Aktuálně k haldě v Ostravě-Hrabůvce

Skupina Vítkovice nechala s pomocí státu revitalizovat svou haldu v Ostravě-Hrabůvce. Prostor o rozloze zhruba 100 hektarů je nyní připraven na další využití. Může tam vzniknout průmyslová zóna, ale také nová městská čtvrť. ČTK to řekl většinový vlastník Vítkovic Jan Světlík. Halda (odval) je v nejvyšším bodě vysoká asi 27 metrů. Jde vlastně o obrovskou hromadu hlušiny nebo strusky vzniklé při hutnické a hornické činnosti. Primátor Tomáš Macura (ANO) řekl, že město bezprostředně žádný projekt týkající se haldy nechystá.

Před časem byla ještě uvnitř haldy na některých místech zvýšená teplota. To už podle Světlíka Vítkovice vyřešily, na haldě udělali odborníci ekologickou sanaci. K ochlazení napomohlo jezero, které bylo vytvořeno uprostřed haldy. Úprava podle něj byla poměrně složitá. „Dneska je to krásná zelená část Ostravy,“ řekl Světlík. Vítkovice nyní jednají s několika potenciálními investory o dalším využití revitalizované oblasti. Z haldy by podle Světlíka mohla být moderní část Ostravy, kde by bylo mimo jiné třeba 10.000 bytů.

zdroj text: radio.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  Může mi nějaký odborník na haldy říct, jestli je reálně stavět na bývalé hladě a pokud ano tak jak vysoké budovy jsou reálné? Případně jestli takové budovy jsou finančně náročnější, z důvodů hlubších základů atd. Díky

  Thumb up 2 Thumb down 1
 2. Aleš :

  Navzdory okolnosti, že si vážím osoby pana Světlíka, tak na haldě bych bydlet nechtěl. Inu, kdyby byla homogenní, stálo by to za úvahu, ale v době neřízených navážek hlušin, ocelárenských a vysokopecních strusek, mořírenských kalů, kalů z galvanického pokovování a dalších směsi ani náhodou. To, že byl letitý požár haldy uhašen, ještě neznamená, že za jistých okolností nemůže vzniknout znovu… Ale na takové golfové hřiště je to terén vskutku ideální…

  Thumb up 19 Thumb down 1
 3. Jp :

  Pro mě jsou nepochopitelné 2 věci – město nemá vůbec snahu s takovým územím pracovat, tohle nepochopím… A Světlík řekne, jak krasné (nerozporuju, chodím tam rád) to tam je – a potom zvažuje průmyslovou zónu ? :o

  Thumb up 19 Thumb down 0
 4. Crazym :

  Světlík svými mediálními výstupy jen podporuje své cíle a ač do hlavy mu nevidím, tipl bych si na dobře prodat :-) Taky jsem to tam navštěvoval před a nyní a udělalo se tam hodně práce a kolikrát mě to i překvapilo jak to na pohled vypadá ale sem tam se tam projít a vyskytovat se tam každý den je něco jiného, nechtěl bych tam pobývat delší dobu a „Dneska je to krásná zelená část Ostravy“ bych opravdu vypustil z huby jen když bych se toho chtěl zbavit :DD

  Thumb up 6 Thumb down 1
 5. pomsta Jouzovy :

  No, krásné …
  Na západní straně Místecká, na východní straně „výhled“ na NHKG.

  Nevím, jestli bych tam chtěl bydlet.

  Thumb up 11 Thumb down 3
 6. thvari :

  Chapu ta vyjadreni takhle. Sveltik chce byznys a vydelat, tak mluvi o komercnim vyuziti (bytech). Mesto v tom vidi akorat problem, protoze kupovat to, aby tam napr. zridilo park, opravdu nedava smysl, to by to musela Ostrava dostat za nejakou symbolickou cenu. Nevim, jestli je pro nekoho pritazlive bydlet na hlusine, z cehoz se mi zda, ze kdyby to investor koupil na puvodne zamyslene golfove hriste, coz je jiste dostatecne vydelecny byznys, bylo to asi nejlepsi reseni. Treba by s takhle vyvysene plosiny mohly byt zajimave vyhledy na mesto. Na druhou stranu si uplne nejsem jisty, jestli je bezpecne, aby nam golfove micky letaly nad Misteckou…

