Urbanistická studie Karolina

Vizualizace urbanistické studie zkoumající možné umístění hotelu a polyfunkčních budov do prostoru mezi Frýdlantskými mosty a obchodním centrem Forum Nová Karolina.

Autor: Ing. arch. Josef Pleskot / AP atelier ( Spolupráce s Petrem Sýkorou a Davidem Ambrosem )

Na této vizualizace můžete vidět možnou výstavbu v širším kontextu, kterou by centrum Ostravy rozhodně potřebovalo.

V současné době město Ostrava nabízí pozemek ve zmíněné lokalitě k prodeji pod názvem „Slza„.

zdroj: apatelier.cz

Související články


Komentáře

 1. Centrumák :

  Vyzývám pana Pleskota, aby už svými zvrhlými návrhy přestal kazit Ostravu. Uznávám, že je to jistě otázkou vkusu, buď se líbí nebo jednoznačně nelíbí, nic mezi tím není. Nicméně město razí projekt SLZA a nyní se do toho plete zase pan Pleskot.
  A především pak, aby pan architekt hlavně již přestal ostřelovat a napadat stavbu Prodloužená Místecká III. jelikož ten dopravní špunt u bývalého zimního stadiónu opravdu nepomáhá nikomu!!

  Thumb up 11 Thumb down 48
 2. balde :

  osobní názor: v tomto místě se klidně může jít více do výšky, aspoň jedna z těch budov může mít min deset pater, a ten podchod co tam je naznačen bych vyměnil za lávku která by spojila nákupní centrum, ty nové budovy na pozemku Slza a rovnou šla přes Frýdlantské mosty.

  Thumb up 15 Thumb down 2
 3. LK :

  Mě se osobně Pleskotovo řešení líbí více, než Slza. Je pravdou, že výškové dominanty nemusím. MOc se mi líbí kompaktnost Pleskotova řešení a schování Karoliny za vícero budov (rozmělnění pohledu)

  Thumb up 26 Thumb down 5
 4. aggu :

  To povrchové parkoviště je tam vyloženě směšné. A jen prohlubuje největší místní problém, který zde vznikl – mrtvý parter na druhé straně „ulice“.

  Thumb up 24 Thumb down 1
 5. vojta :

  Za tento návrh bych nechal p. Pleskota veřejně ukamenovat. Jak může někdo na tak lukrativním místě navrhnout více budov, a ne jednu výškovou, která by se mohla stát dominantou?

  Thumb up 12 Thumb down 32
 6. Crazym :

  Ale jo, za mě jo a taky bych šel ještě trochu do výšky i když z té letecké vizualizace se to zdá být dost vysoké. Jen škoda, že se asi ničeho z toho nedožiji :-)

  Thumb up 26 Thumb down 0
 7. ina :

  Dotaz na centrumáka, co si mám představit pod větou město razí projekt slza a plete se do toho….???
  Město prodává dva pozemky a jeden z nich se jmenuje slza. Potom musí nastoupit projektant. A když to město prodá, stejně si projektanta vybírá novy investor…

  Thumb up 15 Thumb down 0
 8. A :

  ina: Mesto ma podmienku, ze budova, ktora bude stat na slze musi byt vysledkom architektonickej sutaze.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 9. Jirka :

  vojta: vy jste snad posedlí vyskovyma budovama. Doufám že to Ostravu mine

  Thumb up 8 Thumb down 26
 10. Pavel :

  I já bych přivítal , aby nové objekty byly vyšší, a taky tvarově a materiálově rozmanitější. Aby přerazily ty tupé krabice Fukušimy.

  Thumb up 28 Thumb down 7
 11. rom :

  Můžeme si malovat co chceme, ale někdo to musí zaplatit. A zde je problém – do Ostravy bohužel nikdo nechce. Jsou tu obrovské volné plochy pro výstavbu kanclů atd. – výsledek je, že i ta Olomouc jede úplně jinak. To jsou bohužel objektivní fakta. Můžeme dělat jakékoliv akce typu Tretra, Colours atd. – ale výsledky nejsou. Takže tak.

