Vývoj kauzy centra pro autisty

Na čtvrtečním zasedání radnice Ostravy-Jih byla také probírána petice, která je proti výstavbě centra pro autisty. Celý vývoj kolem kauzy sepsali Piráti.

Nezisková organizace MIKASA, která pečuje o klienty s autismem, usiluje o výstavbu domova pro osoby se zdravotním postižením v Ostravě-Výškovicích. Musí ale čelit řadě překážek při získávání povolení stavby a projekt brzdí také petice zaměstnanců a rodičů žáků místní základní školy proti výstavbě. Petice adresovaná vedení radnice se bude projednávat na čtvrtečním zasedání zastupitelstva. Tam plánuje dorazit i ředitel organizace MIKASA Michal Panáček. Piráti realizaci projektu dlouhodobě podporují a k podpoře vyzývají v otevřeném dopise i vedení radnice.

Pokud se rozběhnutá realizace zastaví, bude to pro neziskovku tvrdá rána. Do projektové dokumentace již investovala 1 milion korun a navíc by přišla o slíbenou dotaci 50 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj, která je podmíněna získáním stavebního povolení do dubna 2021. Jedním z potřebných kroků je povolení stavby příjezdové cesty k pozemkům radou městského obvodu Ostrava-Jih. Místní Piráti proto vyzývají radní ke schválení povolení.

Petice zaměstnanců a rodičů žáků ZŠ Ostrava-Výškovice na Srbské, která se staví proti výstavbě domova pro dospělé, mentálně postižené autisty, bude projednávaná na zasedání zastupitelstva obvodu ve čtvrtek 10. 9. 2020. V petici se uvádí, že výstavbou by se znehodnotila přírodní krajina, zhoršila bezpečnost a automobilová dostupnost místních obyvatel a žáků školy. Proti výstavbě se postavili někteří členové bytových družstev v okolí, kteří argumentují ve stejném duchu.

Piráti se po pečlivém studiu dostupných podkladů domnívají, že výstavba neohrozí dopravní dostupnost lokality, plánovaná stavba nijak výrazně neznehodnotí zdejší biotop ani nebude narušen urbanistický ráz sídliště. Parcely, na kterých má stavba vyrůst, jsou v územním plánu evidovány jako lokality určené k výstavbě bytových domů, naopak tedy vhodně urbanistickou zástavbu dotvoří. Projekt proto jednomyslně podporují.

„Byli bychom rádi, kdyby obvod pomohl tuto nedostatkovou infrastrukturu sociálních služeb doplnit. Domníváme se, že pomoc slabším skupinám je součástí vyspělé společnosti,“ uvedla Pavlína Nováčková, předsedkyně opozičního zastupitelského klubu Pirátů na Jihu.

MIKASA už dříve hledala jiné prostory a místa k výstavbě, žádná varianta ale nebyla vhodná – buď se organizace setkala s odporem samosprávy a obyvatel nebo nevhodností pozemku či budovy. V roce 2016 tedy uzavřela smlouvu o budoucí smlouvě kupní se společností Billy Real, s.r.o na umístění stavby na specifickém svažitém terénu. Pro dané místo je hotová už i projektová dokumentace a projekt tedy není možné přesunout do jiné lokality.

Problémem kolem výstavby se zabývali i radní města Ostravy. Podle dostupných informací není v radě města vůči projektu výhrad, na stole dokonce byla i varianta odsvěření pozemku pro plánovanou příjezdovou cestu.

„Probírali jsme s kolegy i možnosti umístění do jiných lokalit, ale projekt je nadefinován pro konkrétní plochu, s tím není možné pohnout. Byla bych ráda, kdyby se obvod stavby ujal a pomohl její realizaci. Osobně projekt podporuji a domnívám se, že vhodně koresponduje se snahou města o sociální začleňování znevýhodněných skupin obyvatel. Ostatně, vzájemná tolerance a pomoc je něco, co přes různé programy prosazujeme i ve školách a školkách,“ dodala Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora pro školství a sport.

Současný stav místa výstavby:

zdroj: ostrava.pirati.cz

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  I Srbská, moje milovaná ZŠ, je proti? Možná by stačilo odvysílat si tento dokument, Děti úplňku. https://www.youtube.com/watch?v=kZHIbK4cS6g

  Pak by pochopili, jak absolutně nutná tato stavba pro ty lidi, kteří se 24 hodin denně starají o těžké autisty. Mimochodem ta ostravská rodina v tom dokumentu jsou budoucí klienti tohoto zařízení.

  Thumb up 14 Thumb down 28
 2. Fanda :

  To je předvolební agitace pirátské strany?Volby se blíží.

  Thumb up 42 Thumb down 16
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Fanda: To je jediná strana, která k tomu napsala rozumný text. Ano volby se blíží a šlo to vidět na včerejším zasedání radnice Jih, kdy se toho vládnoucí strany lekly a nepůjdou proti hloupým lidem z Výškovic, protože by přišli o hlasy.