  Thumb up 10 Thumb down 1
 7. rasta :

  tak Světlík má dost problémů udržet výrobu a lidi v celém holdingu. Na co mu stát nedá dotace do toho nejde. Na golfové hřiště se nedávají, takže se na to vykašlal. Klidně bych tam viděl odpočinkovou zonu a nejaké sportoviště. Ani zabavní park by mi tam nevadil. Klobouk dolů, že revitalizace dopadla, tak jak dopadla. Je spousta ploch v Ostravě a okolí, které jsou v majetku Diamo nebo Asental, a to štěstí nemají.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. Rdm :

  rasta: thvari: měl jsem za to, že golfové hřiště bylo odpískáno, kvůli vysoké „konkurenci“ hřišť v okolí Ostravy. Jinak teda souhlasím, že vytvářet tam nějakou „novou čtvrť“ je nesmysl, spíše bych tam viděl nějaký park, ale s různými aktivitami pro všechny.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. aggu :

  Rdm: Proč byl měl být nesmysl stavět na haldě odpadu? Vždyť je to v Česku (a ve světě tím tuplem) úplně normální. Třeba na Malé Straně v Praze je taky ho místy navezeného až 7 m. A myslím, že to nikomu až tak nevadí ;) A to je skutečný odpad, kde může být leccos co je člověk schopen vyprodukovat… To Hrabůvka je v podstatě celá kamenitá – hlavně struska, hlušina, jen úplně nahoře se navozily hlinité skrývky ze staveb.
  Jediným problémem může být konsolidace, resp. zda je doba na konsolidaci dostatečná – každá halda se vlastní vahou stlačuje a tím si i její povrch sedá. Může to trvat roky (u kamení) až desítky let (třeba u hlíny) po tom co se přestalo navážet.
  Pokud uvnitř hořelo, opět vznikají podzemní dutiny, které si, opět, časem sednou.
  Takže co se Hrabůvky týče, zásadní problém proč nestavět domy není. Třeba jednoduché stavby typu 2-3 podlažních domů. Samozřejmě, čím jednodušší stavba, tím bude mít statik lehčí spaní ;)
  Celé to je spíše problém urbanistický. Ostrava není roce 2019 nijak zásadně tlačena do toho, aby se zastavovaly i tyto, řekněme nestandardní plochy na periferii města. Máme dost místa v centru a širším centru a tam by se měl (a musí se!) směřovat tlak města. Proto se vlažnému zájmu města ani tak nedivím. Relax plocha, golf, v podstatě územní rezerva do budoucna – klidně. Pro majitele pozemků (Vítkovice) to samozřejmě dobrá vyjednávací pozice o ceně není, ale myslím, že se tam s tím už nějak vyrovnají ;)

  Thumb up 21 Thumb down 2
 10. Marian Kechlibar :

  Tak, velké domy by to asi neuneslo, ale malé rodinné domky by mohlo, ne?
  Blízko je Ostravice, dala by se tam prodloužit i tramvaj, není to špatné místo.
  Kdyby tam byly pozemky pro rodinné domy a kdybych věděl, že tam není ekologická zátěž ohrožující zdraví obyvatel, asi bych tam byl ochoten sám stavět.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 11. aggu :

  Marian Kechlibar: Postavit by tam klidně šly i „větší“ domy. Základové technologie do těchto podmínek jsou běžné. Jen by byla spodní stavba dražší.
  Ale znova, urbanisticky je to nesmysl a město by to podporovat nemělo. Navíc plocha haldy je o cca 20 m vyšší než okolní terén, kdyby tam stálo něco „extra“, okamžitě by to vystřelilo do kategorie pohledová dominanta Ostravy. Nevím jestli zrovna tohle někdo chce…
  Park, sportoviště, relax pro sousední unylý Jižák, územní rezerva. A pokud by někdo dostal rozum, tak průtah haldou z ul. Dr. Martínka přes Ostravici do Kunčic na ul. Frýdeckou. Klidně jako přesypaný tubus. Tím by se celé území otevřelo a zatraktivnilo. Kunčice jsou konec světa…
  A přestavte si, že od kostela v Hrabůvce bychom to měli na kunčické vlakové nádraží 1500 m! To je pěšky za 20 minut :-) To už bych asi ohnul hřbet a sundal klobouček. Kdo má na magistrátě koule uvažovat o takových věcech? ÚHAhaha…

