Aktuálně o ostravském věžáku

Firmy a další nájemci prostor jednadvacetipatrové dominanty Ostravy v Ostrčilově ulici se musejí vystěhovat. Chátrající dům se bude krátit a opravovat.

Místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu Dalibor Mouka potvrdil, že obvod, který má věžák ve své správě, vypověděl nájemcům smlouvy. „Stávající provoz věžového domu je neekonomický. Po vystěhování nájemců dům ,zakonzervujeme´ a budeme udržovat tak, aby se nejlépe příští rok začalo s jeho revitalizací,“ uvedl Mouka s tím, že obvod má v ruce studii, podle které by se „ostravský mrakodrap“ měl snížit na deset pater a v těch by pak vznikly byty.

ostrcilova

„Budou to obecní byty, které si budou moci dovolit najímat třeba mladé rodiny nebo senioři s nižšími příjmy,“ tvrdí Mouka. Upřesnil, že tento týden obvod vypsal výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace. „Pak bude záležet na tom, jak se dohodneme s představiteli města na financování revitalizace,“ konstatoval Mouka. Investiční náměstek ostravského primátora Jiří Hrabina uvedl, že tento rok se nepočítá s uvolněním peněz z rozpočtu města na revitalizaci věžového domu v Ostrčilově ulici.

„Finance by obvod nestihl proinvestovat. Předpokládám, že o způsobu financování a celkové částce začneme jednat v létě. Tak aby tato investiční akce byla součástí městského rozpočtu na rok 2014,“ upřesnil Hrabina. Předpokládá, že bourání, revitalizace věžáku a výstavba nových bytů si vyžádá okolo sedmdesáti milionů korun.

ostrcilova

zdroj: msdenik.cz

zdroj vizualizace: atos6.cz

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Asi nějaký plán centrální radnice, jak vyhnat firmy do okolních volných kanceláří. :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. via :

  Konečně nějaká změna, tahle vypadá asi nejvážněji ze všech předešlých výkřiků do tmy.
  Jen teda se mi ty místnosti zdají hodně malé. Ale projekce možná jen zkresluje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Jiřík: Snižovat se bude kvůli špatnému technickému stavu budovy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. vvss1 :

  via: místnosti nebudou veliké, v těch prostorech není koneckonců jak to nafouknout. Ale pro potřeby sociálně slabších rodin to bude dostačující.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Jiřík :

  martin [msstavby.cz] No to já vím ale místo kanceláří tam budou byty. Ale pokud se přeměnou komerčních prostor „zlidnatí“ obvod tak proč ne.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. MM :

  Je otázka co to bude za nájemníky. Osobně bych dům ještě snížil, na výšku okolní zástavby. Byty bych udělal menší, pro seniory a startovací. Když se na to podíváte nezatíženýma očima, zjistíte, že v Ostravě je bytů přebytek, jak nájemních, tak bytů určených k prodeji. Nerozumím jediné věci, obvod má byty, které prodal v rámci privatizace, vydělal na tom pár milionů a pak opraví dům za 70 milionů, protože nemá byty? Podívejte se na stránky obvodu kolik nabízí bytů, některé jsou tam několik měsíců a nikdo je nechce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Michal :

  Naprostá tragédie. Z potenciálně hodnotné budovy udělat tuctový věžák, nacpat tam sociálně slabé a uměle si vytvořit v centru zárodek dalšího ghetta je těžko uvěřitelné.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Sanju :

  Michal: Co jsem četl já, tak to mají být byty pro seniory, studenty a mladé páry. Pokud se nepletu (ať mě někdo z povolanějších případně opraví), dům byl původně postaven tak, aby sloužil k bydlení. Myslím, že když je dnes v centru nadbytek kancelářských prostor, bude lepší, když v domě bude někdo bydlet a fakticky ho využívat po celý den, oživí to celé okolí.

