Studie dostavby Masarykova náměstí

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám budeme po deset nedělí představovat poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Začínáme prací přihlášenou na YAA 2010: Dostavba Masarykova náměstí v Ostravě od Ing. arch. Ondřej Homy.

Tématem práce je znovupostavení asanovaného bloku budov na Masarykově náměstí v Ostravě a vymezení náměstí do původní obdélné podoby. Funkční náplň byla zadána v poměru 50% bydlení a 50% dalších městotvorných funkcí. Cílem bylo vytvořit polyfunkční objekt uprostřed města a oživit tak charakter Masarykova náměstí.

V původní urbánní struktuře na místě uvažovaného pozemku stál domovní blok. Ten byl v rámci asanace v r. 1968 demolován.

Hmotový koncept je skladbou dvou na sobě inverzních hmot, krystalu galerie a otevřeného atria ve vnitrobloku.

Jako náplň byly zvoleny byty, obchod, restaurace, kavárna a galerie. Funkční skladba počítá s byty na jihovýchodní straně s obchodním parterem, obchodní galerií v západním cípu a kostkou galerie v severním.

Galerie je koncipována jako spirálovitá rampa o dvou a půl otáčkách. Točí se proti směru hodinových ručiček a v poslední úrovni se přemosťuje do dalšího prostoru nad obchodní galerií. Je tak možno řešit stálou i dočasnou expozici.

Vedle galerie v poslední úrovni je navržena restaurace, která může být napojena na galerii v případě společenských akcí.

Skladba bytů je různorodá, byty jsou přístupné z pavlače v každém patře. Pavlač prochází skrze celou budovou v každém druhém patře a je ukončena společenskými terasovými zahradami.

Konstrukce galerie je ocelová rámová v diagonálním rozvržení, plášť je sendvičový s vnějším povrchem z plechových šablon a skrytou izolací.

Ostatní konstrukce jsou železobetonový skelet v modulové síti s hlavním rozponem 7,5 m.

Obvodovým pláštěm obchodní galerie je transparentní strukturální fasáda bez parapetů upevněná bodově do předsazené ocelové konstrukce, která je v podlažích kotvená do žb desek. Na jihu je možné pro minimalizaci energetické náročnosti použít dvojitý fasádní plášť.

Byty na jihovýchodní fasádě jsou stíněny přesahy stropních desek, rastr zasklené hliníkové konstrukce je zapuštěn dovnitř dipozice o 1-1,6 m.

Fasády ve vnitrobloku tvoří předsazená ocelová konstrukce s diagonálním rozvržením, na které se střídají atypické sendvičové panely s vnějším povrchem z plechových šablon a zasklení vysoce reflexním sklem.

Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Tak to je maras. Je to hodně citlivé místo o které se jedná. Snad poslední šance jak oživit centrum ale musí tam být postaveno něco co tam opravdu zapadne

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. martin :

  On by asi byl strašný problém místo takových kvazimoderních sraček inspirovat se staronovou zástavbou kolem Frauenkirche…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. michal :

  martin: Skvělý nápad!!! Drážďany znovu vyrostly do krásy. A byly zničeny totálně…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Tomas T. :

  No nevim…. jako nebranim se nove a nesmele architekture, ktera bude vyvolavat bourlivou diskusi a rozpory, ale nevim jestli toto je zrovna ono. Ty nahledy by nemeli delat cernobile ale barevne a udelat tech vizualizaci vice…. at si to lze lepe predstavit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. X236K :

  Co tam stalo pred valkou?

  Nechapu tu moderni posedlost pravitkem a sklem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. LabBrab :

  Ještě v roce 1967 tam stál celý blok domů…viz http://earchiv.ostrava.cz/amo/PaginatorResult.action?_sourcePage=uYw7CNwtXlKSVNQUZSX-0npkIBXhelr9AdrOmzntB0Y%3D&row=303 (snad to půjde otevřít, někdy to blbne)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Hynek [msstavby.cz] :

  LabBrab: zkusim tak. http://goo.gl/29eVy
  to v pozadi vedle textilu je nynejsi KFC

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. LP :

  A co jít jinou cestou a zavést zpět na Masarykáč tramvaje? To by oživení centra pomohlo nejvíc…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Tomas T. :

  LP: No to je zajimavy napad. Jen me nenapada kam by ta linka pokracovala dale. Nejake napady?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. LP :

  tak kdysi tam tramvaje jezdili… dalo by se to potom protáhnout kolem nabřeží třeba zpátky na Karolínu, nebo dál na Šenov a Havířov…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. bystra :

  mne se to (zcela nekriticky) libi

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. aggu :

  imho naprosto zásadní věc v centru. náměstí se musí vrátit historický obdélníkový půdorys. btw je to zvláštní, že tak obrovské náměstí měla Ostrava už od počátku ve středověku, když ještě polovina ostraváků běhávala do lesa trhat kořínky ;) V knížkách je to interpretováno jako důvěra lokátorů města v budoucnost Ostravy :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Ondřej H. :

  bystra: díky

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Ondřej H. :

  martin: staronové je asi stejný pojem jako kvazisračka. oba pojmy nemají žádnou hodnotu. V Drážďanech jsem byl, je to tam opravdu hezké, má to podobné měřítko jako Ostrava, na „staronové“ zástavbě mě zaujala jen uzavřená pasáž. Fasády jsou docela fádní replikou okolních budov, bez historického kontextu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Ondřej H. :

  michal: Drážďany jsou moc hezké město :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Balde :

  vubec by mi na naměstí nevadilo něco ve stylu ala Gugenheim :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Ondřej H. :

  aggu: http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?z_height=960&lang=cs&z_width=1280&z_newwin=1&map_root=1vm&map_region=mo&map_list=m031

  jo je to pravda…tady mapa ostravy z prvního vojenského mapování…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Ondřej H. :

  Ostrava vpravo nahoře, uprostřed obrovské náměstí. Je to od začátku „střed“ města :

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Ondřej H. :

  Hynek [msstavby.cz]: Zajímavé foto, taky jsem našel nějaká z té doby, ale tohle je nejlepší. Jestli jich máte víc, rád bych je viděl.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.