Urbanistická studie Hrušov

Město Ostrava má zpracovanou urbanistickou studii městské části Hrušov.

Autor: Gogolák+Grasse

Cílem urbanistické studie bylo prověřit možnosti využití lokality. Výsledné řešení poslouží jako podklad pro změnu územního plánu Ostravy a bude dopracováno do podoby registrované územní studie. Urbanistickou studii pro území Hrušova vypracovala architektonická kancelář gogolák+grasse. Ta zvítězila ve výběrovém řízení, ve kterém byl zhotovitel vybírán na základě profesního přístupu a nabídkové ceny.  Do zpracování studie byli zapojeni zástupci města, městského obvodu Slezská Ostrava, vlastníků klíčových pozemků v území a dalších důležitých organizací. Nedílnou součástí procesu pořízení studie bylo také veřejné projednání s veřejností (viz níže).

Urbanistická studie:

 • ověřuje možnost rozvoje lokality jako kompaktní polyfunkční městské struktury 
 • vymezuje zastavitelné plochy a definuje vstupy a vjezdy do území 
 • nastavuje parametry pro zástavbu a veřejná prostranství 
 • navrhuje etapizaci zástavby, při respektování stávajících veřejných prostranství a infrastruktury 
 • prověřuje ponechání okolí říční nivy v krajinném řešení, s důrazem na propojení mezi urbanizovanou částí a okolím řeky 
 • zabývá se problematikou haldy přítomné v území

Vizualizace

Pro podobu budoucí lokality je však směrodatnější podívat se na situační plány, které definují otevřené a uzavřené stavební čáry. Vizualizace rovněž hmotově znázorňují výstavbu v místech, které studie nezpracovala (např. za ulicí Bohumínskou, či za železničním koridorem směrem k centru města). Pro přehlednost doporučujeme prohlédnout situace v odkazu na stránkách mappaostrava.cz, kde jsou k nahlédnutí ve formátu PDF ve vysokém rozlišení.

zdroj: mappaostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Utopický nesmysl…

  Thumb up 28 Thumb down 5
 2. Dr. Kohn :

  Mapa ukazuje blbě na průmyslovou zónu.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 3. Tomas :

  Crazym: Právě,mi to smysl dává…Je to lokalita ve městě,která si zaslouží menší zástavbu,řadovky,rod.domy…stejne lokalita nad Zofinkou byty,stejne jako Svinov byty,radovky a rod.domy+vozovna byty…to má sakra smysl…Využíváš služeb města,školy,skolky+MHD …nemusíš se plahocit autem z nějaké vesnice 30-60min.do práce ..atd…

  Thumb up 14 Thumb down 2
 4. Vítek :

  Tomas: problémem je, že to leží v zátopové oblasti, je tam hluk z dálnice a železnice, spád z koksovny!!!

  Thumb up 18 Thumb down 2
 5. aggu :

  Přesně takhle si představuji jak by MAPPA měla fungovat. První krok. Lokalita je vynikající. A navíc, pravý břeh Ostravice je urbanisticky neustále zanedbávaný, město jako by žilo jen na levé půlce.
  Hluk z dálnice lze vyřešit technickým opatřením. A to i ve směru k Landek. Nic světoborného. Jen musí město zatlačit na ŘSD. A na SŽ.
  Co třeba:
  https://www.solarninovinky.cz/projekt-pv-sud-vedci-testuji-dalnici-zastresenou-fotovoltaickymi-panely-v-praxi/
  Koksovna tam nebude na věky. Jsou to už spíš roky než desetiletí.

  Thumb up 14 Thumb down 7
 6. David :

  za mě je to nesmysl, nevím kolik studentů na tom pracovalo… zvelebovat Bohumínskou ulici která je už tak hlučná a stavět podél ní bytové a obchodní jednotky je teda špatně a situovat další bytovky hned naproti nějakých hal – budou-li ty byty za miliony, kdo z těch lidí bude s radostí koukat na krabicovou Conteru? Tady máme pěknou lokalitu u řeky – ale výstavba podél řeky je minimální, může tam být mix různých terasových domů s nádherných výhledem, ale dělat tam jen nějaké čverečky a ponechat zbytek pozemků na venčení psů mi příjde velká škoda. Podél Bohuminské by měl vzniknout zelený pás s minimální výstavbou tak ať se zachytí hluk, prach. Dělat z ní nějaký bulvár? Jedná se o organický tvar pozemku – proč tomu neodpovídá samotné řešení? Uprostřed vede nějaký zelený pás se stromečky – proč když je tam mega zelené nábřeží podél řeky? Taky mohli Ti Pražáci nějak trošku pracovat s tou Haldou, něco kolem ní vytvořit, vymyslet… nezlobte se ale palec dolů.
  PS: Gogolák+Grasse nemají ani žádné realizace, jejich web stránky nefungujou… jak tihle mohli být vůbec osloveni, kamárádi koho? Už naší studenti na fakultě stavební by vymysleli něco co má hlavu a patu.

