Spuštěn web k záměru gigafactory

MPO ve spolupráci s agenturou CzechInvest spouští informační web parklutyne.cz

Zdroj informací o možné výstavbě strategického podnikatelského parku u obce Dolní Lutyně, o které minulý týden rozhodla vláda. Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest spouští nový web www.parklutyne.cz. Cílem je zprostředkovat místním obyvatelům co nejvíce informací o parametrech projektu, o jeho dopadech na okolní obce, o přínosech pro region a o možných kompenzačních opatřeních.   

„Tato investice může být zásadní pro Českou republiku a naši ekonomiku. Uvědomujeme si ale, že s ní přenášíme na místní občany velkou zodpovědnost a vnímáme jejich obavy z tak rozsáhlého projektu. Jsme ale přesvědčeni, že pozitiva projektu jasně převládají. Proto se vynasnažíme, aby byla veřejnost co nejvíce informována o jeho přínosech a o tom, co všechno jsme připraveni udělat pro to, abychom zabránili jeho negativním vlivům,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. 

Jedním z nejdůležitějších komunikačních kanálů je microsite parklutyne.cz, která bude pravidelně aktualizována v průběhu projektu podle vývoje jeho přípravy. Obsahuje nejen aktuality, ale i sérii často kladených otázek a odpovědí na ně. Microsite zahrnuje také vizualizace možného projektu a vysvětlení postupu jeho realizace, která by podle současného plánu měla probíhat ve dvou etapách. První část bude realizovaná mezi dálnicí D1 a komunikací vedoucí z Dolní Lutyně do Věřňovic. V možné druhé etapě pak bude park rozšířen na celkovou plochu 278 ha požadovanou strategickým investorem. 

V nejbližších dnech lidé v blízkém okolí plánovaného parku obdrží informační prospekt se základními fakty ohledně projektu a další důležité informace ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a MSID. Naším cílem je transparentně a průběžně informovat veřejnost o přípravách projektu a odpovídat na veškeré otázky, které ohledně něj mohou mít,“ uvedl Petr Očko, vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací MPO, který je nyní pověřen řízením agentury CzechInvest.

V jednání je také setkání s občany v obci Dolní Lutyně. „Cílem je zprostředkovat místní obyvatelům co nejvíce informací o parametrech projektu, zdůraznit a vysvětlit přínosy pro region a společnost a rovněž se domluvit na podmínkách výstavby a kompenzačních opatřeních,” dodává Petr Očko.

pramen: Tisková zpráva MPO

Související články


Komentáře

 1. balde :

  nechápu ty co jsou proti, chápal bych kdyby podmiňovali výstavbu investicemi do infrastruktury obcí, případně ochranná opatření té ptačí oblasti, ale apriorně být proti fakt může být jen ČECH – NIMBY

  Thumb up 20 Thumb down 30
 2. vojta :

  už ať to stojí

  Thumb up 18 Thumb down 22
 3. Niaby :

  balde: Tak tedy na tvém dvorku ?

  Thumb up 19 Thumb down 6
 4. Permonik :

  balde:
  Já se přiznám jsem proti (prostě osobní názor).

  Z pohledu člověka co děla ve strojírenství. Jedna se pouze o druh chemicko-technologického provozů (kdy fabrika zanikla, zůstane plocha co zůstala po chemičce v Hrušově).

  Důvody:

  1, Dál bych přednost brownfildu, ale v minulém článku mi bylo vyčteno diskutery, že ta plochy musí být pohromadě a ejhle zde jsou dvě etapy a OV. (Na odkazu jsou zmíněny, že brownfildy nevyhovuji, ale proč?)
  2, Je to druhy „montovny“, není uváděno, že by se ty baterie zde vyvíjely.
  3, Není to poblíž zdroje surovin, ani to není poblíž fabriky (sousedství do 10km) kde se budou produkty montovat do finálního výrobku.
  4, Početní populismus – jednou to zaměstnává 7000 lidi, jednou 1000 lidi (možne zkresleni pomocí medii).
  5, Karvinsko má vyšší nezaměstnanost, stejně tam bude dost poláku. Stačí si zjistit jaké stavy v součástných fabrikách.

  Ostatní věci jsou sporné – někdo slíbí a splní, někdo slíbí a nesplní.

