Čs. legií 2820

Aktuální fotografie přestavby původně komerčního patra v objektu na ulici Čs. legií, v centru Ostravy. Nedá se absolutně tvrdit, že by úpravy objektu prospěly.

Fotografie zaslal čtenář Jakub Kotzot. Děkujeme!

Jedná se o unikátní stavbu od Břetislava Sležky v pozdním internacionálním stylu. Více se můžete k objektu dočíst na ostravskepamatky.cz.

Potřeba zastavovat parcely v centru města vedla k vytvoření projektu tříkřídlého pětipatrového polyfunkčního domu na půdorysu U v blokové zástavbě s plochou střechou. Dům je součástí bloku, takže se chová jako ostatní objekty v okolí. Jeho členění tomu také odpovídá. Parter se otevírá do ulice podloubím a domovní první patro, určené pro služby, je zformováno jako vystupující samostatná hmota s nepřerušovaným pásovým oknem. Nad tímto podlažím se nachází obytná část domu. Hlavní průčelí je tvořeno skladbou obdélných oken a užších pásových okének obslužné části bytů v rytmu 1+2+1+2+1+2+1, zatímco boční průčelí jsou osazena dvojicemi jednoosých arkýřů a jedné další osy. Příklad pozdního internacionálního stylu, výjimečně vstřícný k tradičnímu městskému prostředí.

Původní vzhled:

Související články


Komentáře

 1. balde :

  no je to tragické

  Thumb up 20 Thumb down 2
 2. achjo :

  Vypadá to teď jak homer simpson

  Thumb up 24 Thumb down 0
 3. David :

  Byly časy kdy jsem na tuto stránku chodil s natěšením jaký nový projekt vznikne nebo vznikl. Poslední dny průser za průserem, možná už to všechno nechat jak je, ale toto je snad vtip. Barák je navržen v určitém architektonickém slohu s prosklenou fasádou a oni jí zruší jakoby tam vevnitř byly nějaké skladovací prostory. To je jak kdyby zdobné prvky na fasádě starého domu zakryli polystyrenem.
  Kdo jim na tohle dal povolení? Kdo z města tohle odhlasoval?

  Thumb up 19 Thumb down 6
 4. Tom :

  Je to neskutečný hnus. Low cost oprava.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 5. Ondřej K. :

  Dříve to působilo vzdušně, jako by se celý dům vznášel, teď to vypadá jako dům s naroubovanou školní jídelnou, do které má projít co nejméně světla, aby děti neviděly ty blafy, co jim kuchařky vydaly. Je to smutné…

  Thumb up 14 Thumb down 1
 6. D-r :

  Bože to je ale hnus.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 7. LoLec.CZ :

  Ta okna, to jsou přece ostravské vykričníky!!! :)

  Thumb up 10 Thumb down 0
 8. Jan :

  Ma nekdo predstavu o cene fasadnich systemu jako napr. FWS 60? Viz https://www.schueco.com/web2/td/architects/products/facades
  Klasicky fixni treba v rozmerech 3 x 1.5 metru.

  Mi prijde, ze te prace se zdenim, omitanim – vybourat stavajici okna a osadit novym fasadnim sysemem, ktery ve vysledky bude mit cihle podobnou tepelnou ztratu, nemuze byt o tolik nakladnejsi. Fixni vs otvirave zaskleni – porad lepsi fix, nez toto a vymena vzduchu lze resit nucenou ventilaci – to neni takovy naklad.

  U toho zaskleni opravdu nevim. Je cenove uplne jinde nebo je to jen zastrena mysl lepidlem, perlinkou a polystyrenem?

  Thumb up 7 Thumb down 1
 9. Mx :

  Kdyby tu šedou aspoň natřeli na žluto, aby tolik nevynikal její nový hnus

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. David.Witosz :

  David: Zdravím.
  Žádné hlasování nebylo a ani býti nemohlo. Dům je v soukromém vlastnictví a tedy samospráva nemá žádný vliv na podobu tohoto domu.

  Vlastníkem je švédská firma Heimstaden Czech s.r.o. a tak spíše zaměřte své námitky směrem k společenské odpovědnosti této firmy která rozhodně nechodí po světě o žebrácké holí.

