6 105 198,39 Kč

6 105 198,39 Kč je průměrná cena za 1 byt, které odkoupí město Ostrava v projektu Nové Lauby.

Na dnešním zasedání zastupitelstva města Ostravy se bude také schvalovat bod „Veřejná zakázka s názvem „Blok Nové Lauby“ – další postup„.

V tomto bodě jde o odkup bytových jednotek v projektu Nové Lauby, které postaví soukromý investor, a které se město zaváže odkoupit.

Navrhovaný obchodní model předpokládá nalezení spoluinvestora pro realizaci novostavby s celkem 85 byty, 173 parkovacími místy a nebytovými prostory v historickém centru města. Investice do stavby rezidenčního objektu Nové Lauby, se rozloží mezi statutární město Ostrava a soukromého investora, který nejprve odkoupí od města pozemek v řešeném území a na něm postaví požadovaný objekt. Statutární město Ostrava garantuje následný odkup celkem 31 bytů spolu s 119 parkovacími místy pro nájemce i veřejnost. Soukromý investor bude ve výsledku vlastnit 54 bytů, 54 parkovacích míst a všechny nebytové prostory. Byty převedené do vlastnictví města budou využity výhradně pro nájemní bydlení, parkovací místa budou sloužit pro uživatele bytů, ale především pro parkování veřejnosti.

Podívejme se na výpočet ceny za byty:

celkové kupní ceny za předpokládanou výměru zadavatelem kupovaných jednotek se způsobem využití byt umístěných v bloku B a C stavby „Blok Nové Lauby“ vč. odpovídajícího podílu na společných částech nemovité věci – jednotková nabídková cena 92.300 Kč / m2 × 2.050,5 m2, celkem 189.261.150,- Kč bez DPH

Výpočet ceny za parkovací stání

a celkové kupní ceny za předpokládaný počet parkovacích míst zadavatelem kupovaného podílu na jednotce či jednotkách se způsobem využití garáž – jednotková nabídková cena 525.000,- Kč / parkovací místo × 119 parkovacích míst, celkem 62.475.000,- Kč bez DPH

Jak se došlo k částce 92 300 Kč/m2?

V jednom z prvních grafů, který je uveden v příloze „Analýza cen bytů“ ukazuje nárůst cen bytů o 161 %. Přesněji ze 100% na 161%.

Jak je uvedeno v textu Analýzy cen bytů: „hodnoty Statistiky Deloitte i realitycechy.cz pracují se všemi byty – nerozlišují, zda jde o byty v panelových, cihlových bytech, rekonstruované či novou výstavbu. Jedná se o průměr za byty všech velikostí.

Dále je uvedeno, že byly porovnány hodnoty za 2Q 2016 a 2Q 2020.

Volba hodnot za Ostravu ze statistik Deloitte (hodnoty za 2Q 2016 a 2Q 2020); ceny prodaných bytů

Hodnoty za 2Q 2016 můžete vyčíst z následující mapky. Ostrava disponuje hodnotou 17 300Kč/m2 za všechny prodané byty. Tedy byty v panelových, cihlových bytech, rekonstruované či novou výstavbu. Jedná se také o jednu z nejnižších částek v rámci ČR.

Hodnoty za 2Q 2020 můžete vyčíst z následující mapky. Ostrava disponuje hodnotou 27 900Kč/m2 za všechny prodané byty. Tedy byty v panelových, cihlových bytech, rekonstruované či novou výstavbu. Při porovnání cen zjistíme, že Ostrava se dostala v roce 2020 tam, kde byla většina krajských měst v 2Q 2016. Jednoduchou trojčlenkou se tak dostaneme na růst cen bytů na 161% z prvního grafu. Zde přicházíme ke koeficientu 1,61, který je použit pro výpočet ceny, za kterou budou odkoupeny byty v projektu Nové Lauby. Číslo 161% je tak vysoké, protože výpočtová základna cenové úrovně je velmi nízká, oproti jiným krajským městům.

Pro porovnání současné hladiny ceny bytů byly použity některé projekty, které jsou umístěny v Ostravě.

