Úvalno otevírá přírodní biotop

Unikátní přírodní koupaliště se zítra otevírá v Úvalně na Bruntálsku. Takzvaný biotop, ve kterém se voda čistí biologicky, vybudovali na místě starého koupaliště. Podobných koupališť je v republice jen 22. „V létě mi vadí, když je tam hodně lidí, ale chlór mi nevadí. A chodím plavat celkem často,“ říká Viktorie, která podle svých slov vyhledává spíše bazény než přírodní koupaliště.

Naopak její kamarád Prokop je zastáncem spíše přírodních nádrží. „Na bazén jen v zimě. Vadí mi ten chlór. Když můžu jít do přírodního, tak určitě si vyberu nechlorované koupání,“ říká.  Právě nové přírodní koupaliště se brzy otevře lidem v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu tady vybudovali přírodní biotop. Ten bude první svého druhu v kraji. Podle starosty Radima Šimka (nezávislý) stálo unikátní koupaliště přes osm milionů korun.

„Pátrali jsme po tom, jak to koupaliště zrekonstruovat a jak zajistit, aby provoz byl aspoň trošičku rentabilní, protože to klasické koupaliště mělo v našem případě velmi drahý provoz. Je na kopci, což je taková rarita. Jen doprava vody na to místo je nákladná, takže jsme narazili na variantu biotopu,“ vysvětluje starosta.  V celé republice je zatím jen asi 20 takovýchto biotopů. „V Rakousku to funguje dlouhá léta. Voda je přiváděna na kořenový systém, který zajišťuje ve štěrkovém podloží tu čistící schopnost,“ popisuje mluvčí krajské hygieny Radim Mudra.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.