  MM: Já o nájmu obecního bytu několikrát uvažoval, ale pokaždé mě odradily pro mě nesrozumitelné podmínky (přistoupení k dluhu u bytu na Poštovní ulici?).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. MM :

  Sanju: Právě si myslím, že ceny nájmu nebudou o tolik lepší než u RPG, která má domy hned vedle. Lokalitu to jistě oživí, ale záleží koho si tam město „přivede“. Studenti a mladí nebudou řešit zdlouhavé výběrové řízení atd., zkrátka si vyberu jakýkoli byt z veřejné nabídky a s majitelem se domluvím. Tečka. Jak říkám, myslím, že se to dalo využít daleko lépe. Ten projekt vypadá úplně stejně jako bytový dům na ulici Nádražní 145 (kromě barvy fasády), podívejte se na mapu. Rozhodně to není žádná perla..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Crazym :

  Z Ostravy se od roku 90 ztratilo 30 tisíc lidí, což je v podstatě jedno okresní město jako Trutnov nebo Šumperk. Ti lidé někde bydleli, takže v současnosti je zde velký přebytek nabídky bytů. To se týká i spousty neobsazených obecních bytů. Takže tyhle kecy od představitelů města mě nekutečně vytáčí. Tohle jejich hospodaření už hraničí s trestným činem porušení povinnosti při správě svěřeného (cizího) majetku.
  Tato ve své době moderní a pokroková stavba se stala jednou z dominant Ostravy, na její panorama si myslím patří a bude škoda když ji zničí. Pamatuji doby kdy se v ní normálně bydlelo a když to šlo kdysi mělo by to jít i dnes. Chápu, že pokrok nezastavíš, jsou jiné podmínky a normy a ekonomika provozu a bezpečnost je důležitá věc. Ale když z úst těch představitelů slyším o startovacích bytech pro mladé rodiny a seniory v době, kdy nejsou schopni ani obsadit stávající volné obecní byty, tak jen skřípu zubama. To si jako myslí, že za obrovské peníze něco zrenovují a následně jako sociální podporu obyvatelstvu (což by měly primárně obecní byty být) pronajmou že to bude ekonomické? Kdyby radši změnili stávající politiku pronajímání obecních bytů, tak by se jim nestávalo to že lidi odradí jak zde zmiňoval Sanju.
  Navíc nedokážu odhadnout kolik bytů by tam bylo, 50? Tak když do padesáti prázdných a možná zanedbaných obecních bytů vrazí v průměru 300 tisíc, tak budou mít za 15 mil. k dispozici to samé a té neekonomické budovy se zbavit a prodat ji tomu kdo bude ochoten dát nejvíce. Na co bude město hromadit majetek, který je neekonomický.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Crazym :

  Jen pro zajímavost, trocha historie, od výstavby po výměnu pláště v roce 80 za lehčí prý z důvodů přílišného zatížení a nestability. Z toho důvodu se změnilo i užívání z bydlení na kanceláře.
  http://slecinky.eu/images/19575608860376443076.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Balde :

  k tomu bydleni, startovaci byty proto ze tam bude nizsi najemne, a navic ty byty, co jsou praznde jsou vetsinou velkometrazni, a ty nikdo nece protoze kdo by platil 15 tisic najem v Ostravě, lidi dneska chcou jedno a dvoupokojove byty a tech je nedostatek, proto se i v centru rozhodli ze z tech kanclu cotam byly udelany po revoluci, protoze byl nedostatek, tak ted delaji byty a chcou je delit na mensi, stejne jako napr to RPG

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Danek :

  A kdo dovolil, aby cena 3-1 bytu byla 15tis.korun.To není tržní najemné, ale kradež.Myslím, že proorita každe vlády by měla dostupné bydlení pro všechny.Bohužel tady v ČR to stojí už uplně všechno za ho…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  kdyz mas vhodnou lokalitu, tak 3+1/~100m obytne plochy s trochou stesti v ostrave udas za 25 i vic mesicne.
  ale nikdo te nenuti si platit luxusni byt v centru, rekneme slabsich bytu za min penez je kvantum. uvedena cena 15k je uz opravdu vysoka, takze ten byt musi nabizet neco adekvatniho navic, urcite to nemuzete dat jako priklad „cena za 3+1“. pokud nic takoveho ten byt nenabidne, tak tam nikdo bydlet za ty prachy samozrejme nebude. tak baj ocko bych rekl, ze prumer bude nekde kolem 10k (bavime se o najmu, ne o zalohach na sluzby).

