Revitalizace sídliště Kamenec

Jak nyní vypadá veřejný prostor na sídliště Kamenec, který v loňském roce prošel revitalizací?

Často kritizujeme štěrkové záhony, které jsou bohužel velmi často umisťovány i do prostředí, kde se vůbec nehodí. Nyní vám ukážeme, proč jsme ke štěrkovým záhonům skeptičtí.

Úprava sídliště Kamenec na Slezské Ostravě byla dokončena v druhé polovině roku 2021. Je zde umístěno hned několik květinových záhonů se štěrkovou mulčí. Tento druh záhonu by měl být údajně minimálně údržbový (pouze 1-2 za rok).
Tento typ záhonů, respektive trvalkové záhony, je však určen pro slunná a vysýchavá místa. Kamenná mulč by měla být frakce 8/16mm. Nejlépe světlejší barvy a pro účinnost v mocnosti mulče 5-8cm.

Z výše uvedeného nesplňují záhony na sídlišti Kamenec ani jeden bod. Snad jen v Ostravě je do parkového prostředí umísťován štěrkový záhon. Prostor mezi sídlištěm a nábřežím řeky Ostravice je plný vzrostlých stromů, poskytující stín. Rozhodně se nejedná o vysýchavé místo. Částečně je také použita frakce větší než 8/16.
Následující fotografie byly pořízeny 17. dubna 2022. V době, kdy se většina vegetace probouzela po zimě, byly tyto záhony již přerostlé plevele a travin, které tam nebyly zamýšleny.

Na většině míst nelze již ani rozpoznat obrubu záhonu. Jako obruba zde byl zvolen cortenový plech, který je používán pro své pohledové vlastnosti. Zde je zakopán v zemi. Hrana je vyšší než okolní terén, což mohou lehce přehlédnout malé děti. Zarostlá ostrá hrana pak může způsobovat problémy při sekání trávy.

Jedním z důvodů, proč jsou záhony tak zarostlé, je nedostatečná mocnost mulče. Doporučovaná vrstva v 5-8cm zde není splněna ani náhodou. Štěrk je umístěn jen povrchově a neplní zde tak žádnou funkci.

V lokalitě vznikl i tento prostor s pítkem a dřevěnou „podlahou“. Špatná realizace a v počátku i návrh však zapříčinila to, že při deštích se zde drží voda v poměrně velkých kalužích i na dřevěné ploše. Plocha je realizována z terasových prken typu Thermowood. Jedná se o tepelně upravené prkna, která jsou odolnější povětrnostním vlivům. I tak je každé dřevo náchylné na působení vody, vlhkosti a větru.
Prkna jsou zde upevněna k betonovému základu blízko terénu (zde jsou prkna namáhána na stoupající zemní vlhkost). V některých částech se drží kaluže po deštích přímo na prknech. V další části je pak umístěno pítko, kdy voda dopadá přímo na prkna. Tato kombinace není vhodná pro sebelepší odolný materiál.

V levé horní části můžeme vidět pítko. Strom je obklopen štěrkem a lokálně zvýšenou obrubou…

Pokud chceme ve veřejném prostoru používat dřevěné prvky a zajistit jejich dlouholetou funkčnost, je nutné je zbytečně nevystavovat vlhkosti. Podpořit prodění vzduchu mezi zemí a prvkem a dodržovat aspoň základní konstrukční zásady pro dřevěné stavby/objekty v kontaktu se zeminou.
Například takto:

Související články


Komentáře

 1. TML :

  Je to definitivní, hysterická posedlost červenobílým zábradlím se změnila na hysterickou posedlost štěrkovými záhony :D
  Navrhuji samostatnou rubriku Šterkstory

  Thumb up 27 Thumb down 13
 2. Martin [msstavby.cz] :

  TML: Namísto nic neříkajícího a obsahově prázdného komentáře napsat pozitiva/negativa zvládneme? :o)

  Nebo to jako před čtyřmi lety jiným svým komentářem nezvládneš?

  Thumb up 9 Thumb down 17
 3. Vítek :

  Bohužel pravdivé, peníze se vyčerpají na asi dotované akce a pak není na intenzivní a dražší údržbu nových věcí. Kvalitu nikdo moc nehlídá,končí se v nevhodném období a na jaře se to neřeší.

  Thumb up 18 Thumb down 1
 4. Nuny :

  TML: Zase nějaká potrefená husa z MMO nebo snad primo ze slezskoostravske radnice ?

  Thumb up 14 Thumb down 2
 5. Jarmil Buqa :

  Martin [msstavby.cz]:

  Pokud máte zájem i chválit, mohl byste se zastavit v Porubě. Tady je to opět moc hezké. Zrovna včera jsem si na Vás vzpomněl,jak jsem stál na křižovatce Opavská X Martinovská. Kytky kvetly, bzučel hmyz. Krasa.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 6. Dr. Kohn :

  Martin [msstavby.cz]: Ten poslední snímek jako vzor jste myslel vážně? Za mne je to ukázka naprosto nevhodného terénu. Město má být bezbariérové, a ne toto. Uvědomte si že společnost stárne, a lidí s pohybovými problémy bude jen přibývat.
  Chápu že tento projekt co byl realizován městem asi není úplně ok, ale to co jste dal jako příklad, je spíš příklad jak to už vůbec nedělat.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Dr. Kohn: Ano, myslíme to vážně, jinak by v článku nebyl uveden. Tento dřevěný prvek, který slouží pro posezení a pro děti u přilehlého dětského hřiště, má totiž dostatečnou konstrukční mezeru mezi terénem a dřevěnými prvky.
  Z technicko-ekonomickohého hlediska totiž není normální dělat dřevěné plochy prakticky na terénu.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. Dr. Kohn :

  Martin [msstavby.cz]: Tak zaplať pánbůh že nesedíte ve vedení města….

  Thumb up 3 Thumb down 4
 9. M. :

  Dr. Kohn: jako že si banda důchodců půjde zablbnout na dětské hřiště jo? Dobře no…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Dr. Kohn: To má být adekvátní odpověď na technicko-ekonomické parametry prvků v parku?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Zaslal čtenář. Hezu

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Dr. Kohn :

  Martin [msstavby.cz]: A pak že je Ostrava černá… to by měli ukázat všem těm škarohlídům!

  Thumb up 3 Thumb down 1
 13. Dan :

  Dr. Kohn: Co vice bychom chteli ze. Polovina toho, co je v tom sterku, tam nema byt. Reliefni dlazba plna plevelu.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.