Aktuálně k Libušínu

Na Pustevnách v Beskydech bude do dvou let stát nový Libušín. Dnes začala stavba kopie zničeného díla architekta Dušana Jurkoviče.

První stěna nového Libušína stojí ode dneška na Pustevnách v Beskydech. Tesaři tam začali roubit vědeckou kopii stavby Dušana Jurkoviče. Původní chata z konce devatenáctého století vyhořela před třemi lety.

Obnova národní kulturní památky přijde na zhruba osmdesát milionů korun. Ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš s ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL dnes symbolicky vložili do stavby jeden ze zachráněných trámů.
Rozestavěná je starší část Libušína.

„Místní tomu říkají Parmova krčma, podle pana doktora Parmy z horské jednoty z Frenštátu, který tady založil ten úplně první objekt. To první roubení, na tom pracovali tesaři prakticky celou zimu. Teď jsme ve fázi, kdy se to vozí sem a tady se to skládá. Je to takové lego,“ konstatuje stavbyvedoucí Viktor Prudík. Tam, kde stával Jurkovičův Libušín, jsou vidět staré trámy, na něž navazují ty nové. Pod nátěry našli tesaři původní zdobení s květinovým motivem. Mají v plánu jej restaurovat.

Přibližně polovinou nákladů, které dosáhnou 80 milionů korun, přispěje ministerstvo kultury. „To neštěstí, ke kterému tady došlo, ukázalo obrovskou vlnu solidarity. To, že se tady ve sbírce dokázali spojit lidé, kteří sesbírali zhruba 11 milionů korun, je úžasný signál toho, že naše památky jsou rodinným stříbrem,“ říká ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Nový Libušín ale hned tak dokončený nebude. „Běží první rok, dokončení by mělo být koncem června 2019. Pak se ještě bude soutěžit zařízení interiéru a zařízení gastro provozu a pravděpodobně budeme soutěžit i nového provozovatele. Na podzim 2019 by mělo dojít k otevření celé stavby,“ dodává ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

celý článek: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. J.K. :

  Ne že bych chtěl být rejpal, ale včera už stálo celé první patro, strop a nemalá část druhého patra. Jinak z toho co jsem viděl těch zachráněných částí je bohužel minimum, z toho co je zatím postaveno to je tak 5-10%, nejvíce z původního Libušína byly kupodivu stropní trámy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  J.K.: Mohl jste vyfotit, zaslat a podělit se s ostatními čtenáři.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. J.K. :

  Martin [msstavby.cz]: To máte pravdu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. J.K. :

  Fotky z webcamer Valašského muzea v přírodě:
  http://www.parc.cz/libusin/archiv_u1/u1_2017-07-07.jpg
  http://www.parc.cz/libusin/archiv_u2/u2_2017-07-10.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  J.K.: Díky za super odkazy!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Traviss :

  Taky dík za odkazy, je úsměvné, že zachraňují půlku trámu a pak ze základní desky trčí plastové trubky, když už dobově, tak hezky kamenina, litina…co?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 7. Miroslav Mičkal :

  Mirek
  Byl jsem na vrchu v sobotu a mam radost, že je vidět kus nádherné
  Prace.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.