Aquapark Jih – popis projektu

aquapark-vodni-svet-ostrava-jih

Stavba je navržena v místě severní části původního fotbalového hřiště. Severní pohledová stěna bude vytvářet optické vymezení ulice Svazácká. Z této ulice je rovněž navrženo zásobování areálu a hlavní vstup pro návštěvníky. Stavba je navržena cca o 1 – 1,5 m výše nad úrovní této ulice. Tento záměr je dán jednak existencí zbytku valu severní tribuny bývalého fotbalového stadionu (demolice valu je součástí DUR), ale také záměrem na jižní straně stavby kaskádovitě uspořádat tzv. výplavový bazén s přechodem na slunící louku, která plynně naváže na možnost vybudovat rozšířený venkovní plavecký areál situovaný na ploše původního fotbalového hřiště (až v případné další etapě).

Bazénová hala je řešena jako halový objekt s jednoduchou plochou střechou. Hala bude propojená s šatnovým blokem přes průchozí umývárny a WC oddílné pro muže a ženy. Vlastní bazénová hala bude zastropena lepenými dřevěnými vazníky uloženými na betonových sloupech. Strop bude upraven akustickým podhledem.

Dispozice bazénové haly je navržena ve čtyřech zónách.

· 1. zóna tzv. adrenalinová

Tady jsou navrženy bezpečnostní dojezdy pro tobogány. Je zde dojezd pro široký (dušový tobogán – dlouhý cca 200 m), tobogán (černá – mamba s animací), poloprůhledný tobogán (tobogán, kdy návštěvník projíždí z tmavého prostoru do prosvětlené části). Tobogány jsou řešeny: nástup z nástupní toboganové věže vysoké cca 25 m a dojezd do bazénové haly. Zbylá část tobogánu probíhá exteriérem. Toboganová věž je řešena tak, že návštěvník se pohybuje po dvojramenném schodišti. V zrcadle schodiště jsou navrženy rozvody pro VZT a instalace (přívod vody pro tobogány a odpady s podest a ramen schodiště).

Součástí adrealinové části bazénové haly je nerezový vlnový bazén o ploše cca 250 – 270 m2. Bazén má navržen atypický tvar proměnnou hloubku vody. Hloubka se pohybuje od 1,8 – 0 m vody. U nejhlubší části bazénu je navržen generátor vln ve strojovně – ta je cca 1,0 m nad úrovní vody.V místě s nejnižší vodní hladinou – doběh vlny – je pláž.

· 2. zóna

Střední část bazénové haly je navržena pro relaxační bazény. Zde jsou navrženy dva relaxační bazény. Jeden relaxační bazén pro větší aktivitu je v sousedství s adrenalinovou zónou (v tomto bazénu je navržen proudový kanál, houpací bazén, průplavy, chrliče atd.) Druhý relaxační bazén je spíše pro relaxaci, spolu se dvěmi whirlpooly je navržen na úrovni + 1,0 m nad úrovní podlahy haly. Ve whirllpoolech i relaxačním malém bazénu je navržena voda se slanou technologií.

· 3. zónu

Tvoří ji část pro děti od nejmenších až po 10- leté děti. Je zde navržen dvojúrovňový bazén se skluzavkou a hřibem a dva dětské hrací vodní hrady. Tato část bazénové haly je navržena pro nejmenší návštěvníky a počítá se, že bude nejhlučnější, proto mezi touto zónou a následující (plavecká a výuková část) je navržena prosklená příčka na celou výšku bazénové haly.

· 4. zónu

Jedná se o stavebně oddělený (prosklenou příčkou) plavecký 25 m dlouhý bazén se 3 plaveckými dráhami a cvičný bazén pro výuku plavání. Tato část bazénové haly je naopak nejméně hlučná a teplota vody a vzduchu bude v této části haly nejnižší. Součástí této zóny je apsida s prohřívací lavicí určená pro odpočinek a nahřátí plavců a návštěvníků.

 

Vnitřní wellness je navržen ve dvou nadzemních podlažích navzájem propojených vnitřním schodištěm a elektrickou zvedací plošinou pro tělesně postižené.

