Asental k novým záměrům

Nové bytové domy v širším centru Ostravy, bytové domu na ul. Hradní na Slezské Ostravě nebo noví investoři v průmyslových zónách. Novinky Asentalu představila v rozhovoru generální ředitelka Radmila Kuzicová.

Vedle komerčních budov, v nichž pronajímá kancelářské prostory, spravuje také rozsáhlé pozemky určené k budoucímu rozvoji. Na to, jak konkrétně Asental přispívá k hospodářskému oživení regionu, jsme se zeptali jeho generální ředitelky Radmily Kuzicové.

Asental vlastní řadu zajímavých rozvojových ploch a brownfieldů v moravskoslezském regionu. Jak vidíte využití pohornické krajiny pro podnikání?

Území, pro něž se v poslední době vžil pojem Pohornická krajina, se rozprostírá mezi Karvinou, Havířovem a Orlovou. Naše společnost vlastní více než polovinu jeho rozlohy. Jakékoli podnikatelské nebo developerské aktivity však v těchto místech přímo závisejí na postupně doznívajících důlních vlivech. Nezbývá, než tyto geologické podmínky respektovat v rozvojových plánech. Navíc je jasné, že tak rozsáhlé území je nutné řešit koncepčně, sociodemograficky a urbanisticky, a proto jsme se velmi ochotně připojili ke koncepci rozvoje Pohornické krajiny POHO 2030, kterou inicioval Moravskoslezský kraj a přidružené organizace. Za prvořadý a nezbytný považujeme návrat ekonomických – nebo chcete-li – podnikatelských aktivit do „opuštěných území“.

Co je nového v projektech průmyslové zóny Barbora, František a Dukla?

Naše připravovaná průmyslová zóna Barbora (rozloha asi 80 ha) získala po čtyřletém úsilí poslední potřebné územní rozhodnutí a přecházíme do další projektové fáze. O využití zóny František (kolem 50 ha) jednáme s několika konkrétními zájemci s velmi zajímavým zaměřením. V průmyslové zóně Dukla již několik menších investorů zahájilo přípravné projekční práce na vybudování vlastních výrobních nebo logistických kapacit. Za skutečně významný přínos bychom ve střednědobém horizontu považovali realizaci obnovitelných zdrojů energie na pozemcích, které jsou i přes prováděné sanace v podstatě ještě několik desítek let nevyužitelné pro výstavbu a zároveň nejsou vhodné pro zemědělské využití či výsadbu lesa. V této oblasti rovněž spoléháme na spolupráci s municipalitami především při tvorbě územních plánů. Nedokážeme si představit, že by záměr vybudovat čisté zdroje energie v regionu s nejvíce znečištěným ovzduším v republice nezískal podporu.

Ostrava má nedostatek rezidenčního bydlení, Asental vlastní pozemky. Připravujete také výstavbu bytů?

Také sdílíme názor, že Ostrava a hlavně její centrum trpí určitým nedostatkem kvalitního nového bydlení. Výstavbu rezidenčních projektů plánujeme především směrem na Porubu a v dalších klidnějších částech města dále od centra, řekněme blíže přírodě. Studie a proces přípravy stavebně technické dokumentace jsme v několika lokalitách zahájili v roce 2017. Příkladem je bytový projekt Hájenka v blízkosti Zoo Ostrava, který bychom mohli začít stavět začátkem příštího roku. Hájenka sestává ze čtyř menších bytových domů s 45 jednotkami a vlastními parkovacími místy na pozemku. Bytové domy ve vyšším segmentu plánujeme postavit v unikátní izolované mikrolokalitě Hradní přímo na kopci nad Slezskoostravským hradem s ojedinělým výhledem na Ostravu. V závislosti na možnostech přemístění biokoridoru zde chystáme výstavbu čtyř až šesti bytových domů, které svým majitelům nabídnou maximální míru soukromí a bezpečnosti. V několika dalších lokalitách připravujeme projekty výstavby rodinných domů a naše úvahy směřují i do segmentu výstavby domovů pro seniory.

V centru Ostravy se nachází lukrativní lokalita Jindřich. Kdy dojde k jejímu oživení?

