanál ani VRT, ale fůru dobře udělaných baráků.

  Thumb up 6 Thumb down 19
 7. JSjr. :

  Mno :)
  Majitel Heimstaden Czech s.r.o.
  Zřejmě má problém dlouhodobě udávat nebytové prostory, tipuju kvůli vysokým cenám.
  Tak to předělává na byty, kde ty vysoké ceny ještě lidi dávají. :) Koneckonců čekal bych teď v době koronavirové a i pár dalších letech velmi nízkou poptávku po nebytovkách.

  Jen spekuluji.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 8. Crazym :

  No pěkně a já nesměl dát díky těm památkovým pomatencům na náš bezvýznamný barák https://screenshot.cz/8S20R/ izolaci prý z důvodu, že bych narušil uliční čáru a zřejmě nodvratně poškodil vzhled památkově chráněné zóny těmi desti centimetry navíc od prvního patra. Tak tam zůstal hnusný komoušský brizolit jen zalátaný a přetřený na žluto :DDD Inu kdo maže, ten jede :-)
  Ty byty dávají logiku, ten obrovský prostor v prvním patře je nepronajímatelný nějakým velkým hráčem bez patřičného zázemí v podobě možnosti zaparkovat jak pro zaměstnance, tak pro případné zákazníky. Ale malé byty budu mít pronajaty za chvíli a ještě se budou moct bít v hruď jak oživují město a město se bude bít v hruď jak jim to umožnilo. I když nějak se mi ten tvar oken nezdá na byty…

  Thumb up 8 Thumb down 22
 9. Tom :

  Crazym: Tak ona by by ta izolace byla špatně a navíc by to byl jen natreny polystyren, takže žádné terno. Dům je to hezký, jen ta divná barva.

  Thumb up 22 Thumb down 1
 10. Jana :

  Crazym: Co chtít po paní poslankyni, pondělní starostce MOaP? Doufám, že zde přicupitá pirát Witosz a vše nám objasní, asi jako to Ruské kolo na Masarykově náměstí, resp. v proluce na dalších 100 let. Neměla jsem ráda Semeráka a tu jeho bandu, ale když už nic paní Petra B. měla snahu a skoro každý den byla k vidění – na úřadě, v ulicích, ale i v kavárně. Zkrátka paní Petra B. MOaP žila!!! To co vidím na fotografiích je PRASÁRNA ve stylu Svozilovských úprav v okolí katedrály. Pěkný advent všem.

  Thumb up 6 Thumb down 29
 11. JSjr. :

  Jana:
  Brečíte (opět) na špatném hrobě, objekt nevlastní město a nemá tedy vliv na jeho vzhled.

  Thumb up 21 Thumb down 1
 12. Tom :

  Jana: Tak ona paní Petra B. byla právě členkou Smetanovy skupiny, takže bych je neoddeloval. Ruské kolo je dočasná vec na pár týdnů, takže je zbytečné to řešit a tahat do toho Vaši politickou nespokojenost. Navíc rekonstruovany dům nepatri městu.

  Thumb up 17 Thumb down 0
 13. Adam K. :

  Nevím, kde jste vzdali info o předělání na byty, ale já mám info o předělání na komerční prostory. Viz.: https://screenshot.cz/M5DHK/

  Thumb up 13 Thumb down 0
 14. Adam K. :

  Jo a ten termín dokončení 5/2022 tam je prej špatně, má bej 5/2021 (info od známého, co tam bydlí).

  Thumb up 12 Thumb down 0
 15. MM :

  Očividně dům nedostává takovou péči, jakou by si zasloužil. To není jen odstranění výkladců, ale i prostor pod domem. Chodník hrůza, věčně nach*áno od psů a opilců, neupravené. Dům nemůže za majitele. Otázkou, ale je, co dělají památkáři nebo obvod? Roky neřešený prostor okolo domu a nyní dochází k podstatné změně vzhledu. Pak opravuje dům SVJ kde je 15-20 bytů a div nemůžou vyměnit okna, *uzerace za každou drobnost. Očividně je to opět jiný metr pro velkou společnost a malé firmy nebo občany.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Adam K.: Aha, psal to někdo na twitteru.

  Thumb up 2 Thumb down 13
 17. Jana :

  Tom: Jistě. MOaP dává pouze stavební povolení. Takže ve výsledku má Palác Fénix nejlacinější platová okna, nebo majitel rožního objektu ve kterém byla Kavárna Praha nemůže dodnes vrátit věžičku a tak lze pokračovat do nekonečna. Když je úřad MOaP tak bezzubý, tak proč je vlastně živíme. Úředníků mraky a starostka v Praze!!!

  Thumb up 5 Thumb down 15
 18. David Witosz :

  Jana:

  Zdravím paní Jano :)

  Prosím ověřte si jaká je role státní správy a samosprávy. Pokud by samospráva zasahovala do výkonu státní správy, v tomto případě stavebního úřadu, bylo by to proti liteře zákona. Pevně věřím a doufám, že se tohoto nezákonného ovlivňování nedopouštěla bývalá paní starosta Bernfeldová, kterou zde dáváte za příklad, protože pokud ano, pak by to znamenalo systémovou podjatost a bylo by to zralé na trestní oznámení.

