Budoucnost Umělecké ulice

Město Ostrava uzavřelo smlouvu na vyhotovení „Architektonické studie revitalizace předprostoru Domu umění“.

Smlouvu vyhotoví vítězové architektonické soutěže z jara 2017. Studie by měla nalézt kompromis mezi novou podobou ulice Umělecké a záměrem rekonstrukce ulice Jurečkova, kde je investorem městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Historie projektu

 • Datum konání soutěže 14. 12. 2016 – 15. 02. 2017
 • Datum zveřejnění výsledků 06. 04. 2017
  Vizualizace vítězného návrhu:

 • V létě 2017 vypsaná veřejná zakázka na rekonstrukci ulici Jurečkova, která je v kolizi s výsledkem ideové architektonicko-urbanistické soutěže
 • 5. 3. 2018 podepsána smlouva na vyhotovení Architektonické studie revitalizace předprostoru Domu umění, který má najít symbiózu mezi těmito projekty. Smlouvu si můžete přečíst ZDE.

zdroj smlouvy: hlidacstatu.cz

Související články


Komentáře

 1. Lukáš :

  Takže OVASTORY #49 byl totální BS a jen nepotvrzený rant?

  Thumb up 5 Thumb down 6
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  Lukáš: ovastory 49 je s temito informacemi zcela v souladu. rozdil je, ze tehdy jsme informovali na zaklade informaci z vypsane verejne zakazky.

  ted jsme o krok dale – maji podepsanou smlouvu, kde je jasne uvedeno, ze to sice jako bude podle vysledku souteze, ale s ohledem na stavebni povoleni starsiho projektu, rsp. vysledek bude proste vypadat jinak, nez se ukazovalo do medii, coz byla ta hlavni kriticka myslenka toho clanku.

  na to, jak moc jinak to bude vypadat, si radi pockame. kazdopadne uz jen nahledovy obrazek toho naseho clanku je preskrtnuta vizualizace a z konkretne te pocitame tam opravdu nezbyde mnoho.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  A jinak takova poznamka bokem… Me by zajimalo, jak si to ti, kteri pochybujou o spravnosti informaci, ktere pisem, predstavujou. Jakoze Martin trpi nejakou mentalni poruchou, najde si informace treba o verejne zakazce a rekne si „To by bylo fajn napsat clanek, ze to cele bude jinak. Neco si vymyslim, skrtnu obrazek, pridam tam schema z nesouvisejiciho projektu, pac to nepoznaji, predchozi clanky si nepamatujou, na odkazy na zdroje nikdo neklika… a zitra to bude bomba, navstevnost milion, budu slavny a za tyden uz si na to nikdo nevzpomene, ze jsem napsal nesmysl.“.. :)) Tak nejak? Nebo jak myslite, ze se daji podobne veci vymyslet? :)

  Thumb up 17 Thumb down 3
 4. Xavier :

  To je naprostý humáč, co se to tady v tomhle městě na radnicích děje. A bude asi hůř. V 90. letech Pražané rádi říkali, že Ostrava je na tom ve srovnání s jinými městy tak hrozně, že by se měla připojit k Polsku, kam se celkovou atmosférou hodilo (aspoň tedy pokud je o Polsko jihovýchodní). Polsko se ale hnulo obrovským krokem dopředu (viz např. blízká města jako je Krakov, Katovice, Čenstochová nebo třeba i nedaleká Bilsko-Bělá), Ostrava postoupila jen malým krůčkem a v současné době připomíná některá trošku rozvinutější města Ukrajiny. I když možná ani to ne… třeba takový Lvov nebo Oděsa jsou mnoho krůčků před Ostravou. A v takových 90. letech třeba ten Lvov vypadal děsně…

  Thumb up 18 Thumb down 3
 5. Danek :

  Xavier: Pražané by měli držet hubu a krok, protože tento kraj za komanču, živil čtvrtinu republiky.