  Thumb up 39 Thumb down 7
 5. Jarek :

  Včem ta investice je zásadní?Postavím šedou halu, kostra sendviče relativně za pár peněz, všechno přivezu suroviny a materiál, pracovní síla reagující na teplo a světlo smontuje a odvezu.Vývoj výzkum nula, přidaná hodnota 0, zisky vyvedeny do ciziny, zaměstananí cizinců a pár místních(memento zony okolo Plzně a náplavy co tam dělají).Kromě zisku korporacím a nějakým drobným do stranických pokladen přínos nula.Největší parodie je potom blokování dálnice okolo Přerova a D49 versus tento paskvil na zelené louce a psoudo eko organizace.I tady se nejdou zdroje aby se přešlo tichým souhlasem.Kolik to je třeba kamionu denně?200?300? myšleno dovnitř a ven dohromady.Poláky dovezem maršrutkou na šichtu a ukro a mongoly ubytujeme v Karviné na šestce?

  Thumb up 35 Thumb down 10
 6. aldik :

  Využít nějaký brownfield, ne úrodnou půdu! Neříkejte, že tu žádný vhodný brownfield není, i s dobou dostupností po dálnici + železnici.

  A stejně jak se to postaví, tak nad tím budou Češi ohrnovat nos, zaměstnají tam cizince takže pro nás přínos nula, nula prd :D A kde kdo chce sice místa s vyšší přidanou hodnotou, ale upřímně – máme dost vzdělaných lidí na ty místa s vyšší přidanou hodnotou? A co ti ostatní?

  Thumb up 24 Thumb down 5
 7. balde :

  Niaby: na mém dvorku developer staví sklady, asi 150m od baráku

  Thumb up 4 Thumb down 4
 8. Josef Czempiel :

  Přečtěte si příspěvek „Jarek“

  Thumb up 2 Thumb down 3
 9. Lukáš :

  balde: asi to nebudeš mít za barákem že? Je tam kus krásné přírody, mimo jiné to naruší klid který tam je , za další je to zaplavova oblast kousek je řeka nijak chráněné místo takže při první povodní všechny ty chemické sračky to splachne z té fabriky. Za další vyskytují se tam chráněné druhý ptactva a mnoho dalších důvodu se dá hledat v Ostravě jsou místa po rekultivaci kde se dá stavět. V Plzni je s tím poslali do prdele tak proč bychom to měli mít my tady. Další továrna která vydrží po dobu daňových úlev a nemluvím o nesmyslnost elektromobilyty.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 10. bapi :

  Psal jsem to k minulemu clanku a napisu to zas: stejne tam budou aspon z pulky delat indonesane apod. Ne-li ze dvou tretin.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 11. Ondřej :

  Jsem zásadně proti, aby tady vznikla tsto gigafactory na baterie, jednak se jedná o fabriku, která absolutně nepodpoří český průmysl, protože se tam zaměstná pár Čechů a většina bude zahraničních (PL, UA) zaměstnanců takže nám do okolí Dolní Lutyně naženou akorát lidi, kteří nám naruší naší kulturu a klid ale navíc podpoří elektromobilitu, která svět nezachrání, zlikviduje náš český automobilový průmysl a podpoří ten čínský. Doufám že se podaří tě to projekt zlikvidovat a pokud ne budu jeden z těch co bude stát před tím bagrem, který se tady bude snažit kopat základ pro tento nesmysl.

  Thumb up 8 Thumb down 12
 12. Ondřej :

  Balde

  Ztrácíš orientaci. Možná tě to nesere bo nejsi zdejší, ale i tvůj český průmysl toto likviduje. Pokud jsi ČECH jak píšeš, měl bys bojovat proti než tady podporovat tento čínský průmysl.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 13. Archerr :

  Ondřej: Jak se podpoří čínský průmysl když se ta baterie vyrobí tady?Jak víš komu bude dodávat ta fabrika? Jak víš že investor je z číny?

  Thumb up 4 Thumb down 2
 14. Daniel Petráš :

  Vzhledem k tomu, že severní oblast MS kraje má nejvyšší nezaměstnanost z celé ČR, tak se dá tenhle projekt považovat za vítaný. Očekávám ale že většina pracovníků budou stejně cizinci.

  Thumb up 9 Thumb down 6
 15. davidb :

  Lukáš: aldik:
  Můžete mně ty místa, kde byste tuto továrnu postavili vy, ukázat?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 16. Svaz bojovníků za Dolní Lutyni :

  Lid Dolní Lutyně promluvil!!! Pan Ondřej bude stát před bagrem!!! Celosvětový pochod zrádných globalistických fanatoekomobilistů bude konečně zastaven!!! A Dolní Lutyně zůstane navždy etnicky čistá!!!!!!