Pro výpočet rozmezí cenové úrovně v roce 2024 je pak zvolen koeficient 1,61*vybraný projekt. Ve smlouvě je uvedena částka 92 300 Kč/m2.

Tento výpočet je však poměrně zkreslující.

 • koeficient 1,61 je použit i pro následující období do roku 2024, základna, ze které se cena počítá v roce 2020 je však vyšší, než základna v roce 2016
 • dle České národní banky jsou ceny nemovitostí nadhodnoceny až o 25%, v průměru o 17%.
  Ceny bytů jsou nadhodnocené až o čtvrtinu, říká ČNB
 • průměrný růst cen bytů byl v období 2016-2020 každý rok v průměru 12,7%. S tím počítá i prognóza do roku 2024. Je tedy předpoklad, že osm let zde v průměru porostou ceny o bytů 12,7%.
 • Ostrava má velmi omezenou nabídku bytů v novostavbách pro srovnání. A jejich počty jsou v jednotkách projektů. Poptávka je vyšší než nabídka je i v jiných městech. Tam je však stavebních projektů více.
 • Soukromý investor má garantovanou cenu s úročením 12,7% ročně při jakékoliv ekonomické situaci rezidenčního trhu.
 • Ceny bytů v developerských projektech jsou i se ziskem pro investora. Při výstavbě, kdy je investorem čistě město, je položka zisku (která bývá 10-20%) zanedbána.

Návratnost

V Důvodové zprávě, které já přílohou je uvedeno následující:

Zde nacházíme kámen úrazu. Stavět nájemní bydlení, s městským nájmem, na prémiové parcele parcele u Masarykova náměstí je utopie. K přihlédnutí všech aspektů bude cena objektů v takových lokalitách vždy vyšší. Bylo to tak historicky, je to tak i nyní.

Město se sice odkazuje, že nabídlo prodat pozemek i s projektem za podmínky výstavby nájemního bydlení, to je ale pro jakéhokoliv developera ekonomicky neúnosné.

Stavět nájemní byty? Rozhodně ano. Stavět v centru a a jeho širším okolí v místě proluk. Rozhodně také ano. Ale takový projekt, v takovém místě je socialištější,  než celá bytová politika Vídně, která je výstavbou městských bytů proslulá.

Jaká by byla teoretická návratnost investované částky 189 261 150 Kč?
Město v současné době nabízelo rekonstruované byty v projektech Husova a Střelniční za minimální cenu 100 Kč/m2.

V současné době by tedy při ploše městských bytů 2050,5m2 byl roční výnos 2 460 600 Kč. Přepokládaná návratnost 80 let za bytovou část.

Při minimální částce 125 Kč/m2 činí předpokládaná návratnost 62 let.

Při minimální částce 150 Kč/m2 činí předpokládaná návratnost 52 let.

Celý projekt má bohužel pohnutou minulost. Kdy bez architektonické soutěže přišel na svět díky Hnutí Ostravak, které jakoukoliv výstavbu soukromých investorů prakticky nepolovalo. Tak muselo přijít s něčím vlastním. Po volbách projekt poté zůstal městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, ten ho však nechtěl realizovat a předal magistrátu. Mezitím probíhal archeologický průzkum, kde i mnoho měsíců nebylo nikoho vidět.

Městské nájemní bydlení má v městech své místo. Ale na logicky zvoleném místě s ohlédnutím na náklady na výstavbu, kontext místa, sociální vazby.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Patas :

  Fixace cen průměrného růst cen bytů v době přehřátého trhu je stejná hloupost jako fixace ceny elektřiny na roky dopředu v době kdy stojí nejvíce…

  Thumb up 21 Thumb down 2
 2. OstravskiV :

  Moc hezký komentář a jednoznačné čísla o tom jak je tento model pro město nevýhodný. Celé je to takto velmi dobře připravené panem primátorem a jeho sousedem Bystroňem, který stojí za sdružením BBB Nové Lauby.