  Pevně tedy věřím, že jste se mýlila a že svou neznalost fungování státu, měst a obcí si do budoucna vyřešíte tím, že si nastudujete jak stát funguje, zjistíte jaké jsou úkoly jednotlivých složek a než někoho příště obviníte z nečinnosti (nynější paní starostka) nebo naopak z porušování zákona (bývalá starostka) tak si to hezky ověříte. Jak v jednom, tak v druhém případě totiž svou neznalostí ubližujete dotyčným osobám.

  Přeji hezký den.

  PS Dům má vlastníka který rozhodně není žádný žebrák. V meziválečném období bylo pro místní podnikatele věcí osobní prestiže investovat do kumštu, architektů, veřejného prostoru. Jaký je vztah tohoto majitele domu, dotyčné firmy k městu, lze hezky definovat na tomto domě jako na lakmusovém papírku. Každý ať si „barvu“ tohoto lakmusového papírku (domu) vyhodnotí sám.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 19. Jana :

  David Witosz: Děkuji za poučení, pne Davide. Vy jste důkazem toho, že nevyzrálý člověk nemá chodit do politiky. Argumentujete naprosto identicky jako svého času pan Kajnar. Proto je dodnes neodvolatelný Cyrilek Vltavský tam kde je a jako bonus (vícenákladová položka pro magistrátu) vznikla Mappa. Ale to, že dodnes není uzavřena kauza Dědic, evidentně nikomu nevadí, zejména ne Vondrákovi, když Kajnarovi dal funkci na kraji. Ale to je z jiného soudku. Já být Vámi, pane Davide, tak raději mlčím.Protože nejen za ten „rožek“ na místě bývalé Květinové síně bych Vám nejraději dala pár facek. A budete-li i do budoucna argumentovat, že dům někdo vlastní a Vy nic nezmůžete, tak se sbalte a z radnice odejděte. Kromě nekonečných keců o tom, jak musíte opravovat dlažbu na Masarykově náměstí a argumentů jak něco nejde, jsem od Vás NIKDY neslyšela nic racionálního. O invenci ani nemluvě.

  Thumb up 2 Thumb down 16
 20. Jana :

  David Witosz: Ještě jedna rada do života, pane Davide. Život není o tabulkách, předpisech, vyhláškách apod. Můžu Vás ujistit, že některé části Moravské Ostravy, konkrétně např. střešní krytiny domů na Jiráskově náměstí, nebo zmíněná chybějící věžička na rožním domě bývalé Kavárny Praha jsou věci více něž řešitelné. A víte jak? Např. vlídným a dlouhodobě lidským jednáním s konkrétními vlastníky. Bez různých úřednických formulací a dopisů, které mnohdy mají až výhružný charakter. Je opravdu nenormální a vysoce nemorální aby starostka centrálního obvodu byla současně i poslankyní PČR a pendlovala tak mezi dvěma funkcemi na vzdálenost přes 350 km. Tak jako Ostravakovi a spol. dodnes nezapomenu naprostou stavební stopku, tak za Vaši éry cítím naprostou prázdnotu a přešlapování.

  Thumb up 3 Thumb down 13
 21. Svizzera :

  Jana: Vážená paní Jano, přestaňte se laskavě navážet do pana Witosze, je to snad jediný námi volený zastupitel, který stavby ve městě komentuje. Zatímco se ostatní politici tomuto blogu vysmívají, on zde na kladené otázky odpovídá přímo, a to se musí ocenit! Ne jen blbě kefrat…

  Thumb up 11 Thumb down 3
 22. Jana :

  Vážený pane Svizzero, do pana inženýra Witosze se nenavážím. Jen mi jaksi dochází trpělivost. V porevolučním období si nemůžu vzpomenout ani na jednu normální osádku na tzv. malé radnici, tj. Moravská Ostrava a Přívoz. Vše to začalo Chytkou, pokračovalo přes různé Karpíšky, Svozily a Semeráky (ten ovšem nebyl oficiálním starostou) a korunu tomu dává jakási Ožanová, na plný úvazek poslankyně, nebo např. pan inženýr Witosz, který je bezpochyby velice inteligentní, ale naprosto nevyzrálý. Lidsky nevyzrálý. Osobně si myslím, že ti ostatní politici (zřejmě myslíte ty na velké radnici) jsou natolik prázdní, že jejich výsměch tomuto výbornému blogu neublíží.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 23. davidb :

  Jana:
  V říjnu roku 2022 jsou volby do obecních zastupitelstev.
  Dejte dohromady kandidátku, oslovte lidi svým programem a pokud jich bude hodně, tak můžete předvést jak se to dělá.
  Do komunální politiky může každý.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 24. BERRY :

  Máme kousek od stavby firmu, společný vnitřní dvůr… díky rekonstrukci zmizelo ze dvora obludné plastovo-kovové přistavěné monstrum, které asi vnitřním prostorem sloužilo jako kryt schodiště… to jim jde k dobru… a jak zde již někdo psal, mají to být z velkých komerčních prostor menší komerční prostory … škoda …

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. pokračování… :

  BERRY: Včera a dnes přibyla okna, opět ubylo parkovacích míst a cedule zákaz zastavení v okolí stavby do 23.12.2020…

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.