Univerzitní areál v Opavě se změní

Přístavba knihovny, která vyroste v areálu dnešního dvora budovy postavené v letech 1906 – 07 jako Zemské finanční ředitelství, bude sice tou nejviditelnější částí akce, ale rozhodně ne jedinou. V plánu je totiž komplexní rekonstrukce celého areálu, včetně stávající budovy, kde má najít své sídlo fakulta veřejných politik a učební prostory pro jejích cca 1 650 posluchačů.
„Už když jsme na konci března 2006 budovu získali, byl záměr jejího využití zřejmý,“ říká vedoucí oddělení investičního a správy budov Rektorátu Slezské univerzity Jiří Štefek. „Aby stávající budova vyhovovala výuce, je nutná její rekonstrukce. Dostavba ve dvoře má smazat dluh, pociťovaný k univerzitní knihovně, jejíž vybudování se stalo prioritou,“ specifikuje.
První verze celého záměru rekonstrukce je už z roku 2007. Jenže následující měsíce a roky přinesly dílčí změny, tou nejvýznamnější je asi snížení plánované přístavby o jedno podlaží. 14. dubna tohoto roku pak konečně Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vydalo příslušnou registraci a letošní podzim byl ve znamení zhotovení projektové dokumentace. Ta by měla být hotova do konce roku.
Nosný trakt a systém chodeb stávající budovy změn nedozná, dojde ale na nové rozdělení prostoru pracoven a poslucháren podle požadavků jednotlivých ústavů fakulty a mnohem více bude využit suterén a zatím ladem ležící podkroví. V suterénu se počítá s univerzitním archivem i příručním archivem fakulty, edičním střediskem, počítačovou učebnou a specializovaným pracovištěm pro specifickou výuku oborů všeobecná sestra a sociální patologie a prevence, v podkroví najde své umístění útvar tajemníka,“ vypočítává plány Jiří Štefek.
Budova na Bezručově náměstí je ale v ochranném pásmu městské památkové zóny. To si samozřejmě vyžaduje určitou obezřetnost. „Její rekonstrukce a dostavba z tohoto titulu vyžaduje součinnost s odborem hlavního architekta magistrátu města a pracovníky památkové péče. Zajišťuje ji projektant, protože stanoviska hlavního architekta i památkářů budou pro vydání územního rozhodnutí důležitá,“ uvědomuje si Štefek.
Podle původního záměru mělo být hotovo na konci roku 2012. Jenže už teď na univerzitě vědí, že to tak jednoduché nebude. „Z důvodu souběhu realizace stavebních prací při zachování výuky budeme ministerstvo žádat o prodloužení termínu v délce do 15 měsíců. Předpoklad ukončení akce se tedy reálně pohybuje v jarním termínu roku 2014,“ prognózuje Štefek.
zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.