  Doby kdy stát, města atd.rozhodovaly o všem, jsou víc 30 let zpátky. Proto by bylo fajn odstranit tu představu „všemocného“ města které o všem rozhoduje.

  Snad jsem Vám tímto pomohl se zorientovat a ukázal kde je jádro pudla.

  Přeji hezký den.

  PS Za první Republiky se bohaté firmy a občané předháněli, kdo bude mít víc honosnou stavbu která dodá firmě a městu prestiž. Jaký je vztahem firmy Heimstaden k městu … Ať si dle výsledku rekonstrukce udělá každý sám.

  Thumb up 15 Thumb down 3
 11. aggu :

  David.Witosz: To asi nebude úplně fér názor, že ano? ;) Tohle se silně nepovedlo, ale je to jeden barák a na druhou stranu Heimstaden po Ostravě revitalizuje ghetta. Tolik k té „společenské odpovědnosti“. Což je jedno z asi 517 floskulí, podle kterých se bezpečně pozná dobře uleželý politik ;)

  Thumb up 4 Thumb down 11
 12. David :

  David.Witosz:
  švédská firma která si dá do názvu vložila Czech? Bývalá OKD-RPG-Residomo koupená švédem který sotva ví, kde leží Ostrava.
  Předpokládám, že povolení k rekonstrukci vydal zdejší český stavební úřad v Ostravě a né ten ve Stockholmu. Ten je snad součásti určité samosprávy města, vydal-li povolení a nezastavil přeměnu původního architektonického slohu, pak se jedná o selhání, anebo si nějaká paní z úřadu a možná i radnice pěkně namastila kapsičku. Tohle nikdy povoleno být nemělo i kdyby ten barák vlastnil Elon Musk….
  a když už jste se tak hlasitě ozval – nesdílíte názor většiny zde že tato rekonstrukce dopadla velkým fiaskem? Nebo se vám zdá jako ukázkový příklad?
  PS: Já osobně představu o všemocném městu jako Ostrava nemám, zatím jsem si nevšiml, že zastupitelé něco zásadního rozhodli nebo dovedli, Ostrava upadá a upadala i před pandemií toť realita nic víc.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 13. David.Witosz :

  David: Zdravím.
  Stavební úřad je státní správa, nikoli samospráva. Pokud by samospráva zasahovala do nezávislého rozhodováno stavebního úřadu (státní správy) překročila by tím své pravomoci. Přeji hezký den.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 14. davidb :

  David:
  Radnice (městský, obecní úřad) nemůže zasahovat do rozhodování stavebního úřadu.
  Stavební úřad působí v přenesené působnosti nezávisle na radnici.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 15. MareK :

  Samospráva může/má nastavit pravidla, která by určovala barevnost fasád, dělení oken atd. Tohle zde 30 let chybí a pak je na sídlištích cirkus. Přitom se stačí inspirovat menšími městy v okolí (Příbor aj.). V tomhle případě by pak díky regulativu nemuselo projít takové zprznění té prosklené části. Takže ano, na výsledném vzhledu má podíl i samospráva (svým pasivním přístupem). Ostatně, když chce samospráva regulovat reklamu/smog, tak proč by nemohla regulovat vzhled fasád objektů? Je to jen o tom, že se musí chtít!

  Thumb up 11 Thumb down 2
 16. O. :

  Heimstaden (a predchudci) je tragedie pro toto mesto. Muzu porovnat. Za Residoma udrzba bytoveho fondu v Porube jen to nejnutnejsi, aby se to uplne nerozpadlo, a hlavne co nejlevneji. Uklid spolecnych prostor minimalni. Co to prevzal Heimstaden, tak posunul latku jeste nize. Bohuzel to je firma, ktera ani nevi, kde ta Ostrava lezi a je treba z ni jen co nejvic vytezit. Nejaka spolecenska odpovednost je nula. Ale uz s tim asi nic neudelame, asi tezko se ted tech 40 tisic bytu dostane k nejakemu solidnimu mistnimu vlastnikovi.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 17. LK :

