Renovace panelových domů Kopřivnice.

Příklad citlivé a vkusné renovace panelových domů v Kopřivnici, na ulici Obránců Míru.

Dva domy, při levém okraji fotografií, prošly revitalizací nedávno. Mají příjemnou fasádu a hlavně jsou vzhledově sjednocené. Soulad je například i v balkonových výplních. Zbytek domů v bloku (revitalizované již dříve), dá se říci, má také jednotný vzhled. Nicméně hodící se např. jako kulisa do zábavního parku.

Oproti této povedené realizaci pak žalostně působí nová fasáda na historickém domě v Ostravě-Porubě. Dům se nachází na ulici Nábřeží Svazu Protifašistických bojovníků a působí doslova jako maják…

Související články


Komentáře

 1. Jája :

  Je velký rozdíl mezi tím barákem v Kopřivnici a v Porubě.
  Ten v Kopřivnici šel aspoň rozumně opravit a hlavně zateplit, což v 1. a 2. obvodu Poruby kvůli památkářům nejde udělat.
  Tak aspoň opravili fasádu. A barva? Viděl někdo někdy žlutý maják? Pořád lepší než olézající břizolit v barvě ostravského vzduchu.
  Pokud nebude rozumný kompromis, jak ty baráky v Porubě opravit a to hlavně včetně zateplení, tak kdo na to bude mít, půjde pryč z této díry. Kdo na to nebude mít, zůstane u RESIDOMO a stát mu to doplatí na přídavcích na bydlení. Vznikne z toho akorát panoptikum s nepřizpůsobivými, které bude chátrat, ale památkaři budou spokojeni.
  Tahle část Poruby podle některých realitek už lidi netáhne, aby tam bydleli. Jdou raději do baráků, které jsou opraveny a zatepleny. Je to tam místy už znát i podle osazenstva, že není vše OK.
  Přestože mnozí, které co znám, mají vzpomínkový optimismus z dětství, kdy tam bydleli, tak by tam už dávno nešli zpět.
  A proto, vybrali by si památkáři sami bydlení někde, kde pokoje nejde vytopit, kde se drží i přes větrání vlhkost a tudíž v každém chladnějším rohu se objevuje plíseň? Pod střechou všechno teplo uniká na půdu, v přízemí jde kosa ze sklepa.
  Samotná výměna starých netěsných oken stav ještě zhoršuje. Bez zateplení je to neobyvatelné za chvíli, protože v dnešní době drahých energií, kdo bude chtít platit majlant za teplo, které utíká pryč a v bytě je přesto zima?
  Takže hodnotit ty dva baráky, je jako motat hrušky s jablky dohromady.

  Thumb up 6 Thumb down 15
 2. skelet :

  V těchto barácích jsou poměrně tlusté cihlové zdi. V jednom z nich bydlím, v druhém z nich mám byt. Že by v nich bylo zima? Ani náhodou. Že by v nich protopil majlant? Taky ne. Ty byty mají vesměs hlavní problém v tom, že plocha oken je relativně malá, takže je v nich takové příšeří (ale zas jak které v jednom bytě mám příšeří, v druhém je hodně světlo)
  Tady ta oprava (něco málo o ní vím) byla o napravení havarijního stavu oné nástavby. Barvu prostě nikdo neřešil.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. Jája :

  skelet:
  A co je to slovo poměrně? Myslíte těch 450 mm z cihel plných pálených, kdy na takovou stěnu se už normálně navrhuje 180 mm zateplení, aby to vyhovělo podle nové normy?
  Mohu srovnávat. A co by byl barák s poměrně tlustými stěnami, tak ten byl v centru. I přes tři vnější stěny, z toho jedna byla na sever, v něm nebyla taková zima a v létě příjemně.
  V druhém zatepleném baráku v přízemí, jsme měli vypnuté topení a v bytě bylo přesto příjemných 23 – 24 °C. Příjemné, protože si to drželo teplo samo a stačilo jen větrat. Před regulací topení tam bylo až nepříjemných 27 °C i v zimě, ale to dali dohtromady. V létě příjemný chládek i v třicítkách.
  Nyní v bytě pod půdou, byt na oko pěkný, ale stěny prochlazené, vlhké mapy, začíná se dělat plíseň i přes větrání několikrát deně. Květiny nemáme, na prádlo máme sušičku, topení jede naplno a co? … 20 °C max. Zima od noh, průvan z chodby a z bytového jádra, až to v kuse otvírá dvoje instalační dvířka v koupelně.
  Kamárád měl byt v přízemí, šero v bytě i v létě. Vlhkost, zima v zimě i v létě ze sklepa, až MU zatuchl koberec v obýváku.
  Další známí byť nejsou pod střechou nebo v přízemí, tak každý rok doplácí na teple majlant. Proště ztráty nějaké a nikdo to neřeší, už hledají byt jinde.
  A s plísní nebojujeme sami, jak jsme zjistili, jen to někteří už neřeší a jen stříkají savem.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 4. skelet :