  Důvodová zpráva od města jednoznačně ohýbá reálné ceny bytů. Kdy byty na Karolíně jsou podstatně níž a jen ty v střešní se dostanou k 60 tis. Ale město si tady pro základ své alibistické modelace vybírá tu nejvyšší cenovou hladinu která odpovídá TOP tomu co je na trhu. Místo toho aby na tento kupní model byl zpracovány relevantní znalecké posudky.

  Z deseti uchazečů v tak prestižní zakázce pouze jedna nabídka. Zastupitelé by měli s péčí řádného hospodáře myslet racionálně a ne být jen ovce.

  Škoda mluvit. Kupovat to budou až noví zastupitelé s novými radnímia budou muset na to najít v budoucím rozpočtu financování.

  Thumb up 27 Thumb down 3
 3. Jenda :

  Přijde mi, že v Ostravě stále přibývá těchto „vizionářských projektu“ které se protáhnou medii a poté skončí v šuplíku. Lauby už mám ve stejném šuplíku s Koncertní halou, Černou kostkou, Lanovkou DOV-ZOO, Důl Jindřich a MrakoDRÁP.

  Thumb up 22 Thumb down 18
 4. balde :

  jako zas uprimne jestli nekdo v nasledujicich letech ceka, ze cena nemovitosti nejak zasadne zpomali svuj rust, tak je dosti naivni. Ja bych v tom zasadni problem nevidel hl. aby se to postavilo minimalne ve standartu Karoliny a jeste zalezi jestli to je cena za byt, ktery je vybaveny zakladnimi vecmi nebo holobyt ktery mesto musi dovybavit podlahami linkou zachodem kuchyni

  Thumb up 7 Thumb down 14
 5. Winter :

  Ja spis nechápu, k cemu město potrebuje premiove byty. Aby se mohly rozdat jako sluzebni bydleni pro vhodne osoby?

  Thumb up 12 Thumb down 3
 6. MM :

  Děkuji za investigativní zpracování! Můj pohled je jednoduchý. Absolutně nechápu, že město kupuje byty 5 metrů od Masarykova náměstí. Město má vlastnit byty, ale k čemu na takové VIP adrese. Kdo bude ten nájemník? Jaký bude nájem? Město na byty mít nebude, takže opět formou úvěru. Proč já jako občan města mám sponzorovat úvěr na byty, které město pronajme lidem, kteří mají dostatek peněz na vlastní bydlení. To je sociální politika naruby! Město se má starat o většinovou společnost a ne o 1% obyvatel. Kdo si pronajme takový byt, může to udělat i od soukromníka.

  Pro investora je to dar z nebes. Již teď si mohou zafixovat ceny stavebních prací, zkrátka vysoutěží dodavatele stavby a ví za kolik postaví. No a městu to prodají ne na základě ceny výstavby, ale na základě hypotetické budoucí ceny bytů! Dámy a pánové, kdo z vás to má? Říkal jsem to na začátku a říkám to i teď. Město má celý projekt prodat a nechat na investorovi jestli byty rozprodá nebo pronajme. Kupovat předražené byty a pak je pronajímat nedává žádný ekonomický ani společenský smysl. Ty peníze má investovat do opravdových bytů pro mladé rodiny. To je ta cílovka, kterou chceme a máme podporovat. Návratnost 54-80 let je návratnost bez nutných investic, takže reálná návratnost v podstatě není… Ještě taková vsuvka. Ať si každý z případných kupujících zjistí právní stránku věci, hlavně správu nemovitosti, SVJ a podobně. Pokud to bude tak, že se vytvoří společenství vlastníků kde město bude mít většinu a ostatní vlastníci jednotlivých bytů menšinu, může se těm drobným vlastníkům stát, že si město odhlasuje například příspěvek do fondu oprav 200,- za m2 a protlačí to. Pak si tam koupíte byt za 6-9 milionů a měsíčně budete platit třeba 10 tisíc jen fond oprav. Je to přitažené za vlasy, ale já osobně bych nic společného s městem mít nechtěl.

