Uvolnění místa pro Central Opava

Věžák ministerstva zemědělství má být do dvou let odstraněn z lokality u Horního náměstí v Opavě. Následně se má na jeho místě realizovat nové obchodně-společenské centrum Central, které je nasmlouváno od roku 2005. Původní projekt se však bude upravovat.

„Město za souhlasu ministerstva financí uzavřelo smlouvu s ministerstvem zemědělství,“ ohlásil výsledek jednání o výměně nemovitostí, jež trvala od roku 2006, primátor Opavy Zdeněk Jirásek. Věžák bude prázdný od února. A hned v polovině roku 2014 by měla začít demolice. Odstřel není kvůli okolní zástavbě možný, výšková stavba se bude rozebírat. Náklady by měly podle prvních odhadů činit 9 milionů, město však předpokládá, že vysoutěží nižší cenu.

Peníze pak městu zpětně uhradí společnost Crestyl, která se na místě chystá postavit areál Central. Povinnost srovnat věžák se zemí pro Opavu vyplývá ze smluv uzavřených s tímto developerem v roce 2005. Nejpozději musí věžák padnout do tří let. Pokud by Opava vzniku centra zabránila, stálo by ji to stovky milionů.

Stanovit konkrétní termín, kdy se obchodní centrum ve městě objeví, je podle Omara Koleilaty, generálního ředitele skupiny Crestyl, zatím předčasné. Podle posledního dodatku smluv, který developer s městem podepsal letos, by se však kolaudace obchodního centra měla uskutečnit nejpozději v roce 2020.

Oproti původním plánům došlo ke změnám. Do nového územního rozhodnutí je potřeba zakomponovat získaný pozemek pod věžákem ministerstva zemědělství a naopak z něj vyloučit historickou měnírku a parčík u Popské ulice. „Ten archeologové vyhodnotili jako nejcennější území,“ vysvětlil náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

Z původního návrhu obchodního centra zbyl koncept zachování historických ulic Pivovarská a Radniční. Naopak už je teď jasné, že se objekt o patro sníží a jeho součástí nebude víceúčelový sál pro 600 lidí.

Model původně zamýšleného projektu z 2010:

central-opava

zdroj: idnes.cz