Bytové domy Na Burni

Novostavby bytových domů na Slezské Ostravě nahradí vybydlený dům. Domy by mohly růst již na začátku roku 2017.

Autor: PLATFORMA ARCHITEKTI

Urbanisticky lokalita zapadá do struktury větších rodinných domů a dvojdomů a menších bytových domů. V západní části ulice Na Burni tvoří strukturu rodinné domy v kombinaci s domy bytovými. Po odstranění stávajícího/původního domu navazujeme na strukturu sousedního bytového dvojdomu v severovýchodní části. Slepým napojením a zkopírováním by vznikla obrovská hmota, připomínající kravín nebo vepřín.

Chtěli jsme se co nejvíce přiblížit, při respektování stávající struktury a měřítka, okolní zástavbě. Proto jsme vzniklou hmotu rozdělili na dvě a navzájem je posunuli tak, aby byly mezi hmotami (včetně stávající sousední) odstupy a volný prostor. Hmoty domů vytvářejí dva dvory.

Jeden dvůr je v severozápadní části, kde je situován jeden vjezd pro automobily a hlavní vstup z ulice Na Burni. Na této ploše jsou umístěna nadzemní parkovací místa pro návštěvy a zároveň tato plocha slouží jako vstupní parter pro oba domy.

Druhý dvůr je orientován na jihovýchod mezi dva domy. Slouží jako klidová zóna, zahrada se stromy, plochou pro děti a relax. Vytváří tak oázu klidu a soukromý prostor, do kterého jsou orientovány všechny byty obou domů. Stávající domy jsou u hřebene střechy vysoké 15,4 m. První 2 nadzemní podlaží mají vyšší konstrukční výšku a jsou postaveny na podzemním podlaží, které vystupuje cca 1,5 m nad úroveň terénu. Námi navržené domy mají vstup a úroveň prvního nadzemního podlaží přímo na terénu.

Díky nižší konstrukční výšce jsou navržena tři nadzemní podlaží se čtvrtým, které je řešeno jako obytné podkroví. Tvaroslovím domy reagují na okolní zástavbu s šikmými střechami. Námi navržená střecha je rovněž šikmá, ovšem hřeben není umístěn ve středu domu paralelně s fasádou, ale diagonálně v uhlopříčce. Díky tomu vznikají šikminy v místě římsy přímo na fasádách.

Domy připomínající krystaly tak vytváří zajímavou hru forem střech a zachovávají měřítko okolní zástavby a dotvářejí její strukturu. pro zachování čistoty hmoty krystalu nejsou navrženy balkóny. Součástí každého bytu je krytá lodgie.

na burni

na burni

na burni

Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  Vypadá to zajímavě, ale předpokládám, že okna nebudou v realitě odpovídat nápaditému plánu a budou to obyčejné baráky s průměrnými okny pravidelných tvarů…

  Thumb up 1 Thumb down 5
 2. David :

  Summerboy: Okna budou dle návrhu, investor si tento návrh vybral také kvůli nim. :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Adam :

  Okna nepravidelná tvarem a/nebo rozmístěním se velmi rychle stala klišovitou známkou architektonické neschopnosti.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 4. David :

  Adam: Přesně:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. thvari :

  Super, toto potřebuje ostrava jako sůl. Pěkné. :)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 6. Summerboy :

  David: tak to je super zprava!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Winter :

  Adam je možná místní troll, ale v tomhle má sakra pravdu. Navenek huj, uvnitř panelák. Maximálně odvaz v podobě mezonetu. Dobrý barák se pozná podle řezu a ne tím, jak mocinky má rozhozená okýnka. Tohle má k Sanaa hodně daleko.