Na úrovni 2.NP wellness jsou navrženy okolo galerie nad kneipovým chodníkem, místnosti pro masáže a odpočívárny. Součástí tohoto prostoru bude rovněž občerstvovací samoobslužný bar. Masáže jsou navrženy se sociálním zázemím pro klienty. Okolo galerie a v její rozšířené části je navržena plocha pro relaxaci. Klidová odpočívárna bude v samostatné klidové ozvučené místnosti s horním osvětlením s možností zatemnění. Na úrovni tohoto podlaží jsou navrženy bezpečnostní WC pro klienty. Samostatný blok s vazbou na wellness ve 2.NP tvoří technický blok se zázemím pro wellness, zázemím pro zaměstnance aquaparku. Tento blok bude propojen s 1.NP vlastním provozním schodištěm.

 

Fitcentrum je navrženo s vlastním zázemím pro muže a ženy,do kterých se vstupuje přes úpravnu. Fitcentrum má vlastní recepci s přímou vazbou na cvičební sál. Cvičební sál je navržen tak, že celá jedna strana je navržena prosklená a orientovaná do interiéru bazénové haly. Fitcetrum bude mít své vlastní zázemí.

Významnou část navrhovaného záměru tvoří venkovní výplavový bazény. Tyto jsou navrženy tak, že 1. bazén je navržen na úrovni podlahy bazénové haly a druhý je kaskádovitě uskočený cca o 0,5 m. Bazény nejsou navzájem propojeny a jsou tvarově navrženy tak, aby bylo možno snadno nainstalovat vodní rolety proti odparu vody.

Vnější materiály jsou navrženy v duchu přírodních materiálů jako je kámen (gabiony, kamenné obklady), prosklené hliníkové stěny, dřevo, sklo, kov (pozink event. nerez). Ploché střechy budou ve viditelných částech(oplechování) provedeny z navětralého titanzinku. Membránové konstrukce budou odpovídat standartu pro celoroční použití se schopností dobré čistitelnosti a průsvitnosti. Kovové části budou pozinkované,šroubované a barevně upravené nátěry do exteriéru. Materiály jsou voleny v přírodním duchu proto, že i když se nacházíme v městské části města Ostrava Jih, v bezprostředním sousedství se nachází vzrostlá zeleň „Bělského lesa“.

Zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. Tomas T. :

  Taky vam to pripada jako letiste v mosnove ale s pridanym toboganem?

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Dan :

  A bude se to skutečně stavět? Kdy?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Jiřík :

  Super fotbalový stadion zničen. Proč nejdřív nezastřešili původní část co tam je, a podle toho zkoumali kolik lidí tam chodí. Ne oni musí stavět obří megalomanskou stavbu bez toho aniž by si zjistili kolik lidí tma bude chodit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. PetrP :

  Tomas T: ne, nepřipadá mi to jako letiště v Mošnově…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Nimrod :

  Bez obav, tak rychle se to stavit nebude – vyřídí územko, pak stavebko a pak se budou hledat peníze….leda, že by se našel nějaký mecenáš :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Summerboy :

  @Jiřík: Proč by měli něco zastřešovat? Vždyť venkovní a vnitřní aquapark jsou dva zcela odlišné koncepty. Venkovní je super na léto – do vnitřního budu chodit na tobogány a válet si koule do saun i v lednu. Megalomanské mi to nepřipadá. A takový kvalitní aquapark Ostravě chybí jako sůl. Čapkárna je fajn, ale chce to něco většího. Nenadávejme zbytečně a bez rozmyslu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Summerboy :

  Jo, a proč nad tím aquaparkem vlaje indická vlajka? To bude sponzorovat Mittal či co :-D?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. liu :

  Už se těším, na byvaly rozpadly stadion se.u. Celoroční akvapark Ostrava potřebuje!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. aldik :

  Ted ještě aby tam chodilo dost lidí až se to postaví, hlavně ti co po aquáči nejvíc volají. :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. LP :

