Rekonstrukce krematoria Ostrava

Ostravské krematorium, jediné v kraji, se bude rekonstruovat podle architektonického návrhu ateliéru Meerkatelier z Červeného Újezdu. Porota ho vybrala z jedenácti prací, které splnily soutěžní podmínky. Všechny návrhy z architektonické soutěže, kterou vyhlásilo město vloni v září, vystaví městský ateliér MAPPA.

Autor: Meerkatelier

„Původní budova je podle návrhu architekta Ivo Klimeše z roku 1961 a je pro Ostravu významným architektonickým dílem. Postupem doby ale doznala kvůli mnoha přestavbám značných změn a její stav je v současné době nevyhovující. Vykazuje velké technické, provozní i estetické nedostatky. Cílem rekonstrukce je modernizace budovy, aby odpovídala současným trendům. Vítězný architektonický návrh nabízí řešení, které je citlivé k původnímu objektu z šedesátých let a zároveň, a hlavně, dbá na komfort návštěvníků. Řeší opláštění budovy, protože jeho současný stav je důvodem, proč je v létě v budově neúnosné teplo a v zimě dochází k velkým tepelným únikům. Podle plánovaného harmonogramu by novou podobu mělo mít ostravské krematorium do konce roku 2022,“ uvedla členka poroty, resortní náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Na vítězném návrhu architektů Jaroslava Minaříka, Jindřicha Synka a Jiřího Kočího z Meerkatelieru se porotci shodli jednohlasně. Ocenili na něm promyšlenost a komplexní řešení dostavby. Návrh zachovává původní koncepci areálu a tvůrčím způsobem ji rozvíjí. Za efektivní porota označila, že autoři ponechávají obě obřadní síně ve vstupní části stavby a přemisťují provoz spalovacích pecí do zadní části objektu. Pozitivně ohodnotila také skutečnost, že v exteriéru nejsou použity žádné nepřiměřené stavební technologie, které by stavbu nevhodně prodražovaly. Akceptovala také cenově náročnější zastínění hlavního prosklení, které zlepší mimo jiné tepelnou pohodu ve velké síni a omezí velké výkyvy teplot v letních měsících.

Město s firmou Meerkatelier uzavře smlouvu na zhotovení projektové dokumentace, která by měla být dokončena v průběhu roku 2021. Následovat bude výběrové řízení na zhotovitele stavby. V roce 2022 bude zahájena i dokončena rekonstrukce velké obřadní síně a dojde k novému opláštění stavby v souladu s vítězným návrhem. Cena za realizaci podle návrhu nemá překročit částku 100 milionů korun.

celý text: ostrava.cz
zdroj vizualizace: meerk.cz

Související články


Komentáře

 1. Honza :

  Odkaz na ostatní oceněné návrhy: https://www.cka.cz/cs/souteze/vysledky/rekonstrukce-krematoria-ostrava (mně osobně se první líbí asi nejméně)

  Ještě se můžete podívat na vítězné návrhy památníku obětem střelby k nemocnici v Ostravě: https://www.cka.cz/cs/souteze/vysledky/ztvarneni-pamatniku-obetem-strelby-v-poliklinice-fakultni-nemocnice-v-ostrave-dne-10-prosince-2019

  Thumb up 7 Thumb down 0
 2. balde :

  MAPPA jede!!!

  Thumb up 3 Thumb down 6
 3. David :

  balde:
  jede v jakém smyslu, že vystaví plakáty zbylých návrhů? Nějak jsem si nevšiml, že by tato organizace od svého vzniku něco významného udělala… to že jede, uvidíme možná za pár let ale k 4.6.2020 určitě nejede….

  Thumb up 9 Thumb down 6
 4. aggu :

  Nejsem sice úplně Kopfrkingl, ale líbí se mi to. Strohost a přímočarost. Ale jsou i jiné názory – že se likviduje cenný Klimešův objekt. Druzí říkají, že nad architekturou vyhrává energetický audit. A třetí říkají, že tak dlouho se neudržuje, a tak dlouho přilepuje bůhvíco, až je ta stavba bezcenná. Jak typické. I když to stojí poměrně malé peníze a úsilí, nestaráme se o nic – pět minut poté co přestřihneme pásku. A pak najednou ejhle – kritický stav – platíme desítky milionů a stavíme znovu.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. balde :

  David: no ona organizuje ty architektonické soutěže právě :D

  Thumb up 6 Thumb down 2
 6. aggu :

  David: Problém bude asi v tom „nevšiml“. Navíc, fungují teprve půl roku, mají v Galexu čerstvě vymalováno a tým poskládaný z nuly.
  Kompetence mají nastavené pár dní.
  PS: Ve výloze mají studentské modely ;)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. davidb :

  Honza:
  Když se dívám na ty 3 návrhy, tak mě neoslovuje pouze 3.
  S prvními dvěmi bych neměl problém ani s jedním.

  To u toho památníku je zas naopak.
  I když dle mého vítězný návrh nic moc, tak 2 mi evokuje památník obětí komunismu na Újezdě v Praze a 3 je, podle mě, úplně mimo. Dlouho jsem vůbec hledal, kde ta socha je, než jsem si všiml stěny.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. David :

  balde:
  architektonické soutěže doted organizovali i jiní lidé něž MAPPA, navíc tuhle vyhlásilo město.
  Takže stále nechápu jak s tímto projektem souvisí tvůj komentář „MAPPA jede“, oni to nenavrhli… snad ještě máš i lepší vysvětlení než smajlík :D

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.