Retail park Havířov Šumbark – Šenov, EIA

Záměr výstavby retail parku v Havířově-Šumbarku prochází posuzovacím procesem EIA.

Předmětem oznámení záměru „Retail park Havířov Šumbark – Šenov“, je realizace obchodního centra na rozhraní obcí Šenov a Havířov v Moravskoslezském kraji. Konkrétně se jedná o novostavbu komerčního retailového areálu, který zahrnuje tři objekty prodejen spojených do tvaru písmene „U“ a související zpevněné plochy. V jednom z objektů je plánovaná prodejna společnosti Billa, která bude nabízet sortiment potravin a další doplňkové spotřební zboží. V dalších dvou halách jsou navrženy čtyři menší prodejny, kde je předběžně uvažováno s prodejci oděvů a drogerie.

Nedílnou součástí záměru je napojení areálu na potřebnou technickou a inženýrskou
infrastrukturu včetně nového dopravního napojení a úpravy místní komunikace – ulice Marie
Pujmanové. Celková zastavěná a zpevněná plocha záměru včetně úpravy místní komunikace tvoří
cca 10 365 m2 , plocha zeleně zaujímá cca 3 050 m2.

Kompozice rozmístění objektů s otevřením ve směru na sever na sídliště Havířov – Šumbark je zvolena pro efektivní propojení parkovacích a obchodních ploch. Vzhled objektu bude řešen moderním způsobem. Hlavní plocha fasády bude tvořena profilovaným svislým plechem s mírným natočením, grafitově černé – matné barvy. Portály vstupů a výlohy budou prosklené, s automatickými dveřmi, lemovány výraznými rámy provedenými z imitace rezavých cortenových plechů a pilířů obložených stříbrnými hliníkovými pláty.

zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. Karlos :

  Třeba jednou připustí markety a budou pro své zákazníky instalovat systém s větším využítím parkovací plochy. Vertikální parkování šetří prostor a zvyšuje bezpečnost pro osobní automobily. https://www.cartower.cz/

  Thumb up 3 Thumb down 3
 2. O. :

  Karlos: To si umim predstavit na sidlistich.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. vojta :

  O.: Karlos: Přijeďte se podívat do Místku, tady takovou věž máme. Rychle pochopíte, že jde o jeden z nejošklivějších vynálezů vůbec.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. Karlos :

  Posudek EIA

  Proč nevyužít k parkování právě volných plochých střechách ve tvaru U a parkoviště zatravnit se zavsakováním.

  Každý majitel nově stavěné nemovitosti je podle požadavků obsažených v § 5 odst. 3 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) v platném znění, dále též v § 27 zákona č. 254/2001 Sb. povinen řešit vsakování či retenci dešťových vod. Podmínky pro efektivní vsakování vody jsou však velmi individuální a odvíjí se od mnoha faktorů. Jaká je tedy cesta ke správnému a účinnému vsakování?
  Podpora řešení vedoucích k zadržování vody v krajině je dána několika důvody. Jedním z nich je kanalizace, do které se dříve dešťová voda běžně odváděla. Vlivem přívalových dešťů však začala být značně přetěžována a náklady na její provoz se neúměrně zvýšily. Dalším problémem je fakt, že se stupňující se urbanizací vznikají čím dál tím větší dlážděné, betonové či jinak zpevněné plochy, které jsou nepropustné a nedovolují tak vsakování dešťových vod – navíc kvůli urychlování odtoku přispívají k lokálním záplavám. To pak vede k poklesu hladiny podzemní vody a navýšení průtoku v povrchových vodotečích. Proto je navrácení vody do jejího přirozeného koloběhu pro společnost naprosto zásadní. Jak ovšem na to? Pro účinné vsakování dešťové vody na pozemku je stěžejní znát kromě velikosti odvodňované plochy především koeficient vsaku půdy. Ten vám může sdělit hydrogeologický průzkum. Pokud však takový průzkum nemáte zpracovaný, nejjednodušším řešením je koeficient vsaku zjistit pomocí jednoduchého testu. Důležité je ovšem říct, že zmíněný postup není oficiálním podkladem pro návrh vsakovacího zařízení zpracovávaného projektantem pro účel oficiální dokumentace pro stavební úřad. Podkladem projektantům by měl být koeficient vsaku ze zmíněného hydrogeologického posudku zpracovaného geologem.
  Parkovací plochy na střechách budov
  představují široce rozšířenou možnost využití střech na velkoplošných komerčních a servisních budovách (halách). S požadavkem na parkování motorových vozidel na určité části střechy se však setkáváme i v případě bytových domů nebo rekreačních objektů.
  Parkovací střechy jsou vlastně specifickým typem střešních teras, na kterých se po zpevněné ploše s různou frekvencí pohybují nebo na ní parkují motorová vozidla různých rozměrů než zbytečná zátěž s asfaltovou plochou nešetrnou k životnímu prostředí
  https://ravagobuildingsolutions.com/cz/cs/application/parkovaci-strechy/

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Ludovìt Bereczk :

  Mìsto Billy mohli tam dàt Penny Market alespon by lidi to uvìtaly dřìve a ulevilo by se jim.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 6. aldik :

  Ludovìt Bereczk: všqak Billa a Penny mají stejného vlastníka, když Billa náhodou zkrachuje, tak jí Penny jistě nahradí :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Katka :

  Trapné. Nenechají jediné místo volné. Furt samá komerce. Všude auta, lidi, obchody a hovadiny. Ani kousek přírody.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 8. Crazym :

  Katka: Tak se eliminujte a bude o položku z vašeho seznamu méně.Teda sorry, o dvě :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 9. O. :

  vojta: A myslite, ze nekonecne parkoviste a parkovani vsude kde to jde je lepsi?
  To, ze to ve FM zmastili prece neznamena, ze to je spatny napad, ze to jinde nejde udelat lip.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Ic540 :

  Na tom projektu mě mrzí.
  Že nebyla součástí této akce reko ulice mezi Těšínskou a Pujmanovou. Mezi areály ČSAD a Metrans. Tak všichni budou muset od železničního přejezdu po Pujmanové k vjezdu do oz…

  Zbytečně se bude tato ulice zatěžovat.
  Jako by toho bylo málo co tam už jezdí.

  Škoda….

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Majk :

  A není v Havířově už dost supermarketů???
  A výjezd z Pujmanové do Havířova? To je už teď ve špičce síla!

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Michaela :

  Když už musíte něco pořád stavět, co nějaké hřiště nebo areál pro děti. Na Šumbarku není žádné pořádné vyžití pro děti. Dalším nákupním střediskem, tady mladé lidi nenalákáte.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 13. davidb :

  Michaela:
  A na koho svým příspěvkem míříte?
  Tato stránka je pouze informativní o stavbách.
  Retail park staví soukromý investor.
  Hřiště by nejspíše mělo stavět město.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.