  O.: osobně mám naopak pocit, že Heimstaden zvýšil kvalitu služeb. Na drhou stranu ještě za Residomo začalal aktivita zvětšení bytového fondu, takže v Porubě na více místech došlo k přeměně nebytových částína byty a k výstavbě podkrovních bytů. V našem případě došlo v domě s 19ti byty k přidání dalších 8 bytů. Problém jsou pak venkovní prostory, kde začal být skokově obrovský problém s parkováním, když se to udělalo v celém bloku. Předtím se dalo v 6 večer zaparkovat na parkovacím místě, teď je problém zaparkovat po příjezdu z práce (před čtvrtou) i na místech, kde se pakovat nemá.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 18. Riltr :

  Je to hrůza,nechápu,ze to v pamatkove zóně prošlo…co památkáři???verejny prostor v tom místě tim hooodne ztratil!

  Thumb up 4 Thumb down 1
 19. davidb :

  MareK:
  Ano, s tím souhlasím.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. davidb :

  Ještě doplním.
  Myslím si, že se toto mělo udělat v 90. letech (nastavování barevnosti apod.).
  Protože teď už je skoro pozdě.
  Ale v těch devadesátkách převládal, aspoň si to myslím, stav že je všechno povoleno a že se nic nemá regulovat – demokracie, ne?
  Ale že tyto omezení jsou i na tom západě to nikdo, bohužel, neřešil.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Mx :

  Heimstaden ani předchůdci neopravili za 20 let fasády naší krásné Poruby, nikde v zemi není takto rozsáhlý z vnějšku neopravený komplex domů. Všechny ty PR názory a články, jak investují a zvelebují Ostravu, nesdílím. V čem jsou lepší než jiní vlastníci domů v Ostravě? V ničem. Jen v tom PR, které ostatní nedělají, protože si nepotřebují napravovat pověst. A přitom taky opravují. A na fasádách narozdíl od jiných majitelů nebo města – šetří. A že opravují ghetta? Ne! Tady jde jen o zisk, investice se pak vrátí při prodeji bakalových bytů zase někomu dalšímu. Kdyby to ghetto vlastnil někdo jiný a spočítal by si ziskovost investice, opravil by je taky. To není žádná zásluha, ale podnikatelské ekonomické rozhodnutí

  Thumb up 9 Thumb down 2
 22. adamous :

  Byty uz jsou v nabidce: https://heimstaden.cz/cz/cs-legii

  Thumb up 3 Thumb down 0
 23. aggu :

  „…pro ty, kdo mají styl…“

  Thumb up 3 Thumb down 3
 24. Ivan :

  Jako tohle mi fakt hlava nebere, takže místo jednoho velkého okna budu mít v bytě tři malé úzké vedle sebe? Proboha, jak toto mohl někdo schválit.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 25. Crazym :

  Ivan: Ale ta reklamní kecy jsou pěkné ne? „Nově vzniklé bydlení různých velikostí je slunné, vzdušné a příjemné. Nabízí zajímavý, osobitý prostor s možností atypických řešení, ale především moderní a komfortní bydlení.“ a „Bydlení v ulici Čs. legií je díky jedinečné kombinaci moderního domova s atmosférou historického centra města mimořádně příjemným místem pro život.“ jsou obzvlášť povedené :-) Přitom tenhle byt https://heimstaden.cz/orig-image/d3b0bd4631.png?c=Ni0xNTUxNDQyMzk5 má obývák do temného dvora, ložnici do ulice Přívozská a jako bonus nad průjezdem https://mapy.cz/s/goremebeno To budou probuzeníčka :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 26. Crazym :

  Kdepak jsou ti kluci památkářští co mi tvrdili, že když dáme 10 čísel zateplení polystyrenem, změní se tím vzhled domu, špalety oken se prohloubí a ještě zasáhneme do uliční čáry. Asi máme jiný brizolit na fasádě a tím, že jsme cca 200 metrů daleko od téhle budovy, jsme v jiném vesmíru či co :D
  https://screenshot.cz/TTPOH/
  https://screenshot.cz/D1PVF/
  Jako vždy jsme si všichni rovni, jen někteří jsou rovnější
  Takže příště nas.at (_!_) soudruzi památkáři a (-_-)

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.