  a trzni je ta cena proto, pac to nejsou jen splatky nakladu na ten beton. i ten blby komousky panelak neco stal, na to lidi mnohdy zapominaji a maji to skoro za buzeraci, ze to nekdo musi zaplatit. samozrejme jak vysoko se da jit je jen o poptavce a aktualne to vazne neni zadne terno, nemovitosti jdou uz leta dolu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Crazym :

  Balde: Souhlasím ale jen částečně, já ve svém okolí vím o více volných obecních bytech, které se pohybují v rozloze cca 90m2. Tyto byty při rozumném nájmu cca 50 kč/m2 by stály i s energiemi do 9 tisíc měsíčně. A tady vidím největší problém a rozpory v tom co město tvrdí a koná. Na jednu stranu je schopno chtít ve své ubytovně po sociálně slabých rodinách 3500Kč za osobu a na druhé straně nejsou schopni pronajmout těm samým sociálně slabým rodinám byt za 10 tisíc? Na jednu stranu mají plno keců o potřebnosti startovacích bytů pro mladé, mladé rodiny a seniory a na druhou stranu nejsou schopni ty volné i když třeba větší pronajmout za nějakou domluvenou cenu případ od případu posouzenou individuálně? To radši stanovují nereálné ceny, a různé obstrukce v podobě přistoupení k dluhu, výběrových řízení a kaucí apod. A jak už tu napsal MM lidi to odradí a jdou jinam na volný trh. Takže něco je špatně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Tomas T. :

  10k za 3+1 je realna cena, zadna zlodejina. Kdyz neustale rikame ze jsme treti mesto po praze a brne, tak v brne je cena za ten samy byt tak +4k. Cili o nejakem absurdnim stavu bych nemluvil. Spis naopak, predtim nez byla deregulace, tak jedni bydleli za par korun a dotovalo to mesto, a jini zase za nehorazne sumy. Cili s dnesnim stavem jsem spokojen.
  Jak pristupuje k pronajmum mesto nevim, ale pokud bydlite u rpg a napr jste duchodce, tak si muzete pozadat o snizeni najmu a domluvit se s nimi. Znama si tak snizila najem o 3k. Sice bydli v karvine, ale myslim ze pristup rpg bude vsude stejny.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. mm :

  Crazym: Ano, ubylo i neubylo 30 tisíc lidí, hodně se jich jen přestěhovalo do rodinných domků kolem Ostravy, takže ten úbytek je třeba jen 15 až 20 tisíc, přesně to nevím, ale vyrostly satelity a Ti lidé tak vlastně odešli jen z vnitřního centra na okraj. Co se týče samotné budovy je to nehoráznost ze strany města, že k takovému kroku vůbec přistupují. Je to jednou dominanta a ta se dala využít lépe, ať už opravou či prodejem, ale snižit to takhle nehorázně a udělat z toho startovací byty v centru, kde budou možná bydlet jen socky je opravdu nehoráznost. Zajímá mě, kdo za tím všim zase stojí. Bytů je opravdu vcelku dost, takže startovací byty můžou být jinde. Ta budova měla být zachována a využita lépe.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. MM :

  Crazym: Já si obecně myslím, že město bude vždy hůře pronajímat byty. Není na to uzpůsobeno. Myslím, že nejlepší a nejlevnější řešení by bylo, kdyby pronájem a inzerci bytů řešila realitka. Město jí za pronajatý byt zaplatí 1 nebo 2 nájmy jako provizi. Realitka zařídí inzerci, prohlídky atd. V případě, že nájemník skončí dříve než podle smlouvy, realitka obstará zdarma nového. Hlavní výhoda je rychlost, vše dohledatelné na internetu. Problém je, že úředník není obchodník a je jim vlastně jedno co s těmi byty. Pokud by si město dalo nějaké podmínky pro nájemníky, jako třeba potvrzení od zaměstnavatele atd., dá se vyvarovat nepoctivých nájemníků. To je můj náhled na věc.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. marian :

  je to jasný tunel :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Crazym :

