Bourání v DOV

Mnoho objektů v národní kulturní památce Dolní oblasti Vítkovice ztratilo památkovou ochranu. Kvůli tomuto kroku se nyní v oblastí hromadně demoluje.

Jaké objekty a v jaké míře jsou demolovány, se dozvíte v následujících dokumentech.
Dokumenty nám zaslal čtenář. Děkujeme!

Vyjádření Ministerstva kultury:

Vyjádření Krajského úřadu Moravskoslezského kraje:


Související články


Komentáře

 1. LK :

  škoda dalšího bourání :( DOV po bourání přichází o své kouzlo, pamatuji si ještě, jak jsem tam šel porvé a byl hotový jenom gong, Byl jsem z toho uchvácený. S každou další návštěvou ale bylo něco zbouráno a osobně mi to chybí.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 2. aggu :

  Vskutku zajímavé čtení.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Crazym :

  LK: Jj. stává se z toho Dysneyland a časem to asi dožene Slezskoostravský hrad což ale nemusí být možná na škodu když to bude využito a dostatečný tahák pro masy :-)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 4. Marek :

  LK: Na jednu stranu lokalita přichází o genius loci, na druhou se brownfield regeneruje a oživuje. Tím, že je to v „centru“ města prostě k tomu oživení musí dojít. Život jde dál…

  Thumb up 20 Thumb down 0
 5. Aleš :

  Tak fakt, že se ohřívače větru, potažmo obě vysoké pece zbavují vyzdívek a výdusek, není vůbec na závodu. Katastrofou je ovšem sanace příslušenství obou koksárenských baterií. A co se demontáže dopravníkových pásů od aglomerace týče, nejedná se sice o historické konstrukce, nicméně dotvářejí genia loci.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 6. Pavlína Copková :

  Dovolte nám jménem Dolních Vítkovic reagovat na tento článek. V současné době v Dolních Vítkovicích skutečně probíhají ŘÍZENÉ PRÁCE, které zahrnují odstrojování zavážení vysoké pece č. 6. Jedná se o práce, které jsou předem konzultované a schválené Národním památkovým ústavem a Ministerstvem kultury České republiky. Veškeré práce, které jsou v rámci tohoto projektu prováděny se realizují za účelem údržby a záchrany industriálního areálu, který je zcela oprávněně národní kulturní památkou.
  Výsledek prací zajistí vyšší komfort a bezpečnost všech návštěvníků areálu. Dolní Vítkovice tak pokračují v rozvoji nových vizí, jež se započaly v roce 2009 memorandem o spolupráci mezi Dolními Vítkovicemi a Národním památkovým ústavem.
  Celé znění oficiální tiskové zprávy naleznete zde: http://www.dolnivitkovice.cz/tiskove-zpravy

  Thumb up 8 Thumb down 2
 7. balde :

  Z reportáže v ČT jsem pochopil že díky bourání se zpřístupní prostory obou vysokých pecí a i koksovny, což je velké plus pokud zmizí ty ploty a bude možné se procházet dalšími prostory, má to své výhody i nevýhody to bourání

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. Crazym :

  balde: A já zase z toho pochopil, že vysoké pece jsou „kulturní památkou“ a technologie související s nimi už najednou ne a byly vyjmuty z ochrany což přeloženo do jazyka neochránců je zboříme co se nám nehodí do krámu a vize toho Dysneylandu co tu vytváříme a bude lepší byznys :DD

  Thumb up 5 Thumb down 5
 9. jirka :

  ve vitkovicích se demolují stare a rospadajíci budovy a jsou nahrazeny novými stavbami nebo prazdné a volné.těch par kousku bych strhnul jetotám jen uzavření a rozpádaseto i další stare stavby alespon budou třeba další prostupná mistá par postupně daných fotek s ruzných demolic http://bagrista2.rajce.idnes.cz/dov_ostrava_demolice/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. balde :

  Crazym: můj názor je ať je tam byznys než skanzen a dle mě to Dysneyland není jelikož se začínají nabalovat další městotvorné funkce jako kanceláře pro Kofolu a s ní další gastro, samozřejmě ten nejdůležitější prvek a to bydlení je problematický právě s důvodu festivalů takže přijde na řadu asi až na úplný konec což je samo škoda

  Thumb up 4 Thumb down 2
 11. Jirka :

  Aktuální fotografie https://goo.gl/WNyuFX

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. patriot :

  Nezapomeňte, že to stálo již více jak 1200 milionů (1,2 miliardy), které byly získány na titul „NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKA“. Celé to byla šikovná lest, jak vyvést miliardu z dotací pro spřátelené firmy. Nehledejte za tím zájem o památky.

  Thumb up 0 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.