Amádeus Real chce po Ostravě 1,6 miliardy

Firma Amádeus Real, která měla stavět v Ostravě obchodní centrum, chce po městě 1,6 miliardy korun za zmařenou investici. Ostravští zastupitelé dnes rozhodli, že nezaplatí. Spor tak směřuje k soudu. Městští zastupitelé také v usnesení schválili, že se má záležitostí dále zabývat obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Společnost Amádeus Real v březnu odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města. Tam měl stát plánovaný obchodní komplex. Developer od smlouvy odstoupil, poté co mu centrální městský obvod nedal souhlas s umístěním stavby. Obvod nakonec souhlas dodatečně udělil. Město pak odstoupení od smlouvy písemně zpochybnilo.
„Podle tvrzení Amádea Real město porušilo podmínky tím, jak jednal obvod Moravská Ostrava a Přívoz. My jsme se tomu snažili předejít. Věděli jsme, že tahle situace může nastat, a upozorňovali jsme na to městský obvod,“ řekl ostravský primátor Petr Kajnar.
Společnost Amádeus Real v dopise radnici uvedla, že chce od města 1,58 miliardy korun. Z toho 1,3 miliardy je částka, kterou podle firmy vyčíslil znalecký ústav jako ušlý zisk společnosti.
Starostu Moravské Ostravy a Přívozu Jiřího Havlíčka dnešní rozhodnutí městských zastupitelů o tom, že právní spor má řešit obvod, překvapil, protože materiál prý před jednáním neměl k dispozici. „Trváme na tom, že jsme postupovali správně a s nejlepším vědomím a svědomím,“ řekl Havlíček. Smluvním partnerem společnosti Amádeus Real je navíc podle něj město, a ne obvod. Obvod podle starosty musí záležitost řešit v součinnosti s městem.
Developer plánoval výstavbu obchodního centra a jeho propojení s historickými objekty, v  nichž v minulosti sídlil Módní dům Ostravica-Textilia a které léta chátrají. Po odstoupení od kupní smlouvy Amádeus Real trojici historických domů, z nichž dva jsou památkově chráněné, nabídl městu k odkoupení. Město to odmítlo, protože podle něj pořizovací cena byla nižší, než společnost chtěla. Firma v dopise městu oznámila, že budovy bývalého Módního domu Ostravica-Textilia prodá v  dražbě.

zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. thrpst :

  To je zase nějaký tunel.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Summerboy :

  To si dělají prdel, ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. headfox :

  Snad si nenechají srát takhle na hlavu!!! Tohle se píše na stránkách amadeus real…tady tímhle si snad dělají prdel!!!

  V současnosti přirozená historická centra českých měst ztrácejí svůj původní obchodní význam na úkor gigantických neosobních nákupních center, která se snaží uměle vytvořit nová střediska zábavy, obchodu a služeb. Tato místa jsou vesměs podobného charakteru a návštěvník tak v podstatě nemá možnost poznat, v jakém městě se nachází. Nicméně zkušenosti z ostatních evropských měst potvrzují, že přirozená centra budou mít vždy výhodu oproti nově zbudovaným nákupním střediskům v okrajových částech měst. Je třeba pouze vhodně zajistit, aby všechny funkce byly v souladu s potřebami návštěvníků a obyvatel.

  Společnost AMÁDEUS má dlouholetou zkušenost s provozem nemovitostí ve středu měst (Praha, Brno, Hradec Králové, Liberec, Ústí nad Labem). Obchodní centra, která buduje společnost AMÁDEUS, nabízejí v historických centrech měst vysoce kvalitní, moderní, prodejní prostory typu „shop in shop“ a dávají tak návštěvníkům možnost uskutečnit své nákupy, využít služeb a eventuelně strávit volný čas v příjemném prostředí v samém středu města.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Tomas T. :

  Prosimvas co se porad divite. Tim ze se postavilo forum je jim jasne ze druhy obchodak se vedle neuzivi. A ze by na nej asi ani od banky nedostali financni prostredky. Takze ted jen resi co dale. Jelikoz se snazi ze vseho ziskat maximum, tak to proste zkousi jak se da. Zatim neudelali nic protipravniho (pominuli tedy chatrani samotneho objektu ostravice).

  Dle meho ted neni ani na poradu dne jak to bude dale s amadeem, ale co vubec dale. Proste obchodni dum tam postavit nelze. Respektive neuzivil by se. Takze co tam tedy udelat? Vsichni ted jednou do amadea ze ma projekt dokoncit. Ale kdyz to dokonci, tak je jasne ze bude pak jeste 10x vice hlasu ze dalsi megalomanske obchodni centrum ktere zabije samotne centrum mesta. Takže otázka je, co by jste s ostravici chteli dale??????

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Aurim :

  V ideálním světě by si město uvědomilo, že NK zhorší šanci na realizaci OC Ostravice a kladlo by si podmínky, že Ostravice bude součástí projektu NK s tím, že ji developer opraví a OC bude tam a na místě fora se postaví něco jiného. V tom samém ideálním světě by pak stál most od Jiřičné a o opravu Trojhalí by se opět staral developer jak bylo nasmlouvano. Jatka by byla opravená atd. Ale bohužel v ideálním světě nežijeme a asi ani žít nebudeme dokud si město přesně neřekne co chce a jak chce s tím, že se to prostě zakotví do smluv a dají se sankce při neplnění. Nevím, jestli město na to nemá kapacity, odborníky nebo se mu prostě nechce, ale takto nechat volnou ruku trhu, aby měnila podobu Ostravy asi není úplně správná cesta…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Tomas T. :

  Aurim: No myslim že jste nenapsal nic noveho. Toto všichni víme. Bohužel dokud bude u nás převládat názor že do politiky chodí člověk jen proto aby si nahrabal a nakradl, a že slušný člověk tam nepůjde, tak nemůžeme čekat změnu. A četl jsem zajimavý postřeh: politici mají dle průzkumů nejhorší morálku zevšech profesí a lidí. Proč od těchto lidí ale potom čekáme že budou čestní a budou zastupovat naše zájmy?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Balde :

  Aurim: nevim co mate proti tomu ze trojhali nedela developer, nahodou, jsem byl pro aby to zpet prevzalo mesto a dolni oblast vitkovic, porotoze se o to stara PLeskot, a to je podle me zaruka kvality, po tom co predvedl v v dolni oblasti a to nas jeste ceka lendek a dalsi face ve vitkach

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Aurim :

  Balde: Proti Pleskotovi nemam nic. Toho nelze neuznavat. Nicmene Trojhali mel mit na starosti developer (taky vlastnitví Trojhali pouzil jako paku pro to aby byl vybran prave jeho projekt pri relizaci NK). Ja tam vidim ten rozdil co mohl developer vsechno udelat za sve penize (respektive co slibil ze udela) a co se nakonec dela z penez DOV a EU.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Fred :

  No a mi to prijde tak ze Amadeus dobře vedel, ze se mu stavba v tehle situaci nevyplati, tak podmaznul lidi na obvodu, aby stavbu zatrhli ,a pak mel nejakou paku na vysoudeni penez zpet. Jinak by stavet stejne nezacal…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Tomas T. :

  No cekal jsem nejake konstruktivni napady, a tady je ticho prazdno :(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Zaplaťte! Ne, dlužníky jste vy. Boj Ostravy s developerem graduje“: http://goo.gl/u4jyB

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.