  Thumb up 10 Thumb down 13
 6. Danek :

  Hynek [msstavby.cz]: Tak nějak to bude, protože ze strany radnice jednoznačně přišli informace, že se na staré stavební povolení využije jelikož je třeba rekonstruovat in.sítě…a počíta se stavbou jako je ve vit.návrhu….chtěli jste trochu senzace…tim nekritizuji jen konstatuji…Trochu si přihrát polivčičku.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Nikoliv.

  SMO vypsalo arch. soutěž. Na jaře zveřejnilo výsledky.
  MOaP zadal na začátku léta veřejnou zakázku na rekonstrukci Jurečkovy ulice, včetně následné rekonstrukce přilehlých povrchů. Inženýrské sítě navíc rekonstruuje jejich vlastník. Což MOaP není.

  Mě je záhadou, že si nikdo na MOaP nevšiml, že jim SMO chce předělat kousek obvodu. Upřímně si myslím, že kdybychom o tom nenapsali, tak si SMO záměru MOaP všimne, až se kopne do země.

  Na kolizi těchto dvou projektů jsme upozornili jako první. Dle reportáže ( řešeno v tomto vláknu http://www.msstavby.cz/ovastory-49-ulice-umelecka-02-08-2017/) můžeš vidět, že ani město v tu chvíli nevědělo, co bude dělat. Opravdu si stačí projít veřejné smlouvy.

  Město se NIKDE nevyjádřilo, že počítalo s realizací projektu MOaP a soutěž byla vlastně fraška. Ne. Pokud ano, ukaž. A prosím, zkus se při odpovědi vyhnout označení „typický vesničan, vyjetý student s výrazem fetky“ apod… Dik

  Místo toho jsme se od divize Agrofertu dočkali urážek, které jsou bohužel poslední dobou častější.

  My si nějako polívčičku, nebo rovnou druhé jídlo přihřívat vážně nemusíme.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 8. aggu :

  Xavier: Trochu trolling ne? ;) Debata jak velké ty krůčky jsou může být zábavná ale asi zbytečná.
  Katowice se v nečem hnuly, a v něčem zase zůstaly stát (ekologie, přezaměstnanost v těžkém průmyslu). O Krakowě se píše v novinách hezky, přitom je to z hlediska ekologie a znečištění asi vůbec nejhorší město v Evropě.
  Ostrava zase postoupila ve věcech, které nejsou na první pohled vidět (jako je třeba cool architektura nebo cool cokoliv jiného). Jsou imho mnohem důležitější věci než pozitivní vibe na Facebooku – ekologie, diverzifikace průmyslu a zaměstnanosti lidí (desítky, stovky tisíc lidí, bez chaosu). Kultura. To vše v podmínkách ignorace a házení klacků pod nohy ze strany zbytku státu. Ten poslední v rámci projednávání Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+.
  Chce to trpělivost, což někteří netrpělivci pořád nemůžou vydýchat ;) Ano, taky bych chtěl všechno během 5 let jako v Číně. A Normana Fostera jako městského architekta. A…

  Thumb up 8 Thumb down 6
 9. aggu :

  Pořád si myslím, že MOaP < MMO takže pokud magistrát bere centrum vážně, nemůže rekonstrukce inž. sítí pod terénem nějak výrazně ovlivnit kvalitní povrchovou úpravu terénu. Snad kromě VO. Držím palce.
  Z celého mi spíš čouhá dlouhodobá nechuť města vybudovat na vhodných místech po obvodu centra parkovací domy. Ano stojí to peníze. Ale když zrušíme v rozpočtových výhledech lanovku nebo lunapark u Hlaváku možná pár zlaťáků zbyde.
  A taky nelze opomenout dlouhodobou činnost člověka zodpovědného za úsek dopravy ve městě. Jmenuje se Lukáš Semerák.
  Jestli si rozvoj a revitalizaci centra pokaždé zablokujeme tím, že nemáme kam zaparkovat auta, tak jsme hlupáci. Protože ten problém se vyřešit prostě nedá bez – tvrdé regulace aut v centru, omezení dálničních přivaděčů do centra, masivní investice do veřejné dopravy a vybudování páteřních, pravidelných, rychlých a celodenních linek do centra z Poruby a Jihu a vlakových/vlakotramvajových z okolních blízkých měst odkud zde přijíždí za prací nejvíc lidí. Bez téhle širší strategie se u každého nového projektu i mini projektu budeme hádat o každé parkovací místo. I bez politiků, kteří by snad něco blokovali zlovolně.

