Rekonstrukce Oblouku začíná

Začíná rekonstrukce bytového domu v Porubě, často díky svému obloukovitému půdorysu označovaného jako „Oblouk“. Krajní věžové sekce se však rekonstrukce netýká.

Nový kabát dostane všech jedenáct vchodů, které jsou v majetku obvodu. Dvanáctý, dům s věžičkou, vlastní bytové družstvo a opravovat se nebude. A to i přesto, že Poruba s družstvem jednala o kompletní rekonstrukci více než půl roku a k dispozici byl i dotační titul, z kterého opravy mohli zaplatit. Členská schůze nakonec rozhodla, že svůj vchod opravit nechce.

„Rekonstrukce začne na obou koncích a bude se postupovat do středu. Prostřední vchody by se tedy měly začít opravovat v červnu. Budeme se snažit co nejméně komplikovat život nájemníkům. Ale bez omezení se to samozřejmě neobejde. Prosíme je tedy o shovívavost a hlavně opatrnost. Více než rok se budou pohybovat na stavbě,“ řekla starostka.

Co je vlastně součástí rekonstrukce? V podstatě vše. Samozřejmostí je nová fasáda. Stávající plechová střecha bude nahrazena taškami, dojde k zateplení půd, provede se hydroizolace budovy a sanace sklepních prostor, natřou se okna, vymění se výklady a dveře a udělá se spousta další práce. Samozřejmostí bude i kamerový systém. Veškeré práce vyjdou na 109 milionů korun.

„Na rekonstrukci bytového domu naváže i revitalizace předprostoru. Opraveny budou chodníky, úpravy se dočkají zelené plochy a novou podobu dostane také parkoviště v zadní části bytového domu. Chceme, aby se z Oblouku zase stalo krásné místo, kam lidé budou rádi chodit,“ dodala starostka.

zdroj: poruba.ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  ty jednovchodova drustva to je fakt za trest v te Porube.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 2. M. :

  To by mě zajímalo, jaké důvody to družstvo má, že to odmítli? Jestli to není jen trapné odmítání, že nechcou, protože prostě nechcou, nebo mají i nějaký logický důvod…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. Sepot Bucharu :

  M.: Protoze 80% dotace na rekonstrukci jim bylo malo.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 4. marie :

  M.:
  Peníze, ke konci reportáže to tam jedna paní říká:
  https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/421231100030304-udalosti-v-regionech/obsah/824280-porubsky-oblouk-pokryje-leseni

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. JSjr. :

  Myslím si, že si družstvo nenechalo zpracovat nějakou analýzu opravy..
  Jinak mi ta nevole nedává smysl. Vsadím se, že by je to nestalo ani korunu navíc vzhledem k nájmům, které platí jednotlivé byty do fondu oprav. Pokud samozřejmě nemají nájmy nastaveny nesmyslně nízko..

  Dotace města by jim zaplatila 50% oprav + další úspory z rozsahu díky opravě zbytku budovy. Město nabízelo také bezúročnou půjčku.

  Škoda, co už.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 6. Mx :

  A ještě by se jim zhodnotily byty, kdyby do toho šli. Krom staré poruby je už standard mít nové fasády, ale tady se to neřeší. Fakt zvláštní.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 7. balde :

  marie: klasický obyvatel Ostravy, pak tady můžem naříkat jak chceme nad stavem zdejších staveb, fasád, atd.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 8. byty :

  Podle článku https://ostrava.rozhlas.cz/v-ostrave-porube-zacala-oprava-bytoveho-domu-oblouk-8440002?fbclid=IwAR2kPcnAJBYlatKwKhsFbdfkvSsecbDWpYEpJ5vTDOrImMineF9f0bMPmxc jsou celkové náklady na reko oblouku 109 milionů. Budu aproximovat: 110 mil na 11 vchodů. Tedy 10 mil. na vchod. 50% dotace. Takže 5 mil. na vchod. Nevím, kolik tam bydlí partají, nevím, kolik mají našetřeno jako družstvo. Prostě pro někoho to může být dost…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 9. JSjr. :

  byty:
  V té ceně 109 mil. jsou i další věci okolo budovy, jako např. úprava předprostoru a chodníků, zadního traktu pro parkování, opravují se i společné prostory uvnitř budovy, atd.
  Takže cena by vyšla ještě méně. Stejně se jim oprava časem nevyhne a ceny rostou. :)

  Ono by stačilo kdyby souhlasili jen s fasádou, krovy a střechou, neboli tím, co jde vidět zvenku.

