Zástavba proluky Nádražní

Autor projektu: MAP architekti

Ideový návrh fasády polyfunkčního domu v Nádražní ulici v Ostravě. Sousední historické domy pochází každý z jiného období a rozdíl mezi nimi je patrný. Jasný posun by měl být znát i u současné stavby.

Umírněnější varianta fasády pracuje s proměnlivými barvami a dává budově další rozměr. LED osvětlení může být libovolně naprogramováno a objekt může vyjadřovat emoce (odstín, intenzita, prolínání barev, rychlost blikání atd…)

Jednoduchá hmota objektu je doplněna šikmými balkony a prosklenou schodišťovou halou. Stání automobilů jsou kryta zelenou střechou.


Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  Jsem jednoznačně pro tu první variantu. Vypadá to divně, ale je to aspoň zajímavé. Ta druhá varianta s LED světly by mohla dopadnout jako u Dalkie, kde se na to nakonec vykašlali. Jejich barák vypadá hezky – ale tady by to byl jen skleněný barák. Ten první návrh je určitě lepší. Zatím je to ale jen ve fázi představ a snů, ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. aggu :

  ty „liány“ asi mají za úkol něco zakrýt ;) druhá varianta je úplně kekel, stejně jako ten fašounský obchod vlevo dole.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Petr J. :

  Souhlasím se Summerboyem. První varianta by místu dle mého prospěla. Poptávka po bytech v Ostravě určitě je, takže bych v realizaci i věřil.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Sanju :

  No já nevím… to možná radši klasiku a střídání čtverců a obdélníků :-) A jako někomu, kdo bydlí v jednom ze sousedních domů, se mi velmi nelíbí řešení parkování ve dvoře, to by totiž potřebovalo zcela novou organizaci a ne jen přistavět stříšky pro ostravskou modlu – auta.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. kacziq :

  100% První varianta..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. mm :

  Obě varianty dosti krásné, přikláním se k první variantě a jen doufám, že ta otřesná proluka bude co nejdříve vyplněna něčím takovým. Ostravě dodá šmrnc.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Summerboy :

  Aggu: fašounský obchod? Jako ten tetovací salón? Co je na něm špatného? A hlavně – je tam ještě vůbec? Mám pocit, že jsem kolem jel asi před dvěma týdny a že byly ty prostory dané všanc..
  mm: Je fakt, že ta proluka je tam šílená… nevíte, proč ten barák vlastně zbořili?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. PetrP :

  Jsem taky pro 1. variantu, je dost „šílená“ a přesně něco takového do centra potřebujeme :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. aggu :

  @summerboy: off topic: jo ten a špatného je na něm asi tak zhruba všechno… jestli už zmizel anebo byl zmizen tak fajn, a Ova je zase o něco čistší.
  já jsem z té vizualizace nepochopil ani funkci toho domu, z ulice to jsou kancly, ze dvora to vypadá na byty?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Kostelník :

  No Tančící dům to není, ale ta první varianta by, jak říká Petr J, Nádražní prospěla. Jen škoda, že ten arkýř svou hranatostí naprosto nekoresponduje s těmo organicky prohýbanými „lamelami“, ten nesoulad me ruší.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Nimrod :

  Jednoznačně první varianta, jen nevím kde kolega vzal, že je poptávka po bytech…to určitě není pravda – viz prázdná Ameba (tam to chápu z hlediska ceny), dále Atrium na Slezské, zatím slabé prodeje na Karolině….Ale snad se to uskuteční, určitě by to Nádražní a centrum oživilo

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: Podle odkazu „polyfunkční využití“ . V odkaze jsou i vizualizace interiéru.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Nimrod: A ty údaje o prodejích jste vzal kde ?
  Rezidence Améba je vyprodána ( viz jejich vlastní stránky http://ameba.gavlas.cz/cenik.html ) Atrium je více jak s 80% vyprodané a Karolina má víc jak 1/3 prodaných bytů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. mm :

