Zelená střecha víceúčelové haly

Město Opava vypsalo veřejnou zakázku „Městská víceúčelová hala Opava Objekt hotel – zelená střecha (pergola)“.

Předmětem veřejné zakázky je je realizace ocelové konstrukce pergoly včetně osazení popínavými rostlinami na střeše víceúčelové haly v Opavě s následnou péčí po dobu pěti let.

Jedná se o další etapu ozelenění střechy. V předchozích letech byla ozeleněna část nad restaurací. Pergola je umístěna nad hotelovou částí. Opatření jsou realizována za účelem snížení přehřívání objektu, snížení prašnosti a zadržování dešťové vody.

Schéma umístění a řešení pergoly

zdroj: zakazky.opava-city.cz

Související články


Komentáře

 1. Karlos :

  Posoudil přitížení vegetační střechou statik ocelové konstrukce ?

  Víceúčelová hala Žižkova 2904/8, 74707 Opava – Předměstí, Česko
  Klient: Město Opava, BK Opava
  Autoři: Antonín Buchta, Jana Novotná
  Generální projektant: BFB studio, s. r. o., Štefan Bolcha, Vladislav Novotný
  Interiéry: Mariana a Tomáš Remlovi
  Dodavatel stavby : FEMONT OPAVA, S.R.O.
  Statik ocelové konstrukce Ing.Radek Šabatka
  Tepelná čerpadla : Severomoravská energetika,a.s.
  Projekt stavby: 06/2002
  Dokončení stavby: 09/2003
  Stavba stála 280 milionů korun
  Obestavěný prostor 71600 m3
  Cena z 1m3 obestavěného prostoru : 3911,- Kč/1m3
  Zastavěná plocha : 5320 m2
  Užitná plocha : 11100 m2
  Objekt je založen na železobetonových pilotách Franki. Na nich leží základový železobetonový rošt, který nese železobetonové nosné stěny, rámy tribun a ochozů a nosnou ocelovou konstrukci zastřešení haly. Ta sestává z vetknutých sloupů, které vynášejí kloubově uložené příhradové obloukové vazníky proměnné konstrukční výšky a rozpětí. Nosnou konstrukci střešního pláště tvoří trapézové plechy EKO, tj. bezvaznicový systém. Toto provedení vytváří ve střešní rovině tuhou desku. Ocelové konstrukce jsou otryskány a opatřeny nátěrem HERBOL.

  Thumb up 0 Thumb down 12
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Karlos: Statické posouzení objektu je součásti přílohy veřejné zakázky. Místo tapetování diskuze komentáři s údaji dvacet let starými bych čas věnoval rozkliknutí odkazu.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 3. Karlos :

  Martin [msstavby.cz] :
  Díky za upozornění, mě podobné informace zajímají i 300 let staré o stavbě.
  Mě jsem na mysli – Úprava autorských děl a práv k nim je obsažena v zákoně č. 121/2000 Sb., o právu autorském.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 4. Alan :

  V hale horko jak cyp, chtělo by zeleň dokončit na celu střechu

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Karlos :

  Nebyla to snadná cesta vzniku haly jak lze bádat v Kronika Statutárního města Opavy roku 2003 klik http://jdem.cz/fg5qx4 , kde jsou patrné nesnadné kroky vedení města ( str. 56 ) V květnu 2003 schválil zastupitelé další čtyřmilionový příspěvek basketbalovému klubu BK Opava, čímž klub opět vytáhli z dalších potíží. Situace byla tak zoufalá, že zástupci klubu navrhli radnici, aby si město odkoupilo všechny klubové akce za 1,-Kč/ kus. ( str.277 ) Nabídku 10,-Kč za akcii město akceptovalo. 16. září 2003 se mělo rozhodnout, za se bude z městské kasy ( str.279 ) Uvolňuje si tak ruce i pro případnou budoucí koupi víceúčelové haly, řekl ….