  Thumb up 0 Thumb down 8
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Winter: Asi už 6 let nedávám pozor ve škole, ale dobrý barák se pozná podle řezu je myšleno jak?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 9. Winter :

  Hele, vypovídají ta okna o zajímavé struktuře převýšených a prolínajících se prostor? Nebo o tom, že někomu přijde normální fasáda nuda?

  https://postimg.org/image/pxyw0r1j5/

  Thumb up 0 Thumb down 5
 10. LK :

  Adam: nějak nevím, ale když se navrhuje dům/nebo byt, tak se řeší dispozice a podle toho se pak dají okna, jak jsou potřeba. Ne naopak, kdy podle oken dělám dispozici. Proto ta nepravidelnost

  Thumb up 5 Thumb down 0
 11. Winter :

  Hoši, jak já vám závidím, tenhle psuedofunkcionalistický alibismus, vy ty baráky musíte frkat bez bázně a hany jako baťa cvičky :D

  Thumb up 0 Thumb down 6
 12. rasta :

  Pánové jako Adam a Winter by měli udělat „coming out“ o svém profesním vzdělání, pokud mají tak přesvědčivé argumenty…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. Winter :

  A cos pyco udelal ty, ze kritizujes?!! Trvalo to pet komentu, nez se tady objevil tento ultimatni argument ceskeho internetu. Myslím, že kazdemu, kdo se namahal rozkliknout muj odkaz, je me vzdelani jasne.

  Thumb up 1 Thumb down 14
 14. rasta :

  zase jeden marťan…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. rasta :

  Winter: Snažím se Váš názor pochopit, ale nepomohl mi k tomu ani Váš odkaz a ani termíny jako „mezonet“ a „dobrý barák se pozná podle řezu“. Ale pobavil jste zase, to se musí nechat…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. Winter :

  Nastesti my na Marsu jsme vymysleli wikipedii:

  https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Mezonet

  Na planete Zemi pry existuje sluzba Google. Nekdo by do nej mohl zadat heslo Pezo von Elrichshausen. A snad uvidi rozdil mezi timto linym domem s hezkou vizualizaci a kvalitnim navrhovanim

  Thumb up 1 Thumb down 6
 17. Jp :

  „A cos pyco udelal ty, ze kritizujes?!!“ To jako vážně ?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 18. Winter :

  Já myslím vážně tohle:

  „Pánové jako Adam a Winter by měli udělat „coming out“ o svém profesním vzdělání, pokud mají tak přesvědčivé argumenty“

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Winter: Půdorysy a řezy se nacházejí zde http://www.platformaarchitekti.cz/krystaly/

  Nechápu kolik povyku dokáží vyvolat různě velká okna se stejnou výškou nadpraží v jednotlivých patrech. A upřímně je mi jedno co profesního se skrývá za coming outem jedinců, ale ve slušné a konstruktivní diskuzi nemají vulgarismy co dělat.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 20. Winter :

  Ale to je vlastně jedno, nehodlám tady strhat barák, k němuž není přiložený řez ani půdorys, jenom vágní vizualizace. Objektivně můžu říct jenom tolik, že „hra“ oken na fasádě nikde neporuší vertikální rytmus pater (vyjma velkého okna, za nímž lze tušit schodiště). Zatímco tedy horizontální posuny mohou být oprávněné dispozicí a různými výhledovými úhly, pak vertikální posuny jsou už ryze formální.

  Dále pak zasazení do urbáního kontextu, které je patrné ze situace, porušuje tradici místa. Bodová zástavba na Slezskou sice patří, ale ne sem, kde je zcela výjimečně utvořen urbanisticky zajímavý trojzubec z podélných domů. Demolovaný objekt je tak hmotově mnohem cennější než navržené dvě kostky. Doporučuji si na cenii vyjet starou ortofotomapu, kde je zástavba ještě původní a neporušená.

  To je všechno, zbytek jsou jen spekulace, názory a extatické výkřiky na úrovní „líbí se mocinky“. Z mého pohledu se na poměry Ostravy jedná o vcelku ok projekt, který je však při širším pohledu těžce průměrný s lehkou pachutí soudobého architektonického kýče. Z pohledu architektonické praxe je pak zdejší prezentace jasným důkazem, že z obětovat z ceny projektu 2×5000 na líbivý obrázek se vyplatí.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 21. Winter :

  to /martin/: jenže o to tady právě jde. Někdo tady sice slušně napíše: „Pánové jako Adam a Winter by měli udělat „coming out“, ale slovy klasika: „já v tom cítím pičo“. Svoje jsem už řekl v komentu výše a dipozice jsou jen důkazem, že se jedná o panelák jinak (což nechci myslet až tak hanlivě), na nějž je nasazena jakási okenní krajka.

