Vítkovice nezapomínají ani na zeleň a ekologii

Tam se staví něco nového, vedle se rekonstruuje – celá oblast Vítkovic prochází v současné době nebývalým rozkvětem. Myslí se u toho ale i na ožehavé téma životního prostředí? Nekácí se třeba někde zbytečně, a jak je to s výsadbou nových stromů?
„Zájmem naší společnosti je dodržovat veškerá pravidla hry, která platí v oblasti ekologie,“ konstatuje Hana Bártková, vedoucí odboru ekologie a tribotechniky strojírenského holdingu Vítkovice. „Jestliže je někdy také nutnost kácení vzrostlé zeleně, provádíme okamžitě náhradní výsadbu. Naší prioritou je sázet stromy tam, kde došlo k jejich úbytku,“ pokračuje.

Ruská ulice: Zelená osa Vítkovic

Jedním z nejvýraznějších projektů v této oblasti je takzvaná Zelená osa Vítkovic, kterou strojírenská společnost připravuje ve spolupráci s městem Ostravou. Podle návrhu architekta Zdenka Sendlera z brněnského Ateliéru zahradní a krajinářské architektury by měla vzniknout platanová alej táhnoucí se podél celé Ruské ulice až do Dolní oblasti Vítkovic.“Navrhovaná výsadba zeleně umožní propojení průmyslové a bytové zástavby, zlepší kvalitu ovzduší v dané lokalitě, sníží imisní zátěž omezením prašnosti z plošných zdrojů a omezí hluk,“ přibližuje Zelenou osu Vítkovic Bártková.Projekční příprava je podle ní v závěrečné fázi, příští měsíc by se měla podávat žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Náklady na tento projekt jsou vyčísleny na 17,5 milionu korun.

Park v Dolní oblasti Vítkovic

Ani Dolní oblast Vítkovic, kde nyní probíhá rekonstrukce prvních tří stěžejních objektů, jež lidem přinesou možnosti vzdělávání či kulturního vyžití, nezůstane jen nablýskaným areálem bez zeleně. Vzniknout by zde totiž měl park podle návrhu architekta Josefa Pleskota a jeho AP Ateliéru.“Park, který je plánován v Dolní oblasti Vítkovic, bude lemovat takzvanou prodlouženou ulici Ruskou a vytvoří předěl mezi ryzí industriální zónou dolu Hlubina s areálem vysokých pecí a rozvojovým územím celé Dolní oblasti Vítkovic. Podle prozatímních předpokladů měl zaujímat plochu téměř čtyř takzvaných vítkovických čtverců, jejichž rozměr je 125 krát 125 metrů,“ nastiňuje plán Pleskot.Diagonálně bude parkem procházet stará vítkovická cesta, která je dnes osázená topoly. Park má být protkán i dalšími komunikacemi s nepravidelnými pěšími cestičkami. Osázen bude hlavně vysokými stromy s mohutnými korpusy a rozlehlými travnatými plochami.“Park by měl poskytovat prostory pro nejrůznější spontánní rekreačně-sportovní využívání. Nemohou v něm chybět čajovny, kavárničky, vodní prvky ani rozmanitá herní zařízení. Své místo v něm jistě zaujmou i umělecká díla,“ doplňuje Pleskot.

Cyklostezka podél řeky Ostravice

Zeleň a volnočasové aktivity v Dolní oblasti Vítkovic navážou také na patnáctikilometrovou cyklostezku, kterou by mělo v následujících dvou letech vybudovat město Ostrava.Její trasa povede od Landeku přes Komenského sady, Černou louku, Karolinu, Dolní oblast Vítkovic až po obvod Hrabová, čímž dojde k severojižnímu propojení prakticky celého území města.“Stezka bude od muzea na Landeku vedena po levém břehu Odry ke Koblovskému mostu a dále pak převážně po pravém břehu Ostravice kolem Slezskoostravského hradu až k lávce OZO v Hrabové. Tyto stavby jsou vázány na zdroje z Evropské unie, konkrétně na Regionální operační program Moravskoslezsko,“ říká mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.V této souvislosti už Vítkovice zahájily přípravu dalšího projektu, který by uvedenou trasu ve spolupráci s městem doplnil. Vznikne tak unikátní propojení pro volnočasové aktivity, kulturní vyžití, sport či zábavu. Cyklostezky totiž vhodně propojí také aktivity budované městem na řece Ostravici v rámci její celkové humanizace a zpřístupnění obyvatelům a turistům.

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  plati to stale nebo se od toho upustilo, kdyz na ruske uz jsou chodniky opraveny ??

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Balde: Platí…
  viz. zde: http://www.youtube.com/watch?v=AlKxAQWA6Nc
  http://poptavky.inform.cz/detail/zelena-osa-vitkovic-64169

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.