Územní studie Černé louky

19.6.2012 byla veřejnosti představena upravená studie území Černé louky, jak bude příští středu předložena k odsouhlasení zastupitelstvu města. Zájemci se sešli v budově Alternativní scény Divadla loutek v hojném počtu asi 50 lidí, mezi nimiž byl mimo jiné i architekt Josef Pleskot, který byl v porotě při výběru projektu v urbanistické soutěži v roce 2010 v rámci kandidatury na Evropské město kultury 2015. A jak zdůraznil, tak za občany přišel i Josef Světlík, šéf Vítkovic.

Projekt prezentovali primátor Petr Kajnar spolu s hlavním architektem města Ostravy Cyrilem Vltavským.

Bylo zdůrazněno, že to, co se aktuálně bude schvalovat, a co je podstatou vybraného návrhu, je:

 1. změna vedení dopravy, kdy se opouští silnice podél Ostravice, která je odkloněna a vede kolem Vily Terezy (tzv. Nová Pivovarská) a navazuje na ulici Pivovarskou
 2. jsou jasně definovány plochy pro zastavění a to povahou solitérních budov
 3. je zároveň jasně definovaná plocha, která zůstane jednoznačně nezastavěná
 4. každá z budov by měla splnit závazek dvou pater parkovacího prostoru

V tomto stádiu se neřeší ani povaha, ani tvar, vzhled, nebo hmota jednotlivých budov, jsou jen jasně definovány plochy pro zastavění. Bylo řečeno, že vzhledem k aktuální situaci kolem Regionálního operačního programu není jisté, že na jednotlivé projekty budou peníze, ale vyloučeno to není. Hlavní snahou je dostat tento koncept do takového stádia, aby jej občané města vzali za svůj a byl tedy v budoucnu jednodušeji realizován, než za situace, že se změnou vedení města se začnou protlačovat změny a všechna dosavadní práce půjde v niveč.

Padla také zmínka o myšlence vytvoření dopravního uzlu a související přeložky tramvajové tratě v oblasti stávající zastávky Výstaviště.

Oproti původně prezentovanému návrhu se změnilo víceméně rozmístění budov – např. případně realizovaná koncertní síň by měla být nedaleko řeky u Vily Terezy, původně byla navrhována u Divadla loutek, kde by ale těsně sousedila s tramvajovou tratí, což by mohlo způsobovat akustický problém.

Co se týče povahy budov, tam zůstalo zopakováno již známé. Snaha bude realizovat výstavní síň, koncertní síň, bytové domy, kancelářské prostory, waldorfská škola apod. Vše je podmíněno zájmem investorů a povaze předkládaných projektů.

Související články


Komentáře

 1. Martin [msstavby.cz] :

  Mne velmi překvapilo, jak pan primátor ovládá vše kolem zelených střech, a že jsou vlastně ještě přítěží a neekologické. I když takových slabých chvilek měl více…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. Fred :

  No takze tu parkovaci budovu vazne chteji zbourat. Jako ja tenhle pristup nechapu. Na jednu stranu každý vyklada jak se musí setrit, pak prijde se studii, kde něco co se z veřejných penez postavilo, proste zboura. Však co jeho peníze to nebyly ze ano… :(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: no.. jako on rikal, ze „zelena strecha“ apriori neznamena ekologicnost.. na tom asi neni co vytknout, ale to bylo takove zbytecne slovickareni. oni vsechno prepocitavaji na vydaje a nevim, jestli nekdo umi vycislit, jaka je adekvatni castka pro udrzbu nejakeho kere na strese..

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. Nimrod :

  Hlavně si myslím, že je zbytečné se nad tím rozčilovat. Když se podíváte na klesající trend výdajů v investiční části rozpočtu města Ostravy za poslední 3 roky, přidáte si k tomu, že ÚHA zpracovával jen pitomou studii 1,5 roku, tak výsledkem je tempo naprosto šnečí. Tímto tempem se bude stavět 20 let. Opravdu to není tak, že se nějaká budova bude příští rok bourat. Ale když už se třeba za 5 let zbourá, tak zde vyrostou další, kdy ty parkovací místa (snad) budou zachována – což bylo rovněž tlumočeno jako jedna z regulačních podmínek pro potenciální investory.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Tomas T. :

