Projekt Eden se mění

Jeden ze strategických projektů Moravskoslezského kraje, které mají pomoci Karvinsku v době, kdy skončí těžba uhlí, získává definitivní podobu. Oproti původním záměrům však bude vědecké pracoviště Eden stát jinde, blíže Karviné.

Pro Deník poskytl rozhovor rektor Slezské univerzity Tomáš Gongol.

Můžete, prosím přiblížit, co bylo impulsem pro změnu umístění a zmenšení rozsahu projektu?

Hlavní impuls pro změnu lokality vyšel z diskusí s britskými experty během přípravy studie proveditelnosti. Nová lokalita nám více vyhovuje zejména z důvodu její blízkosti k centru města Karviné, k lázním, ke Karvinskému moři či k nově budovanému obchvatu města.
Rozsah projektu zůstane obdobný jako v lokalitě „Nad Barborou“. V obou případech se jedná o území o rozloze cca 50 hektarů. Oproti prvotní vizualizaci zpracované pro lokalitu „Nad Barborou“ došlo pouze ke zmenšení hlavní budovy, ve které bude soustředěna hlavní část vzdělávacích aktivit a současně v ní bude vypěstován les s rostlinami připodobňující prehistorickou krajinu, ze které pak následně vzniklo uhlí. Okolo hlavní budovy se pak budou nacházet okrasné a užitkové zahrady, vodní plochy, prostory pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Rozsah stavby hlavní budovy se zmenšil z důvodu zvýšení ceny stavebních prací oproti roku 2021, kdy vznikla předběžná studie projektu, a rovněž z důvodu snížení energetické náročnosti celého projektu.

Podle informací, se kterými v prosinci přišel krajský náměstek Jakub Unucka, má nová verze Edenu Silesia z jistých důvodů klást větší důraz na vědecké poslání. Znamená to, že projekt bude více vědecky zaměřený a nikoli pro veřejnost, jak bylo v původních záměrech deklarováno? Bude areál pracoviště Eden Silesia bude přístupný veřejnosti?

Areál bude vybudovaný a provozovaný Slezskou univerzitou, tj. vzdělávací institucí, tzn. že primární náplň parku bude vzdělávací a výzkumná, jak vyplývá již ze samotného názvu projektu (Eden Silesia – vzdělávací a výzkumný park). V žádném případě to ale neznamená, že areál nebude přístupní veřejnosti – bez účasti veřejnosti a návštěvníků by hlavní vzdělávací cíl projektu neměl žádný smysl.
Areál nebude určený jen pro studenty Slezské univerzity jak v rámci standardní výuky nově plánovaného studijního programu zaměřeného na udržitelný rozvoj krajiny a regionu (ve spolupráci s Mendelovou univerzitou), tak v rámci centra pro profesní praxi studentů vybraných studijních programů vyučovaných na Obchodně podnikatelské fakultě SU v Karviné a dalších fakult a ústavů univerzity v Opavě.
V rámci vzdělávacích aktivit plánujeme krátkodobé i dlouhodobé vzdělávací kurzy pro širokou veřejnost (formou celoživotního vzdělávání, univerzity třetího věku apod.) i žáky mateřských, základních a středních škol. Počítáme s pořádáním letních škol, příměstských táborů, odpoledních kroužků apod., do kterých se primárně zapojí obyvatelé z blízkého okolí. Vítáni budou také individuální návštěvníci, pro které budou připraveny jak komentované prohlídky či vzdělávací „samostudium“, tak odpočinkové zóny, místa pro aktivní trávení volného času a možnost občerstvení.

Je výše popisovaná změna definitivní, včetně umístění? Co bude v rámci příprav následovat a kdy by mohla být nějaké konkrétnější data, pokud jde o zahájení stavby a její ukončení?

Změna lokality je již definitivní. Aktuálně má Slezská univerzita k dispozici již podrobně zpracovanou studii proveditelnosti, jejíž součástí je architektonický návrh hlavní budovy a krajinářské řešení celého území. Souběžně se řeší získání potřebných pozemků pro stavbu areálu. Pokud bude projekt schválen k financování (předpoklad rozhodnutí na začátku druhého pololetí 2023) budou zahájeny potřebného projekční práce. Se samotnou realizací stavby se pak počítá v letech 2026-2027.

Vizualizace původního záměru

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Pokud bude sloužit výzkumu a vzdělávání bude asi ho nutno trvale dotovat. Bude na to?

