Veřejné prostranství Bazaly

Slezská Ostrava přišla s nápadem „vylepšení“. dnes již ikonické“ lávky nad Bazaly

Byli jsme informováni odborem investic a strategického rozvoje obvodu Slezská Ostrava, že obvod na svých stránkách zveřejnil starou pracovní verzi. Uvedený materiál tedy není aktuální. Obvod pracuje na nápravě.

Kdysi místo, kde se daly zdarma sledovat zápasy na fotbalovém stadionu Bazaly. Dnes spíše vyhlídkové místo a ideální místo pro focení rádoby hipster fotek na Instagram.

To je lávka přetínající ulici Českobratrskou nad stadionem Bazaly. Na stránkách obvodu Slezská Ostrava je zveřejněn záměr přestavby tohoto místa.

Autor návrhu však na webových stránkách uveden není.

Městský obvod plánuje rekonstrukci veřejného prostranství nad stadionem Bazaly, u autobusové zastávky Jaklovecká. Specifická poloha stadionu a silnice, která se obtáčí kolem terénního zářezu, vytváří unikátní podmínky pro „něco výjimečného“. Navrženo je vytvořit unikátní zelený most s vyhlídkou, která překoná hranu terénního zářezu. Dále atypickou zastávku, která bude připomínat fotbalovou střídačku, včetně ikonických modrých sedaček. Doplněna bude i zeleň. Příprava projektu by mohla být zahájena v roce 2021.

zdroj: slezska.ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Záměr to místo opravit a zkulturnit – dobrý. Výsledek? Typicky český a špatný. Bez soutěže, bez pozvání kohokoli renomovaného, jehož jméno by bylo garancí kvality. Nápada s fotbalovou střídačkou jako zastávkou se mi v době, kdy město přichází s jednotnou a střídmou koncepcí přístřešků zastávek, zdá nevhodný.

  Kopie jiného architektonicky zdařilého díla na západě je pak už úplný výsměch. Díky, že tu na stránce máte přehled a jste schopni tohle podchytit, protože na první dobrou se to může zdát fajn, ale při tomhle srovnání by si člověk akorát přál, aby tam raději nikdo na nic nesahal.

  Thumb up 10 Thumb down 20
 2. něgdo :

  thvari: …ubrečený thvari

  Thumb up 10 Thumb down 10
 3. Dan :

  něgdo: Umět v dnešní době věcně argumentovat bez osobní intervence je asi vzácnost a výjimka.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 4. Název :

  Dan: Nebo naopak přežitek z dob minulých….

  Thumb up 0 Thumb down 7
 5. Michal :

  Nesmysl. Zápasy z toho místa se nikdy nesledovaly. Leda z Bronzové a navíc skrz topoly.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 6. Jana :

  Stejná partyzánština jako Hnutí Ostravak a Janáček, Hnutí Ostravak a Kryl a největší hrůza Hnutí Ostravak a Špinarová. V době kdy Obecní úřad SO zničí historické dveře (se „signaturou“ rodu Špačků a rokem 1927) do svého úřednického sídla na Gagarince a nahradí je tou současnou hrůzou, nemá právo vytvářet absolutně nic.

  Thumb up 4 Thumb down 14
 7. Johnny :

  thvari: Jednotná koncepce zastávek je určena primárně pro místa, pro která nejsou zpracovány jedinečné, na místo šité projekty. Pro z různých důvodů jedinečná či jinak významná místa se paralelně s unifikací „běžných zastávek“ plánují specifická řešení zastávek – např. zastávka Důl Hlubina, zastávka Dřevoprodej etc. Z tohoto pohledu mi „pamětní“ zastávka na Bazalech připomínající někdejší fotbalovou slávu místa připadá jako nápad dobrý a byť nejsem fanoušek těch plastových modrých sedaček, musím říct, že jak to vypadá na vizualizaci, tak se mi to líbí dost.

  Aby nedošlo k mýlce, to, že nebyla soutěž je samozřejmě špatně a to, že se tady kopíruje něco už existujícího, je samozřejmě ještě hůře. Ale ta zastávka se mi prostě líbí.

  Thumb up 18 Thumb down 2
 8. a :

  > dokonce bez středové podpěry

  Mohli by ste prosim predlozit vypocet, na zaklade ktoreho ste prisli na to, by sa ten original obisiel bez podpery keby bol umiestneny tam kde je planovana vyhliadka na bazalmi?
  alebo len implicint pocitame s tym, ze umiestnit nieco na zem podlieha rovnakej statike ako obodbna vec upnuta o most?

  Thumb up 3 Thumb down 4
 9. aggu :

  Ne.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 10. Martin [msstavby.cz] :

  a: Právě proto je nevhodné stavby, které stojí někdo implementovat na jiné místo. Podoba je nepopíratelná. Ta podpěra je rušivá v takovém provedení.

  Thumb up 5 Thumb down 6
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Byli jsme informováni odborem investic a strategického rozvoje obvodu Slezská Ostrava, že obvod na svých stránkách zveřejnil starou pracovní verzi. Uvedený materiál tedy není aktuální. Obvod pracuje na nápravě.