  Thumb up 24 Thumb down 0
 7. aldik :

  Je fajn oživit centrum bydlením a ne jen obchody a kancelářemi, ale v těch cenách mi přijde jako luxusní záležitost a to bych asi nechal soukromému investorovi (město by jen mělo dohlížet na architektonickou stránku a nechat si tam veřejné parkování plus nebytové prostory). Město má stavět (a pronajímat) byty pro ty „obyčejné“ lidi, s běžným příjmem (prodavačka z Tesca na bydlení, nebo dělník v Hrabové na to byt tady těžko mít bude, a byty u soukromníků taky nejsou nic levného- každý by chtěl vydělávat). A ano, běžně příjmové obyvatelstvo nemůže chtít bydlet v centru na lepší adrese, ale taky to nemusí to být cigánské ghetto když nemají na to lepší ;) Škoda, že před lety dostat Bakala v balíčku s OKD ty desítky tisíc hornických bytů, to by byl panečku bytový fond městských bytů teď :)

  Thumb up 6 Thumb down 3
 8. Název :

  Ano, jde na tom najít spoustu důvodů proč do toho projektu nejít. Ale dejte tedy jiný postup, který mělo město zvolit aby tam byl nakonec ten objekt postaven v takovém vzhledu, který je navrhnut a s veřejným parkovištěm a nájemními byty? Mne totiž jiná cesta jak toho docílit nenapadá….

  Thumb up 3 Thumb down 8
 9. Crazym :

  Má to cenu se vůbec rozčilovat? Hospodaření s obecními byty se nikam neposunulo 30 let, vidím to každý den na příkladu bytu ze kterého se odstěhoval kamarád po té co dostavěl o on je i po mnoha letech stále prázdný ač ho kamarád odevzdal opravený a v pořádku a je na ulici Chelčického což je skoro v samém centru. Má jedinou vadu, zůstal městský, oni si totiž soudruzi na radnici sami odhlasovali, že prostě dva vchody neprodají aby si zajistili práci a kšefty a výsledek je takový jaký je.
  A pořizování si obecních bytů na náměstí za cenu za kterou by v jiných lokalitách pořídili 2-3 takové a kde by tím paradoxně pozvedli úroveň okolí snad ani nemá cenu komentovat.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 10. MM :

  Název: Řešení je jednoduché. Město nabídne za jasně daných podmínek pozemek k výstavbě a může požadovat architektonickou soutěž. Přihlásí se developeři, mají předem jasné podmínky, zadají si architektonickou soutěž a vyhraje ten nejlepší. Hotovo. Pozemek se prodává jakmile je hotová stavba. Stejný postup byl zvolen naposledy v Porubě při stavbě bytů. Takže to jde.

  Nikde nefunguje, že nastavím developerovi co a jak má stavět a divím se, že o to není zájem. Vlastně ano. Funguje to v Ostravě a aby do toho vůbec někdo šel, musí město byty vykoupit za 100 tisíc za m2.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 11. josef :

  A už vybrali toho dodavatele, kterého měli vybrat do 11/2020?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 12. Jana :

  Crazym: Přesně tak. Nehledě na to, že ta slepota současného vedení města, vč. zdejších diskutujících je do nebes volající. Prozatím v Ostravě přibývají Romové a dvě koksovny (mezi kterými jsou Lauby)
  jedou naplno. Jen blázen by volil k žití „centrum“, jen blázen a velký lokálpatriot žije v Ostravě.

  Thumb up 6 Thumb down 22
 13. :

  Já nevím, když si tady člověk postěžuje, že byty jsou drahé, tak tady všichni pindáte, že to je přece normální aby byt stál 10 mega, no a když město za jeden byt dá 6 mega, tak všichni pindáte, že je to drahé..