  Thumb up 14 Thumb down 4
 7. Crazym :

  Tomas: Smysl to dává jedině Asentalu, že by mohl udat 75 tisíc metrů neplodné půdy :-) Lokalitu znám velmi dobře už více než 40 let a věřte tomu, že po dostavění dálnice tam nechcete bydlet ani kdyby ta koksovna a teplárna naproti přes řeku zmizela mávnutím kouzelného proutku a to to tam už dnes je nebe a dudy proti tomu co jsem tam v mládí zažil a někdy to dokonce vypadá skoro romanticky https://mapy.cz/s/cacebeseku :-)
  To co tam vidím na té krásné omalovánce mi nedává smysl už jen z pohledu majetkových vztahů, už nejsme za soudruhů kdy strana a lid rozhodla, že tady bude stát třeba sídliště a nikdo neměl šanci. Dnes je tam různá skladba vlastníků a ne všichni budou ochotni prodat a v tom případě jsou ty malůvky k ničemu. Třeba zrovna já znám člověka co tam koupil 1400 metrů s barákem aniž by věděl co to bylo za lokalitu neboť žije v Anglii a dává si to pomalu do kupy na stáří a pro děti. Měl štěstí, těsně před koupí vystěhovali to ghetto a začala ve velkém rekonstrukce všech zbylých bytových domů spekulanty. Už za ním byli další spekulanti s nabídkou dvojnásobku toho co za to dal a fakt nebyl ochoten to prodat :-)
  aggu: Někdy si zajděte sem do protějšího svahu https://mapy.cz/s/dagalabeba podkud možno v této době kdy nejsou listy na stromech a pocítite okamžitě co to je bydlet u té dálnice. V létě to bývá lepší ale i tak to neustálé hučení je na prášky :-)

  Thumb up 5 Thumb down 5
 8. aggu :

  Crazym: Vždyť píšu, že řešení hluku od D1 je NUTNÉ po OBOU stranách.
  Nehledě na to, že Landek si jako NPP (a zároveň významná rekreační oblast) protihlukovou ochranu zaslouží.
  Snad na to někdo při blížící se rekonstrukci D1 pamatuje. Že ano, dámy a pánové z ŘSD? ;)

  Thumb up 10 Thumb down 1
 9. qwertz :

  Pochopil někdo, proč při stavbě dálnice rozpojili Bohumínskou a Koblovskou a napojení provedli svedením z mostu přes Odru dolů na Starou cestu v Koblově? Ani dnes to nedává žádný smysl!

  Každopádně obrázky ke studii naznačují, že do Koblova přes Odru se opět pojede přímo, a spodem pod mostem bude napojena pro změnu Bohumínská.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. David Böhm :

  qwertz:
  vydedukovat to jde z letecké mapy z roku 2006, kdy se to přestavuje. https://mapy.cz/s/gadudenema
  Osobně bych řekl, že se to výškově nevlezlo. A nebo kvůli bezpečnosti při odbočování kvůli zvýšené dopravě? Ale to fakt hádám.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. qwertz :

  David Böhm:
  S výškou problém být nemohl, protože most přes Odru zůstal původní a most přes dálnici už jenom klesá dolů vpravo. Zvýšená doprava nejspíše taky nedává smysl, protože se prakticky všechno směr Bohumín dnes jezdí po dálnici a po staré Bohumínské je provoz minimální.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. aldik :

  Kdyby tím investorem v lokalitě bylo aspon přímo město Ostrava. Nejsem si totiž jistý, zda potřebujeme další byty za x milionů na prodej/ případně bůh za jaké nájemné. Městské byty mívají obvykle nižší nájem než u soukromníků a to je to, co potřebujeme. Neříkám, že to mají sociální byty, jen prostě normální, ale městské. Ostatně když mají 3,5 miliardy na tu koncertní halu, tak by mohli najít i peníze na větší množství měststkých bytů, ne?

  Thumb up 3 Thumb down 7
 13. rom :

  už jsem to tu spal – nedávno jsem se byl podívat bývalém ghettu – stačí odbočit z cyklostezky na Lande – je tam opraveno několik baráků – odhaduji to na vyšší desítky bytů – předpokládám, že tam budou bydlet zejména zaměstnanci z těch hal – zatím tam není ale žádná další infrastrukturu – ta tam ale dříve nebo později dojde

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. M :

  aggu: souhlasím s tebou, že se to dá vyřešit. Ale jsme v Ostravě… Možná tak za padesát let by se mohl položit stavební kámen. Až se odhluční dálnice, vyrostou stromy, co budou chytat bordel z koksovny a udělá se nějaké protipovodňové řešení… A byty by určitě neměly stát miliony. Pokud má město na koncertní halu, mělo by mít i na tyto důležitější investice.

  Thumb up 2 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.