  Nevím, přijde mi to na Ostravu malé… Když už se dělá takový projekt, mohlo se to vyřešit pořádně a ne malým kačákem, který je potažmo v každém okolním městě (Bohumín, F-M, Kravaře atd…) Proč to radši nezadat někomu jako je AquaPalace Praha? Pokud to má potenciál, tak by se toho jistě rádi ujali a město by mohlo investovat smysluplně… a ještě vydělat na pozemcích, nebo jejich pronájmu… Jistě by to mělo i vliv na cestovní ruch, což se v tomto případě říct nedá… Vždyť to má cca 70 x 100 m… Kolik je kapacita? Navíc je to víc wellness než aquapark…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. Balde :

  LP: a vis kolik se plati v Aquapalace ??? a proc se tam platí hodně ?? protože to je velke jak krava, stoji to silene prachy, a pražaci jsou s platy jinde než lide v MS kraji, navic u nich v jednom meste zije tolik lidi kolik v celem MS kraji, takze budme radi i tak to bude velke, venkovni plus vnitrni, myslim ze jeste budme radi ze si to na sebe videla, aby to nedopadlo jak v Olomouci kde maji stejene velky co se planuje v Ostravě, a v Olomouci to musi dotovat, protože tam nechodi lidi.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. LP :

  Balde: za prve, v MS kraji je více obyvatel než v Praze, pokud připočteme Středočeský kraj, tak musíme zohlednit také příhraniční oblasti Polska a Slovenska… Takže tento argument je lichý… Za druhé s tou mzdou máte pravdu, na druhou stranu jde také o další náklady, tedy na služby a bydlení, které jsou v Praze vyšší… Pokud by to stavěl soukromý investor, určitě by si udělal analýzu návratnosti, ve které by zohlednil kupní sílu. Mám obavu, že toto u státní správy příliš nehrozí (viz. Vámi zmiňovaný aqua park v Olomouci). Proto si myslím, že by soukromý projekt byl lepší. Tady to dopadne tak, že se to budeme dotovat z rozpočtu města, bude to přelidněné a navíc je potřeba zohlednit naše milé spoluobčany, kteří se zde budou za městem dotované vstupné rádi povalovat…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. LP :

  A ještě jedna věc, v olomouci je takový, jaký má být v Ostravě a neužívý se… V Praze je mnohem větší a dražší a mají plno a vydělávají… Která cesta je lepší?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. Balde :

  LP: Prahu nemuzes srovnavat z jakymkoliv jinym mestem v ČR, Praha je ekonomicky upe jina liga

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. mm :

  LP: V Olomouci se neuživí proto, že náklady na pořízení byly vysoké a to se projevuje i na ceně vstupného. V Olomouci je jedna z nejvyšších nezaměstnaností, takže to bude ten problém (po Ústeckém a Moravskoslezském kraji). Ostrava má oproti Olomouci o 200 000 lidí více, jen Jižní město, kde se tato stavba bude realizovat má kolem 100 000 obyvatel, takže ten zájem by tady být rozhodně mohl. Prahu opravdu nelze srovnávat ta je ekonomicky někde jinde, takže tam bych stupné neřešil a plno tam bude pořád. Krom toho není pravdou, že by náklady na bydlení byly v Praze vyšší než jinde v ČR. Mají větší platy to bezpochyby, ale ceny jsou přijatelné v porovnání se zbytkem ČR. To platí i o potravinách, pokud nezavítáte někde do obchůdku na Pařížské ulici. Dokonce vím z vlastních zdrojů (přestože naštěstí nebydlím v bytě RPG), že bydlení v bytech RPG v Karviné, Orlové, Havířově, ale i v Ostravě jsou na danou polohu vyšší, než na sídlišti v Praze.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Summerboy :