  Nimrod: Tak tak, kdyz si prectete ten text nahore, tak tam je napsano ze pod kazdou budovou by mely byt aspon 2 patra podzemnich garazi. Za dalsi to neznamena ze parkovaci dum se bude bourat pristi rok, je docela mozne ze se bude stavet az za 15 let a do te doby to bude uz potrebovat kompletni rekonstrukci. Dalsi vec je ze ten dum je montovana konstrukce, a je celkem mozne to rozebrat a postavit jinde. Jeden z projektu s na cernou louku s tim dokonce pocital. Nehlede na to …. ze ten dum tam opravdu nema co delat. Je to zbytecne plytvani verejnym prostorem. Chyba byla ze pri rekonstrukci namesti se nevybudovaly podzemni garaze pod nim. Coz ale myslim take neni zabite, jelikoz to namesti bude za 15 let v dezolatnim stavu take, kdyz se podivate v jakem stavu je po par letech uzivani. Takze se to bude moci vybudovat v budoucnu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomas T.: no, je fakt, ze si nevybavuju, ze bych slysel o terminu tech terennich uprav, ale citim jakousi prioritu na vybudovani toho koncertniho salu (rsp. alespon to pusobi, ze na tom travi vsichni docela dost casu). jakmile se ten bude stavet na miste, na kterem se dohodli, tak se automaticky rusi prijezdovka k tomu parkovacimu domu, takze ten ztraci smysl.

  analogicky kdyby se realizovaly jen ty terenni upravy tak, aby clovek volne dosel az k brehu ostravice..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Hynek [msstavby.cz] :

  +video „Územní studie Černá louka“

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  +komentar na ostravablog.cz „Prezentaci Černé louky naplnila nejasná vyjádření“: http://goo.gl/nSrLS

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Sanju :

  No… ti z vás, kteří prezentaci navštívili – máte podobné pocity jako pisatel výše odkazovaného článku?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Nimrod :

  Sanju: Tak opravdu by mě zajímalo co za „odborníka“ na tom Blogu to psalo. Jde vidět, že nemá ponětí o samosprávě, o fungování obcí a investičních cyklech. Tento pán, nebo kluk, asi postavil tak maximálně bábovku na pískovišti, když si myslí, že se vše musí vědět hned a vše se musí postavit během 2-3 let.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  Sanju: to se neda rict, je to subjektivni komentar zacinajici Patem a Matem, takze se to dost tezko da merit objektivnim metrem.

  par do oci bijicich veci, ktere jsem ja osobne mel jinak:
  – nebylo prekvapenim, ze se nevi, co tam bude konkret stat, natoz jak to bude vypadat (budovy)
  – nebylo prekvapenim, ze se nevi, jak se to bude financnovat, do jake miry pujde o soukrome investory atd. podle me neexistuje clovek, ktery by to v takovem casovem horizontu umel rict (i s ohledem na deni v ramci EU)
  – chapu poznamku o „line“ vytvarne obci – a mozna takova poznamka bude k necemu dobra, i Svetlik lamentoval, ze lidi musi prestat cekat, co jim tu kdo postavi (a maximalne brblat, jak blbe to je), ale proaktivne vytvaret projekty a protlacovat je, aby na ne ziskali prachy mesta, nebo EU.

  – chybi zminka o tom, ze hlavnim duvodem, proc se to v tomhle relativne vagnim stadiu zverejnuje (coz je v tom komentari taky radne rozmaznuto), je presne to, z ceho ma autor obavy – aby tenhle projekt, ktery uz spolykal plno penez a energie, nebyl smetnut ze stolu s novym vedenim mesta, pripadne na zaklade jinych tlaku. proste lidem se vec (obecne) musi libit a musi za ni pripadne byt ochotni bojovat (ale v poctu 50 lidi by to asi nijak slavne nedopadlo). toto podle me je spravny postoj, jinak se tu nepohnem a bude se jen utuzovat ta propast mezi lidma a radnici.

  – kdyz se argumentuje o tom, ze tenhle projekt neresi sirsi vztahy, melo by se napsat, ze bylo receno, ze to resi projekt jiny (ackoliv to bylo receno na muj vkus trosku rozpacite).

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „Černá louka: o krok blíže k realizaci?“: http://goo.gl/lxb3b

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „Černá louka: nové centrum Ostravy? Podívejte se na vizualizace“: http://goo.gl/gbYJq0

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. Balde :

  fandim, ale dřív jak za 50 let to nebude :D

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.