  Summerboy: Nejen, že nevím, proč ten barák zmizel, ale už ani nevím, co tam bohužel stálo předtím. Takže nemohu poradit. A ty byty: Poptávka je sice slabší, ale je pravdou, že Atrium Slezská je skoro plná a Ameba také.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Kostelník :

  mm a Summerboy – byl tam nízký dům (jen přízemí a patro) ale zcela v městském duchu. už si nepamatuju, co bylo v přízemí za obchod (ale myslim, ze tam nejaky byl), zato si dobře pamatuju, že fasádě v patře dominovalo na levé straně umístěné velké okno lemované sloupky a bohatými štukami s (asi) florálním motivem. Měl tuším šedou či lehce zelenou fasádu.
  Důvod zbourání typuji na šanci na získání pozemku a stavbu něčeho nového, většího :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Kostelník :

  tak jsem hleda a našel – dům, který tam stával na digibadatelně Archivu města Ostravy (snad bude odkaz fungovat)
  http://earchiv.ostrava.cz/amo/NavigBean.action?eventPager=&_sourcePage=P6rEsuw8GwyNtkqt0x1e7AeoXsPaozFk&rowPg=259

  nakonec me pamět trochu mýlila, byly tam krom (polo)sloupků i pilastry a žádné květiny :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Pavel :

  2. Je taková uklidňující a ty horizontální linie více zapadají do okolí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  Kostelník: sikula, ted jsem to nasel taky :))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Summerboy :

  mm, Martin a Nimrod: Přesně tak, Améba je vyprodaná a ostatním projektům se taky daří – poptávka je, nevím, kde berete, že není…?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. MM :

  Poptávka po bytech rozhodně není. Typickým příkladem je projekt Vítězná. Mají sice uvedeno, že k prodeji je posledních pár bytů (10), ale když se podíváte do katastru nemovitostí, zjistíte, že všechny byty koupila firma jejíž 100% vlastníkem je investor stavby. Tomu se říká prodej :-) O fiktivních rezervacích v projektech ani nemluvě. Snad jediný projekt, který se opravdu prodává a vyprodal, jsou byty na Provaznické. Je to za slušnou cenu. Poptávka je po bytech v centru, ale cihla do cca 1,2 mil. Ti co píší, že zájem je, mě by zajímalo, jestli si ty byty koupíte, když je to taková bomba :-)

  PS: Jsem pro druhou variantu, ta první mi připadá „šílená“. Uvidíme, každopádně cokoli místo této proluky, bude ku prospěchu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  taky si myslim, ze nabidka tezce prevysuje poptavku. druha vec je, ze nektere byty opravdu skoupily investicni spolecnosti a podle me nejsou na trhu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Summerboy :

  MM: To, že byty skoupí firma, která je vlastněna investorem stavby, a jsou tak na trhu nemovitostí nedostupné, je evidentně rozhodnutí té firmy a asi ví, co dělá. Kdyby chtěla ty byty prodat a udat za každou cenu, tak by asi na stránkách neměla plné kapacity, aby si případní zájemci řekli: „Sakra, chtěl jsem byt, ale už je to prodané, tak si teda koupím byt od jiné firmy.“ To asi uznáte, že by bylo divné. Fiktivní rezervace – to nevím, čím to máte podložené. A jak se ptáte, jestli bych si ten byt koupil, tak kdybych byl pracující a měl na to prostředky, tak samozřejmě.

  Kenny: Nevím, jestli zrovna těžce, ale když nabídka převyšuje poptávku, tak je to taky dobře, je z čeho vybírat a ceny pro koncového zákazníka se mohou v rámci konkurenčního boje snížit (jak jsme to viděli v případě Améby, než se vyprodala). Je s podivem, že se v Ostravě zatím nestaví nemovitosti za spekulativními účely, respektive, že se nestavěly. Teď je krize, tak asi nic moc chtít nemůžeme, ale i tak.
  A ještě k tomu převisu nabídky – jen pro případ, že by se zde našel nějaký pragofil, tak taková perlička, v Praze jsou desetitisíce volných bytů, které marně čekají na kupce. A pořád se staví další. Jakto? Jistě, Praha je x-krát větší, ale i tak…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. MM :