  Thumb up 10 Thumb down 11
 10. Adam Třetí :

  Aggu tvl to jsou podobný moudra, jak když mi žáci šesté třídy odevzdají slohovku na téma, co zlepšit v našem městě :-DDDDDDD

  Mě by zajímala jedna věc: Ta ulice Jurečkova bude po rekonstrukci neprůjezdná? Jestli jo, tak budu tleskat!

  Thumb up 5 Thumb down 3
 11. Xavier :

  aggu: Tohle je web o stavbách, ne web o ovzduší či zaměstnanosti, takže jsem samozřejmě hodnotil všechna města z tohoto hlediska. Pokud jsi to nepochopil a ještě označuješ můj věcný příspěvek za trolling, dovolím si označit ten tvůj za volling (od jakého slova to je, můžeš hádat sám ;-D). A už dost těch osobních útoků, nemá to smysl.

  Thumb up 1 Thumb down 7
 12. aggu :

  Xavier: Promiň, moc „staveb“ jsem v tvém příspěvku o krůčcích nepochytil.
  „…To je naprostý humáč, co se to tady v tomhle městě na radnicích děje. A bude asi hůř. V 90. letech Pražané rádi říkali, že Ostrava je na tom ve srovnání s jinými městy tak hrozně, že by se měla připojit k Polsku, kam se celkovou atmosférou hodilo (aspoň tedy pokud je o Polsko jihovýchodní)…“
  Moje chyba. Přímo světonázorová ;)

  Thumb up 4 Thumb down 2
 13. Xavier :

  aggu: Kromě toho, můj komentář se týkal z velké části i lidí na radnicích a jejich podivných „projektů“, které jsou jen vyhazováním peněz a nic reálného z dlouhodobého hlediska neřeší. Nezaměstnanost ani stav ovzduší nejsou to, co mohou lidé z radnic výrazněji ovlivnit, což je věc, kterou jsi nedávno sám psal (alespoň v souvislosti s tím ovzduším). Nezaměstnanost i stav ovzduší jsou navíc věci, které velmi kolísají – stavby jsou něco, co má vydržet dlouho, v případě rekonstrukce ulic desítky, v případě budov i stovky let. V Ostravě se od roku 1989 stále houpe nezaměstnanost mezi 6% a cca 16%, ale ať už je jakákoliv, v centru se nepostavilo za celou dobu v podstatě nic (vyjma Karoliny). A nejenže samo město nestaví nic a veškeré rekonstrukce provádí úplně otřesně (Nádražní, Českobratrská, okolí řeky Ostravice), ale ono brzdí i projekty soukromé sféry z naprosto nesmyslných důvodů. A proč? Protože prostě oligarchie, že? Na MOaP je oligarcha, na magistrátu další. A je jedno, jestli si říká Ostravak nebo ANOňák. Je to jedno a totéž – oligarchie, která myslí jen na to, jak si namastit vlastní kapsy. A pak do světa před volbama vypustí, že MOŽNÁ po patnácti letech dostaví knihovnu, 30% lidí (obvykle ti s IQ na Gaussově křivce více vlevo od středu) jim to sežere i s navijákem a budou si tam moct vyhřívat zadel a hrabat penízky další 4 roky :-(

  Thumb up 5 Thumb down 3
 14. Xavier :

  aggu: Opakuji, je to web o stavbách, ta „celková atmosféra“ tam sice zazněla, ale zdůrazňuji, že celková atmosféra je z 95% utvářena stavbami, tak ze 4% ovzduším (a to jen v zimních mrazivých dnech) a z 1% nezaměstnaností. Jediný rozdíl v celkové atmosféře, který je ovlivňován nezaměstnaností, je zvýšený pohyb bezdomovců v okolí nádraží ;-D

  Thumb up 0 Thumb down 5
 15. Xavier :