  Thumb up 15 Thumb down 3
 12. Jp :

  aggu: No vzhledem k tomu, že „vykladači“ ÚP ještě určitě ani nezačali přemýšlet nad tím, co se zaneseným průtahem Moravské směrem do Kunčic, nevím, jestli má v tomhle století šanci projekt, který z ÚP již jednou, myslím, vypadl ;)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. aggu :

  Jp: Myšlení se může změnit. Drajv se může změnit. ÚP se může změnit. ÚHA se může změnit :-)
  Protahovat / rozšiřovat Moravskou, když má z jedné strany VVN a bezprostředně na straně druhé hustou rodinnou zástavbu je řádná oslovina. Slušně řečeno.
  Tam stačí postavit řízenou křižovatku/rondel u Chýlka s přímým napojením druhé části Moravské. 2 pruhy nechat, cestu oddálit od zástavby směrem ke hřbitovu (ty garážové slumy zbourat), u dopravky klidně zúžit na 2 pruhy s krátkými odbočováky. Jo a opravit plot u hřbitova, to je taky řádná ostuda.
  And last but not least, majiteli Chýlka ukázat fotku, jak kdysi ta hospoda vypadala, než ji dovedl do současného stavu upomínající špinavou papírovou krabici.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 14. Libor :

  Zrovna v neděli jsem se tam byl projít a z jedne trubky co jich tam je plno (vrty?), která nebyla zašpuntovaná se kouřilo jako na Emě.Asi to tak úplně uhašené nemají …

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. aggu :

  Libor: Tomu se říká rozdíl teplot. V kanálech taky nehoří ;) V tom vrtu může být už jen 30-40°. Třeba. Když tam hořelo mohly tam být stovky stupňů (zprávu z monitoringu nemám).
  Jinak Vítkovice pronajímají haldu za 1Kč/m2 měsíčně. Že by chatka u jezera? ;)
  http://www.vitkovice.cz/image/journal/article?img_id=279231&t=1528720825964

  Thumb up 2 Thumb down 3
 16. davidb :

  aggu:
  Navíc výborná alternativa k Rudné, která teď částečně zavřená způsobila kalamitu.
  Napojení na Frýdeckou mezi OZO a domy, takže už do čtyřproudovky.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. aggu :

  davidb: Jako alternativa k Rudné už Moravská sloužit nemůže, vždyť takřka v celé délce prochází hustě zastavěnou oblastí. Na to měli soudruzi myslet dříve.
  Alternativa k Rudné není. Jo kdyby někoho alespoň napadlo svést převažující tranzit na Rudné přes okolí Rottova sadu a Vítkovice mimo stávající povrchový průtah do zahloubeného tunelu a povrchovou Rudnou zlidštit, mohly by být Vítkovice a Zábřeh místo k žití… Tranzitní průtahy jsou zvěrstvo.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 18. Davidb :

  aggu:
  Reagoval jsem na propojení Kunčicích s dr. Martínka. To by šlo mimo zástavbu.
  A nemyslel jsem celou Rudnou, ale jen tu část Místecká – Frýdecká.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 19. Alena :

  To je smutne, ze se vubec uvazuje nad tim, ze by se halda zastavela. Vzdyt je to konecne poradny kus zelene, kde by se lide z Ostravy mohli rekreovat a odpocivat od mestskeho chaosu. Misto vystavby bytu, domu nebo prumyslove zony bych ja a myslim, ze i mnoha dalsich uvitala krasny zeleny park s mnoha cestickami a treba ovalem kolem cele haldy na kterem se bude dat bruslit nebo prochazet. Par lavicek, altanky a hezka priroda….co vic clovek muze chtit pro relax? Kdyz chodite pozde z prace a na vylet hor uz je pozde, tak je tohle skvela volba. Chranme si kazdou zelenou plochu a misto staveni noveho dejme do kupy to co chatra. Haldy by bylo skoda.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 20. DRJPJR :