  Thumb up 19 Thumb down 27
 12. FM :

  A: ta podmínka architektonické soutěže byla v původním tendru, který nevyšel. V tom novém už není, alespoň podle pozemky.ostrava.cz

  Thumb up 6 Thumb down 1
 13. abc :

  rom: Ahoj Jano!

  Thumb up 5 Thumb down 1
 14. rom :

  abc: nejsem Jana )

  A bohužel je to tak – jmenujme konkrétní projekty, které jsou aktuálně v nějaké pokročilé fázi – nemyslím ve vizích města, ale investora – pokud již by byl ve finále, tak připočítejme 2 roky na stavu. Takže? Budu velmi rád, když to bude jinak. A nemyslím univerzitu, knihovnu, koncertní halu. Myslím soukromé investice, které tady dostanou reálné peníze a lidi.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 15. D.L. :

  abc:
  ano, píšete mi ze srdce… je to legrační jak si někteří lídé mění jména a píšou ty své neustále nesmysly a lží, kterým snad ani oni sami nevěří a umí jen HEJTOVAT ty své stupidity… JANA ALEŠ to jsou jen některé komické figurky tohoto webu… Možná by mohli lidé z tohoto webu začít IP.Adresy těchto trotlů blokovat.

  Thumb up 7 Thumb down 9
 16. David :

  Nejel náhodou par primátor prezentovat tuto lokalitu pro zahraniční investory s tím, že tam má být nová dominanta města?
  Tohle řešení žádnou dominantu nenaznačuje, je to nějaký mix budov alias uvidíme co vše se tam vleze a tak to bude. Šokující, že to vychází od Pleskota, asi by se měl pan architekt věnovat architektuře a raději zapomenout na urbanismus! Tohle ani nikde neprezentovat, je to výsměch Ostravě!!!

  Thumb up 9 Thumb down 13
 17. Jirka :

  David: jdi se vycpat dominanto

  Thumb up 3 Thumb down 13
 18. rasta :

  Klasická šuplíková malůvka. Navíc blok, který má navržen na Poděbradově ulici by trošku víc zabil jeho bílý stín za Domem umění. Ten parking venku v tomto rozsahu určitě ne a ty tři objekty by mohly postupně stoupat až v dominantu nejvyšší… můj názor

  Thumb up 10 Thumb down 1
 19. abc :

  rom: Jasně, veřejné investice typu koncertní hala tady žádné „reálné peníze a lidi“ nedostanou, jen ty nereálné peníze a nereálné lidi :-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 20. abc :

  D.L.: Hlavně jsou takové komentáře neskutečně nudné, úplně o ničem, ztráta času. Kritika je samozřejmě dobrá, protože nás to posouvá dopředu, ale toto neustálé naříkání v duchu „všechno je tady špatné“ (bez jakéhokoliv konstruktivního prvku) žádná skutečná kritika není. Je to spíš sonda do frustrovaných a nešťastných dusí. Tady se přijdou vyventilovat, uleví se jim, líp se jim pak spí – ale kdo to má číst?

  Thumb up 17 Thumb down 1
 21. rom :

  abc:
  DL:

  Vaše úvahy jsou k smíchu, takže nebudu komentovat. Ale ještě jednou – co velkého se bude v širším centru komerčně stavě?

  Thumb up 3 Thumb down 5
 22. aldar :

  V situaci je navržena přes ulici 28.října kompaktní bloková zástavba velmi blízká Ostravě ale za Domem umění díky jeho tzv. „Bílému stínu“ je z této typické ostravské zástavby vylomen zub! A v nadhledových pohledech je tzv. „Bílý stín rozmazán, aby nebylo vidět jak nesmyslně trčí…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 23. aggu :

  rom: Nová Karolina je jeden z největších soukromých developerských projektů v ČR. Staví se pořád. K smíchu?