  Nechci jim samozřejmě jen křivdit, věž je v mnohem lepší stavu než zbytek, naštěstí.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 10. Honza :

  Všichni tady plivou na družstvo „Věž“, ale každá mince má dvě strany. To co paní starostka říkala v ČT je hola polopravda. Dotace na pokrytí poloviny nákladů? Dotační program je soutěž, do které by se družstvo muselo přihlásit na základě odborného projektu, který by si muselo nechat vypracovat. Vítěz této soutěže získá 1,5 mil. Kč. Tato suma by zaprvé polovinu nákladů nepokryla a za druhé nikde není řečeno, že by vyhrál zrovna tento projekt. Navíc by se družstvo nemohlo připojit ke stávajícímu projektu města. Muselo by si zajistit vlastní stavební firmu, vlastní lešení atd…

  Thumb up 9 Thumb down 3
 11. Crazym :

  Mají recht, já bych s městem do holportu už nešel ani při stavbě pískoviště pro čokly. Po zkušenostech s nimi a nevěřím, že v Porubě jsou nějaké lepší podmínky, jsem si jist, že by v tom bylo nějaké ale a že bych si údržbu baráku zajistil levněji bez nich. Zvlášť v baráku ve kterém jim do všeho budou kecat památkáři bych si to dvakrát rozmyslel, stačily ty zkušenosti co mám tady z „památkové zóny“ a to je jen jeden barák se kterým mám co do činění by teoreticky mohl mít nějakou „historickou cenu“ (Krausovy domy https://1url.cz/Xz7NT ). Takže celkem je chápu, ono vše je o penězích a jen město utrácí systémem „z cizího krev neteče“, což vidím na protějších dvou Krausácích každý den na vlastní oči :-)

  Thumb up 4 Thumb down 4
 12. Tom :

  Crazym: Památkáři dělají svou práci, jenže někdo nechce pochopit,že i majetek zavazuje. Když chci opravit historickou fasádu, musím se s nimi domluv it. Z vlastní zkušenosti vím,že to jde,ale je to dražší. Další možností je prodat takovou nemovitost. Naše dojmy, co má a co nemá historickou hodnotu, mohou být úplně scestné, protože tomu houby rozumíme. Jen si všichni zvykli šířit o pamatkarich nenávistné momenty. Ale pak se rozplývají nad opravenymi historickými fasádami.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 13. MarianL :

  Ta družstevní věž měla jako první v oblouku nová okna. Navíc dost nákladná, protože museli vyrobit dle původních okna kyvná, která dnešní trh vůbec nenabízí. Takže se jednalo o zakázkovou výrobu. A podle této věže se pak později vyráběla okna i na zbytek oblouku.

  Také to mohli odmítnout i kvůli barvy – dívali jste se, jaké škaredé umělé světlé barvy se dávají na nové fasády v pásmu Sorela? Vždyť se to k těm domům vůbec nehodí… Například parter a 1NP u domů na Hlavní třídě.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 14. bpreds :

  Tak samozřejmě to není až tak jednoduché. To co říká paní starostka je opravdu jen část pravdy…
  Víte co chtěl městský obvod za „bezúročnou půjčku“? — Předkupní právo.
  A kolik byly vyčísleny náklady na „stavbu lešení, očištění fasády a opravu z rozsahu do 30%“ pro vchod 12? Cca. 3,5-4,5 mil. Kč. Tak to se samozřejmě družstevníkům platit nechtělo. Navíc družstvo je nezadlužené a kvůli této akci se zadlužovat nechtělo. A na rozdíl od města a dřívějšího majitele RPG/Residomo se o vchod stará průběžně.
  A stran té dotace… musel by být nejprve zpracován projekt (jen za něj náklady 250.000 kč, jednání s památkáři, …) a pak soutěž, jak už tady někdo uváděl. Takže nic co by bylo jisté. Navíc termín zahájení společně s městem by s stejně nestíhal.

  Ale stejně to padlo primárně na té podmínce na předkupní právo za „bezúročnou půjčku“ a že se družstvo nechtělo zadlužit. Zbytek jsou spíš detaily.
  Tak asi tak.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 15. jaro :

  bpreds:

  Jaká část pravdy? Prostě to druzstvo chtělo zaplatit celé od města. Ve Věži bydlí můj známý a popisoval mi, jak to probíhalo. Město jen hledalo cesty, jak vyjít vstříc. Půjčka i dotace je naprosto nad rámec a navíc…vždyť je to soukromý majetek. Upřímně, kdyby mi někdo přispěl jakoukoli částkou na rekonstrukci našeho baráku, tak to beru všemi deseti. Kdo chce hledá cestu, kdo ne, vymýšlí důvody typu…něco by stal projekt….ano stál, ale je to jeho majetek, ne města. Termín zahájení by mohl byt klidně později, prostě samé zástupné důvody….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. jaro :

  Honza:

  Stačí si zjistit informace. Za poslední roky, tuto dotaci získali vsichni zadatelé…proč? Spočítejte si, kolik je asi kulturních památek v Ově, o určitém objemu rekonstrukce, ktera se z toho oplatí financovat. Tak zjistíte, že je jich v radu par jednotek. A ze by to bylo jen 1,5 mil. Kč. Uvědomte si, že v Porubě jsou stovky SVJ a družstev, kterým nikdo na nic nikdy nepřispěl. A ani neprispeje….takže byt i možnost získat 1,5mil Kc, ze nekdo nechá ležet na zemi, je za mě pitomost. Lepší je nic nevymyslel a rovnou sdělit, že družstvo proste nechtělo. Tečka.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.