  Jája:
  musel bych se podívat do plánů, a to se mi fakt nechce. Ani v jednom z bytů nemám vlhkost a ani v jednom z bytů (jeden přízemí, druhé osmé patro (shodou okolností v onom věžáku). A teplota 23-24, bez nějakého většího vytápění (topení max na trojku a to je už hic), okna vyměněny.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Nejedná se o srovnání tepelně technické, ale střídmost fasád.

  S prominutím, ale když jedete kolem Poruby po Rudné, tak tak věž doslova svítí.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 6. skelet :

  ona svítí i bez prominutí. Do teď nechápu co je k tomu vedlo. Se na to budu muset zeptat předsedy :)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 7. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Ale co a jak vypadá souvisí s tím, co a jak můžete na baráku udělat. Pokud hasí pouze nejhorší věci, tak to dopadne vždy stejně. Třeba na druhé straně u Slovanu. Věž opravená a sluší jí to, ale těch, co bez zateplení, které nemůžou udělat, opraví jen fasádu, aby tam měli pořád stejnou zimu je málo a už vůbec to není Residomo.
  Popravdě ta barva mě vadí nejméně. Napravo ta vyblitá neurčitá barva je daleko horší a někde je i vyblitá žlutá. To radši ten břízolit v barvě ostravského smogu.
  Je rok 2019 a jsou tu ne všude vyměněné okna, opraveno pár komínů a minimum fasád a to je sakra málo.
  Abychom nedopadli jako v Karviné, kde na Novém městě stejné baráky město i Residomo už jen bourá vybydlené od těch, co jen brali peníze.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 8. aggu :

  Jája: Já ti nechci brát negativistický a hejterský postoj, ale musíš si uvědomit, že Karvinou a Ostravu srovnávat nelze. Residomo v Ostravě nemá (dle svých slov) už žádné byty k pronájmu. Sold out. V Karviné jich má naopak tolik, a zájem o bydlení je tak slabý, že se nevyplatí je dále udržovat a radši je zbourají, aby neohrožovali své zbývající investice tamtéž. Karviná je na šikmé ploše a už se z toho nedostane. Má podkritickou velikost, všichni na ni kašlou a karviňáci rovněž tak. Což je imho v pořádku, protože se Karviná během pár desítek let zase zpátky změní na vcelku idylický a atraktivní Fryštát.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Ale i na to zateplení se dá natáhnout střídmější barva, ne?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. Honza :

  Jsem z Havířova a rád bych doplnil řekněme laický pohled… Ono je totiž lidem úplně jedno jestli bydlí v zatepleném paneláku, nezatepleném paneláku nebo cihlové sorele. Většina lidí chce hlavně, aby ten dům byl hezky opravený (což v tomto případě znamená růžovozelenou fasádu). Nikdy jsem neslyšel si někoho stěžovat na to, že se sorela nezatepluje. Lidem je to zkrátka jedno.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: A co je střídmější? To co je na fotce napravo? Ten neurčitý odstín? :).
  Ano teď to vypadá komicky, ale je to jen vyrcholek. Co je dál záměrem, s čím to budou kombinovat?
  Pokud je to družstvo, tak se nikomu určitě nechce opravovat pouze fasády, když tam budou mít pořád stejnou zimu. Dokud ta fasády pod tou věžičkou drží, tak se asi do ní nebudou pouštět. Pro většinu vyhozené peníze.
  I pokud se na domech jedná o zateplení a všem se zlepší komfort bydlení, tak se najdou škarohlídi, kteří remcají a blokují to všem.
  Takže, stojím si za tím, že co a jak vypadá, je jen odraz toho, co se tom baráku můžete udělat. Tu barvu určitě nekdo schválil, jinak by dostali flastr.
  Živě si dokážu představit jednání družstva, když rozhodovali, zda tu fasádu opraví.
  S nadsázkou tam určitě nějaká paní z přízemí štěkala jako pes, proč paní v posledním patře opraví fasádu za peníze z družstva, když ona z toho nic nebude mít.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 12. Jája :