  Thumb up 5 Thumb down 9
 17. Permonik :

  Daniel Petráš:

  Druhá nejvyšší v ČR, aktuálně 5,5 procenta. Pokud je nezaměstnánost do 4 procent (sezonní pracovnicí, čerství absolventí, čerstvě propuštění, lide s dlohodobým problemém se zaměstnát), už nastava stav nedostátku pracovníku. Vždycký bude nějaká nezaměstnánost.

  Rozdíl mezi 5,5 a 4 procenty je v kraji cca 16 500 osob. V zdejším kraji (zrovna v karvisnkém okresu) se mezi nezaměstnáne počitaji i hornici pobirajíci rentu a těch nebude zrovna málo. A pohybují že zrovna z bruntálského okresu zde budou dojiždět za práci.

  Takže argument zlepší nezaměsnánostmi přijde jen takové populistické heslo co slyším 20 let.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 18. Archerr :

  Permonik:To sice ano ale co problémy Liberty a návazných firem,OKD,Vítkovice steel,Vítkovicke slévárny,nově i go steel.Ikdyž než jednoho velkého giganta bylo by lepší malé a střední podnikání.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. Ondřej :

  Archerr
  A kde myslíte, že se vezmou ty suroviny na výrobu? Čína dodá suroviny, část Čechů to smontuje se zbytkem cizinců, kteří jsou levnější a Česko si potom za své peníze koupi tuto baterií pro EU tlačené elektromobily. Veškeré zisky pak poletí směrem do Číny a část zisku tedy bude mít ten utajený investor. Tím že tady smontujeme něco co není naše nás nijak ekonomicky nepodpoří.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 20. Venoušek :

  Už aby to stálo, alespoň bude práce a bude to mít vliv i na ostatní firmy aby přidali plat.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 21. Archerr :

  Ondřej: 1)A proč se tu suroviny netěží?Protože se pokaždé najde někdo komu ta těžba vadí stejně jako Tobě baterkárna a nemusí to být jen surky pro elektromobily, vzpomenu třeba ted těžbu kaolinu iu Vidnavy.2) Už ted je evropský průmysl závislý na dovozu z Asie vzpomenu třeba hořčík, o čipech a jinych komponentech nemluvím. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/nova-hrozba-pro-automobilovy-prumysl-dochazi-horcik-dovazeny-z-ciny-27300
  3)Nejsem nejaký fanda elektromobility ale ten obchodní risk zda to bude vynášet nebo ne, nese investor ne já.Tady je šance přilákat největší investici v historii a do našeho kraje.Tohle není Zemanovic gumárna ale výroba za 200 miliard.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 22. Permonik :

  Archerr:
  Já jsem taky pro více menších podniku. A nezminoval jsem v te uvaze kolik je volných prac. míst.

  K těm surovinám. Ne všechny se dají u nás těžit, a pak je tu rentabilita težby.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 23. Ondřej :

  Archerr

  Ono to není jen o baterkách. Je třeba se na to dívat komplexně. Hodně ve zkratce, i kdyby se to lithium začalo na Cinovci těžit tak by to pro ČR znamenalo zisk z těžby, nicméně do budoucna se pořád stáváme závislí na Číně a případně Rusku skrze výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, upgrade infrastruktury, apod. Dále uběhne čas a můžeme vedle Gigafactory tvořit skládku starých baterií, a těch důvodu je spousta proč nepodpořit něco, co má podpořit elektromobilitu. To, že zisky potecou jinam je jen malá část toho co tahle GD kravina způsobí Evropě. Proto nesouhlasím s tím, že je toto dobrá investice do našeho kraje. Našemu kraji to zase přinese akorát něco značně neekologického, nehledě na přísun cizinců, resp. levné pracovní síly, kteří prostě budou narušovat místní kulturu a lidé z toho radost mít nebudou. Pražákům je to jedno..

  Thumb up 4 Thumb down 3
 24. Venoušek :

  Tolik menších firem by nebylo taky kde dát,když lidí všude nic nechtějí.Ani v Karviné po bývalých dolech.A 7000 nových míst s dobrým platem,ho zvedne i v okolních firmách.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Ondřej: Můžu vědět, jak zahraniční pracovníci naruší kultury Dolní Lutyně a čím je zde kultura specifická?

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.