  Zkusím to osvětlit ještě pro ty nejnatvrdlejší: V roce 1935 byla v Londýně nezaměstnanost 30% (VHK atp.). Smog tam byl v zimních měsících na 10 násobné úrovni, než je v nyní v Ostravě (o 20 let později tam během jedné noci kvůli smogu zemřelo 10000 lidí), ale ve městě se přesto stavělo, architektonicky působilo skvěle, silnice byly opravené, žádný nový projekt nepůsobil kýčovitě atd. Koukni na dokumenty o předválečném Londýně a budeš koukat ;-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 16. Xavier :

  Omlouvám se za chybný údaj. V tom Londýně to v roce 1935 bylo 24%. Ale je nutno brát v potaz, že ženy sice měly možnost registrovat se na trhu práce, ale v tom roce dle údajů bylo registrováno jen 27% žen v produktivním věku, takže ostatní ve statistice zahrnuty nejsou. Reálně ta nezaměstnanost tedy byla výrazně vyšší ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Pavel :

  Na budoucí honosnosti Umělecké ulice se už ale začalo makat (jak se píše jinde) – http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2018/03/IMG_4732.jpg :-) Chtělo by to doplnit původní vizaualizaci Umělecké ulice jak o přístřešek samotný, tak hlavně o reklamní plochy, co na něm nepochybně budou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  Danek: ten puvodni clanek neni o nicem jinem, nez ze se udela soutez, ktera se zmedializuje a pak se realizuji zasahy, ktere s ni nemaji nic spolecneho, maximalne se to udela tak nejak napul. pak neni jasny smysl te souteze.
  pokud ma byt argumentem to, ze nechcou rusit parkoviste do doby, nez bude bily stin s podzemnim parkovistem, pak to meli vyhlasit pozdeji, anebo mohli vybrat navrh jiny, kde je parkoviste zachovano.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 19. adam :

  Nedostatky toho místa dnes jsou především tyto:

  Prostor slouží pouze jako parkoviště
  Absence jakékoliv zeleně
  Vystavené kontejnery na odpad a jejich rabování bezdomovci je před budovou tohoto typu taková typicky ostravská exotika

  Prostor se už začal stavebně řešit dle projektu, jehož nedostatky jsou cca tyto:

  Prostor bude sloužit pouze jako parkoviště
  Absence jakékoliv zeleně
  Vystavené kontejnery na odpad jejich rabování bezdomovci bude nadále před budovou kulturní instituce tvořit kolorit nezapomenutelné ostravské exotiky
  Zbytečně vzhozené peníze
  Zbytečná buzerace místních obyvatel důsledku tři měsíce trvající stavby

  Pochybyju, že průměrné IQ místních voličů je tak nízké, že ve volbách ocení nové dlažební kostky na starém problému, i když v Ostravě je možné všechno.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 20. adam :

  Btw. Nahrazení původního přístřešku zastávky Elektra přístřeškem novým ( obzvláště pak jeho „prozíravé“ umístění) bych nazval ostravským stavebním omylem roku. O co menší to je přístřešek, o to větší to je průser. Mám ale dojem, že ta úprava prostoru před DU mu bude velmi silně konkurovat. Aneb jak se moudře a rychle zprznit draze a na dlouho jedno významé a frekventované veřejné místo.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 21. Vetchý Stařík :

  A s obrýleným spermikem ze sklolaminatu, novým to symbolem ostravy, autoři projektu nepočítají?
  I tedy táži se – kam s ním?

  Thumb up 0 Thumb down 4
 22. adam K. :

  Koukejte jak nám o Vánocích vyzdobí mrtvou kašnu/záhon na ulici Umělecké (příspěvek z Facebooků hnutí Ostravak z 30.10.2018): https://www.facebook.com/ostravakhnutiobcanu/photos/pcb.1984693291568788/1984692571568860/?type=3&theater

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. aggu :

  Kapříci na led diodách ve zničené fontáně? Mezi Gočárem a GVUO, v ulici jménem Umělecká? V kontextu párku v rohlíku, londýnského autobusu, matějské pouti na hlavním nádraží, vláčku pro turisti, lanovky, lokokoně? Co na tom nelze chápat? :-)

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.