  Thumb up 6 Thumb down 7
 12. adamous :

  Nedavno jsem se tady dokonce ptal, jestli nekdo nevi o nejakem planu to tam trochu posunout vyse, takze za me uz jen tahle zprava je super …. To misto ma super potencial, casto si tam lidi delaji nejake selfie fotky v sousvislosti s krasnym vyhledem na Ostravu, takze by urcite stalo za to z toho udelat nejakou peknou vyhlidku, dat tam treba i nejake lavicky a tak.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 13. rom :

  Je to ikonické místo, věřím, se se to dotáhne. Trochu má strach z vandalů, uvidíme.

  A co se týká té zmrvené příležitosti pro Ostravu se stadióny – na každou svini se najde řezník!

  King Baník!

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. marta :

  To místo něco podobného potřebovalo. Kromě toho to má i nějaký nápad. Určitě se těším až to tam bude stát.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. kletzky :

  Přesně, to místo volá po něčem zajímavém, třeba skywalk vzešlý z architektonické soutěže by to celé místo oživil.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Johnny :

  Tak to vypadá, že už má ten projekt reálnější obrysy (v textu se píše o zpracování projektové dokumentace)

  https://www.master-design.cz/projekty/obcanske-stavby/ostatni-stavby/revitalizace-verejneho-prostoru-s-vyhlidkou-bazalavka-ostrava

  Thumb up 4 Thumb down 1
 17. aggu :

  Je to naprostá hloupost. A oprašování tristního stavu „na kopci“ a ulice Michálkovické. Ulice je předimenzovaná (stejně jako celá ta pitomá estakáda) a měla by se stát tím, co chce MAPPA dole, tj. bulvárem se zklidněnou dopravou. Ergo celá lávka by se měla sundat, a ne renovovat.
  Když ten projekt někdo zahájí, problém celé lokality se zase zvětší. Navíc, Bazaly neumřely. Jen (zatím) zvítězil jednou politickou stranou protlačený dotační projekt. O jeho smyslu pochybovat nelze, jen je postavený na místě, kde stát neměl. Nejjednodušší bude počkat na uplynutí doby hájení dotace a začít plánovat nový fotbalový stadion na Bazalech. Zemní práce jsou hotovy.
  Vyhlídka na město může být součástí prohlídkového okruhu na novém stadionu Bazaly ;)
  Pokud chce někdo rozhlednu na Slezské, tak ty už jsou v okolí hotové. A hned dvě. První je vyhlídková (vodárenská) věž na Hladnově z roku 1909. Ta má „trochu“ problém s pohledem na západ, kde dnes stojí vysoká bytovka. A ta druhá, která žádný problém nemá, je těžní věž dolu Terezie z roku 1842. Je o 50 let starší než Petřínská rozhledna, je mnohem hezčí, a jdou z ní vidět kromě Ostravy i Beskydy a Jeseníky ;)
  Celý areál Bezruče by mohl být součástí centra Slezské. Všichni, včetně radnice na Slezské, roní slzy, že ho Slezská nemá. Jenže to by si museli vážení ostravští a slezskoostravští radní, kteří mají rádi svůj „vesnický“ klídek, vytáhnout hlavu z …. a začít něco dělat.
  Slezský kopec a jeho úpatí až k „hradu“ má obrovský potenciál. Na každém rohu historie. Ostravští politici „ten potenciál“ nechávají ležet na zemi :-/

  Thumb up 4 Thumb down 1
 18. aggu :

  PS: Viditelnost z věže Terezie, orientačně cca 15m nad zemí.
  https://ibb.co/ZHq1T32
  Kruhový výhled.
  Problém dělá jen Ema v malé výseči, ale tu bych asi nechal být ;) Výhled na Havířov holt musíme oželit.
  Z „bazalávky“ se můžete podívat jen jedním směrem.
  Už za ten rouhačský název by autor zasloužil….

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. rom :

  Bazaly – na každou svini se nejde řezník, ale už to mu moc nevěřím. Měli jsme spadnou jak Rangers do 4. ligy a už jsme byli zpět.

  King Baník!!!

  Thumb up 1 Thumb down 3
 20. davidb :

  aggu:
  S předimenzovanou Českobratrskou a Michálkovickou naprosto souhlasím.
  Ta cesta na nic nenavazuje.
  Udělat jí dvojpruhovou, na kraji cyklostezky.
  Souhlasím i s tím centrem kolem Terezie. I když nevím čí jsou tam pozemky.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. adamous :

  Lávku nad stadionem Bazaly a její okolí čeká ohromující proměna. Nebudou chybět ani modré baníkovské sedačky:
  https://polar.cz/zpravy/ostravsko/ostrava/11000024680/lavku-nad-stadionem-bazaly-a-jeji-okoli-ceka-ohromujici-promena-nebudou-chybet-ani-modre-banikovske-sedacky

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. aggu :

  adamous: :-/

  Thumb up 2 Thumb down 2
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Ten rám mi přijde zbytečně široký. Výhled bude spíše kazit.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 24. D-r :

  Martin [msstavby.cz]: Také mě to napadlo jako první.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.