  aggu: To je krátkozraká vidění. Sám nad Karvinou jste již zlomil hůl. prý idylický a atraktivní Fryštát, ale pořád se stejným vzduchem a okolím :D.
  Karviná je pořád od Ostravy, co by kamenem dohodil. V Ostravě rostou ceny vzhůru, kdo na to bude mít? Pokud to bude jako v Praze, lidi utíkají dál od Prahy a v Praze jenom pracují. Kam utéct z Ostravy, na Čeladnou k milionářům? Karviná by mohla být pro některé taky možnost, ale když se spojí nezájem města a největšího poskytovatele nájemního bydlení, kdo tam bude chtít zůstat? Jen Ti, kterým stát doplatí tisíce, za předražené nájmy a stále rostoucí energie. Ti kdo mají tozum a jsou na tom lépe budou kde?
  Poruba a Nové Město v Karviné neboli Stalingrad mají nejenom stejnou předlohu ve Staligradu, podle kterého je vystavěli. Pokud největší pronajimatel bytů na jednu stranu hrozně zkoumá, kolik vyděláte, ale šmahem Vám slíbí, že Vám pomůže vyřídit přídavky na bydlení, tak to zřejmě nebude až taková překážka, si do bytů nastěhovat „dojné krávy“.
  Chudoba cti netratí, Ti lidi za to nemůžou, ale pokud slušnějším dojde trpělivost a jejich situace se zlepší, odejdou a budou zůstávat jen Ti, kterým to bude úplně jedno, co se v okolí děje.
  Taky kdo má všech pět pohromadě, tak mu není jedno, nebo mu to brzy dojde, že platit tisíce za energie v domě s energetickým hodnocemím G nikam nevede, když může být v domě s hodnocením třeba B nebo C a mít v bytě teplo.
  Je to obrovská spousta bytů. kdy pár nadšenců si myslí, že všichni budou sdílet do smrti jejich ideály.
  Na hlavní je to pěkné, když nezkoumáte detaily, ale za hlavní to mnohdy ve dvorcích už taková hitparáda není. Při blokování rozumné investice do úspor se nikdo nehrna, aby opravil vytápění, vstupy. Byty se jen opravují pokud jsou v havarijním stavu, nebo jdou k dalšímu nájemci. Tam kde lidi bydli delší dobu, se v bytech zastavil čas.
  TAk nevím, nebydlet tam, tak bych to možná neřešil a užnal, že hlavní a věžičky něco do sebe mají, ale co zbytek mimo hlavní?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Tak ještě jednou. Ano, tu barvu někdo schválil. A ta schválená barva nemohla být střídmější?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Jája :

  Martin [msstavby.cz]:
  Pokud zohledníte fakt, že to je barva, kterou někdo schválil z nějakých možných variant řešení barevnosti fasády v dané lokalitě, tak to bude asi jediná možná barva, na které se ta spousta lidí z družstva shodla.
  Už ani nevím, na kolika jednáních jsem byl, kde se lidi v tom domě hádali, podávali na sebe trestní oznámení, dělali puč a snažili se sesadit vedení družstva. Domluvit se s některými je těžké, a pokud to je domluva zdárná, mě to neuráží, protože řešit s lidmi barvy, navíc, když jsou dány nějaké mantinely, to je jediná cesta neodporovat, jinak to nemá konec a stejně i přes Váš nesouhlas si udělají při realizaci po svém.
  Zatím není vidět výsledek, pouze část, nevíme, jak to bude vypadat dál. Nyní tam jsou pod tím jen šedivé stěny a olezlé červené střechy.
  To co pro Vás je střídmost, může být pro některé těžká nuda a když se ta oprava platí z jejich peněz. Oprava fasády bez většího užitku pro lidi, kteří v domě bydlí, opravdu nemá pro hodně z nich smysl. Mít jediný smysl, aby se tam párkrát do roka někdo prošel se skupinkou lidí a zarytě říkal, jak je to super, když při zvážení všech dalších nákladů na bydlení a zvážení všech jiných technických i netechnických detailů, které toto bydlení nabízí, se jedná o dočasné řešení a kdoví jak to bude pokračovat.
  Pokud budou postupovat dál, uvidíme, třeba se z toho bloku s tou věží podaří udělat pěkně obnovený kousek.
  Pokud to je ale jen tak, aby někomu nespadl kus omítky na hlavu, na víc nemají peníze a ten kousek udělali z nějaké nouze a je vytržený z celkového kontextu zbylých ploch, tak to bude akorát razit na zašlém zbytku. Pro ty lidi to svůj účel splní tak jak tak.
  V Karviné se rozhodli jednu dobu všechny nutit do světle žluté fasády pouze se svislým členěním a to na nijak zajímavých G57. Ty světle žluté vypadají nyní, jako zašlé xkrát prané ponožky. Ano bylo to střídmé, ale konečný výsledek za krátkou dobu? Teď jsou v druhé fázi extrému a už přijely „cirkusové stany“ :).

  Thumb up 2 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.