  Thumb up 11 Thumb down 3
 14. DRJPJR :

  : Jestli to není trolling (jakože asi je), tak jste to vůbec nepochopil, ale nevadí.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 15. Mx :

  “ Navrhovaný obchodní model předpokládá nalezení spoluinvestora”… 100% už se někde v médiích psalo, že se bude stavět. Tzn., že ani neexistuje zájemce z řad investorů a teprve se bude hledat? Nevíte někdo, jako to je?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. Crazym :

  : Co to meleš? Kdo jsou ti všichni co pindají, že 10 mega je normální? Normálně koupíš běžný nový cca 60-70 metrový byt na Karolině za cca 4-5 mega https://www.rezidence-novakarolina2.cz/byty od kšeftařů co tím vydělávají. Zdá se ti teda průměr 6,1 mega městského bytu v tomhle projektu jako v pořádku? Chápu, že v té ceně bude i spousty věcí co průměr zvyšují ale i tak, máš pocit, že takhle „luxusní“ městské nájemní bydlení je v pořádku a je to správné hospodaření se svěřeným majetkem? Fakt nemáš pocit, že by se ty finance nedaly využít lépe? Nebude lepší a levnější když stanoví nějaký regulativ a podmínky pro zástavbu městských pozemků v centru a budou si je hlídat. Výstavbu nechají na developerech a pak to od těch kšeftařů koupí na trhu za lepší cenu než kterou tady prezentují a bez práce? Bych to pochopil, že by tohle město provádělo někde na periferii ale proč si hraje město na developera notabene v nejlukrativnější části města mi stále nedochází. Asi jsem nějaký pomalý :-( A prosím nechoďte na mě s těmi volebními kecy o oživení centra a zabydlení rezidenty když tu nejčastěji nechává budovat hotely a dopustí aby stávající městské byty a prostory zely prázdnotou.

  Thumb up 5 Thumb down 15
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Reakce od čtenáře, který je blízko k projektu bytového domu na Janáčkové, který také staví město…

  „Tentokrát mi to nedalo a zapojuji se do diskuze. Město aktuálně staví bytový dům na Janáčkové a k němu se dá dohledat téměř vše, protože jde o veřejnou zakázku (na rozdíl od Karoliny a jiných dalších soukromých projektů) = Deloitte porovnávají hrušky s jabkama, klasika. Takže smluvní cena se zhotovitelem, který je náhodou stejný jako u Laubů :-) je 71,8milKč vč. DPH a pronajímatelná plocha bytů vč. sklepů 1820m2. Z toho vychází nákladová cena zhotovitele za m2 bytu 39,5tKč vč. stání pod objektem pro některé byty, přípojek a zřejmě kuchyně i s vybavenou linkou. Asi tam budou nějaké VCP, něco musel stát pozemek (kdyby nebyl města) a další náklady byly za projekt, dozor atd. I kdyby tohle bylo za cca 10tKč/m2 bytu (celkem 18,2milKč), tak se dostaneme na cenu 50tKč/m2… V novostavbě!!! Odhad Deloitte je jedna věc a realita druhá. Neznám žádnou stavební firmu, která by dokázala díky konkurenci na trhu zvýšit svou nabídkovou cenu meziročně řekněme o +10%, ale budiž. Pokud by se tedy bytovka na Janáčkove stavěla s ukončením 2024, tak by cena byla cca 73tKč/m2, což je na hony vzdáleno 92,3tKč z článku v záhlaví. Ale všechno to je jen hra s čísly, pokud se město rozhodlo z peněz daňových poplatníků sponzorovat zhotovitele a později i nájemníky, asi s tím nic neuděláme :-)“

  Thumb up 13 Thumb down 9
 18. josef :

  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/lauby-ostrava-stavba-jednani-zastupitelstva-cena-opozice.A210128_591664_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 4 Thumb down 0
 19. Johnny :

  Klasicky prosákla na veřejnost jenom jedna z variant, včera na zastupitelstvu vyšlo najevo, že z deseti zájemců devět couvlo kvůli náročným požadavkům a desátý možná couvne taky, protože nový posudek stanovil vyšší cenu pozemku (což dá rozum, když se mezitím kolem objevilo několik nových projektů zhodnocujících lokalitu). Každopádně je pořád ve hře, že si to město postaví samo. Takže zase se tady potí krev, jenom aby se v centru něco udělalo. Ale těch keců, jak je Ostrava pro developery atraktivní; krom toho utopické vize z debaty výše, že město jenom nastaví požadavky a developeři to sami postaví, jsou sice jako ideje skvělé, ale v praxi vidíme, že o takové developery je Ově nouze.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 20. Johnny :