  Summerboy: Jaký by to mělo smysl, za své si postavím byty a pak si je znovu za své koupit. To nemusím přeci inzerovat projekt atd. Běžte se tam podívat, nebydlí tam jediný člověk, prázdné jmenovky. Ta poslední věta co jste napsal je úsměvná… Kdybych měl, tak to koupím. Takových jako jste Vy je většina. Člověk, který na to má uvažuje jinak a hlavně za cenu bytu máte rodinný dům :-)
  Kenny: V Praze obrovské množství bytů skupovali investiční skupiny a cizinci. V Ostravě o tom nemůže být ani řeči. Bohužel Praha a Ostrava, to je jiná galaxie. Rozdíl v Praze je v tom, že novostavba není o tolik dražší než panelák nebo cihla. V Ostravě je obrovský rozdíl mezi cenou „starého“ bytu a novostavby. V podstatě za cenu novostavby si u nás koupíte byty dva…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Opravdu se některé byty v Ostravě prodávají jako druh investice. Někdy si byty kupují realitky a ty je potom prodávají dál. Tak to vypadá že byt je neobsazený , ale developer má prodáno.
  Někdy na podzim jsem četl, že v Žilině je kolem 2000 neprodaných bytů.. Pochybuji že do dneška se to nějak změnilo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. MM :

  martin [msstavby.cz]: Napište mi jeden jediný příklad. Logicky, která realitka by koupila byt v developerském projektu, nasadila si cca 200-300 tisíc a prodávala dál. To je úplný nesmysl. Kde máte daně, poplatky atd. Já Vám to tady vysvětluji a nikdo mě neposlouchá :-) Opravdu vím o čem mluvím, je to můj chleba. Ostrava je na novou výstavbu úplně bezvýznamné místo, těch nových projektů je tu minimum. Mrkněte na Central Group, Finep atd. Mají jen po Praze desítky projektů. Ostrava taková asi nikdy nebude. Vím například v Amébě, že v bytech jsou kanceláře atd. Například slečna Kočí z VV tam má byt a poslaneckou kancelář, to jen na okraj. Opravdu si řekněte, máte na to nebo koupili by jste 3+1 byt v Ostravě za 3,5 – 4 miliony? Takových lidí je minimum, věřte mi…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  MM: nerozumim, v 10 pises ze Viteznou skoupila firma, kdyz se podivas do rejstriku, je to prakticky investor se Stingem. Takze to zrovna neni onen priklad?

  a s tim rodinnym domem to je klasicky argument, ktery je nesmyslny. kdyz chcu osobak, nebude me zajimat ze za stejnou cenu muzu mit dodavku a naopak. stejne tak kdo chce byt, nechce dum.
  dale co se tyce ceny, srovnavejme tedy cenu bytu a baraku ve stejne lokalite a ne ze srovnam cenu bytu v amebe s barakem nekde v novych prdelovicich a to jeste jako bych mel pozemek zdarma…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. MM :

  Hynek [msstavby.cz]: Nehádám se :-) Ovšem zájemci o byty 3+1 a více jsou rodiny (90%). Takže ten argument s rodinným domem je správný :-) Zeptejte se v okolí jestli chce za 3,5 mil byt v centru nebo rodinný dům. Odpovědi jsou z 90% pro rodinný dům. Už končím s vyučováním, padla.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Summerboy :

  Souhlasím s Kennym, protože přesně jak píše, jsou lidé, kteří nemají nejmenší zájem o dům. Jako třeba já. Mě by nenapadlo si koupit barák, abych kolem něho musel skákat a sekat trávu a opravovat omítku a podobné nesmysly. Jistě, mnohým to vyhovuje, mně ale ne. Takže proto bych určitě šel do bytu v centru.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. MM :

  Summerboy: Takže kdy a kde kupujete?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Summerboy :

  MM: Po studiích, po studiích :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. MM :

  O tom to je… Taková je Vás tady většina. Další zmiznou do Prahy. Ten zbytek chce rodinný dům, takže drahý byt v centru je utopie. Musel jsem to napsat :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  MM: chce to specialni naturu. trend je mozna takovy, ze kdo na to ma, opravdu voli „satelit“. nejsou to ale vsichni, jinak by se tu opravdu nestavelo vubec nic.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Crazym :

  To Summerboy: Tak to ti přeju úspěšná studia a skvělou, dobře placenou práci po nich. Mám v centru dva byty a takové jako ty budu potřebovat… :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Summerboy :

  Crazym: Tak já se ti pak ozvu :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. Dejvid :

  Tento návrh více ladí se sousedním domem z čelního pohledu napravo, proto říkám, ta první varianta je vhodná… moderní a neagresivní vůči svému okolí, které nelze opomíjet. V opačném případě z pohledu co největší extravagantnosti by zde mohla vyrůst například „obří toaleta“ dosahující rozměrů mrakodrapu či „nekonečná díra do NIKAM“ :) Toto výše zdá se relativně citlivé, levné a praktické řešení pro zástavbu proluky.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.