  MM: S tím mohu souhlasit. já si dokonce myslím, že město by mělo vlastnit jen minimum bytů a ne v hlavním centru a ve starých domech. Mělo by si nechat ty menší,a novější jako v panelácích apod. a všeho ostatního se zbavit. Tyto byty používat jako podporu sociálně slabším skupinám obyvatel jako senioři a mladé rodiny a mladí všeobecně. A hlavně důsledně hlídat zneužívání jako třeba když obecní byt má přidělený poslanec a sám bydlí v rozlehlém rodinném domě. Sám jsem měl podobný případ v domě, rektor univerzity, 5 let tam chodil jen šoustat, bydlel někde jinde, v TV rozdával rozumy a po privatizaci jej obratem prodal s obrovským ziskem. Takovým se ze svého platu oplatilo platit směšný nájem v obecním bytě a nevyužívat ho. Toto je důkazem toho, že město je špatný hospodář a nevhodný vlastník z důvodu ať neschopnosti nebo zkorumpovatelnosti.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Thrpst :

  Tento plán se mi nelíbí a nerozumím mu. Snažím se v něm najít logické souvislosti, ale marně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. RadekH :

  Je to jasná snaha získat peníze z realizace stavebního projektu z obecních (fondy EU posílených) rozpočtů pro bohulibé vlastní účely. Systémové řešení v podobě startovacích, seniorských, apod. bytů přidělovaných obcí nefunguje a nikdy nefungovalo. Příkladem je bývalá ubytovna DPMO v Porubě a její stav po rekonstrukci na startovací byty. Je to opět česká cesta řešení sociálních problémů a vede pouze do pekla ….. A stačí se jen podívat o pár set kilometrů dál na západ. Jak s řešením bydlení pro seniory (což už i v podobě DPS umíme), tak s řešením pro případné příjmově slabší skupiny.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  kdyby mel nekdo kratkou pamet, je dobre pripomenout. ano, stale stoji. :D
  https://ostrava.idnes.cz/vezak-mrakodrap-vezak-oprava-djc-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180205_381088_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. aggu :

  Hynek [msstavby.cz]: Když se dívám na tu „vizualizaci revitalizace“ jak si představuje Mouka, tak říkám – naštěstí stále stojí!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 25. thvari :

  škoda, že je to nepoužitelné. ano, byl to trapný komunistický pokus o výškovou budovu, ale je to pro mě srdcovka a perfektní dominanta ostravy, pohled z Bazalů a vedle sebe radnice a mrakodrap. pokud to nejde zachránit, rozhodně nesnižovat ani z toho nedělat žádné nedůstojné paskvily, nejradši bych tam viděl architekta postavit nový věžák podobné výšky, moderní – a splnit tak původní sen!

  Thumb up 6 Thumb down 3
 26. dolil :

  Dost možná největší architektonický skvost v Ostravě. A že je tam problém se statikou, je nesmysl. Někdo to vypustí do éteru a lidé se s tím rychle smíří…

  Thumb up 6 Thumb down 3
 27. aggu :

  dolil: Určitě nejvyšší, ale největší ani omylem ;)
  Problém byl v základové desce.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 28. dolil :

  pár fotek
  http://3.bp.blogspot.com/-Kk5JbNDzuYw/TklPSBubJxI/AAAAAAAAAJw/y9RkpDmHk44/s1600/V%25C4%259B%25C5%25BE%25C3%25A1k+cca+1975.jpg

  http://4.bp.blogspot.com/-zbf3gyEPb1Y/TklPYcEtIUI/AAAAAAAAAJ0/dnC6Mp6H1W4/s1600/V%25C4%259B%25C5%25BE%25C3%25A1k.jpg

  Thumb up 4 Thumb down 0
 29. Marek :

  aggu: v čem je tedy problém? Zatím jsem se jen dočetl, že je to nevhodný konstrukční systém pro tak vysoký věžák. Máš nějaké lepší informace?

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.