  Závěr: Něco je špatně. Trh pokřivený různými dotacemi a regulacemi neumožňuje přirozenou soutěž. Za normálních okolností by ve chvíli, kdy ceny v Praze a v Brně neúměrně stoupnou, běželi všichni podnikatelé jinam, snad i do Ostravy.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 21. balde :

  Johnny: no leda by běželi po svých, protože tu není dostavěná D1, vlakem se tu táhnete několik hodin jak z Brna, tak z Prahy. Kvalita vysokých škol jde dolů, a v televizi pořád zprávy jak se tu blbě dýchá (nechápu že kraj nebo město nezaplatí nějakou propagaci, která by tohle začala vyvracet, protože ovzduší se tu rapidně zlepšilo), to tady pak ty firmy těžko poběží.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 22. Jana :

  balde: Hlavně, prosím, žádné hurá akce za xy mil. Kč, propagující MSK. Investoři nejsou blbci!!! Momentálně je situace taková, že silnější střední vrstva utíká za Ostravu (staví domky v dojezdové vzdálenosti až 50km). A není divu. Otevřete si oči a projděte se centrem Ostravy. Dopoledne penzisti, po obědě Romové kam se člověk podívá. Do toho věčně páchnoucí koksovna (ony jsou dvě), ale ta v centru je unikát, a máme vystaráno. Ostravě ujel vlak.

  Thumb up 14 Thumb down 14
 23. D-r :

  Jana: Sakra, z vašich komentářů mám vždycky pár dní deprese. Bydlím v centru a není to tady tak špatně jak popisujete. Ani ten smrad není furt. Je tady ještě hodně práce ale postupně se to zlepšuje. A po tom co se začala stavět Karolína, tak naopak hodně rodin se vracejí zpátky do centra, protože už je nebaví trávit každý den 2 hodiny života v autě. Jenom že před tím neměli na vybranou, žádné rezidenční bydlení v centru skoro nebylo.

  Thumb up 17 Thumb down 2
 24. Ostravan :

  K výše vedené diskuzi se docela hodí následující odkazy:
  Byty v největších městech Česka zdražily o více než desetinu: https://www.e15.cz/finexpert/bydlime/byty-v-nejvetsich-mestech-ceska-zdrazily-o-vice-nez-desetinu-1377122
  Kvalita ovzduší Ostravě byla loni nejlepší v celé historii něření: https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/kvalita-ovzdusi-v-ostrave-byla-loni-nejlepsi-v-cele-historii-mereni

  Thumb up 6 Thumb down 2
 25. Hrdý Ostravák :

  1. Poslední propagační video města je z někde roku 2011,což je dost ubohá bilance v tomto směru.
  2. Nové Lauby jsou skandální projekt již od samého počátku. Macura musí vše hluboce vysvětlit,smrdí to podvodem.
  3. Co se týče vizualizací jsme v Ostravě na úrovni Německa,Beneluxu a skandinávských zemí. Co se týče realizace vizualizací,jsme na úrovni Ugandy a Rwandy.

  Thumb up 12 Thumb down 4
 26. Dan :

  Johnny: Jaké dotace mají vliv na rezidenční trh?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 27. vojta :

  Stavba bytového domu Nové Lauby může začít, zastupitelstvo dnes dalo projektu se zapojením soukromého investora zelenou. Fyzicky bychom na parcele měli vidět stavaře již letos v dubnu. Stavba potrvá 3 roky.
  https://twitter.com/ZBajgarova/status/1367066421553938433
  Třikrát hurá!

  Thumb up 11 Thumb down 4
 28. Dan :

  vojta: Ekonomický, užitkový, sociální fail.
  Bohužel hnutí ANO je na magistrátu již druhé volební a jediná významná stavba v realizaci jsou Jatka. Proto tlačí i každý paskvil do realizace.