  Thumb up 4 Thumb down 7
 2. O. :

  Vítek: Výzkum a vzdělávání je jedna z mala veci, kde maji dotace smysl.

  Thumb up 21 Thumb down 1
 3. Jakub :

  Aha, na skleník v Arboretu Nový Dvůr (u Opavy), které existuje od roku 1906 peníze nejsou. Namísto návratu skleníku a propojení Slezského zemského muzea se Slezskou univerzitou v Opavě se našly peníze na nový „krajský“ projekt mezi Ostravou a Karvinou. To je hnus velebnosti.

  Thumb up 6 Thumb down 13
 4. jvndys :

  O.: rozhodně je více smysluplné posílat peníze do měkkých faktorů, než furt do viditelné infrastruktury, protože v těch „neviditelných“ faktorech je tady rozhodně extrémní nedostatek, ale mimo několika významnějších lidí v karviné a v kraji o tomto projektu není přesvědčen nikdo, natož akademičtí odborníci na transformaci regionu, kteří jsou všemi deseti pro to, ať míří investice zejména MIMO tech. infrastrukturu

  Thumb up 6 Thumb down 2
 5. Ic540 :

  Vznikne zajímavý trojúhelník. Lázně, Karvinské moře a skleníky s doprovodnými stavbami. A uprostřed mezi nimi by se mohla obnovit železniční zastávka Karviná Darkov. Teď je poslední příležitost. Věřím že těch projektů bude časem více v blízkém okolí této obnovené železniční zastávky.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 6. O. :

  jvndys: Technicka infrastruktura je zaklad. Taky trosku vidim do skolstvi, takze mne neprekvapuje Vase tvrzeni o akademickych odbornicich a o „měkkých faktorech“. Chapu, ze nejlip se utraceji prachy za projekty, kde jsou vysledky tezko meritelne. To jsou furt same projekty, seminare, skoleni, chlebicky :) …. Spousta ucitelu je z toho nestastnych, kdyz vidi ten zmar a tu neefektivitu v podstate vyhozenych penez. Takze nic proti soft-skills, jsou dulezite, ale veskere investice by mely mit nejake hmatatelne vysledky. A tech investic do „měkkých faktorů“ bohuzel neni malo, narozdil od viditelnych vysledku techto investic. Takze budme radi za novou tech. infrastrukturu. Ono treba i za ty prachy, co stal novy superpocitac VSB by se dalo udelat spoustu projektu o „měkkých faktorech“, ale ja jsem asi spokojenejsi s tim superpocitacem.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 7. Brzda :

  Reportáž ČT (od cca 14:10 min) https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/223411058310119/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. Brzda :

  Jo a těsně před touto reportáží ještě krátká zmínka o úpravě nábřeží pod univerzitními novostavbami…..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. jvndys :

  O.: vždyť právě školství a podpora vzdělávání je největší měkký faktor, do kterého je potřeba investovat a je super, že se na to nahlíží (a taky jsem to měl na mysli)… reskill/upskill musí být cílem regionu, protože ta výchozí pozice, která byla zděděna, není jednoduchá

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. O. :

  jvndys: I ve skolstvi se da investovat treba do nove chemicke laboratore, do stavebnic pro skladani robotu, apod. Anebo taky do vikendoveho skoleni na horach o necem, co se tezko rozporuje a kde se tezko da pozorovat nejaky konkretni prinos. Ja jsem rozhodne pro invetsice do prvniho typu projektu. Ale jsou vypsane ruzne granty a penize se musi utratit a castokrat je nejjednodussi to neresit a udelat nejake „skoleni“ nez vymyslet neco poradneho. Takze nechapu Vasi snahu shazovat tento projekt. Obkecavacich projektu je porad (bohuzel) dost, nemusite se bat :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. jvndys :

  O.: Sdílíme stejný názor ohledně toho, že ne vše z těch „nepozorovatelných“ investic je správné, do jisté míry se toho zneužívá právě kvůli toho, že nelze jednoznačně určit a měřit přínos. Dá se říct, že spolu souhlasíme ve všem, zejména v podpoře vědění skrz investice do vybavení škol. Co se týče skleníků, tak já ten projekt primárně neshazuju, já bych to v budoucnu klidně rád viděl, jenže teď je čas řešit jiné problémy, které bohužel flagship nezalepí.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.