  @mm: Ve všem s Vámi souhlasím, ale s těmi nájmy absolutně ne. Sídliště v Praze někde v prdelovicích a lá Čakovice, Dubeč, Rohožník či Dolní Měcholupy sice může mít stejně vysoké nájmy jako v bytech RPG v Karviné či snad i v Ostravě někde v centrálnějších částech, ale právě tyto pražské části se nazývají Prahou jenom proto, že to prostě pod to katastrálně spadá. Z centra tam jedete celou věčnost a často okolo sebe nemáte žádné pořádné občanské služby, o vyžití ani nemluvě, a hledíte na jedné straně sousedům do oken a na druhé do polí. Takže pokud chcete bydlet v Praze, OK, ale říkat takovémuto bydlení Praha je úsměvné, a proto i porovnávání nájmů v takových lokalitách s nájmy v centrech měst v MS kraji (i když se jedná o Karvinou nebo Orlovou – nic proti), je taky poněkud mimo. Pokud chcete mít alespoň trochu přijatelnou lokalitu v Praze, která se svou výhodnou pozicí vyrovná obdobně výhodné pozici v Ostravě, a chcete se na podstatná místa dostat do půl hodiny a ne do hodiny, tak si připravte o hodně větší balík než v Ostravě. Mluvím z vlastní zkušenosti. A proto se taky nevyplatí mladým odcházet na místa menší kvalifikace (jako třeba prodávat v obchodě s oblečením) do Prahy za 17 tisíc místo Ostravy, kde vám dají třeba 14 tisíc, protože prostě za bydlení, dopravu a další věci dáte nesrovnatelně více peněz za bydlení nesrovnatelně nižší kategorie (podnájem, spolubydlení, sharehouse) a všude vám to trvá déle. Plus mnohem vyšší ceny za služby (kadeřnictví, fitko, bazény, sauny, solárko, atd.) a jste v háji. Takže pokud Vám nedají významně vyšší plat (nemyslím o směšných pár tisíc víc, ale třeba o patnáct či dvacet), tak se vám to prostě nevyplatí. Takže asi tak. To jsem se rozohnil :-). A jinak zpět k tématu, určitě by byl vhodnější větší aquapark, který by se odlišoval a přitáhl i lidi z okolních regionů – a ne jen, že uspokojí jih Ostravy, maximálně přilehlé části a nikdo jiný tam z jiných měst jezdit nebude, protože to prostě nebude ničím extra-zajímavé.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. LP :

  Summerboy: o to, co zmiňujte na konci vašeho příspěvku, mi šlo primárně, aqua park je malý a nezajímavý a obavám se že si nikdo nenechal udělat ekonomickou rozvahu, zda se neoplatí jít do toho projektu se soukromým investorem a postavit větší a zajímavější aqua park, který by nalákal návštěvníky možna i z celé ČR a okolí, podobně jako liberecký Babylón nebo pražský Aqua palace…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Summerboy :

  @LP: Přesně. Bude to fajn na menší kratochvíle, ale na strávení celého dne budou Ostraváci a zbytek republiky pořád za šílené prachy jezdit do Liberce, do Prahy anebo do Lipt. Mikuláše. Další vývoz kapitálu z regionu :-(.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Pletete si účel stavby. Hlavním záměrem je vybudovat komfortní krytý bazén pro Ostrava Jih, který zde chybí. Krom bazénu na Provaznické, ale tam by šel jen odvážlivec.
  Bylo by fajn mít v Ostravě aquapark, který by měl jméno i za hranicemi, ale tohle není hlavním předmětem tohoto projektu. Navíc pochybuji, kde by na to obvod Ostrava-Jih vzal peníze.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 20. Tomas T. :

  martin [msstavby.cz]: Hmmmm tak to si asi opravdu pleteme. Protoze co vim, tak zamer byl vybudovat moderni aquapark, protoze dle slov primatora: Ostrava zadny aquapark zatim nema.
  Pokud ma jit primarne jen o bazen pro Ostravu Jih, tak pak je to vse ok…. a myslim ze to bude bezproblemove stacit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. rr :

  Dobrý den, nevíte prosím jak to vypadá s realizací? Kdy je plánována? Děkuji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. LK :

  jak se tak na ten návrh koukám – je to malý. Těšil jsem se, že v Ostravě bude pořádný aquapark, kde bude dostatek atrakcí a pořádné wellness. Ale vzhledem k tomu jak to s projektem vypadá tak máme smůlu a i kdyby to vyšlo, tak by to neslpnilo moje požadavky a nezbyde mi nic jiného, než stále jezdit do Brna (Aqualand moravia) nebo do Prahy (AquaPalace).

  Thumb up 1 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.