  Thumb up 3 Thumb down 13
 29. balde :

  Dan: a co měli podle vás začít stavět, když jim minulé zastupitelstvo nic k té stavbě nenachystalo? Jste zapomněl v jaké zemi žijete? Že když tady chcete něco postavit tak to trvá pomalu desítky let?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 30. Dan :

  balde: Promiňte, ale psal jsem již druhé volební období, kde jede ANO. A ne stavbu netrvá připravit desítky let. Pokud je umíte připravit.
  Ale jasně, všechno vypadá lépe jak parkoviště. Stavět městské byty v takéto lokalitě je absolutní nesmysl. Další fail je ten, že z 11 firem podala nabídku pouze jedna. Konkurenční prostředí hadra. Co to vypovídá o záměru města vůči investorům z komerčního prostředí? Paskvil.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 31. balde :

  Dan: kolik těch staveb jste připravil? prosím seznam i s časy přípravy

  Thumb up 2 Thumb down 5
 32. Dan :

  balde: Jak jsem zde již psal, asi ne v diskuzi s vámi, já se zabývám nemovitostmi.
  Takže jsem staveb připravil 0. Nicméně rozumím její rentabilitě i v kontextu, kdy by se mělo jednat o městské byty. Nejen na Ostravsku. Nicméně mám také blízké přátele, kteří toho připravili již dost a v některých budovách jste měl možnost se pohybovat. Pokud chápete vztah (nejen smluvní), tak musíte vědět, že nikdo vám takový seznam nemá. Ovšem v komerčním prostředí by za takovou přípravu padaly hlavy.

  Shrňme si přípravu projektu Lauby. Kdy se objevil záměr, kdy byla DÚR, kdy se MOaP projektu zbavil, kdy byla DSP a DPS a kde jsme není. Kdyby zde byl jasný plán a vize investice, dům je již dávno ve výstavbě.

  Ten archeologický „průzkum“, kdy z většiny času tam nikdo nebyl je také katastrofa. Ten se dělá před zahájením stavby. Mohli tam ještě vybrat nějaké peníze za parking.

  Já se zeptám vám (na to kolik jste připravil staveb vy asi ne, protože tomu očividně nerozumíte), ale proč si myslíte, že z 11 firem chce stavět jen jedna?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Název :

  Dan: To je naprosto jednoduché…. přehřáty trh stavebnictví. Je to takto všude. Není problém vidět výběrové řízení, kde je cena vysoutěžená 1,5 násobek odhadované. A žádná firma nedá méně…. jednoduše řečeno málo lidí a stavebních firem vs. hodně peněz a potřeb staveb.
  Osobně moc nerozumím tomu, proč jsou současné rozpočty rekordně investiční (město i městské části), když v současné době jsou ceny tak extrémně vysoko. Mělo by to být přesně naopak. Ve chvíli kdy soukromníci nestaví, má stavět veřejný sektor za levno.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 34. balde :

  Komentář architektonického studia Znamení čtyř – architekti k parteru budovy z facebooku Fajnova:

  https://www.facebook.com/fajnova.cz/posts/3020780871485002?notif_id=1615457590472103&notif_t=comment_mention&ref=notif

  Hlavní funkcí, kterou měl objekt z pohledu města splňovat je bydlení, tzn. i rozsah bytové funkce byl v zastavitelném nadzemním objemu maximalizován. Komerční prostory jsou navrženy pouze do nejexponovanější/nejcennější pěší zóny, kde je největší obchodní potenciál. Boční ulice byly vyhodnoceny jako obchodně méně perspektivní, viz stav obchodního parteru v ulici Dlouhá, ulice Muzejní u Staré radnice má zcela neobchodní parter, ulice Dlouhá bude naším návrhem teprve prodloužena, Ulice Pivovarská také nemá obchodní povahu, charakteristickým prvkem je zde masivní vjezd do kapacitního parkoviště . V bytech navržených v 1 np / v přízemí musí bytové jednotky splňovat min 1,8 m parapetu oken nad chodníkem, tj. obyvatelům není vidět do bytu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 35. adamous :

  Město developerem. Ostrava sází na tandem s privátním sektorem: https://forbes.cz/mesto-developerem-ostrava-sazi-na-spolupraci-s-privatnim-sektorem/

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.