  Dnešní ihned.cz (https://archiv.ihned.cz/c7-66793670-r4rmk-f3c06912064e4b8): Světlík plánuje výstavbu vodíkového města H2 City District na území po někdejší Haldě Hrabůvka v Ostravě.
  „Půjde o chytré bydlení, vodíkovou logistiku, včetně tramvají a městských miniaut, současně o vývojové, startupové a coworkingové laboratoře, hi-tech výrobní park i vzdělávání orientované na vodíkovou budoucnost,“ říká Světlík a rád by pro projekt získat zahraniční investory.“

  Thumb up 7 Thumb down 0
 21. Crazym :

  DRJPJR: Světlík furt plánuje jak by něco/někoho pumpnul o nějaké ty prachy či dotace na super projekt aby to pak poslal do kytek stejně jako VHM :-(

  Thumb up 8 Thumb down 12
 22. adamous :

  DRJPJR: Treba nejake takove lokalni vyvojove centrum Nikola motors – https://nikolamotor.com/ nebo Plug Power – https://www.plugpower.com/ by se mne tam libilo, vodik ma perspektivu :)

  Thumb up 5 Thumb down 2
 23. potkan :

  „S nadsázkou říká, že téměř kdekoli na Ostravsku strčíte trubku do země, narazíte na metan, který je ze 75 procent tvořen vodíkem. Polovina kopců jsou haldy plné plynu. A při výrobě koksu vzniká koksárenský vodík…
  Do roku 2022 chceme vědět, zda lze vodík vyrobit z metanu a zda jej lze vyčistit na požadovanou kvalitu. Pokud ano, naši partneři by měli do roku 2025 začít vyrábět vodík ve velkém,“ dodal Unucka.

  my máme vodík všude a máme ho ještě víc, u nás jde přestavba na vodíkovou ekonomiku tak rychle,že my už dnes se máme líp než zítra,pozítří, no včera si to přece říkal předsedo!

  Thumb up 6 Thumb down 2
 24. aggu :

  potkan: Bez nadsázky bych opáčil, že píšete naprosté nesmysly. Asi pro zábavu.
  Pokud v Ostravě strčíte trubku do země, tak na metan nenarazíte. Tečka. Existují jen velmi drobné plochy, kde určité riziko existuje (takřka výlučně v pruhu mezi Slezskou a Petřkovicemi). A ty jsou už dávno technicky podchyceny. Jednak místním technickým opatřením (třeba RD v Petřkovicích u muzea) a jednak (z širšího) hlediska ukončeným programem „Velký metan“.
  Co se děje hlouběji (v desítkách až stovkách metrů pod zemí) konkrétně Vás trápit nemusí.
  Polovina kopců v Ostravě nejsou haldy.
  Haldy nejsou plné metanu.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 25. Mark :

  aggu: Kde konkrétně píše potkan nesmysly? Hodil tady jen citaci a doplnil ji jen sarkastickým komentářem..

  Thumb up 7 Thumb down 2
 26. aggu :

  Mark: odsral to za Unucku ;)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 27. potkan :

  aggu:

  omluvá se přijímá :) a dodávám (a nemůžu si pomoct, fakt to 100% pasuje na ty všude možně publikované fantasmagorie:
  „Tedy, já myslím, tedy, chtěla bych říct, že u nás, prosím, dáváme kravám sluchátka,
  aby mněli hudbu, dáváme jim různou hudbu a na základě toho dojíme.
  D-d-dojíme dotace a, a tím máme dotací ne-nejvíc v celé republice.
  Jsme získali to….,“ odpovidá soudružka Škopková.
  „Myslíte, že by ji (metodu dojení) mohla používat i ostatní města?“
  „Já myslím, že ano. Protože u nás je prvek (vodík), který má nej-nej..
  takovej velkej význam v přestavbě, tedy myslím v průmyslově přestavbě,
  jak, no to…. Řekla jsem něco blbě?

  Thumb up 1 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.