Z bývalé ZŠ Náměstí bude knihovna

Rada města Kopřivnice schválila zahájení projektové přípravy rekonstrukce historické části bývalé ZŠ Náměstí podle studie připravené městskými architekty. Budova z počátku minulého století by se měla proměnit v moderní městskou knihovnu a komunitní centrum.

Dvoupatrovou měšťanskou školu postavil v letech 1909-1910 příborský stavitel Bedřich Karlseder. Až na několik výjimek (například během první světové války, kde zde byly ubytováni vojáci a dělníci) sloužila budova vzdělávacím účelům, a to do roku 2008, kdy byla škola z důvodu poklesu počtu žáků uzavřena. Od té doby hledá nové využití: „Ve hře bylo již několik variant, včetně vybudování bytů – od tohoto návrhu však bylo upuštěno kvůli značným dispozičním omezením a předpokládané vysoké ceně bytových jednotek. Jelikož před pár lety vyvstala potřeba řešit také nevyhovující prostory městské knihovny v kulturním domě, byla zpracována studie řešící využití bývalé školy právě pro účely knihovny. Předložený návrh se nám líbí a považujeme za příhodné, aby se budova opět stala místem vzdělávání a setkávání lidí,“ uvedl starosta Adam Hanus.

Smyslem studie bylo umístit do objektu provoz městské knihovny odpovídající současným požadavkům na půjčovní prostory a zároveň vytvořit prostor pro aktivity komunitního centra. Knihovny v současné době kromě své základní funkce půjčování knih rozšiřují činnost do oblasti výstav, koncertů, přednášek, poskytování zázemí spolkům a podobným organizacím. V přízemí by podle studie měla vzniknout půjčovna, čítárna plus prostory tzv. teen zóny pro náctileté. Teen zóna je navržena tak, aby ji bylo možno využívat nezávisle na provozu knihovny. V patře budou umístěny prostory pro přednášky, menší vzdělávací místnosti, tvůrčí dílny a nezbytné sklady. Do budoucna se počítá s možností pronájmů některých místností organizátorům různých kulturních a společenských akcí.

Nyní bude na základě studie bude vytvořeno zadání pro výběrové řízení na projektanta. Zpracování projektové dokumentace potrvá minimálně rok a půl, potom by mohlo dojít k realizaci. Předběžné odhady nákladů na rekonstrukci se pohybují kolem 150 milionů korun, takže se radnice bude snažit získat dotační zdroje. Záměr se týká pouze historické části bývalé školy – v přístavbě, která byla postavena na přelomu 70. a 80. let minulého století, chce město vybudovat byty.

zdroj: koprivnice.cz