  A jen tak mezi náma, upřímně si myslím, že i Adamův trolling je diskuzně hodnotnější než komenty typu: „Super, toto potřebuje ostrava jako sůl. Pěkné. :)“, které se jen nutí ptát, jestli dotyčný skutečně touží o záplavě předražených pseudodesignových bytů a jestli to je nejvážnějěí sociální a architektonický problém Ostravy.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Winter: Promin, ale co jsi napsal předtím už filtr nepustil. Piš slušně. Následnou diskuzi a kritiku na svou osobu sis vysloužil sám přiloženým odkazem.

  A „Z pohledu architektonické praxe je pak zdejší prezentace jasným důkazem, že z obětovat z ceny projektu 2×5000 na líbivý obrázek se vyplatí.“ je větší přestřel, než mocinky pěkné…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  Winter: no ty budes zrejme nejaky lingvista.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 24. Adam :

  rasta: Jistě, protože architektura je čupr vzdělání. Jediné, co se architekti naučí ve škole, je extrémně omezená trocha historie, a taky jak psát pseudoumělecké pseudoodborné popisy svých výtvorů. I kdybych byl šička, měl bych lepší vzdělání než architekti, protože bych alespoň něco uměl. Takže tenhle argument si strčte za klobouk.

  LK: Aha, takže když se navrhovala dispozice před 15 lety, tak na to bylo možné dát normální okna, a když se navrhuje totožná dispozice teď, musí se na to dát tyhle odbludnosti? Dává perfektní smysl. Je naprosto očividné, že nepravidelnost oken na prakticky všech stavbách poslední doby je naprosto účelová dekadence a móda, žádná racionalizace možná není.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 25. David :

  Je hezké, jak Winter reaguje a argumentuje. Je to důkaz toho, že je to dobrý a kvalitní návrh. Kdyby to byla sračka, neřešil by to. Negativní postoje vyvolávají emoce a následné diskuze, což je důkaz kvalitního počinu. Ten dům nemá rozhozená okna prvoplánově. Okna reagují na dispozice bytů, jejich funkční a pocitové využití a na výhledy. Nadpraží mají všechna okna ve stejné výšce, jen mají parapety na podlaze nebo ve výšce 90. A s tímto parapetem se mění pouze jejich šířka. Než se objeví jakákoliv kritika (pozitivní i negativní), je třeba vše pořádně nastudovat. Jsou to velmi jednoduché domy, které si na nic nehrají. Ovšem, je legrační, že všichni řeší okna, ale neřeší šikmou střechu, která má hřeben v diagonále. Díky za lidi, jako je Winter a architektuře zdar a sílu.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  David: tak jako reagovat se da i s mensim afektem. mozna by pak i ty palce dopadly jinak byt pri stejnych argumentech..
  just sayin’…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. thvari :

  Okej, nevím, kam dát tenhle „off-topic“, ale hlasujte pro msstavby.cz v sekci Zájmové weby v prestižní Křišťálové lupě (případně i v ceně popularity)! Chtělo by to jeden příspěvek blogu na toto téma. Navíc, pokud se vám nechce moc přemýšlet, můžete klidně hlasovat jen v jedné kategorii. Odkaz zde: http://kristalova.lupa.cz/nominace/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Hynek [msstavby.cz] :

  thvari: uz zas? to to leti..

  Thumb up 0 Thumb down 1
 29. thvari :

  Hynek [msstavby.cz]: no, jo. mám pocit, že jsem s tím spamoval i loni. ale tak myslím, že by vám to lidi, co to sledujou, dali.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Hynek [msstavby.cz] :

  thvari: no, v meritku celeho internetu je to podle mne marna snaha ciste matematicky, ale je to od tebe mile, dal jsem napravo banner, aby se nereklo.. :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. Tesa :

  Kdy to mají stavět? A nevíte kdo? Nebo je to jen projekt architektů zatím bez realizace?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Lukáš :

  Pokud vím, tak se tam dělali nedávno nějaké průzkumné vrty.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. Martin :

  Tak z toho asi nic nebude…

  Nemáte na msstavbách nějakou popelnici – adresář projektů, které se neuskutečnili?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 34. Martin [msstavby.cz] :

  Martin: Máš k tomu více informací? Co vím poslední info já, tak Cyril zase prudil.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.