  Thumb up 22 Thumb down 43
 4. DRJPJR :

  Fanda: Ty jsi fakt mimoň, číst od tebe cokoliv (pod čímkoliv), to je fakt mazec. 🤢

  Thumb up 15 Thumb down 33
 5. aggu :

  Je to úplně jednoduché. Ctění ne-radní úmobu Jih ubližují těm nejslabším. Měl jsem je za přetrhdíla, teď jsou to navíc i poserové.
  A „sdružení rodičů a přátel školy“ Srbské přeji, aby nikdy nemuseli potřebovat pomoc a měli zdravé děti.

  Thumb up 9 Thumb down 36
 6. Fanda :

  Martin (msstavby.cz)Tak doufám že se vyhnes Výškovicim obloukem, když tam jsou hloupí lidé.

  Thumb up 32 Thumb down 19
 7. JanDa :

  Fanda: Hloupí lidé jsou, byli a budou všude. Jen někde jich je více, jinde zase méně ;-)

  Thumb up 11 Thumb down 1
 8. Fanda :

  JanDa:V tom s vámi souhlasím.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 9. Pavlína :

  O tom, aby mohla být k pozemku postavena příjezdová cesta, bude rozhodovat rada obvodu. Zastupitelstvo schvalovalo pouze odpověď na petici,o ničem ne rozhodovalo. Cesta je v kompetenci rady. Je to jejich politická zodpovědnost, proto je pochopitelné, že rozhodování je těžké. Osobně doufám, že obavy ze ztráty voličských hlasů nakonec nebudou větší než vědomí potřebnosti této služby.
  Politická agitka to není, upřímně, tato oblast sociálních témat není zrovna populární nebo zajímavá pro většinovou společnost, rozhodně ne na úrovni komunální správy. Takže hlasy na tom člověk fakt neudělá.
  K celé problematice bude ještě obsáhlejší článek včetně odkazů na zdroje.
  Pamatuji si jeden zážitek z r. 2016.Tehdy jsem šla s přenosnou volební urnou za jednou seniorkou, co měla problém s chůzí. Otevřela paní ve věku asi 85 let. Tak jsme se bavily a z pokoje vyšla s panenkami v náručí její autistická dcera, 55 let. Paní se o ní sama starala 30 let. Kdoví, jak jsou na tom obě teď. Tihle lidé jsou pro mě hrdinové. Jsou různé formy autismu vyžadující různou péči, ale u těch těžkých forem je to nejnáročnější. A i rodičům jednou dojdou síly. Sociální službu potřebuje nebo bude potřebovat každý z nás nebo našich blízkých. Je třeba spíš hledat cesty, aby soužití všech zainteresovaných mělo co nejméně překážek.

  Thumb up 24 Thumb down 23
 10. Fanda :

  Pavlína: Souhlasím s Vámi že se lidé musí nejprve domluvit.Tak by mělo fungovat lidské společenství.A když je například skupina lidí proti,tak je třeba nalézt kompromis.

  Thumb up 5 Thumb down 9
 11. Dejv :

  Fanda: Neslibival jsi, že zde již nebudeš psát?

  Blokněte ho prosím.

  Thumb up 14 Thumb down 25
 12. adamous :

  Ja porad nechapu v cem je problem, byl jsem se tam kolem osobne podivat a je to jen kousek zeleneho svahu – absolutne nic zajimaveho. Naprosta kapka v mori, vzhledem k okolnimu lesu, proste tam nechteji ten ustav, jen to potrebujou nejak „korektne“ obkecat. Kdyby se tam melo stavet neco jineho, tak si myslim, ze by az takovy odpor nebyl.

  Thumb up 19 Thumb down 23
 13. Fanda :

  Dejv: Nevím o tom že bychom si potykaly.

  Thumb up 15 Thumb down 21
 14. Oasis :

  + článek: „V Ostravě-Výškovicích vyroste přízemní budova pro autisty. Někteří lidé jsou proti“ na https://polar.cz/zpravy/ostravsko/ostrava-jih/11000023154/v-ostravevyskovicich-vyroste-prizemni-budova-pro-autisty-nekteri-lide-jsou-proti

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. aggu :

  Lidé bych jim neříkal.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 16. demokracie :

  Přes obecní cestu,přes obecní chodník,přes obecní cyklostezku..a vy tu budete vyhrožovat,že by se tam postavil dům o 6 patrech?
  Když by k tomu obec(rozuměj zastupitelé občanů co zde bydlí) nedala souhlas, tam tam nikdo nepostaví nikdy nic..leda by postavil cestu přes bělský les.
  A jelikož místní občané si nepřejí stavět tak jejich volení zastupitelé jim ukázali jak funguje demokracie v praxi.
  Chod k volbám a pak již drž hubu.

  Že netočíte jak tam auta parkují na trávě,na chodnících,jak důchodci kličkují mezi auty,zdevastovanou Odru a jiné skvosty?

  A cca 6 klientů v budově za cca 120 milionu korun z dotací EU(naše daně),to je taky pěkný tunel.

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.