  Thumb up 8 Thumb down 11
 24. MM :

  Zástavba této lokality je určitě potřeba, ale veřejnost tam chce mít zeleň viz. diskuze na FB. Je to smutné. Co se týče realizace, tak tomu nevěřím. Proč? Protože pokud není velký nájemce dopředu, nikdo nezačne stavět na zelené louce. On si to málo kdo uvědomuje, ale ceny pronájmů komerčních nemovitostí jsou nižší než před krizí, dokonce i v devadesátkách když vidím některé nájemní smlouvy, tak se mi přetáčejí panenky. Jsme sice v ekonomickém boomu, ale všichni jdou tvrdě na cenu. Firmy vydělávají velké peníze, ale handrkují se o každou korunu. Určitě to má logiku, ale všeho moc škodí. Pro zahraničního investora je takový trh absolutně nezajímavý. Navíc podmínky pronájmu developerů jsou pro zdejší malé ryby jako z jiné galaxie. Smlouvy na 5 a více let. Vybudování kanceláří za vlastní peníze, bankovní garance a další platby. Toto nikdo jiný než globální firma nedá.

  Když mi přijede na prohlídku kanceláří v centru za 20 tisíc majitel v autě za 4 miliony, vykládá, že má 20 zaměstnanců (IT firma) a pak začne řešit výši nájmu, jak je to drahé. Jak má majitel vůbec řádně pečovat o majetek když by měl pronajímat pod náklady. Jsme neuvěřitelní kolenovrti. Musíme změnit myšlení. Ne jak ušetřit, ale jak vydělat. Pak se bude dařit celému městu!

  Thumb up 28 Thumb down 0
 25. Martin :

  Tento projekt je z května 2018. Kdo byl investor?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 26. abc :

  rom: Prý nebudete komentovat, ale hned v další větě komentujete. Kloubouk dolů mistře, to fakt každý neumí. Schválně jestli tentokrát dokážete nekomentovat…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. AC :

  V pátečních HN vyšla informace, že architekti Chybík+Krištof se účastní v Ostravě architektonické soutěže na nejvyšší budovu v ČR.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 28. aggu :

  AC:
  Závěr článku:
  „Ateliér si získal také důvěru bohatých investorů, jakými jsou skupina Penta, švédská Skanska nebo největší tuzemský developer bytů Central Group. V Ostravě se ateliér účastní soutěže na nejvyšší dům v Česku. „Bez letiště máme podepsané a aktuálně projektujeme stavby v hodnotě 15 miliard korun,“ říká Krištof.“
  Víc tam není.
  O jednom projektu a investorovi bychom věděli, že…. ;)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 29. Jan :

  aggu: Jakem prosim pripomen.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. FM :

  Zajímalo by mě, jak to vypadá s prodejem těch pozemků na Karolíně – označených slza a trojzubec. Zájemci měli podávat nabídky do 30.9.2019 a zatím žádné info.. Nemáte někdo bližší informace? To by byla škoda, jestli se nikdo nepřihlásil..

  Thumb up 12 Thumb down 0
 31. PetrP :

  Město prodalo pozemky vedle obchodního centra, má se stavět administrativní budova viz. https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/ostrava-prodava-trojzubec-v-centru-mesta

  Thumb up 14 Thumb down 0
 32. adamous :

  PetrP: Skvela zprava, tak snad to vyjde a nezustane to lezet ladem jako ten pozemek od CTP vedle Tieta, kde se neustale posouva termin stavby.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 33. balde :

  PetrP: pokud to bude minimálně tak kvalitní jako Karolina Office Park tak se těším a pokud developer propojí lávkou budovu z Karolinou v místě mezi toaletami a restaurací Coloseum, tak smeknu.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 34. D-r :

  balde: Bylo by hezké kdyby vzhledově to bylo podobné Trojhalí s nějakými moderními prvky.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 35. Dejv :

  Jsem moc rád za každou novou stavbu. ALE je to teprve druhá administrativní budova za 6 let co vládne ANO a ČR a kraj zažíval nejsilnější ekonomický růst. Navíc je vše teprve ve fázi koupi pozemku.

