Začala obnova Libušína

V pátek 1. července začala obnova vyhořelého Libušína na Pustevnách. Zástupci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které památku spravuje, předali v tento den objekt dodavatelské firmě. ČTK to řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Chatu Libušín, která byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče, zničil předloni požár. Objekt by měl znovu stát do tří let. Soutěž na obnovu památky, která sloužila jako restaurace, vyhrála brněnská firma Archatt. Obnova vyjde na téměř 80 milionů korun.

„První krok bude administrativní, musíme si i formálně předat staveniště. Asi si staveniště (firma) musí zařídit, skrýt ornici vedle na louce, kde bude větší zařízení staveniště. Začne se tím, že se bude rozebírat stavba, každý trám se posoudí, odstraní se vše, co je jakkoliv špatné, napadené hnilobou, hmyzem, ohořelé. Až se to rozebere, tak se vyspraví platforma, budou se dělat inženýrské sítě,“ uvedl Ondruš.

Podle jednatele firmy Archatt Jana Všetečky se budou demontovat také části zachovalých omítek se sgrafitem. Existují také fragmenty demontované po požáru, části svítidel či výzdoby.

Následně bude postavena replika vlastního roubení včetně střech, šindelů. Třetí fáze bude dokončení stavby včetně uměleckořemeslných detailů, technických instalací. Nejtěžšími úkoly budou podle Všetečky zhotovení repliky roubení, která se bude dělat z ručně tesaných trámů, a vyrobení truhlářských ozdob a vybavení interiéru.

Zbytky Libušína by měly být rozebrány letos, na podzim začne těžba vybraného dřeva, které musí pocházet z určité nadmořské výšky, stromy musí být pokáceny v zimním období. Na jaře příštího roku by pak měla začít stavba objektu.

libusin

zdroj: stavbaweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Luděk :

  Zásadně jsem proti stavění replik, spíše bych uvítal veřejnou architektonickou soutěž a pokusit se zakomponovat část původních prvků do nové stavby.

  Thumb up 0 Thumb down 17
 2. Jiřík :

  Luděk : Jestli sis nevšiml, tak to není replika jen rekonstrukce po vyhoření.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Luděk :

  Jiřík: Doporučuji si přečíst druhý odstavec textu nad fotografiemi.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Luděk: Repliky shořelých prvků. Nevím jistě, ale je to snad památkově chráněno ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Ludek :

  Tak ono to ve sve podstate shorelo cele snad krome kamene podezdivky. Staci se podivat na fotodokumentaci a podle vyjadreni statika se bude zvazovat i zachovani stavajicich zakladu. Ta budova bude v podstate postavena nove dle puvodniho stavu s pouzitim mozna 10-20% puvodnich prvku. Roubeni je konstrukcni system objektu a jasne tam pisou se bude delat replika roubeni vcetne strech.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Ludek: Mimochodem, fotografie zde je také Libušín.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Jann :

  martin [msstavby.cz]: Ludek: Libušín je od roku 1995 národní kulturní památkou, to je nejvyšší možný stupeň památkové ochrany v ČR. Valašské muzeum v přírodě tak v podstatě nemá jinou možnost, než se snažit památku uvést do původního stavu. Nevím, jak stará je fotka, na konstrukci je ale nyní plech, nad stavbou je tak jakýsi hangár, aby ji déšť a sníh dále nedevastoval, než začne obnova.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.