  Thumb up 0 Thumb down 2
 6. Karlos :

  Do skupiny extenzivní zeleně patří séda, suchomilné rostliny a traviny, které jsou schopny růst na tloušťce substrátu do 150 mm. Při dobře navržené skladbě zelené střechy není třeba žádná údržba, zalévání či hnojení. Drenážní a akumulační vrstva se schopností zachytit 10-27 l vody/m2. Vrstva s odolností proti prorůstání kořenů je skvělá.Pouze jednou za rok je vhodná kontrola zelené střechy a to z důvodu odstranění případných náletů a kontrola vpustí.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 7. M :

  Plánuje se do budoucna zelená střecha i na zbytek haly? Je to obrovská plocha, která je nevyužitá. Nebo aspoň soláry. Přijde mi to logické. Jednou tady Martin měl článek o modrozelené infrastruktuře/neno alespoň o zelených střechách. Zasloužilo by si to pokračování, např. potenciální objekty vhodné k této úpravě. Věřím, že takových střech jen v Ostravě bude nepočítaně…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. davidb :

  M:
  Jak má Martin zjistit, které objekty jsou vhodné k úpravě?
  Asi největší problém při instalaci zelené střechy nebo fotovoltaiky je statika. A tu musí posoudit odborník.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Martin [msstavby.cz] :

  M: Nevím o tom. A u jiných budov to je opravdu na posouzení statika.

  Je zde článek na zelené střechy. Rád bych v tom „seriálu“ pokračoval. Pokud si najdu čas. Zatím sbírám podklady a materiály. Nedávno mě zaujala práce s dešťovou vodu ve Stockholmu, kde mají v dlažbě umístěny kanálky pro dešťovou vodu ze střech objektů. Často ty kanálky vedou ke stromům. Tohle ale u nás kvůli legislativy nejde. Sice jsem tam v době, kdy sněžilo, ale něco vidět šlo. Na tohle bych se teď rád zaměřil.

  nebo tohle řešení o novostavby v Berlíně. Ale tohle je poměrně časté řešení na západě.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. M :

  davidb: nepsal jsem a nemyslel jsem to tak, že by měl osobně běhat po stavbách a hodnotit, je-li na to vhodná střecha nebo ne. Ale každý má snad nějaké představy, nebo vize, kde by se to mohlo realizovat… Nevím, jestli to bylo v jednom zdejším článku, že by měly nové haly/budovy mít i modrozelenou infrastrukturu, ale zatím se nikde nic takového neděje/nestaví. Toto by taky mohl někdo kontrolovat (stavební úřad, ministerstvo životního prostředí, atd.) pokud se něco takového řekne, tak ať se to dodrží. Proč jsou střechy hal (sportovních nebo i výrobních), obchodních domů prázdné? Samozřejmě že statika je důležitá, to je logické, ale nové haly by bez MZ infrastruktury asi už neměly vznikat, pokud se tady kde kdo ohání ochranou životního prostředí…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. davidb :

  M:
  S tím souhlasím. Ale to je spíš na změnu stavebního zákona.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  M: Zelené střechy mají mít objekty v Říčanech. Zakomponovali to do územního plánu. Myslím, že jsem tu zde tu informaci sdílel.
  https://www.chytryregion.cz/cs/novinky/2021-02-zelene-strechy-v-ricanech

  Obecně to je jen o penězích. Zelená střecha je položka navíc. Samosprávy to nevyžadují, proč by to investor dělal. Těch osvícených je málo.

  Teď třeba dokončují, nebo už dokončili ve Frankfurtu výškovou stavbu bytového domu, kde je zeleň v pruzích po celé výšce fasády. Samotného by mě zajímalo, jak tu bude fungovat https://eden-frankfurt.com/eden-sky-collection.html

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. M :

  Martin [msstavby.cz]: ten dům ve Frankfurtu je luxusní. Tohle si dokážu představit i u nás. Teda aspoň na vizualizacích. Kdo ví, jak by to nakonec dopadlo :-D

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.