  Thumb up 6 Thumb down 8
 36. 109 :

  Transparentnost šla zase stranou, přitom město slibovalo, že si na Karolině pohlídá architektonickou podobu. A nyní nemáme ani vizualizace, regionální novináři na to zase nic. Stavbu bude realizovat firma, která dosud především zaplácávala volnou půdu plechovými boudami a nyní nabízí poddimenzované podzemní parkoviště, tudíž čekám další auta všude okolo, protože trolejbus s intervalem 20 minut není pro pracující žádná atraktivní alternativa.

  Thumb up 2 Thumb down 13
 37. Martin [msstavby.cz] :

  109: Jak bude vypadat budova můžete vidět zde, v materiálech na zastupitelstvo. https://www.ostrava.cz//uloziste/zastupitelstvo/materialy_ZM/vo1822/z13verejne/

  Bohužel materiál je naskenovaný, černobílý, velmi nekvalitní. Stavba jde jen matně rozpoznat. Vzhledem připomíná administrativní budovu v Karlíně, ale podlažní půdorysně propojená. https://www.pragueoffices.com/properties/butterfly-praha-8-karlin-pernerova/

  Již jsem požádal mé kontakty, jestli nemají materiál ve vyšší kvalitě.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 38. vojta :

  Martin [msstavby.cz]: Poslal jsem vám vizualizaci přes kontaktní formulář.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 39. balde :

  Už na příštím jednání zastupitelstva by měli zastupitelé hlasovat o prodeji Slzy, pozemku mezi ulicí 28. října a nákupním centrem.

  Město už ladí kupní smlouvu. „Firma tam hodlá postavit specifický výškový dům, který nabídne kombinaci více funkcí: hotelu, kavárny, malých obchůdků i bytů,“ nastínila Bajgarová.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/nova-karolina-ostrava-prodej-pozemku.A200305_537390_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 13 Thumb down 0
 40. balde :

  vojta: Martin [msstavby.cz]: opravdu špatná kvalita v těch materiálech, snad se vám podaří sehnat kvalitnější, jinak kdyby tam stálo něco podobného, co zmiňujete tak by to bylo slušný

  Thumb up 7 Thumb down 0
 41. adamous :

  balde: Libila by se mne na tom miste nejaka dominanta. Kdyby to vecer svitilo treba i jako Zizkovska vez, tak bych se vubec nezlobil. Snad to bude mit pripadne vice nez 12 pater.

  Thumb up 10 Thumb down 5
 42. rom :

  Půjde dát prosím tu vizualizaci na web. Chtěl jsem napsat na magistrát, ať to pošlou v lepší kvalitě, tak zatím počkám. Dík!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 43. rasta :

  109: zjistěte si prosím fakta než do světa napíšete nesmysly. Contera jako taková, staví v Ostravě na území bývalých brownfieldů viz Kunčičky( areál bývalé cementárny) Hrušov(bývalá chemička). Vizualizace a projekt jsou známy. Další šiřitel poplašné zprávy s přezdívkou 109…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 44. 109 :

  Rasta: tak hoďte link na nějaký veřejný zdroj, který by nám ještě před zasedáním ukázal vizualizace. Já žádný nenašel a ty téměř neviditelné skeny/fotokopie na úrovni roku 1995 za relevantní podklad pro veřejnost nepovažuji, tím méně, že se jedná o tak strategický prostor. Je ostudou, že musí vizualizace sehnávat pan Martin.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 45. aggu :

  adamous: !

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.