O osudu bývalého hotelového domu Jindřich se diskutuje již 10 let a pro Ostravu je to z pochopitelných důvodů téma. V mezičase ve městě vyrostly kancelářské projekty Karolina, Orchard nebo IQ Tower, s nimiž se Jindřich musí takříkajíc utkat o místo na trhu. Letos v létě jsme po předchozí optimalizaci developerského projektu konečně získali stavební povolení, a tím také větší jistotu ohledně doby realizace projektu. Ten počítá se vznikem kvalitní multifunkční kancelářské budovy s retailovými jednotkami v přízemí a oddělenou rezidenční částí s 36 byty. Současný stav přípravy projektu zvýšil atraktivitu pro potenciální nájemce, jejichž větší zájem již registrujeme. Stavbu však spustíme až v okamžiku, kdy se dohodneme s významnějším nájemcem kancelářské části. Jindřich ale není jediným připravovaným kancelářským projektem v našem portfoliu. V sousedství Outlet Areny Moravia plánujeme stavbu budovy Přívoz Office s kapacitou zhruba 20 000 m2 kancelářských ploch.

Jaký máte osobní vztah k Ostravě?

Jsem tady tři roky, což není dlouho, a svůj vztah k Ostravě spojuji s prací. Skutečně je mi potěšením pracovat na projektech, které budou v Ostravě a okolí dříve nebo později vidět. Intuitivně se mi daří obklopovat se lidmi, kteří mají podobný zájem. Potkala jsem mnoho lidí zapálených pro Ostravu a region, lidi, kteří byli na zkušené jinde a do Ostravy se rádi vrátili. A právě u nich vidím obrovskou snahu pohnout věci dopředu.

zdroj: developmentnews.cz

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Jak si ve dvou po sobě jdoucích větách kompletně protiřečit:

  „Také sdílíme názor, že Ostrava a hlavně její centrum trpí určitým nedostatkem kvalitního nového bydlení. Výstavbu rezidenčních projektů plánujeme především směrem na Porubu a v dalších klidnějších částech města dále od centra, řekněme blíže přírodě.“

  A pak se divíme, že si město staví malé bytové projekty v centru samo.

  Thumb up 34 Thumb down 0
 2. MM :

  Tak se paní zasnila… Centrum nemá byty, tak je postavíme v Porubě. Luxusní rezidence vedle Těšínské ulice u hřbitova. Čekají až se jim ozve nájemce pro Jindřich, ale chtějí stavět několikanásobně větší kanceláře mimo centrum. Asental žije z toho, že získal neskutečné množství pozemků, které postupně prodává. Ceny rostou, takže příjem je to na desetiletí velmi slušný. To o čem paní mluví je pouze omáčka okolo. Kdyby to mysleli vážně, tak vyřeší Jindřich a jedou dál.

  Osobně nechápu obvod i město, proč nezasáhne. Jindřich dostal určitou výjimku na oplocení v centru, na jeho výšku a omezení. Blokují stromy, plot zasahuje do oken bytového domu a neděje se nic. To je stejné, jako bych si postavil 4 metrový plot v centru (úzký pozemek soukromníka na Masarykově náměstí). Ať Asentalu napaří pokuty. To oplocení tam nemá co dělat. Že je stavba nebezpečná? To ano, ale to je věcí majitele. Problém je, že už to lidé ani úředníci neregistrují. Jezdí kolem a nevnímají to. Velká chyba, obvod i město by se do toho mělo opřít!

  Thumb up 32 Thumb down 1
 3. thvari :

  MM: Nechci se s tebou/vámi úplně přít, ale měli by s němi jednat, jednat a jednat. Všechno je o komunikaci. Napařit pokuty firmě jako Asental nic neudělá, akorát je to naštve a budou se s městem hádat, soudit a nevyjdou si v ničem vstříc. Na příkladu Skeletu jde vidět, že lze dojednat výsledek, jaký si město přeje. Ano, udělali jakési symbolické tytyty, ale vždy pak majitelům vyšli vstříc, posouvali termíny, jak to šlo, protože pokutování a rozpory akorát zabetonují současný nevyhovující stav, na kterém budeme tratit všichni. Takže ano, ať město zasáhne, ale prosím konstruktivně.

  Thumb up 21 Thumb down 7
 4. Rado :

  thvari: Já bych tu pokutu napařil, není možné, aby ten bič a metr byl jen na řadové občany a čím větší firma, tím více se jim leze do zadku. Tento přístup je o ničem. Jestli nebyl Asental za 10 let nic udělat, tak sorry, vrať všechno do původního stavu.

  Thumb up 24 Thumb down 1
 5. aggu :

  Asental rezidenční projekty nedělá, takže bych od této firmy nic moc nečekal. A má jen málo pozemků, kde by bytovky dělat mohl, hlavně na východ od Ostravice. Je silný na havířovsku a karvinsku, kde zase bytovky nikdo stavět nebude.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.